Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co jest przyczyną zapalenia narządów miednicy mniejszej ?

Zapalenie narządów miednicy mniejszej to zapalenie błon śluzowych macicy, jajowodów i / lub jajników. Jest to bardzo częste zaburzenie wymagające leczenia.

Choroba jest wywoływana przez bakterie w pochwie, które dostają się do macicy i ją zakażają. Istnieje kilka różnych rodzajów bakterii, które mogą powodować zapalenie narządów miednicy mniejszej (zapalenie przydatków).

Najczęstszymi bakteriami są Chlamydia trachomatis. Znana po prostu jako chlamydia, jest to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, która może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Ponieważ bakterie wywołujące zapalenie miednicy są przenoszone do macicy przez pochwę, najczęstszą przyczyną zapalenia miednicy jest aktywność seksualna. Dlatego infekcje miednicy są najczęściej obserwowane u kobiet aktywnych seksualnie.

Ryzyko wystąpienia choroby zapalnej narządów miednicy mniejszej są również wyższe u kobiet, które przeszły aborcję, miały wszczepiony spiralny środek antykoncepcyjny lub przeszły operację macicy. Dzieje się tak, ponieważ po włożeniu narzędzi chirurgicznych do pochwy istnieje zwiększone ryzyko przeniesienia bakterii z pochwy do macicy.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej (zapalenie przydatków) u kobiet nie aktywnych seksualnie jest zwykle wywoływana przez bakterie jelitowe z odbytu, które zostały przeniesione do pochwy. Może się to zdarzyć, jeśli po skorzystaniu z toalety wycierasz skórę od tyłu do przodu.

Zespół wstrząsu toksycznego

Ponadto używanie tego samego tamponu przez długi czas (ponad osiem godzin) może wywołać zespół wstrząsu toksycznego, który jest spowodowany infekcją paciorkowcami / gronkowcami. Ten typ zapalenia miednicy występuje bardzo rzadko, ale jest również bardzo niebezpieczny i czasami może zagrażać życiu.

Dlatego ważne jest, aby nigdy nie używać tego samego tamponu przez długi czas i szybko reagować, jeśli kiedykolwiek podejrzewasz, że doświadczasz zespołu wstrząsu toksycznego.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Jak leczyć zapalenie narządów miednicy mniejszej

Niektóre stany zapalne i infekcje miednicy zamieniają się w poważne choroby, kiedy pozostawisz je bez leczenia przez długi czas. W rzeczywistości im dłużej pozostawiasz stan zapalny nieleczony, tym większe jest ryzyko rozwoju znacznie gorszej choroby.

Jeśli podejrzewasz, że masz zapalenie narządów miednicy mniejszej (zapalenie przydatków), ważne jest, abyś skontaktowała się z lekarzem w celu zbadania.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej zawsze należy leczyć 

Jeśli nie zdecydujesz się na leczenie, stan zapalny miednicy może się wyleczyć samoistnie, jednak wiąże się to z ryzykiem. Ceną za nieleczone zapalenie narządów miednicy mniejszej jest przewlekły ból i nawracające zapalenie miednicy. Jest też znacznie trudniej zajść w ciążę, w rzeczywistości możesz w ogóle nie być w stanie zajść w ciążę.

W większości przypadków zapalenie narządów miednicy mniejszej najpierw zakaża macicę, a czasami rozprzestrzenia się na jajowody. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się na jajniki, staje się znacznie poważniejsza.

Leczenie będzie zależeć od konkretnej przyczyny zapalenia przydatków. Jeśli przyczyną choroby jest chlamydia, zostaniesz leczony z powodu chlamydii. Podobnie, jeśli przyczyną jest inny rodzaj bakterii, zostaniesz leczony z powodu tej infekcji bakteryjnej.

We wszystkich przypadkach leczenie będzie zazwyczaj polegało na leczeniu tabletkami z antybiotykami. Zabieg trwa zwykle od jednego do dwóch tygodni.

W okresie leczenia zwykle zaleca się dużo odpoczynku i unikanie uprawiania sportu / aktywności fizycznej, aby nie ryzykować dalszego rozprzestrzeniania się zapalenia.

W ciężkich przypadkach zapalenie narządów miednicy mniejszej może być konieczna operacja. Zwykle dzieje się tak tylko wtedy, gdy guz rozwija się między jajowodami a jajnikami. W rzadkich i szczególnie ciężkich przypadkach może być konieczne usunięcie jajowodów i jajników.

Jak uniknąć zapalenia narządów miednicy mniejszej

Jeśli masz zapalenie narządów miednicy mniejszej (zapalenie przydatków), należy je leczyć tak szybko, jak to możliwe. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przede wszystkim zmniejszyć ryzyko rozwoju zapalenia.

