Co to jest paradontoza?
Być może słyszałeś o paradontozie, którą specjaliści nazywają również chorobą przyzębia. Oba terminy odnoszą się do tego samego stanu w jamie ustnej, który rozwija się w związku z zapaleniem dziąseł.
Jeśli zapalenie dziąseł trwa długo i nie jest leczone, może niestety przekształcić się w paradontozę. Gdy bakterie pozostają na dziąsłach, mają tendencję do rozprzestrzeniania się. Jeśli rozprzestrzenią się na tkankę podstawową wokół korzenia zęba, stan taki nazywany jest zapaleniem przyzębia.
Stan zapalny może doprowadzić do rozpadu tkanki kostnej, co grozi rozchwianiem zębów. W najgorszym przypadku zęby mogą wypaść, ponieważ ich umocowanie zostanie zbyt poważnie uszkodzone.
Tym właśnie zajmiemy się w kolejnych rozdziałach:
- Jakie są objawy paradontozy?
- Jak rozwija się paradontoza?
- Kto choruje na paradontozę?
- Jak leczy się paradontoza?
Przyjrzymy się również, w jaki sposób nasza pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej z olejkiem z drzewa herbacianego mogą w przyszłości stać się Twoimi wiernymi przyjaciółmi w porannej i wieczornej higienie jamy ustnej. W rzeczywistości jest wiele rzeczy, które można zrobić samemu, aby zapobiec paradontozie.
Oczywiście są też objawy, na które można zwracać uwagę.
219,99 zl
Jakie są objawy paradontozy?
Jeśli paradontoza jest leczona, można uniknąć choroby przyzębia. Najpierw opiszemy objawy paradontozy, a następnie przejdziemy do chorób przyzębia.
Początki paradontozy
Jeśli dziąsła zmieniają kolor lub nagle stają się tkliwe i opuchnięte, warto zachować czujność. Krwawienie dziąseł może być oznaką zapalenia dziąseł i należy zwrócić na to uwagę.
Dziąsła mogą krwawić podczas szczotkowania zębów. Jeśli zacząłeś używać nici dentystycznej, dziąsła mogą krwawić przy kilku pierwszych razach. Jest to całkiem normalne. Powinno to jednak trwać tylko przez krótki czas. Należy obserwować, czy dziąsło krwawi za każdym razem, gdy używamy nici dentystycznej. Może to być oznaką zapalenia dziąseł, a jeśli nie jest ono leczone, może przejść w chorobę przyzębia.
To może być choroba przyzębia
Jeśli przeoczyłeś powyższe objawy, mogą one prowadzić do choroby przyzębia. Możesz odkryć, że Twoje dziąsła są opuchnięte i masz nieświeży oddech. Jeśli cierpisz na chorobę przyzębia, możesz często odczuwać nieprzyjemny smak w ustach i mieć rozchwiane zęby.
W przypadku choroby przyzębia między zębami a dziąsłami tworzą się małe kieszonki, które mogą być bolesne. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, bardzo ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do dentysty. Jeśli nie będą one leczone, zęby mogą wypaść.
W rzeczywistości jest niestety całkiem możliwe, że można mieć paradontozę i nie wykryć chorobę, zanim stanie się krytyczna.
Jak dochodzi do rozwoju paradontozy?
Bakterie występują naturalnie w naszej jamie ustnej. Osadzają się na zębach i nazywane są płytką nazębną. Jeśli nie zostaną usunięte, rozprzestrzeniają się na dziąsła, gdzie mogą wywołać paradontozę, które z czasem przekształca się w chorobę przyzębia.
Bakterie powodują w rzeczywistości pogłębianie się kieszonek dziąsłowych. Powstaje wówczas przestrzeń, w której może osadzać się i nawarstwiać płytka nazębna i kamień. Stan zapalny rozprzestrzenia się i stopniowo zaczyna niszczyć kość.
Główną przyczyną paradontozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej.
Kto cierpi na paradontozę?
Paradontoza nie jest zarezerwowana tylko dla nielicznych. W rzeczywistości zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia są szeroko rozpowszechnione w większości populacji. Dziewięć osób na dziesięć będzie kiedyś miało zapalenie dziąseł, a cztery do pięciu osób na dziesięć będzie miało zapalenie przyzębia.
Nie jest więc wykluczone, że i Ty zachorujesz na paradontozę. Nie oznacza to jednak, że można po prostu siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż samo się stanie. Możesz zrobić wiele, aby zapobiec zapaleniu dziąseł, a tym samym zapaleniu przyzębia.
Oczywiście można też uzyskać pomoc, jeśli paradontoza już wystąpi.
Jak leczy się paradontoza?
W przypadku paradontozy lepiej jest jej zapobiegać niż leczyć. I na szczęście można wiele zrobić, aby jej zapobiec.
Co możesz zrobić sam, aby zapobiec lub powstrzymać rozwój paradontozy?
Zdrowa jama ustna i właściwa higiena jamy ustnej to alfa i omega w zapobieganiu zapaleniu dziąseł i chorobom przyzębia. Dlatego zalecamy trzy proste czynności, które warto wykonywać rano i wieczorem.
Szczotkuj zęby
Ważne jest, aby warunki panujące w jamie ustnej nie sprzyjały powstawaniu płytki nazębnej. Dlatego należy myć zęby dwa razy dziennie. Używaj naszej pasty do zębów z olejkiem z drzewa herbacianego, która została opracowana specjalnie w celu zapobiegania chorobom przyzębia. Należy pamiętać, że zęby należy szczotkować ostrożnie, kolistymi ruchami. Zbyt mocne szczotkowanie może spowodować uszkodzenie szkliwa zębów i dziąseł.
Pamiętaj o nitkowaniu zębów
Dentyści zawsze nam to powtarzają, ale większość z nas o tym zapomina. Należy jednak pamiętać o używaniu nici dentystycznej. Nić dentystyczna może dotrzeć tam, gdzie szczoteczka do zębów nie daje rady. Dzięki nitkowaniu usuwasz ostatnie resztki jedzenia, a Twoje zęby są mniej atrakcyjne dla bakterii.
Na zakończenie płyn do płukania jamy ustnej
Uzupełnij swoją rutynę, stosując nasz płyn do płukania jamy ustnej z olejkiem z drzewa herbacianego, pozyskiwanym z australijskiego drzewa Melaleuca alternifolia. Liście drzewa herbacianego mają właściwości przeciwzapalne i od wielu lat są stosowane do leczenia zakażonych ran.
Obecnie olejek został wyekstrahowany i można z niego uzyskać pastę do zębów i płyn do płukania jamy ustnej, które pomagają zachować zdrową jamę ustną. Dzięki płynowi do płukania ust możesz rozpocząć dzień z wyjątkowo świeżym oddechem.
Leczenie medyczne
Zawsze warto odwiedzić dentystę, jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie dziąseł lub chorobę przyzębia. W rzeczywistości należy regularnie chodzić na badania kontrolne, aby mieć pewność, że nic nie kryje się pod powierzchnią.
Jeśli cierpisz na paradontozę, potrzebujesz pomocy stomatologa. Może być konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego na dziąsłach w celu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, które nagromadziły się głęboko w kieszonkach. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie antybiotykami, ale zdarza się to niezwykle rzadko.
Porozmawiaj ze swoim dentystą i opracuj plan leczenia na przyszłość. Rano i wieczorem myj zęby pastą z olejkiem z drzewa herbacianego.
219,99 zl