Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są krwawiące dziąsła?

Krótko mówiąc, krwawiące dziąsła to nic innego jak krew pochodząca z dziąseł wyglądająca na krwawienie na krawędzi zębów.

Krwawiące dziąsła mogą występować w jednym lub kilku miejscach jamy ustnej.


Jakie są przyczyny krwawienia dziąseł?

Przyczyn krwawienia dziąseł może być wiele. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Zapalenie dziąseł i słaba higiena jamy ustnej

W zdecydowanej większości przypadków krwawienie dziąseł jest oznaką zapalenia dziąseł.

Zapalenie dziąseł to jedna z najbardziej powszechnych chorób zębów i jamy ustnej – oznacza to, że wiele osób okazjonalnie cierpi na zapalenie dziąseł lub krwawienie z dziąseł. Krwawienie pojawia się zwykle podczas mycia zębów lub czyszczenia ich nicią dentystyczną, bądź przy wgryzaniu się w twardy owoc.

Zapalenie i krwawienie są najczęściej spowodowane zbyt rzadkim szczotkowaniem zębów i słabą higienę jamy ustnej. Jeśli w zębach znajdują się bakterie i resztki jedzenia, a przez dłuższy okres zęby nie były szczotkowane, istnieje ryzyko rozwoju zapalenia dziąseł, co może doprowadzić do wystąpienia krwawienia.

Zmiany hormonalne

Ryzyko występowania krwawienia z dziąseł wzrasta, jeśli w organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Dotyczy to zwłaszcza ciąży, kiedy organizm przechodzi drastyczne zmiany hormonalne.

Dziąsła niektórych kobiet mają tendencję do krwawienia podczas ciąży. Problemy z dziąsłami zwykle ustępują po zaprzestaniu karmienia dziecka piersią.

Palenie

Palenie utrudnia jamie ustnej zachowanie czystości, przez co utrzymanie jej zdrowia staje się coraz trudniejsze i zmniejszają się szansę na to, że jama ustna będzie w stanie sama sobie poradzić z pojawiającymi się problemami.

Palenie nie tylko może być przyczyną krwawiących dziąseł, ale również może bardzo szybko pogorszyć ich kondycję. Dlatego kluczowe jest, aby jako palacz dbać o zęby i dziąsła.

Lekarstwa

Jeśli masz krwawiące dziąsła, przyczyną ich wystąpienia może okazać się przyjmowanie pewnego rodzaju leków.

Niektóre leki zwiększają wrażliwość dziąseł, co zwiększa ryzyko ich krwawienia. Zawsze można znaleźć informację o tym, jakie niepożądane skutki uboczne może powodować dany rodzaj leków. Warto wiedzieć, czy stosowany przez ciebie lek może być przyczyną krwawiących dziąseł.

Stres

Stres może być największym wrogiem odpowiedzi immunologicznej organizmu. Jeśli przez dłuższy czas jesteś poddany/a silnemu stresowi, może to wywołać tak silną reakcję twojego układu immunologiczną, że aż ucierpi przez nią twoja jama ustna.

5 pak produktów na biały nalot na języku
Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
5 pak produktów na biały nalot na języku - Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku

Jak można zapobiegać krwawiącym dziąsłom i jak je leczyć?

Na problem z krwawieniem z dziąseł można znaleźć wiele dobrych rad. Na szczęście, aby poradzić sobie z tym problemem, można wiele zdziałać własnymi siłami.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, by leczyć i zapobiegać krwawieniu dziąseł, jest dbanie o higienę jamy ustnej.

Możesz to zrobić dokładnie myjąc zęby dwa razy dziennie oraz stosując nić dentystyczną, gdyż szczoteczka do zębów nie dosięgnie bakterii znajdujących się między zębami.

Myj zęby miękką szczoteczką i skuteczną pastą do zębów

Ważne jest, aby używać miękkiej szczoteczki do zębów, która jest delikatna dla dziąseł. Miękką szczoteczką do zębów masujesz dziąsła, dzięki czemu jednocześnie z osadem nazębnym i bakteriami usuwane są nagromadzone w nich toksyny.

Aby dokładnie myć zęby, możesz na przykład użyć pasty od Australian Bodycare z olejkiem z drzewa herbacianego, który został opracowany specjalnie w celu przeciwdziałania i zapobiegania podrażnieniom dziąseł. Olejek z drzewa herbacianego działa bakteriostatycznie i pomaga skutecznie zwalczać bakterie i osad nazębny.

Używaj płynu do płukania jamy ustnej dla zachowania czystości jamy ustnej

Po umyciu zębów dobrym pomysłem jest zastosowanie płynu do płukania ust. Nasz płyn do płukania jamy ustnej skutecznie radzi sobie z bólem lub krwawieniem dziąseł, ponieważ zawiera olejek z drzewa herbacianego. Nie tylko zwalcza on bakterie, ale działa też kojąco i uspokajająco dla jamy ustnej.

Dodatkowo daje on uczucie czystości i świeżego oddechu, a kiedy masz krwawiące dziąsła, możesz mieć również problemy z nieświeżym oddechem.

Należy płukać w ustach 20 ml płynu przez około minutę, a następnie wypluć. Następnie należy wypłukać jamę ustną wodą i odczekać co najmniej 30 minut, zanim cokolwiek zjesz lub wypijesz. Dzięki temu płyn do płukania ust zadziała z największą swoją skutecznością. Używaj płynu do płukania ust dwa razy dziennie.

Suplementuj żelem do ust

Jeśli masz poważne problemy z dziąsłami, możesz uzupełnić pielęgnację naszym żelem do jamy ustnej, który działa bakteriostatycznie, dzięki unikalnemu olejkowi z drzewa herbacianego.

Nałóż około 2 cm żelu do ust na palec lub szczoteczkę do zębów i rozprowadź po dziąsłach. Nie należy go spłukiwać, a po nałożeniu żelu należy odczekać co najmniej 30 minut przed jedzeniem lub piciem, jeśli zależy nam na optymalnych rezultatach.

Należy go stosować 1-4 razy dziennie, w zależności od potrzeb.

5 pak produktów na biały nalot na języku
Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
5 pak produktów na biały nalot na języku - Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku

Więcej dobrych rad dotyczących zapobiegania krwawiącym dziąsłom:

  • Pij mniej napojów gazowanych – Coca Cola jest szczególnie twarda dla zębów i dziąseł.
  • Rzuć palenie – obciąża ono naturalną zdolność jamy ustnej do samodzielnego rozwiązywania problemów.
  • Rozluźnij się tak bardzo, jak to możliwe. Stres może mieć negatywny wpływ na dziąsła, więc staraj się dużo spać i robić coś, co sprawia ci przyjemność.

Zwróć się do profesjonalisty

Zawsze ważne jest leczenie krwawiących dziąseł i zapalenia dziąseł. Nieleczone przez długi okres mogą doprowadzić do parodontozy.

Jeśli twoje własne leczenie ze szczególnym naciskiem na poprawę higieny jamy ustnej i dokładne szczotkowanie zębów nie przyniesie rezultatów w ciągu dwóch lub trzech tygodni, powinieneś zwrócić się do dentysty, aby przyjrzał się problemom z dziąsłami.

5 pak produktów na biały nalot na języku
Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
5 pak produktów na biały nalot na języku - Kosmetyki na biały nalot na języku spowodowany przez bakterie lub grzyby na języku

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie