Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są suche, pękające pięty?

Pękające i suche pięty to małe otworki w twardej skórze na spodzie Twoich stóp. Otworki wyglądają jak pęknięcia i często znajdują się na spodniej stronie pięty. Pękające pięty mają twarde krawędzie, a pęknięcia mogą sięgać głęboko w skórę i powodować krwawienie.

Skóra jest największym organem naszego ciała. Jest również świetnym narządem zmysłów, ponieważ odczuwasz za jej pośrednictwem dotyk, nacisk i ból na skórze. Dzięki swoim trzem warstwom, skóra jest narządem złożonym, który składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. To właśnie w tych warstwach popękane i suche pięty mogą powodować problemy.

Suche pięty często stają się popękane, te pęknięcia są uszkodzeniami warstwy naskórka. Często pęknięcia sięgają tylko do naskórka, gdzie jest to problem czysto kosmetyczny. Jeśli jednak pęknięcia sięgną aż do skóry właściwej, spowodują krwawienie i ból, który będzie się nasilał, gdy nadepniesz piętą

Pękające pięty nie ustępują same, wymagają one pielęgnacji. Jeśli pęknięcia wnikną w głąb skóry i spowodują krwawienie skóry, istnieje ryzyko infekcji i innych powikłań. Dlatego ważne jest, aby szybko leczyć popękane pięty.


Dlaczego masz pękające i przesuszone pięty?

Pękające pięty są często spowodowane nadmiernym chodzeniem lub uderzaniem o coś. Twoje pięty będą łatwiej nadwyrężać się podczas noszenia butów bez poparcia pięt. Sandały i buty bez obudowania nie chronią pięt przed uderzeniami o podłogę i tworzeniem się suchej, twardej skóry.

Twoje pięty są również obciążone ciężarem ciała, gdy stoisz i chodzisz. Ten ruch i ciężar rozciągają i nadwyrężają skórę wokół pięt.

Jednocześnie, jeśli nie dbasz odpowiednio o swoje stopy, skóra często staje się bardzo sucha- z tego też powodu pękają ci pięty. Kiedy naturalny poziom nawilżenia skóry jest naruszony, skóra na piętach jest wrażliwa i delikatna. Odwodniona skóra nie jest tak mocna jak nawilżona. Kiedy naturalna równowaga wilgoci zostanie naruszona, pięty utworzą grubą warstwę twardej skóry. Jest to mechanizm obronny, ale twarda skóra utrudnia również proces gojenia.

Omówienie przyczyn pękania pięt:

  • Naciąganie się skóry na piętach. Jeśli będziesz stać przez dłuższy czas, Twoje pięty będą mocno obciążone. To samo dotyczy osób z nadwagą. Jeśli ważysz za dużo, twoja warstwa tłuszczu pod piętami będzie bardziej obciążona niż jest w stanie udźwignąć. Uniemożliwia to elastyczność skóry ze względu na duży ciężar, a następnie mogą pojawić się w tym wyniku pęknięcia na piętach.
  • Zmniejszony poziom nawilżenia. Jeśli skóra stóp jest sucha, a przez to twarda, będzie bardziej podatna na uszkodzenia. Nawilżona skóra jest bardziej odporna, więc jeśli skóra na piętach jest odwodniona, będzie mniej elastyczna, co ułatwi jej pękanie.
  • Częste mycie. Woda wysusza skórę, co zaburza naturalną równowagę sebum i nawilżenia. Dlatego też, jeśli często wystawiasz stopy na działanie wody, na przykład, jeśli spędzasz długie okresy w wilgotnym środowisku, Twoje pięty często wysychają i grozi im pękanie.
  • Niewłaściwe obuwie. Noszenie niewłaściwego obuwia, które jest zbyt małe i ściska pięty, może spowodować nadwyrężenie skóry- a tym samym jej pęknięcie. Jeśli często nosisz otwarte buty, skóra wokół pięt będzie również bardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych i ryzyko pęknięcia pięt.
  • Genetycznie pękanie pięt. Genetyka może być również przyczyną pęknięć na piętach. Jeśli masz naturalnie suchą, grubą skórę na piętach, będziesz bardziej podatny na ich pękanie.

Kto ma pękające pięty?

Pękające i przesuszone pięty mogą mieć wpływ na ludzi w każdym wieku. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Osoby z tendencją do wysychania skóry na piętach będą bardziej narażone na pęknięcia pięt. Często dotyczy to osób, które są genetycznie predysponowane do suchej skóry. Ponadto osoby starsze mają tendencję do tworzenia suchej i łuszczącej się skóry. Z biegiem lat skóra traci elastyczność, dlatego pęknięcia pięty są problemem dla wielu starszych osób.

Na przykład, jeśli masz pracę, w której stoisz i dużo chodzisz- może to być fryzjer, sprzedawca lub inny zawód, który wymaga, abyś nie siedział zbyt wiele w ciągu dnia. W takich wypadkach, skóra bardzo rozciąga się wokół pięt, stają się one przeciążone i kruche. Dlatego osoby pracujące na stojąco są również bardziej podatne na irytujące pękanie pięt.


Objawy pękających pięt

Istnieją wyraźne objawy pękających pięt. Pękające pięty będą początkowo bardzo napięte, ponieważ skóra stanie się mniej elastyczna. To jedna z pierwszych oznak pękania pięt. Często będzie mu towarzyszyć suchość skóry, swędzenie i twardnienie skóry. Może również wystąpić bolesność i ból pięty, ponieważ skóra staje się bardziej napięta i mniej elastyczna.

Skóra jest twardsza, ale często może mieć również żółtawy kolor, a suche, popękane pięty mogą w końcu zacząć się łuszczyć. Może pęknięcia na początku nie są nieprzyjemne, tylko trochę denerwujące. Jednak nieleczona skóra może pękać jeszcze głębiej, powodując krwawienie popękanych pięt- stwarzając ryzyko infekcji przez bakterie przenikające do skóry.

Krótki przegląd objawów suchych i pękających pięt:

  • Skóra jest napięta i mniej elastyczna.
  • Swędzenie pięt.
  • Skóra na piętach jest sucha i twarda.
  • Tkliwość i ból- zwłaszcza, gdy pięta jest dotykana lub nadwyrężana.
  • Twoje pięty krwawią.

Jak leczyć pękające pięty

Aby stan pękających pięt nie pogorszył się i nie sprawiał, że chodzenie nawet na krótkie spacery będzie bolesne, ważne jest, aby popękane pięty smarować kremem. Dzięki kuracji możesz skutecznie odbudować popękane i przesuszone pięty, odzyskując zdrowe i elastyczne pięty bez pęknięć i bólu.

Krem na pękające pięty to właściwa kuracja

Jeśli musisz leczyć suche i popękane pięty, droga naprzód nie polega na kąpieli stóp i pilniku. Wręcz przeciwnie, kąpiel stóp dodatkowo wysusza stopy i pięty. Zamiast tego użyj kremu na pięty. Na przykład, wypróbuj Heel Repair od Australian Bodycare-krem ​​opracowany specjalnie do leczenia suchych pięt z twardą skórą i pęknięciami.

Krem zawiera wiele aktywnych składników, takich jak mocznik i Olejek z Drzewa Herbacianego, które skutecznie chronią pękające pięty przed atakami bakterii. Jednocześnie krem ​​zapewnia duże nawilżenie i pielęgnację popękanej i wrażliwej skóry, przywracając jej naturalny poziom nawilżenia.

Uzupełnij pielęgnację Foot Cream od Australian Bodycare. Zawartość Masła Shea, Mocznika i Olejku z Drzewa Herbacianego zapewnia piętom najlepszą codzienną pielęgnację. Stosowane razem lub pojedynczo pomagają złagodzić pęknięcia i suchość skóry, jednocześnie przeciwdziałając tworzeniu się nowych pęknięć na piętach.

Najlepsza kuracja to po prostu krem ​​i dużo cierpliwości. Skóra na piętach nie wróci do naturalnej równowagi w ciągu jednej nocy, wymaga długotrwałej pielęgnacji i kuracji odżywczym kremem na pięty.

Porozmawiaj z lekarzem

Jeśli objawy i pękające pięty nie ustąpią po intensywnym nawilżeniu, należy skonsultować się z lekarzem. Może wykluczyć inne, bardziej poważne i szkodliwe dla zdrowia przyczyny, które mogą powodować pękanie pięt. Wspólnie z lekarzem możecie porozmawiać o dalszym przebiegu leczenia.


Zapobieganie suchym i pękającym piętom - jak to zrobić?

Jak w przypadku wszystkiego, najlepszym sposobem leczenia jest profilaktyka. O wiele łatwiej jest dbać o stopy niż naprawiać kontuzje. Dlatego ważne jest również, aby codziennie dbać o swoje stopy, jeśli chcesz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby uniknąć popękanych i obolałych, suchych pięt.

Nawilżenie na zewnątrz i wewnątrz

Dobrze jest nawilżyć ciało od wewnątrz, aby skóra nie wysuszała się i nie traciła wilgoci. Możesz to zrobić, pijąc dużo wody i codziennie nawilżając stopy i pięty nawilżającym foot cream. Nabierz nawyku nawilżania stóp kremem do pięt rano i wieczorem, aby były one nawilżone przez cały dzień i noc.

Wybierz odpowiednie obuwie

Ponadto możesz zapobiec pękaniu pięt, starannie dobierając obuwie. Unikaj butów, które są zbyt luźne lub zbyt ciasne na stopie. Obuwie powinno pasować do Twoich stóp- bez uciskania lub uczucia, że są za duże. Możesz także pomóc stopom, minimalizując w jak największym stopniu używanie otwartych butów i sandałów. Dzięki zamkniętym butom lepiej zatrzymujesz wilgoć w skórze.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie