Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są spierzchnięte usta?

Spierzchnięte usta to nie tylko suche usta. Suchość jest tak wyraźna, że skóra łuszczy się i pęka. Może to powodować owrzodzenia i pęknięcia w kąciku ust, ale także owrzodzenia na wardze. Owrzodzenia w kąciku ust i pęknięcie na wardze, które nie chce się zagoić, są bolesne i wymagają od Ciebie wysiłku, aby przywrócić skórę na właściwe i zdrowe tory - w czym może Ci pomóc balsam do ust Australian Bodycare.

W dalszej części artykułu podpowiemy Ci, jak najlepiej dbać o usta. Po pierwsze, dowiesz się dlaczego Twoje usta mogą stać się tak suche, że pękają i rozdwajają się. 

Balsam do pielęgnacji suchych i spierzchniętych ust
3x Balsam do ust z olejkiem z drzewa herbacianego na suche usta i opryszczkę
+15.000 recenzji
Cena regularna 24,99 zl
Cena promocyjna 24,99 zl Cena regularna 129,99 zl
3x Balsam do ust z olejkiem z drzewa herbacianego na suche usta i opryszczkę

Dlaczego usta mogą być suche, piekące i spierzchnięte?

Skóra na ustach jest szczególnie wrażliwa i dlatego pęka łatwiej niż reszta skóry na ciele. Wynika to z faktu, że skóra jest cieńsza.

Cienka skóra umożliwia uwidocznienie naczyń krwionośnych, co nadaje ustom inny kolor niż otaczająca je skóra. Skóra na ustach nie posiada również pigmentu ani gruczołów łojowych i potowych. W związku z tym są one znacznie gorzej chronione przed słońcem i odwodnieniem.

Brak lipidów sprawia, że skóra jest podatna na parowanie, przez co nie może w taki sam sposób zatrzymywać wilgoci.

Istnieją różne powody, dla których usta mogą pękać. Przedstawimy Ci tutaj najczęstsze przyczyny.

Wiatr i pogoda 

Czynniki środowiskowe takie jak wiatr, zimno i niska wilgotność powietrza są typowymi przyczynami pierzchnięcia skóry na ustach.

Utrzymanie zdrowych i nawilżonych ust jest szczególnie trudne w zimnych i wietrznych warunkach. Duże wahania temperatury w zimie, kiedy przechodzisz z ciepłego domu do zimnego otoczenia, mogą być szczególnie trudne dla Twoich ust, powodując ich wysychanie i w końcu pękanie.

Jednak nie tylko niskie temperatury w zimie mogą powodować spierzchnięte usta. Słońce i wysokie temperatury są również trudne dla delikatnej skóry.

Słońce wysusza i tak już nawilżoną skórę na ustach. Dlatego również wymaga uwagi, gdy wychodzi słońce, jeśli chcesz uniknąć spierzchniętych i popękanych ust. 

Niedobór witamin 

Czy niedobór witamin może powodować spierzchnięte usta? Krótka odpowiedź brzmi: Tak, może. 

Jeśli masz skłonność do spierzchniętych warg i pęknięć w kącikach ust, może to być spowodowane niedoborem witamin. Pęknięcia pojawiają się zazwyczaj, gdy brakuje Ci witaminy B2, B9 lub B12.

Niedobór wody 

Jeśli Twoja skóra jest odwodniona, może to powodować spierzchnięte wargi i pęknięcia w kąciku ust. Jeśli nie pijesz wystarczająco dużo wody, Twoja skóra nie będzie nawilżona od wewnątrz. Może to mieć wpływ na Twoje usta, które mogą stać się tak suche, że pojawią się na nich pęknięcia i owrzodzenia. 

Nieprawidłowe nawilżanie ust

Czy często zwilżasz usta językiem, aby je nawilżyć, gdy zaczynają wysychać i pękać? Ma to dokładnie odwrotny skutek.

Kiedy usta czują się trochę suche, wiele osób ma tendencję do używania śliny z języka w celu nawilżenia. Jednak efekt nawilżenia jest krótkotrwały - gdy ślina wniknie w skórę, pozostaną po niej jeszcze bardziej suche i spierzchnięte usta niż wcześniej.

Woda - a więc i ślina - ma działanie wysuszające. Ślina zawiera enzymy, które niszczą cienkie warstwy skóry na ustach. Twoje usta muszą być nawilżane przez odpowiednie środki nawilżające. 

Dym z papierosów 

Wreszcie jedną z przyczyn spierzchniętych ust może być dym papierosowy. Nie musisz być sama palaczką. Ale jeśli jesteś narażony na dużo biernego palenia, może to mieć wpływ na równowagę wilgoci.

Dym wysusza skórę, co może być trudne dla delikatnej skóry na spierzchniętych ustach.


Jak leczyć i zapobiegać spierzchniętym ustom? 

Podczas gdy istnieją różne przyczyny popękanych i spierzchniętych ust, istnieje również kilka sposobów, w jaki możesz je leczyć i pozbyć się pęknięć.

Zarówno jeśli szkoda została już wyrządzona, lub jeśli chcesz być proaktywna i zapobiec spierzchnięciu lub pękaniu ust w kącikach ust. 

Stosuj odpowiednią pielęgnację ust

Przede wszystkim, jeśli chcesz pożegnać się ze spierzchniętą skórą, usta potrzebują dobrej pielęgnacji z odżywczym nawilżeniem. W tym celu, balsam do ust jest Twoją główną bronią w walce ze spierzchniętymi ustami.

Balsam do ust nawilża usta i nakłada warstwę ochronną na wrażliwą skórę. Silna bariera chroni usta przed czynnikami zewnętrznymi, a warstwa tłuszczowa ogranicza parowanie z ust. To wszystko oznacza, że skóra otrzymuje odpowiednią pomoc w zatrzymaniu wilgoci.

Przy wyborze balsamu do ust, może być kuszące, aby wybrać ten o ładnym zapachu lub smaku. Rzadko jest to dobry pomysł, ponieważ produkty zapachowe lub smakowe zazwyczaj zawierają składniki, które mogą podrażniać usta. A wtedy możesz ryzykować, że z powrotem trafisz na te bolesne spierzchnięte usta.  

Balsam do ust Australian Bodycare jest specjalnie opracowany, aby nawilżać usta, dzięki czemu można zarówno zapobiegać, jak i zapewnić pierwszą pomoc spierzchniętym ustom. Balsam do ust jest pełen odżywczych składników, takich jak Tea Tree olejek, który zwalcza bakterie oraz koi i leczy skórę.

W razie potrzeby nałóż na usta warstwę pomady nawilżającej - możesz ją mieć zawsze przy sobie, gdy Twoje usta potrzebują zastrzyku wilgoci. W ten sposób unikniesz wpadnięcia w pułapkę używania śliny jako środka nawilżającego.

Możesz również stosować ją na noc, kiedy składniki nawilżające mogą naprawdę zdziałać swoje czary. 

Chroń się przed ostrymi promieniami słońca 

Czy Twoje usta są spierzchnięte, gdy promienie słoneczne wychodzą zza zimowych, ciężkich chmur? Ostre promienie słoneczne UV są trudne dla delikatnej skóry ust. A jeśli już masz spierzchnięte usta, dobrze byłoby je dodatkowo chronić przed słońcem.

Koniecznie użyj sztyftu przeciwsłonecznego z filtrem SPF przeznaczonym specjalnie do ust. Będzie on nawilżał Twoje usta, zapewniając jednocześnie skuteczną ochronę przed promieniami UV. 

Pij, pij, pij 

Nie można tego wystarczająco podkreślić. Woda jest zdrowa. Także dla Twojej skóry - a więc i ust. Jeśli masz pęknięcia w kącikach ust i spierzchnięte usta, warto pić dużo wody.

Dzięki temu nawilżysz swoją skórę od środka. Można to odczuć w równowadze wilgotności skóry, zwłaszcza w odsłoniętym obszarze skóry ust. 

Balsam do pielęgnacji suchych i spierzchniętych ust
3x Balsam do ust z olejkiem z drzewa herbacianego na suche usta i opryszczkę
+15.000 recenzji
Cena regularna 24,99 zl
Cena promocyjna 24,99 zl Cena regularna 129,99 zl
3x Balsam do ust z olejkiem z drzewa herbacianego na suche usta i opryszczkę

Jak leczyć spierzchnięte usta u dzieci?

Nie tylko dorosłym często przeszkadzają popękane i spierzchnięte usta. Wiele dzieci również może mieć spierzchnięte usta, zwłaszcza podczas zimnych i wietrznych miesięcy zimowych.

Podobnie jak w przypadku dorosłych, ważne jest, aby dzieci ze skłonnością do spierzchniętych ust piły wystarczająco dużo, aby utrzymać nawilżenie skóry. Należy upewnić się, że dziecko wypija około 1,5 litra wody dziennie, nawet jeśli nie jest spragnione, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie.

Dla dzieci, balsam do ust jest również jednym z najważniejszych narzędzi do pokonania spierzchniętych warg i owrzodzeń w kącikach ust. Mają one również zwyczaj lizania warg językiem, aby je krótko nawilżyć. Wytłumacz dziecku, że ślina tylko pogarsza sprawę i pomóż mu wyrobić sobie nawyk regularnego nakładania balsamu na usta, aby je nawilżyć.

Przyjrzyj się również paście do zębów Twojego dziecka. Wiele past do zębów bardzo się pieni dzięki zawartości laurylosiarczanu sodu. Substancja ta narusza naturalną barierę ochronną skóry i może powodować podrażnienia, co prowadzi do suchych, spierzchniętych ust.


FAQ

Jak naprawić spierzchnięte usta?

Jeśli chcesz pozbyć się spierzchniętych ust, kluczem jest nawilżanie. Nawilżaj je dobrym balsamem do ust i pamiętaj o nawilżaniu skóry od wewnątrz, pijąc dużo wody.


Dlaczego twoje usta pękają?

Twoje usta pękają, ponieważ skóra na ustach jest szczególnie cienka i podatna na utratę wilgoci. Kiedy Twoje usta stają się zbyt suche, ryzykujesz pojawienie się pęknięć w kącikach ust lub owrzodzeń na wargach.


O czym świadczą suche usta?

Suche usta to znak, że Twojej skórze brakuje wilgoci. Może to być również znak, że w Twoim organizmie brakuje witaminy B2, B9 lub B12.


Czy wazelina jest dobra na suche usta

Wazelina może być świetnym rozwiązaniem dla suchych ust. Jednak minusem jest to, że w przeciwieństwie do balsamu do ust, wazelina jest bardziej tłusta i płynna. Oznacza to, że produkt szybciej zetrze się z ust - a to nie przyniesie większych korzyści. 

Balsam do pielęgnacji suchych i spierzchniętych ust
3x Balsam do ust z olejkiem z drzewa herbacianego na suche usta i opryszczkę
+15.000 recenzji
Cena regularna 24,99 zl
Cena promocyjna 24,99 zl Cena regularna 129,99 zl
3x Balsam do ust z olejkiem z drzewa herbacianego na suche usta i opryszczkę

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie