Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest wysypka cieplna albo też potówki?

Wysypka cieplna pojawia się na skórze i składa się z małych czerwonych plamek lub wyraźnych pęcherzyków, które mogą pojawić się na różnych częściach ciała. Nazywamy je także potówkami.

Potówki pojawiają się, gdy jest Ci gorąco, ale Twoje pory potowe są zablokowane, albo w związku z gorącą pogodą, albo zbyt ciepłym ubraniem. Plamki powstają w wyniku podrażnienia skóry, które najlepiej łagodzi się poprzez umożliwienie skórze swobodnego pocenia się.

Zarówno dzieci jak i dorośli mogą dostać wysypki cieplnej, ale najbardziej podatne są małe dzieci. Dzieje się tak dlatego, że ich gruczoły potowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego potowi trudniej jest się wydostać, dlatego gromadzi się on w gruczołach. Efektem tego jest charakterystyczna wysypka. 

Najczęściej potówki pojawiają się: 

 • U małych dzieci
 • odczas aktywności fizycznej i ćwiczeń 
 • Pod ubraniami, które zatrzymują pot 
 • W obszarach tropikalnych 

Wysypka cieplna jest powszechna i nieszkodliwa, ale jeśli Ty lub Twoje dziecko wykazujecie objawy choroby w tym samym czasie, co wysypka, należy zgłosić się do lekarza. 

2 pak do pielęgnacji potówek
Produkty do pielęgnacji potówek, swędzenia i podrażnionej skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna 139,99 zl
Cena promocyjna 139,99 zl Cena regularna 159,99 zl
2 pak do pielęgnacji potówek - Produkty do pielęgnacji potówek, swędzenia i podrażnionej skóry

Jak wyglądają potówki?

Istnieją różne rodzaje potówek, od małych pęcherzyków po swędzące czerwone plamy.

Najłagodniejszy rodzaj potówek, miliaria crystallina, objawia się jako małe, przejrzyste pęcherze, które łatwo pękają. W tym przypadku gruczoły potowe są zablokowane w górnej warstwie skóry. Ten typ nie swędzi i jest bardzo częstą wysypką w pierwszych dwóch tygodniach życia dziecka.  

Miliaria rubra to najbardziej znany typ wysypki cieplnej. Objawia się jako masa małych czerwonych plamek, które często kłują i swędzą. Zwykle przyczyną jest spędzenie kilku dni w gorących temperaturach.

Wreszcie, istnieje rzadszy typ potówek, miliaria profunda, która jest powtarzającymi się ogniskami miliaria rubra. Wysypka wygląda jak gęsia skórka i ma kolor skóry. 

Gdzie pojawia się wysypka termiczna?

U dorosłych wysypka pojawia się często w fałdach skóry lub w miejscach, gdzie ubrania są ciasne. Swędząca wysypka jest również powszechna na dłoniach, palcach i pośladkach, pod piersiami i na twarzy.

Najlepszym sposobem zapobiegania wysypce jest noszenie ubrań, które pozwalają na odparowywanie potu. Na przykład ubrania bawełniane są bardziej przewiewne niż poliestrowe.

U dzieci wysypka cieplna może pojawić się niemal w każdym miejscu na ciele, od twarzy i szyi po ramiona, klatkę piersiową i plecy. Jak wspomniano, wysypka często przypomina pęcherze i nie jest tak drażniąca jak klasyczne wysypki cieplne. 

Różnica między wysypką słoneczną a wysypką cieplną

Jeśli jesteś narażony na działanie słońca i wysokich temperatur, może pojawić się zarówno wysypka cieplna, jak i słoneczna. Podczas gdy wysypka cieplna najczęściej dotyka dzieci, to zazwyczaj dorośli dostają wysypki słonecznej.

Wysypka słoneczna różni się od wysypki cieplnej, ponieważ składa się z bardzo małych plamek, które mogą również przekształcić się w swędzące pęcherze.

Podczas gdy wysypka cieplna pojawia się tam, gdzie skóra nie może oddychać, okazuje się, że wysypka słoneczna jest spowodowana przez promienie słoneczne UVA i UVB, które wywołują reakcję alergiczną. W tym przypadku dość istotną radą jest unikanie słońca w jak największym stopniu i stosowanie kremu do opalania z wysokim faktorem ochronnym.