Jeśli jesteście aktywni seksualnie, ale z tym samym partnerem w długotrwałym związku, rozwiniecie naturalną odporność na bakterie narządów płciowych drugiej osoby. Co więcej, masz również mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę przenoszoną drogą płciową, jeśli współżyjesz tylko z jedną osobą.

Jeśli jednak masz wielu partnerów i nie używasz prezerwatywy, narażasz się na wiele różnych, nowych bakterii, a tym samym zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji. Prezerwatywy są zatem najlepszą ochroną zarówno przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak i zapaleniem miednicy.

Podczas seksu możesz również stosować produkty, które przeciwdziałają bakteriom. Te infekcje bakteryjne mogą w przeciwnym razie powodować swędzenie, podrażnienie, suchość i nieprzyjemny zapach.

Intimate Glide od Australian Bodycare to żel zawierający naturalnie antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego, o którym wiadomo, że skutecznie neutralizuje bakterie.


Jakie są objawy zapalenia narządów miednicy mniejszej?

Zapalenie narządów miednicy mniejszej jest nieprzyjemnym schorzeniem. Na ogół będziesz wiedziała, kiedy go masz, ponieważ ból i inne objawy mogą być dość poważne.

Jednak w łagodnych przypadkach zapalenia może być trudno ocenić, czy objawy, takie jak ból i nietypowe upławy, są spowodowane miesiączką, czy czymś poważniejszym, takim jak zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Jeśli wystąpi gorączka wraz z innymi objawami, bardziej prawdopodobne jest, że cierpisz na infekcję niż zwykłe objawy menstruacyjne. W razie wątpliwości należy zawsze skonsultować się z lekarzem, aby poddać się badaniu. Nigdy nie należy pozostawiać infekcji bez leczenia.

U niektórych kobiet objawy są dość łagodne (szczególnie na początku), w związku z czym może być trudno ustalić, czy coś jest nie tak. Jeśli jednak masz choćby najmniejsze podejrzenie, że coś ci dolega, zawsze powinnaś to sprawdzić.

W przypadku zespołu wstrząsu toksycznego typowymi objawami są nagły i szybki wzrost temperatury do 39-40 stopni, niewyraźne widzenie, ogólne złe samopoczucie i potencjalnie wysypka skórna.

Jest to rzadki stan, ale śmiertelny. Jeśli podejrzewasz, że go masz, bardzo ważne jest, abyś natychmiast zareagowała, aby uzyskać skuteczne leczenie.

Jakie są objawy zapalenia narządów miednicy mniejszej?

Choroby zapalne miednicy nie należy lekceważyć.

Z jednej strony odczuwalny jest dyskomfort. Z drugiej strony nieleczone zapalenie  może mieć poważne konsekwencje. Może to obejmować przewlekły ból miednicy, nawracające zapalenie miednicy, tworzenie się blizny na jajnikach i jajowodach, ryzyko zajścia w ciążę poza macicą i / lub zmniejszone szanse na poczęcie, a nawet bezpłodność.

Dlatego zawsze warto znać charakterystyczne objawy zapalenia :

Objawy zapalenia narządów miednicy mniejszej:

  • Stępujący ból brzucha / genitaliów.
  • Zmiany w wydzielinie. Zazwyczaj zobaczysz zwiększoną ilość, nietypowy wygląd i niezwykły zapach. Często wydzielina jest brązowawa lub żółtawa, lepka i ostra.
  • Gorączka i ogólne złe samopoczucie, któremu mogą towarzyszyć dreszcze, nudności i wymioty.
  • Plamienia między miesiączkami lub po seksie.
  • Bardziej intensywne lub bolesne okresy w porównaniu do normalnych.
  • Ból, bolesność lub kłucie podczas oddawania moczu.

Zapalenie przydatków po porodzie

Podczas porodu bakterie mają łatwiejszy dostęp do penetracji macicy. Podczas porodu skurcze oznaczają również, że bakterie mogą być silnie wepchnięte do tkanek wokół macicy. Jeśli bakterie dostaną się do macicy, niekoniecznie zachorujesz. Jednak w niektórych przypadkach może prowadzić to do zapalenia.

Poród przez cesarskie cięcie zwiększa ryzyko infekcji miednicy. Podczas cesarskiego cięcia jama szyjki macicy zostaje rozcięta przez skórę, co ułatwia penetrację bakterii.

Poród bardzo obciąża organizm. Ponadto w okresie poporodowym zachodzą również poważne zmiany w organizmie.

Pierwsze sześć tygodni po porodzie, to okres poporodowy. Tylko w tym okresie ryzyko zapalenia miednicy jest znacznie większe niż na jakimkolwiek innym etapie ciąży.

Infekcje miednicy są jedną z głównych przyczyn gorączki połogowej (poporodowej) u kobiet. Objawy gorączki połogowej, oprócz objawów choroby zapalnej miednicy mniejszej, mogą obejmować ból brzucha, ogólny dyskomfort i wydzielinę o brzydkim zapachu.

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych typów objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania.


Zapalenie narządów miednicy mniejszej po aborcji

Podczas aborcji do pochwy i macicy wprowadza się instrumenty medyczne. Chociaż instrumenty są oczywiście sterylne, zgodnie z dobrymi warunkami higienicznymi, zawsze istnieje ryzyko, że bakterie z pochwy zostaną przeniesione do macicy.

W pochwie jest tak wiele różnych mikroorganizmów, że ryzyko będzie zawsze obecne.

Jeśli po aborcji wystąpią objawy takie jak ból miednicy i pochwy, ogólne złe samopoczucie, gorączka, nudności, gęsta i śmierdząca wydzielina, ból przy oddawaniu moczu lub inne formy dyskomfortu, może to wskazywać na objawy zapalenia miednicy.

Jeśli podejrzewasz, że masz zapalenie miednicy, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, abyś mogła zostać zbadana i poddana leczeniu.

Aborcja prowadzi do zwiększonego ryzyka zapalenia miednicy. Takie samo ryzyko występuje w przypadku wszczepienia antykoncepcji z cewką miedzianą.

Ryzyko jest zawsze największe w pierwszych trzech miesiącach. Jeśli używasz spirali i wystąpią objawy zapalenia miednicy, zawsze powinieneś udać się do lekarza na badanie.


Zapalenie narządów miednicy mniejszej bez gorączki

Infekcje miednicy niekoniecznie idą w parze z gorączką, a w większości przypadków, gdy występuje gorączka, najpierw pojawią się inne objawy. Zawsze ważne jest, aby działać szybko, gdy wystąpią zmiany w okolicy miednicy / narządów płciowych, ponieważ w przeciwnym razie możesz ryzykować poważne konsekwencje, takie jak bezpłodność.

Objawy zapalenia miednicy mogą obejmować ból, nietypowe upławy i potencjalne krwawienie. Niektórzy ludzie mogą również odczuwać gorączkę, ale z pewnością możesz mieć zapalenie miednicy bez gorączki.

Początkowo przed postawieniem diagnozy muszą być spełnione dwa z trzech z tych kryteriów: gorączka (temperatura powyżej 38,5 stopnia), podwyższone wskaźniki zakażeń (mierzone badaniem krwi) i osteoporoza (badanie ginekologiczne).

Dlatego niekoniecznie musisz mieć gorączkę, zanim zostanie zdiagnozowana choroba zapalna miednicy.

Infekcje miednicy mogą również objawiać się jako choroba przebiegająca z łagodnym bólem i bez uczucia złego samopoczucia.


FAQ o zapaleniu narządów miednicy mniejszej

Jak objawia się zapalenie narządów miednicy mniejszej?

Objawy zapalenia miednicy mogą być różne, od łagodnych do bardzo niewygodnych. Tak czy inaczej, ważne jest, aby zawsze leczyć się, jeśli masz zapalenie miednicy. Warto wiedzieć, że typowymi objawami są ból brzucha, zmiana koloru wydzieliny na brązowawą lub żółtawozieloną, wydzielina jest również lepka, występuje gorączka i ogólne złe samopoczucie, przedłużające się krwawienie miesiączkowe lub po seksie, ciężkie lub bardziej bolesne miesiączki i / lub ból i pieczenie podczas oddawania moczu.


Co to jest zapalenie narządów miednicy mniejszej?

Zapalenie miednicy to zapalenie macicy, jajowodów i / lub jajników. Zapalenie występuje w błonach śluzowych i jest wywoływane przez bakterie dostające się do macicy przez pochwę.


Dlaczego masz zapalenie narządów miednicy mniejszej?

Zapalenie miednicy jest spowodowane przez bakterie dostające się do macicy przez pochwę. Najczęstszą bakterią jest chlamydia. Zapalenie miednicy występuje najczęściej u kobiet aktywnych seksualnie. Ponadto istnieje zwiększone ryzyko infekcji miednicy po aborcji lub operacji macicy oraz w przypadku kobiet, które miały antykoncepcję z cewką miedzianą.


Czy zapalenie narządów miednicy mniejszej jest niebezpieczne?

Częsty przypadek ostrego zapalenia miednicy, który jest szybko leczony, rzadko jest niebezpieczny lub powoduje przyszłe objawy. Z drugiej strony, nieleczone zapalenie miednicy może być niebezpieczne i może prowadzić do przewlekłego bólu miednicy, blizny i problemów z poczęciem lub niepłodności.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie