Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Jak można leczyć zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł może powodować wiele kłopotów i powinieneś potraktować je poważnie, jeśli ci się przytrafi. Istnieją różne formy chorób dziąseł, więc nie ma jednej ostatecznej odpowiedzi na to, jak je leczyć. Niektóre przypadki można usunąć w kilku prostych krokach, podczas gdy inne wymagają większej pomocy.

Mamy kilka sugestii, jak zadbać o zdrowie jamy ustnej i jak złagodzić podrażnienie lub stan zapalny dziąseł.

Co możesz zrobić, aby zapobiec lub powstrzymać rozwój zapalenia dziąseł? 

Najważniejsza jest dobra higiena jamy ustnej. Twoje zęby powinny służyć Ci przez całe życie, a jeśli poświęcisz im trochę miłości i troski każdego dnia, pozostaną zdrowe. Zasadniczo dobra higiena jamy ustnej składa się z trzech prostych kroków:

  1. Czyść zęby rano i wieczorem. Używaj naszej pasty do zębów z Tea Tree olejkiem, który ma właściwości korzystne dla jamy ustnej.
  2. Pamiętaj o nitkowaniu zębów. Resztki jedzenia mają tendencję do przyklejania się między zębami, gdzie szczoteczka nie może dotrzeć. Wyłapuj drobne resztki jedzenia nicią dentystyczną i zapobiegaj infekcjom dziąseł.
  3. Nasz płyn do płukania jamy ustnej z olejkiem z drzewa herbacianego jest idealny. Płyn do płukania jamy ustnej zapobiega jednocześnie nieświeżemu oddechowi.

Wykonaj te trzy kroki, aby usunąć płytkę nazębną i zapobiec zapaleniu dziąseł, zanim rozwinie się ono w chorobę przyzębia.

Wprowadzenie do Tea Tree olejku

Tea Tree olejek to olejek eteryczny pozyskiwany z australijskiego drzewa Melaleuca alternifolia. Nie wiadomo, od jak dawna ludzie korzystają z jego właściwości antybakteryjnych, ale jest prawdopodobne, że Aborygeni australijscy używali leczniczych liści tego drzewa do leczenia różnych chorób skóry.

Obecnie olejek eteryczny jest ekstrahowany i wykorzystywany do wielu różnych celów: Właśnie dlatego, że olejek z drzewa herbacianego ma właściwości przeciwzapalne. 

Szczoteczka do zębów jest Twoim najlepszym przyjacielem, gdy zależy Ci na dobrej higienie jamy ustnej. Nasze produkty z olejkiem z drzewa herbacianego jeszcze lepiej wyposażają szczoteczkę do zębów. Nasza pasta do zębów została opracowana specjalnie w celu zapobiegania chorobom dziąseł i przyzębia. 

5 produktów do higieny jamy ustnej
Do dobrej higiena jamy ustnej oraz pielęgnacji przy stanie zapalnym dziąseł, grzybicy jamy ustnej i języka
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
5 produktów do higieny jamy ustnej - Do dobrej higiena jamy ustnej oraz pielęgnacji przy stanie zapalnym dziąseł, grzybicy jamy ustnej i języka

Opieka medyczna

Jeśli masz tylko podrażnione dziąsła, istnieje prawdopodobieństwo, że przy dodatkowym skupieniu się na higienie jamy ustnej, podrażnienie ustąpi. Jednak w zdecydowanej większości przypadków zapalenie dziąseł wymaga leczenia stomatologicznego.

Zarówno twarde, jak i miękkie osady muszą zostać usunięte z zębów, a dentysta może przeprowadzić dokładny skaling, który sprawi, że jama ustna znów będzie czysta i zdatna do walki. Następnie do Ciebie należy kontynuowanie codziennej walki i trzymanie bakterii z dala.

Dentysta może ocenić stan dziąseł i zdecydować, co należy zrobić. Kieszenie dziąsłowe mogą być tak głębokie, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Miejscowe znieczulenie może zapewnić komfort podczas czyszczenia kieszonek. Wtedy możesz mieć pewność, że nie ma już szkodliwych bakterii. 

Chroń przed zapaleniem dziąseł

Teraz dentysta zrobił wszystko, co w jego mocy, aby pozbyć się zapalenia dziąseł i przywrócić zdrowie jamy ustnej. Jama ustna jest zdrowa, gdy zęby są gładkie, a dziąsła jędrne i jasnoróżowe. Wykonaj trzy kroki higieny jamy ustnej rano i wieczorem. Nie naciskaj zbyt mocno szczoteczką do zębów, ponieważ może to niepotrzebnie podrażnić dziąsła.

Jeśli będziesz sumiennie wykonywać swoje poranne i wieczorne czynności higieniczne, rzadko będziesz widzieć jakiekolwiek oznaki stanu zapalnego. 

Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym
Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej
+15.000 recenzji
Cena regularna 29,99 zl
Cena promocyjna 29,99 zl Cena regularna
Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym - Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej

Co to jest zapalenie dziąseł?

Już od najmłodszych lat uczymy się, że musimy czyścić nasze zęby, w przeciwnym razie pojawią się w nich zarazki i dziury lub próchnica. Ale czym właściwie jest próchnica i co robi w naszych ustach? Niezależnie od tego, co dzieci wyobrażają sobie o dziurach w zębach lub wróżce zębuszce, istnienie bakterii jest niepodważalne.

Jeśli pozwolimy bakteriom ucztować w naszych ustach, istnieje ryzyko, że prędzej czy później dojdzie do zapalenia dziąseł lub próchnicy. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i starszych.

Nasze zęby są otoczone tkankami, które utrzymują je na miejscu. Z kilku powodów tkanka może ulec zapaleniu, ale jeśli zapaleniu ulegną tylko dziąsła, a nie tkanka podtrzymująca zęby, wówczas nazywa się to chorobą dziąseł lub zapaleniem dziąseł.

Ważne jest, aby podjąć działania, jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie dziąseł. Jeśli stan zapalny nie zostanie wykryty, może dalej się rozwijać i rozprzestrzeniać na tkankę podtrzymującą zęby. Następnie kieszonki dziąsłowe mogą stać się głębokie, a kość może się złamać. Stan ten nie jest już nazywany zapaleniem dziąseł, ale chorobą przyzębia.

Na szczęście można samemu zauważyć zapalenie dziąseł i coś z nim zrobić, zanim się rozwinie.

Zapalenie dziąseł samo w sobie nie jest niebezpieczne, ale ważne jest, aby leczyć je natychmiast po wykryciu.

Zwracaj uwagę na objawy. 

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

Istnieje kilka rzeczy, które można zaobserwować, jeśli podejrzewa się stan zapalny dziąseł, nawet jeśli objawy we wczesnych stadiach są bardzo łagodne. Wczesnymi objawami będą: 

Jeśli występuje którykolwiek z tych dwóch objawów, należy zadbać o dziąsła. Jeśli jeden lub kilka zębów jest luźnych, może to być oznaką choroby przyzębia, a następnie należy uzyskać profesjonalną pomoc od dentysty. 

Dlaczego ludzie chorują na zapalenie dziąseł? 

Powodów zapalenia dziąseł może być kilka, ale najczęstsza przyczyna ma charakter bakteryjny: gdy bakterie osadzają się w postaci osadów na powierzchni zębów. Osady te nazywane są płytką nazębną i jeśli nie zostaną usunięte, infekcja może rozprzestrzenić się z powierzchni zębów na dziąsła.

Czynniki, które w szczególności powodują powstawanie płytki nazębnej, a tym samym zwiększają ryzyko chorób dziąseł to: 

  • Zła higiena jamy ustnej
  • Palenie tytoniu
  • Posiłki zawierające cukier

Na szczęście możesz wiele zdziałać dzięki naszej paście do zębów i płynowi do płukania jamy ustnej z olejkiem z drzewa herbacianego, które zapewniają dobrą podstawową higienę jamy ustnej.

5 produktów do higieny jamy ustnej
Do dobrej higiena jamy ustnej oraz pielęgnacji przy stanie zapalnym dziąseł, grzybicy jamy ustnej i języka
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
5 produktów do higieny jamy ustnej - Do dobrej higiena jamy ustnej oraz pielęgnacji przy stanie zapalnym dziąseł, grzybicy jamy ustnej i języka

Jak długo trwa zapalenie dziąseł? 

Gdy tylko masz podrażnione dziąsła i podejrzewasz zapalenie dziąseł, powinieneś podjąć działania. Czas trwania zapalenia dziąseł różni się w zależności od tego, jak szybko na nie zareagujesz.

Możesz sam pomóc powstrzymać rozwój zapalenia dziąseł, do czego wrócimy później. Na zębach może jednak znajdować się kamień (zwapniała płytka nazębna), który powinien zostać usunięty przez dentystę. Jeśli dziąsła są bardzo wrażliwe, zalecamy wizytę u dentysty, który wkrótce będzie w stanie skrócić czas trwania zapalenia dziąseł.

Jeśli szybko zareagujesz na ból dziąseł i ewentualne krwawienie, objawy mogą zniknąć już po kilku dniach. Po uwolnieniu się od zapalenia dziąseł należy nadal utrzymywać właściwą higienę jamy ustnej.

5 produktów do higieny jamy ustnej
Do dobrej higiena jamy ustnej oraz pielęgnacji przy stanie zapalnym dziąseł, grzybicy jamy ustnej i języka
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
5 produktów do higieny jamy ustnej - Do dobrej higiena jamy ustnej oraz pielęgnacji przy stanie zapalnym dziąseł, grzybicy jamy ustnej i języka

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie