Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Jak usunąć płytkę nazębną z zębów? 

Myj zęby tak samo, jak myjesz toaletę. Co zatem mają wspólnego zęby i toaleta?

Pod wieloma względami masz do czynienia z tymi samymi mechanizmami. Od czasu do czasu używasz szczotki toaletowej, aby zapobiec tworzeniu się brązowych osadów. Tak samo jest z twoimi zębami.

Jeśli płytka nazębna na zębach pozostanie nienaruszona przez kilka dni, stanie się twardym osadem – a w ciągu tygodnia może stać się tak twarda, że nie będziesz już w stanie jej usunąć samodzielnie. Wtedy konieczna jest wizyta u dentysty, który zastosuje ostrzejsze środki. 

Najlepszym sposobem na utrzymanie płytki nazębnej z dala od zębów jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej.

Zestaw 5 kosmetyków na pęcherze w jamie ustnej lub na języku
Do codziennej pielęgnacji języka i jamy ustnej
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
Zestaw 5 kosmetyków na pęcherze w jamie ustnej lub na języku - Do codziennej pielęgnacji języka i jamy ustnej

Najlepsza higiena jamy ustnej

Zdrowa higiena jamy ustnej składa się z trzech kroków do codziennego czyszczenia jamy ustnej:

  1. Dokładnie szczotkuj zęby dwa razy dziennie – w miarę możliwości szczoteczką elektryczną, która jest wyjątkowo skuteczna. Możesz użyć pasty do zębów z Tea Tree olejkiem od Australian Bodycare, która została opracowana w celu utrzymania zdrowego środowiska w jamie ustnej. Działa antybakteryjnie i pomaga zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej.
  2. Użyj nici dentystycznej, aby pozbyć się resztek jedzenia, do których nie dosięgnie szczoteczka. Ważne jest, aby uzupełniać szczotkowanie zębów nitką dentystyczną między zębami, aby mieć pewność, że usunięto bakterie. 
  3. Na koniec użyj płynu do płukania jamy ustnej, takiego jak nasz płyn do płukania ust z Tea Tree olejkiem, który jest antybakteryjny i zapewnia świeży oddech i zdrową jamę ustną. Płukaj usta około 20 ml raz lub dwa razy dziennie po umyciu zębów.

Płucz usta około minuty a następnie płyn wypluj. Nie jedz ani nie pij przez 30 minut po użyciu płynu do płukania jamy ustnej.

Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym
Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej
+15.000 recenzji
Cena regularna 29,99 zl
Cena promocyjna 29,99 zl Cena regularna
Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym - Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej

Dobre rady dotyczące diety, aby uniknąć płytki nazębnej

To, co jesz, odgrywa główną rolę w tym, jak zdrowe są twoje usta i zęby.

Oto kilka dobrych rad, jak zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej na zębach. 

  • Unikaj słodkich pokarmów – płytka nazębna odżywia się cukrem. 
  • Jedz dużo produktów pełnoziarnistych. Są one nie tylko dobre dla ogólnego stanu zdrowia, ale także dla zębów. Jeśli chodzi o zęby, jest to głównie spowodowane efektem mechanicznym przeżuwania chleba bogatego w błonnik, ponieważ pomaga on w usuwaniu płytki nazębnej z zębów. 
  • Płucz zęby czystą wodą po zjedzeniu lub wypiciu czegoś z dużą zawartością cukru lub kwasu. 
  • Nie popijaj napojów gazowanych, soków ani innych słodkich napojów – to dłużej “kąpie” zęby w cukrze. Pij je krócej, aby jak najlepiej chronić zęby.  

Co to jest płytka nazębna? 

Płytka nazębna to lepka biała warstwa bakterii, która tworzy się na powierzchni zębów. Osadza się na powierzchni między zębami a krawędzią dziąseł – a bakterie w płytce nazębnej wytwarzają kwas, który atakuje szkliwo zębów.

Szkodzi zarówno zębom, jak i dziąsłom i może prowadzić do trwałego uszkodzenia, jeśli nic z tym nie zrobisz. Płytka nazębna jest zatem jednym z najgorszych wrogów, jakich możesz mieć w jamie ustnej i przyczyną różnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej.


Co się stanie, jeśli nie usuniesz płytki nazębnej? 

Jeśli nie usuniesz płytki nazębnej z zębów, może to spowodować próchnicę lub dziury w zębach. Może również powodować zapalenie dziąseł, a w najgorszych przypadkach prowadzić do chorób przyzębia.

Zapalenie dziąseł i choroby przyzębia

Cechą charakterystyczną zapalenia dziąseł są tkliwe, zaczerwienione i krwawiące dziąsła, podczas gdy paradontoza jest nieprzyjemną chorobą, w której nieleczone zapalenie dziąseł może spowodować znaczne uszkodzenie głębszych tkanek.

Choroby przyzębia powodują rozchwianie zębów, a w najgorszym przypadku wypadają całkowicie, jeśli przyczep zęba jest zbyt mocno uszkodzony. 

Nieprzyjemny oddech

Płytka nazębna może również powodować nieświeży oddech, który jest mniej poważny, ale nie mniej nieprzyjemny dla Ciebie – zwłaszcza w sytuacjach towarzyskich.

Wapń na zębach 

Wapń ze śliny gromadzi się w płytce nazębnej, która staje się kamieniem. Wapń to żółty lub brązowy osad na zębach. Przyczepia się jak twardy kamień do szkliwa na zębach, a gdy już się uformuje, nie można samodzielnie go usunąć. Musi to zrobić dentysta, który ma specjalne narzędzia do zeskrobywania kamienia.

Wapń ma tendencję do tworzenia się bardziej u niektórych osób niż u innych, ale zazwyczaj staje się bardziej wyraźny wraz z wiekiem.


Jak stwierdzisz czy płytka nazębna na zębach dotyczy także Ciebie?

Jama ustna to idealne miejsce dla bakterii, ponieważ panuje tam temperatura około 32°C i wysoka wilgotność. Niektóre bakterie są korzystne dla środowiska w jamie ustnej oraz dla zdolności smakowania i trawienia pokarmu. Inne są szkodliwe – a w ciągu dnia szkodliwe bakterie gromadzą się na zębach i tworzą płytkę nazębną.

A jak stwierdzisz, czy masz płytkę nazębną na zębach?

Jeśli masz płytkę nazębną na zębach, dość łatwo jest wyczuć, gdzie ona jest. Nie potrzebujesz dentysty, jednak coś trzeba z tym zrobić.

Jeśli przesuniesz czubkiem języka po zębach i wzdłuż krawędzi dziąseł, będziesz w stanie wyczuć szorstkość. Możesz również zeskrobać niewielką ilość osadu paznokciem.

Jeśli nadal masz wątpliwości, możesz również kupić specjalne barwniki, które uwidocznią płytkę nazębną na powierzchni Twoich zębów.

Zestaw 5 kosmetyków na pęcherze w jamie ustnej lub na języku
Do codziennej pielęgnacji języka i jamy ustnej
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
Zestaw 5 kosmetyków na pęcherze w jamie ustnej lub na języku - Do codziennej pielęgnacji języka i jamy ustnej

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie