Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Zapobieganie piegom

W zachodnim świecie piegi są uważane za atrakcyjne, ale jeśli nadal chcesz ich uniknąć, możesz dla tego zrobić coś sam.

Ponieważ to słońce sprawia, że na Twojej skórze pojawiają się małe, ciemne plamki, a więc od tego powinieneś zacząć.

Oznacza to, że musisz zadbać o ochronę przed słońcem. Postępuj zgodnie z poniższymi radami, aby zapobiec powstawaniu piegów:

 •  Zakryj odsłoniętą skórę lekkimi ubraniami i noś kapelusz przeciwsłoneczny.
 •  Na słońcu przebywaj tylko rano i wieczorem, a w cieniu od południa do 15:00.
 •  Unikaj opalania i bezpośredniej ekspozycji na słońcu.
 • Używaj dużo kremu do opalania. Na północy Europy chroń się co najmniej faktorem 15 (lepiej wyższym faktorem, jeśli masz wrażliwą skórę) i co najmniej faktorem 30, jeśli podróżujesz po południowych krajach. Upewnij się, że używasz kremu do opalania o szerokim spektrum działania, czyli takiego, który chroni zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB

O czym powinieneś wiedzieć?

Piegi zwykle bledną wraz z końcem lata. Ale jeśli twoje piegi utrzymują się przez długi czas w miesiącach zimowych, powinieneś zwrócić na nie szczególną uwagę. Długo utrzymujące się piegi same w sobie nie są niebezpieczne, ale są sygnałem, że Twoja skóra złapała więcej słońca, niż dobrze toleruje.

Zachowaj szczególną ostrożność i dbaj w przyszłości o swoją skórę na słońcu.


Co zrobić aby pozbyć się pieg?

Wiele osób postrzega piegi jako atrakcyjną i czarującą oznakę charakteru. Ale jeśli sam nie jesteś zadowolony ze swoich piegów, istnieją różne sposoby na ich zmniejszenie:

 •  Ochrona skóry
 •  Znikający krem
 •  Dermaroller
 •  Laser

Więcej możesz dowiedzieć się o nich tutaj.

Redukcja piegów i plam pigmentowych dzięki pielęgnacji skóry

Łagodnym sposobem na redukcję brązowych plam na skórze jest odpowiednia, odżywcza pielęgnacja skóry.

W zestawie do pigmentacji Australian Bodycare otrzymiesz cztery produkty, które zmniejszają widoczność brązowych plam. Nie można całkowicie usunąć piegów, ale przy regularnym stosowaniu zauważalna jest poprawa kolorytu skóry.

Skuteczne składniki pomagają wyrównać i poprawić koloryt skóry, a jednocześnie pielęgnując ją Tea Tree olejkiem, naturalnym peelingiem AHA i niacynamidem, skóra jest odżywiona i nawilżona.

Jak korzystać z produktów:

 1. Jeśli używasz makijażu, najpierw go usuń. Następnie oczyść skórę żelem do twarzy. Wmasuj w wilgotną skórę, nie zapominając o szyi i górnej części klatki piersiowej. Dokładnie spłucz i osusz skórę.  
 2. Nałóż kilka kropli serum niacynamidowego na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i górnej części klatki piersiowej. Serum szybko wnika w głąb skóry i działa na głębsze warstwy.  
 3. Chroń swoją skórę i nawilżaj ją kremem do twarzy. Krem do twarzy można stosować zarówno na dzień, jak i na noc. Krem jest ekonomiczny w użyciu: wystarcza tylko trochę. 

Dla uzyskania najlepszego efektu stosuj produkty dwa razy dziennie. Pamiętaj, że to całkiem normalne, że skóra „oczyszcza się” w ciągu pierwszych dwóch tygodni, a w ciągu pierwszych kilku tygodni po zmianie produktów na Twojej skórze mogą pojawić się wyspryski. Ustabilizuje się to i poprawi po miesiącu konsekwentnego stosowania produktów. 

1-3 wieczory w tygodniu stosuj Peeling Serum w następujący sposób: 

Po oczyszczeniu twarzy osusz skórę. Następnie rozprowadź kilka kropli Peeling Serum na twarzy – a być może także na szyi i klatce piersiowej, jeśli i tam masz zmiany pigmentacyjne.

Nie zmywaj Peeling Serum, ale pozostaw na skórze na 30 minut, a następnie nałóż kilka kropli serum niacynamidowego. Wmasuj i zakończ nałożeniem ochronnej warstwy kremu do twarzy.

Peeling Serum należy stosować tylko kilka razy w tygodniu. Niektórym wystarczy raz w tygodniu, innym może się przydać stosowanie go trzy razy w tygodniu. Wypróbuj i znajdź częstotliwość, która najlepiej pasuje do Ciebie i Twojej skóry.

Jeśli masz brązowe plamki na skórze i chcesz uzyskać bardziej równomierny i jednolity koloryt skóry, musisz uzbroić się w cierpliwość.

Twoja skóra nie zmieni się z dnia na dzień, ale jeśli będziesz nad nią cierpliwie pracować, uzyskasz dobre rezultaty. Może upłynąć od 12 do 20 tygodni, zanim olej pigmentowy przyniesie widoczne rezultaty na skórze.

4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami
Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami - Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami

Redukcja piegów kremem blaknącym

Możesz użyć kremu blaknącego, aby rozjaśnić piegi i plamy pigmentowe, zmniejszyć je lub całkowicie usunąć. Krem blaknący jest bardzo silny, więc używaj go z umiarem i pozwól skórze odpocząć przez kilka dni, jeśli stanie się czerwona i podrażniona.

Jeśli to możliwe, użyj wacika, aby dokładnie wycelować w brązowe plamy, a nie otaczającą skórę. Wieczorem nie stosuj żadnego innego kremu na blaknący krem.

Krem z tretinoiną lub witaminą A może również pomóc rozjaśnić brązowe warstwy skóry. Krem należy stosować tylko w okresach, gdy skóra nie jest narażona na działanie promieni słonecznych. Dzieci oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny stosować kremu.

Uzyskaj bardziej równomierny koloryt skóry za pomocą dermarollera

Dermaroller to kolejna metoda radzenia sobie z piegami i plamami pigmentacyjnymi. Mały wałek ma wiele maleńkich igiełek, które powodują małe, kontrolowane „urazy” w skórze, zmuszając ją do samonaprawy. Ma to stymulujący wpływ na tkankę łączną i wzrost komórek – dzięki czemu skóra ma bardziej równomierny wygląd.

Możesz poddać się zabiegowi dermarollerem w profesjonalnej klinice dermatologicznej lub kupić dermaroller do użytku domowego.

Pożegnaj piegi za pomocą lasera

Możesz pozbyć się piegów i plam pigmentacyjnych za pomocą lasera. Laser IPL to skuteczny sposób na przebarwienia. Laser emituje krótkie impulsy światła, które wnikają w głąb skóry i „eksplodują” pigment.

Powoduje to lekki, kontrolowany stan zapalny w skórze, dzięki czemu jest ona zmuszona do stymulacji tkanki łącznej i zwiększenia produkcji nowych komórek skóry.

Dla uzyskania najlepszych efektów należy spodziewać się minimum 1-3 zabiegów. Zawsze upewnij się, że zabieg wykonał ktoś z doświadczeniem w klinice. 

Nawet jeśli pigmentacja znika po różnych metodach, zawsze istnieje ryzyko, że powróci. Dlatego należy uważać na ochronę przeciwsłoneczną i najlepiej stosować faktor 50, aby zapewnić skórze najlepszą ochronę. Już krótki czas przebywania na słońcu bez ochrony może wystarczyć, aby pigmentacja ponownie się utworzyła.

Co to są piegi?

Piegi to rodzaj plam pigmentowych, a fachowcy nazywają je efelidami. Są to małe plamki na skórze, często o średnicy 1-2 mm i kolorze brązowym lub czerwonawym. W przeciwieństwie do znamion, piegi nie wystają ponad powierzchnię skóry – są całkowicie gładkie.

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje piegów: zwykłe piegi, które pojawiają się i znikają, oraz plamy wątrobowe, które są bardziej trwałe.

Zwykłe piegi pojawiają się w miejscach, gdzie latem skóra jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych – na grzbiecie nosa, policzkach i ramionach. Znikają, gdy lato się kończy.

Plamy wątrobowe są większe i często ciemniejsze niż zwykłe piegi i nie znikają po zakończeniu letnich miesięcy.

Dlaczego ludzie mają piegi?

Ani ty, ani nikt inny nie urodził się z piegami. Pojawiają się z reguły w dzieciństwie i pojawiają się na skórze, gdy produkcja melaniny w komórkach wzrasta pod wpływem promieni słonecznych. Kiedy przebywasz na słońcu, produkujesz melaninę, która może gromadzić się w brązowych plamach, zwanych piegami.

Tak więc to słońce powoduje latem, że brązowe plamy rozprzestrzeniają się na twoim nosie. Im więcej jesteś wystawiony na słońcu, tym więcej produkujesz melaniny. W ten sposób więcej godzin na słońcu oznacza również więcej piegów.

Piegi są nie tylko spowodowane słońcem – mogą być również dziedziczne. Czy twoja mama lub tata ma piegi? Wtedy jest również prawdopodobne, że i ty będziesz miał te małe brązowe plamy.

4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami
Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami - Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami

Gdzie zwykle pojawiają się piegi i plamy wątrobowe?

Piegi często pojawiają się na twarzy – na policzkach i grzbiecie nosa. Mogą jednak pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Piegi często pojawiają się na dłoniach, ramionach i nogach, a łysi mężczyźni często mają piegi na czubku głowy.

Wszystkie te partie ciała są szczególnie narażone na ostre promienie słoneczne – dlatego piegi najczęściej pojawiają się właśnie tam. Rzadziej spotyka się piegi na brzuchu lub plecach, ponieważ nie są one wystawione na słońce w takim samym stopniu.

Kto ma piegi?

Każdy może mieć piegi, ale to zazwyczaj dzieci i młodzież zauważają, że pojawiają się one na policzkach i nosie.

Dzieci w wieku dwóch lat mogą mieć piegi, ale często to osoby o jasnej karnacji i niebieskich oczach są najbardziej narażone na piegi. Dzieje się tak dlatego, że jasna skóra jest bardziej wrażliwa na ostre promienie UV.

Jeśli masz teraz piegi, możesz spodziewać się, że staną się bledsze, a być może całkowicie znikną wraz z wiekiem. Z drugiej strony możesz spodziewać się innych trwałych plam pigmentacyjnych spowodowanych wieloletnim przebywaniem na słońcu.

4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami
Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami - Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie