Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Owrzodzenia skóry głowy- czym są?

Owrzodzenia skóry głowy to stan, na który cierpi wiele osób, zarówno przez krótki, jak i długi czas. Częstą przyczyną jest bardzo swędząca skóra głowy, przy której ludzie nie mogą powstrzymać się od drapania, ale są też inne przyczyny.

Swędzenie skóry głowy może odczuwać każdy- od dzieci po dorosłych, a nawet bardzo małe niemowlęta. Bez względu na wiek nie należy ignorować ran i czekać, aż one same znikną, ponieważ może to spowodować infekcje i stany zapalne.


Jakie są objawy owrzodzeń skóry głowy?

Owrzodzenia skóry głowy mogą obejmować wszystko, od drobnych zadrapań lub białych strupków, po duże otwarte rany, a nawet rany z wyciekiem płynów.

Małe ranki rzadko bolą i możesz nawet ich nie zauważyć. Ale zanim ból się rozwinie, poprzednim objawem było prawdopodobnie swędzenie, które jest odczuwalne.

Jednak duże rany mogą być otwarte i może wyciekać z nich płyn, co prawdopodobnie zauważysz, ponieważ te owrzodzenia są dość bolesne.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Otwarte i sączące się rany w skórze głowy

Jeśli masz sączące się lub otwarte rany na skórze głowy, dodatkowe objawy mogą obejmować intensywne swędzenie, obrzęk, dyskomfort i prawdopodobnie gorączkę. Otwarte i sączące się rany często są bardzo widoczne, mimo że włosy mogą je zakrywać.

Jeśli masz owrzodzenia na skórze głowy (lub w innym miejscu na ciele) i wystąpią nagłe objawy, takie jak: gorączka, zaczerwienienie, obrzęk i ból- natychmiast zgłoś się do lekarza, ponieważ objawy te mogą wskazywać na zatrucie krwi.

W każdym razie ważne jest, aby leczyć ból, aby nie rozwijał się dalej.

Produkty Australian Bodycare można kupić w aptekach, drogeriach, sklepach ekologicznych oraz w internecie.

Jakie są przyczyny owrzodzeń skóry głowy?

Owrzodzenia skóry głowy mogą być wywołane przez zupełnie zwyczajne, codzienne czynności. Na przykład możesz mieć rany po prostu dlatego, że uderzyłeś się w głowę i utworzyła się rana lub ukąsił Cię komar, a Ty rozdrapałeś to ukąszenie.

Chociaż przyczyny mogą być proste, nadal musisz uważać na skórę głowy, aby upewnić się, że w ranie nie ma zapalenia ani infekcji.

W zdecydowanej większości przypadków przyczyna owrzodzenia skóry głowy jest zupełnie nieszkodliwa. Ponieważ rany są często spowodowane swędzeniem, ważne jest, aby znaleźć przyczynę świądu. Jeśli jednak masz owrzodzenia na skórze głowy, które w ogóle nie swędzą, powinieneś je zbadać u swojego lekarza.

W rzadkich przypadkach owrzodzenia skóry głowy mogą być spowodowane nowotworem skóry.

Podrażnienia skóry głowy mogą być spowodowane swędzeniem

Najczęstszą przyczyną owrzodzeń skóry głowy jest swędzenie i jego drapanie. Wszyscy tego doświadczyliśmy: skóra jest podrażniona, drapiemy ją i ostatecznie ranimy skórę, a następnie powstanie rana.

Swędzenie może być wywołane wieloma różnymi przyczynami. Może to być spowodowane przez wszy lub chorobami skóry, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry (u dzieci nazywane ciemieniuchą), łuszczyca, infekcje grzybicze, łupież lub po prostu sucha skóra głowy. Stres może również powodować swędzenie.

Swędzenie może być również powodowane wysypką słoneczną, która jest spowodowana nadwrażliwością na słońce. W wielu przypadkach swędząca skóra głowy może być wywołana kontaktowym zapaleniem skóry. To wyprysk, który pojawia się, gdy miałeś kontakt z substancją, której nie tolerujesz, która podrażnia skórę lub wywołuje reakcję alergiczną.

Na przykład mogą to być chemikalia w szamponie, farbie do włosów, perfumach lub kosmetykach.

Podrażnienia skóry głowy spowodowane przedłużaniem włosów, farbowaniem lub rozjaśnianiem

Ogólnie chemikalia działają drażniąco na skórę, ale substancje chemiczne zawarte w produktach do farbowania włosów i wybielaczy mogą wywołać silną reakcję skóry głowy. Dermatolodzy zgłaszali przypadki ciężkich oparzeń chemicznych z dużymi, otwartymi i sączącymi się ranami na skórze głowy po zastosowaniu różnych produktów do farbowania włosów i wybielaczy.

W większości przypadków rany nie są zbyt duże, ale dlatego, że produkty zawierają bardzo ostre chemikalia- nie każdy może je tolerować.

Przedłużanie włosów może również powodować owrzodzenia skóry głowy. Dzieje się tak, ponieważ przedłużenia mogą być zbyt ciasne, co utrudnia mycie włosów i usuwanie tłuszczów i brudu, który gromadzi się na skórze głowy.


Leczenie podrażnionej skóry głowy - Jak leczyć zadrapania i owrzodzenia skóry głowy?

Podczas leczenia zadrapań i owrzodzeń skóry głowy należy skupić się na unikaniu infekcji i stanów zapalnych skóry głowy. Możesz użyć przyjaznego dla skóry antybakteryjnego środka, aby oczyścić rany.

Ponadto należy również leczyć przyczynę owrzodzeń. Jeśli owrzodzenia są spowodowane na przykład łuszczycą, ważne jest, aby leczyć się z powodu łuszczycy. Jeśli masz rany na skórze głowy z powodu infekcji grzybiczej, możesz użyć szamponu grzybobójczego.

Jeśli to zwykły szampon powoduje swędzenie skóry głowy, warto zmienić go na łagodny szampon opracowany specjalnie na swędzącą skórę.

Wiele osób lubi używać szamponów i olejków do włosów z naturalnymi składnikami, takimi jak olejek z drzewa herbacianego lub aloes, które działają łagodząco na swędzącą skórę głowy.

W przypadku dużych, otwartych i sączących się ran na skórze głowy należy zasięgnąć porady lekarza, ponieważ takie rany mogą wymagać dalszego leczenia.

Wideo: 3 skuteczne kroki w walce z problemami skóry głowy


Jak zapobiegać podrażnieniom skóry głowy

Jeśli masz owrzodzenia skóry głowy, ważne jest, aby leczyć ranę jak najszybciej. Ale równie ważne jest leczenie przyczyny rany. Na przykład, jeśli rany na skórze głowy są spowodowane rozdrapywaniem, ważne jest, aby leczyć przyczynę swędzenia- w przeciwnym razie szybko pojawią się nowe owrzodzenia.

Generalnie można zapobiegać swędzeniu i strupom na skórze głowy, stosując łagodne i przyjazne dla skóry produkty. Jest to szczególnie ważne, jeśli wiesz, że masz wrażliwą skórę lub masz już alergie czy egzemę w innym miejscu na ciele.

Chemikalia mogą działać drażniąco na skórę. Jeśli po farbowaniu lub rozjaśnianiu włosów odczuwasz podrażnienie lub swędzenie skóry, możesz zamiast tego rozważyć powrót do naturalnego koloru włosów. Możesz również znaleźć alternatywne produkty do farbowania włosów z naturalnymi składnikami, a nie żrącymi chemikaliami.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie