Zapalenie dziąseł: Pozbądź się go i zadbaj o zdrowie jamy ustnej

Ostatnia aktualizacja: 17/1/2023

Zapalenie dziąseł może być bolesne. Na szczęście, stosując dobrą pastę do zębów i płyn do płukania ust z olejkiem z drzewa herbacianego, możesz zapobiegać stanom zapalnym w jamie ustnej. Przeczytaj, jak możesz pozbyć się choroby dziąseł.

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Apteka Varde
Anne ma tytuł magistra farmacji na Uniwersytecie Południowej Danii i przez kilka lat pracowała jako farmaceuta w Aptece Varde. Tutaj doradza zarówno klientom, jak i lekarzom w zakresie prawidłowego stosowania produktów medycznych. Tutaj możesz zobaczyć profil Annes.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł może być przyczyną wielu kłopotów, dlatego należy potraktować je poważnie, jeśli wystąpi u Ciebie. Istnieją różne formy choroby dziąseł, dlatego nie ma jednej, ostatecznej odpowiedzi na pytanie, jak ją leczyć. Niektóre przypadki można wyleczyć w kilku prostych krokach, podczas gdy inne wymagają większej pomocy. 

Mamy kilka wskazówek, jak możesz zadbać o zdrowie jamy ustnej i jak złagodzić podrażnienia lub stany zapalne dziąseł. 

Co możesz zrobić sam, aby zapobiec lub powstrzymać rozwój zapalenia dziąseł? 

Najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Twoje zęby powinny służyć Ci przez całe życie, a jeśli codziennie poświęcisz im trochę miłości i troski, pozostaną zdrowe. Zasadniczo prawidłowa higiena jamy ustnej składa się z trzech prostych kroków: 

  1. Czyść zęby rano i wieczorem. Używaj naszej pasty do zębów z olejkiem z drzewa herbacianego, który ma właściwości korzystne dla jamy ustnej. 
  2. Pamiętaj o nitce dentystycznej. Resztki jedzenia mają tendencję do wbijania się między zęby, gdzie szczoteczka nie może dotrzeć. Wyłapuj drobne resztki jedzenia nicią dentystyczną i zapobiegaj infekcjom dziąseł. 
  3. Na zakończenie zastosuj płyn do płukania jamy ustnej. Nasz płyn do płukania jamy ustnej z olejkiem z drzewa herbacianego jest idealny. Stosując płyn do płukania jamy ustnej, jednocześnie zapobiegasz nieświeżemu oddechowi. 

Wykonaj te trzy kroki, aby usunąć płytkę nazębną i zapobiec zapaleniu dziąseł, zanim przejdzie ono w chorobę przyzębia. 

Wprowadzenie do Tea Tree olejku

Olejek z drzewa herbacianego to olejek eteryczny pozyskiwany z australijskiego drzewa Melaleuca alternifolia. Nie wiadomo, od jak dawna ludzie korzystają z jego właściwości antybakteryjnych, ale prawdopodobnie australijscy Aborygeni używali leczniczych liści tego drzewa do leczenia różnych chorób skóry.

Obecnie olejek eteryczny jest pozyskiwany i wykorzystywany do wielu różnych celów: Właśnie dlatego, że olejek z drzewa herbacianego ma właściwości przeciwzapalne.  

Twoja szczoteczka do zębów jest Twoim najlepszym przyjacielem, gdy zależy Ci na prawidłowej higienie jamy ustnej. Nasze produkty z olejkiem z drzewa herbacianego jeszcze lepiej wyposażą Twoją szczoteczkę. Nasza pasta do zębów została opracowana specjalnie w celu zapobiegania chorobom dziąseł i przyzębia. 

Postępowanie medyczne

Jeśli masz tylko podrażnione dziąsła, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy zwróceniu szczególnej uwagi na higienę jamy ustnej podrażnienia ustąpią. Jednak w zdecydowanej większości przypadków zapalenie dziąseł wymaga leczenia stomatologicznego. 

Zarówno twarde, jak i miękkie złogi muszą zostać usunięte z zębów, a dentysta może przeprowadzić dokładny skaling, który sprawi, że jama ustna będzie czysta i znów gotowa do walki. Następnie to do Ciebie należy kontynuowanie codziennej walki i powstrzymywanie bakterii. 

Stomatolog może ocenić stan dziąseł i zdecydować, co należy zrobić. Kieszonki dziąsłowe mogą być tak głębokie, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Podczas oczyszczania kieszonek dziąsłowych pacjent może czuć się komfortowo dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Wtedy możesz mieć pewność, że nie ma już w nich szkodliwych bakterii. 

Płyn do płukania jamy ustnej

Przeciw nieświeżemu oddechowi i do pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł, grzybicy i paradontozie

49,99 zl

Zapobieganie zapaleniu dziąseł

Dentysta zrobił już wszystko, co w jego mocy, aby pozbyć się zapalenia dziąseł, dzięki czemu jama ustna znów będzie zdrowa. Jama ustna jest zdrowa, gdy zęby są gładkie, a dziąsła mocne i bladoróżowe. Zarówno rano, jak i wieczorem wykonuj trzy kroki w higienie jamy ustnej. Nie naciskaj zbyt mocno szczoteczką do zębów, gdyż może to niepotrzebnie podrażnić dziąsła. 

Jeśli będziesz sumiennie przestrzegać porannych i wieczornych zabiegów higienicznych, rzadko zauważysz jakiekolwiek oznaki stanu zapalnego. 

Co to jest zapalenie dziąseł? 

Już od najmłodszych lat uczymy się, że musimy czyścić zęby, bo w przeciwnym razie pojawią się w nich zarazki i dziury, czyli próchnica. Ale czym właściwie jest próchnica i co robi w naszej jamie ustnej? Bez względu na to, co dzieci wyobrażają sobie na temat dziur w zębach czy zębowej wróżki, istnienie bakterii jest bezsporne. 

Jeśli pozwolimy bakteriom rozwijać się w naszej jamie ustnej, istnieje ryzyko, że prędzej czy później dojdzie do zapalenia dziąseł lub próchnicy. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i starszych. 

Nasze zęby są otoczone tkankami, które utrzymują je na miejscu. Z wielu powodów tkanka ta może ulec zapaleniu, ale jeśli stan zapalny dotyczy tylko dziąseł, a nie tkanki, która stanowi podporę dla zębów, mówimy wtedy o chorobie dziąseł lub zapaleniu dziąseł. 

Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie dziąseł, musisz koniecznie podjąć odpowiednie działania. Jeśli stan zapalny nie zostanie wykryty, może się dalej rozwijać i rozprzestrzeniać na tkankę, która stanowi podporę dla zębów. Wówczas kieszonki dziąsłowe mogą stać się głębokie, a kość może ulec zniszczeniu. Stan ten nie jest już nazywany zapaleniem dziąseł, lecz chorobą przyzębia. 

Na szczęście można samemu zauważyć zapalenie dziąseł i zrobić coś z nim, zanim się rozwinie.

Zapalenie dziąseł samo w sobie nie jest groźne, ale ważne jest, aby leczyć je natychmiast po wykryciu. 

Zwracaj uwagę na objawy. 

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

Istnieje kilka rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie dziąseł, nawet jeśli objawy we wczesnym stadium są bardzo nieznaczne. Wczesnymi objawami będą: 

  • Obolałe dziąsła
  • Krwawienie dziąseł

Jeśli masz którykolwiek z tych dwóch objawów, powinieneś zapewnić swoim dziąsłom odpowiednią pielęgnację. Jeśli jeden lub kilka zębów ulegnie rozchwianiu, może to być oznaką choroby przyzębia, a wtedy należy skorzystać z profesjonalnej pomocy stomatologa. 

Dlaczego ludzie chorują na zapalenie dziąseł? 

Przyczyn zapalenia dziąseł może być kilka, ale najczęstszą jest przyczyna bakteryjna: gdy bakterie osadzają się w postaci złogów na powierzchni zębów. Osady te nazywane są płytką nazębną i jeśli nie zostaną usunięte, infekcja może rozprzestrzenić się z powierzchni zębów na dziąsła. 

Czynniki, które szczególnie przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej, a tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia chorób dziąseł, to 

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej
  • Palenie papierosów
  • Posiłki zawierające cukier.

Na szczęście możesz zrobić wiele, stosując naszą pastę do zębów i płyn do płukania jamy ustnej z olejkiem z drzewa herbacianego, które zapewnią Ci właściwą podstawową higienę jamy ustnej. 

Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym

Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej

39,99 zl

Jak długo trwa zapalenie dziąseł? 

Gdy tylko pojawią się podrażnione dziąsła i podejrzewasz zapalenie dziąseł, powinieneś podjąć odpowiednie działania. Czas trwania zapalenia dziąseł jest różny i zależy od tego, jak szybko na nie zareagujesz. 

Sam możesz przyczynić się do powstrzymania rozwoju zapalenia dziąseł, do czego wrócimy później. Na zębach może jednak znajdować się kamień (zwapniała płytka nazębna), który powinien zostać usunięty przez dentystę. Jeśli Twoje dziąsła są bardzo wrażliwe, zalecamy wizytę u dentysty, który wkrótce będzie w stanie skrócić czas trwania zapalenia dziąseł.

Jeśli szybko zareagujesz na bolesność dziąseł i ewentualne krwawienie, objawy mogą ustąpić już po kilku dniach. Po ustąpieniu zapalenia dziąseł należy nadal dbać o właściwą higienę jamy ustnej. 

Płyn do płukania jamy ustnej

Przeciw nieświeżemu oddechowi i do pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł, grzybicy i paradontozie

49,99 zl