Dobre rady na temat wysypki termicznej u dziecka

Niepokojące może być to, że Twoje dziecko nagle pokryło się drobnymi plamkami. Jest to całkiem naturalne, że rodzice są zaniepokojeni, a także dobrze jest mieć świadomość, że delikatna skóra dziecka może ulec różnego rodzaju wysypkom.

Większość wysypek jest jednak nieszkodliwa i dotyczy to również wysypki cieplnej.

Wiele dzieci dostaje wysypki cieplnej w pierwszym miesiącu życia, na głowie, szyi lub ciele. Małe pęcherzyki pękają po kilku dniach, a następnie odpadają. 

Co można zrobić, aby złagodzić potówki?

 • Daj dziecku mniej warstw ubrań
 • Unikaj przegrzania 
 • Daj dziecku chłodną kąpiel
 • Wietrzyj pokój dziecka, aby utrzymać w nim chłód 
 • W upalne dni trzymaj dziecko w cieniu 
 • Pozwól dziecku leżeć bez pieluchy 

Nie ma leczenia wysypki cieplnej, zniknie ona sama. Jeśli wraz z wysypką u dziecka wystąpią jakiekolwiek objawy chorobowe, należy skontaktować się z lekarzem. 

Jak złagodzić własną wysypkę cieplną?

Chociaż w większości przypadków wysypka cieplna jest nieszkodliwa, to jednak może być nieprzyjemna i swędząca.

Tutaj produkty do pielęgnacji skóry z efektem chłodzenia mogą uspokoić skórę.

Pakiet 2 produktów Australian Bodycare do pielęgnacji skóry z wysypką cieplną zawiera produkty nawilżające z Tea Tree olejkiem, który chłodzi i koi podrażnioną skórę. Zarówno Body Wash, jak i Aloe Vera Gel pomagają uspokoić skórę i zmniejszyć swędzenie, kłucie i czerwone plamy.

Korzystne jest stosować oba produkty w codziennej pielęgnacji skóry lub gdy odczuwamy dyskomfort i podrażnienia po ekspozycji na słońcu. Zestaw może być stosowany do wszystkich rodzajów skóry. 

Jeśli problem nie ustępuje, można zastosować łagodny krem z kortyzonem, aby pozbyć się podrażnienia skóry. 

2 pak do pielęgnacji potówek
Produkty do pielęgnacji potówek, swędzenia i podrażnionej skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna 139,99 zl
Cena promocyjna 139,99 zl Cena regularna 159,99 zl
2 pak do pielęgnacji potówek - Produkty do pielęgnacji potówek, swędzenia i podrażnionej skóry

Czy można zapobiec wysypce cieplnej

U dorosłych najczęściej występuje miliaria rubra - małe czerwone plamki. Być może ćwiczyłeś w ubraniu, które nie pozwala skórze oddychać, lub przebywałeś przez kilka dni w tropikalnej pogodzie. W takich warunkach wysypka cieplna może pojawić się w kilku miejscach na ciele.

Najlepszą radą jest więc umożliwienie skórze oddychania. Gdy tylko skóra się ochłodzi, zauważysz, że wysypka znika.

Jeśli masz skłonność do potówek, to:

 • Unikaj ciasno dopasowanych ubrań 
 • Noś ubrania wykonane z bawełny
 • Unikaj kremów, które mogą blokować gruczoły potowe
 • Pozostań w cieniu, gdy jest gorąco 
 • Ogranicz aktywność fizyczną

W większości przypadków wysypka zniknie szybko, gdy skóra znów będzie miała normalną temperaturę. Jeśli spędziłeś długi czas na słońcu i twoja skóra jest bardzo gorąca, dobrym pomysłem jest wzięcie chłodzącej kąpieli. Kiedy unikniesz gorąca i pocenia się, unikniesz również tych swędzących czerwonych plam. 

2 pak do pielęgnacji potówek
Produkty do pielęgnacji potówek, swędzenia i podrażnionej skóry
+15.000 recenzji
Cena regularna 139,99 zl
Cena promocyjna 139,99 zl Cena regularna 159,99 zl
2 pak do pielęgnacji potówek - Produkty do pielęgnacji potówek, swędzenia i podrażnionej skóry

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie