Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Wypadanie włosów to stan, w którym włosy stopniowo zaczynają się przerzedzać, aż w końcu mogą całkowicie zniknąć. Często oznacza to przerzedzenie włosów wzdłuż linii środkowej na wierzchołku, najwyższym punkcie czaszki, zwanym też koroną. 

Może też dojść do całkowitego wyłysienia w kilku miejscach na czubku głowy. Łysienie dotyczy zwykle mężczyzn, natomiast u kobiet utrata włosów objawia się przerzedzeniem włosów w mniejszym lub większym stopniu.

Cienkie włosy u mężczyzn

Wszyscy mężczyźni prędzej czy później doświadczają wypadania włosów - jest to całkowicie naturalny proces. Szacuje się, że około 20% wszystkich mężczyzn w wieku 20 lat doświadcza utraty włosów, około 40% wszystkich mężczyzn w wieku 40 lat i prawie 60% wszystkich mężczyzn w wieku 60 lat ma naturalną utratę włosów.

Mężczyźni, którzy mają dziedziczne predyspozycje do wczesnego wypadania włosów, zazwyczaj tracą je jako pierwsi.

Przerzedzenie włosów u mężczyzn to stan, w którym włosy zaczynają przerzedzać się na skroniach, a w końcu całkowicie zanikają. 

Łysienie u mężczyzn jest najczęstszym rodzajem utraty włosów i często nazywane jest łysieniem androgenowym.

Kiedy mężczyźnie zaczynają wypadać włosy, zwykle zaczyna się to od góry. Włosy przerzedzają się na czubku głowy, aż w końcu pojawia się typowa łysa plama. Następnie pojawiają się wysokie skronie, ponieważ linia włosów cofa się na boki. Może to prowadzić do powstawania łysych plam, ponieważ po bokach głowy i z tyłu szyi nadal znajdują się włosy.

Niektórzy mężczyźni konsekwentnie golą wszystkie włosy, aby uzyskać jednolity wygląd, a nie cienkie włosy lub płaty cienkich włosów i łysinę.

Genetyka i hormony

W zdecydowanej większości przypadków cienkich włosów u mężczyzn, a właściwie u dziewięciu na dziesięciu mężczyzn, przerzedzenie włosów jest spowodowane łysieniem androgenowym. Oznacza to, że na wypadanie włosów mają wpływ zarówno dziedziczne czynniki hormonalne.

W okresie dojrzewania młodzi mężczyźni zaczynają produkować duże ilości testosteronu. Duża produkcja tego hormonu powoduje kurczenie się mieszków włosowych, które stopniowo stają się tak małe, że po wypadnięciu włosów nowe już nie rosną. Prowadzi to do łysienia, a w efekcie do wysokich skroni i łysej korony.

Jeśli masz genetyczne predyspozycje do wypadania włosów, twoje cebulki włosowe, w których odbywa się wzrost włosów, są w większym stopniu podatne na działanie testosteronu. Ponieważ jesteś bardziej podatny na działanie tego hormonu, będzie on tworzył dihydrotestosteron, substancję hamującą wzrost, która nie jest dobra dla Twoich włosów. 

Dlatego to nie ilość testosteronu decyduje o tym, jak wcześnie stracisz włosy, ale twoja reakcja na niego. Mężczyźni, którzy dłużej zachowują włosy na głowie, nie mają ani więcej, ani mniej testosteronu niż ci, którzy tracą włosy szybciej.

Cienkie włosy u kobiet

Utrata włosów u kobiet często objawia się przerzedzeniem włosów na czubku głowy, zwanym wierzchołkiem. Włosy przerzedzają się w mniejszym lub większym stopniu, natomiast włosy po bokach i z tyłu głowy nie ulegają przerzedzeniu.

Kobiety nie łysieją ani nie mają łysych plam w taki sam sposób jak mężczyźni, u których znikają wszystkie pasma włosów.

Jest to jednak nadal problem kosmetyczny, który dla wielu kobiet może mieć konsekwencje psychologiczne. Wypadanie włosów u kobiet może mieć charakter tymczasowy lub trwały.

Stres jest wrogiem Twoich włosów

Stres może być najgorszym wrogiem włosów i powodować ich przerzedzenie. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Stres jest więc jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn - obok czynników dziedzicznych.

Gdy organizm jest zestresowany, dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej. Kortyzol jest hormonem szczególnie związanym ze stresem. Kiedy jesteś pod wpływem stresu, organizm wytwarza kortyzol, co oznacza, że zarówno fizycznie, jak i psychicznie funkcjonujesz w inny sposób.

Pamiętaj o witaminach

Nieodpowiednia dieta i niedobór witamin mogą w niektórych przypadkach być powodem utraty włosów.

Niektóre witaminy są szczególnie ważne dla wzrostu i siły włosów. Dotyczy to witaminy B i witaminy C. Jeśli nie dostarczasz wystarczającej ilości biotyny i niacyny, czyli witamin z grupy B, Twoje włosy mogą stać się cienkie. Jeśli nie zaspokoisz zapotrzebowania na witaminę C, Twój organizm może potrzebować pomocy w tworzeniu kolagenu, który jest ważnym białkiem dla zdrowych włosów o odpowiedniej objętości.

Wypadanie włosów po chorobie

Wypadanie włosów i cienkie włosy po chorobie są bardziej rozłożone na skórze głowy. Przyczyną wypadania włosów może być zaburzenie metabolizmu lub choroba skóry, taka jak łojotokowe zapalenie skóry. Niestety, łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry i występuje w kilku stopniach nasilenia. Zazwyczaj pojawia się na skórze głowy, klatce piersiowej, twarzy, pod pachami i w innych miejscach, w których znajduje się wiele gruczołów łojowych. Miejsca dotknięte chorobą są często bardzo łuskowate i czerwone, a jednocześnie suche i podrażnione.

Tylko w bardzo skrajnych przypadkach u każdego człowieka występują jednocześnie wszystkie wymienione obszary. W szczególnie ciężkich przypadkach łojotokowego zapalenia skóry głowy może ono powodować wypadanie włosów.

Łojotokowe zapalenie skóry pojawia się zwykle po 20 roku życia, ale można je zaobserwować także u niemowląt i osób starszych. 

Łuszczyca objawia się jako łuszcząca się egzema na skórze głowy, a jeśli jest ciężka, może powodować wypadanie włosów, ponieważ warunki wzrostu włosów są zaburzone.

Leczenie medyczne

Innym powodem utraty włosów mogą być leki. Szczególnie chemioterapia, będąca elementem leczenia raka, jest przyczyną utraty włosów. Jednak również inne rodzaje leków mogą powodować wypadanie włosów jako efekt uboczny. Jeśli utrata włosów jest działaniem niepożądanym jakiegoś konkretnego leku, musi to być zaznaczone na ulotce dołączonej do opakowania.

Transplantacja włosów

Innym dość radykalnym sposobem leczenia wysokich skroni i cofającej się linii włosów jest tak zwany przeszczep włosów. Jest to technika, w której mieszki włosowe pochodzące z obszaru dawcy z dużą ilością włosów - zwykle z tyłu lub z boku głowy - są przenoszone do łysiejących obszarów. Mieszki włosowe są najczęściej pobierane pojedynczo i umieszczane w pożądanych miejscach.

Po kilku tygodniach przeszczepione włosy wypadają, dzięki czemu w ich miejsce mogą wyrosnąć nowe. Dzieje się to po około trzech miesiącach. Zabieg ten wymaga cierpliwości, ponieważ ostateczny rezultat jest widoczny dopiero po roku do półtora roku.

Ćwiczenia

Podczas codziennych ćwiczeń mózg uwalnia endorfiny, które pomagają zredukować stres - a to może również pomóc w ograniczeniu wypadania włosów.

Produkty stosowane w przypadku wypadania włosów

Wypadanie włosów lub ich przerzedzanie się jest wynikiem braku równowagi we wzroście włosów, co powoduje zatrzymanie ich naturalnego wzrostu. Firma Australian Bodycare opracowała cztery wyjątkowe produkty, zawierające starannie dobrane naturalne składniki aktywne, które są korzystne w przypadku wypadania włosów.

Te cztery produkty to serum, szampon, odżywka i spray do włosów, które mogą być stosowane w przypadku wypadania włosów.

Serum

Serum może być stosowane na skórę głowy i pomaga zapewnić optymalne środowisko skóry głowy oraz dobre warunki dla wzrostu i siły włosów.

Szampon

Szampon jest idealny do codziennego stosowania. Jest łagodny, ale jednocześnie skutecznie usuwa zanieczyszczenia, które mogłyby utrudnić wzrost włosów.

Odżywka

Odżywka może być stosowana po użyciu szamponu. Używaj jej po umyciu włosów lub w przypadku pominięcia mycia włosów.

Spray

Spray wzmacnia pasma włosów, dzięki czemu są one mniej podatne na łamanie.

Przydatne substancje aktywne

Wszystkie produkty z serii Australian Bodycare zawierają składniki aktywne: olejek z drzewa herbacianego i Capilia Longa, które pomagają wzmocnić skórę głowy i włosy. Serum firmy Australian Bodycare zawiera również biotynę.

Jest to witamina z grupy B, która jest ważna dla kondycji włosów i jest jedną z witamin dla włosów, której skuteczność potwierdzają dowody naukowe.

Olejek z drzewa herbacianego to w 100% naturalny składnik, który pomaga oczyścić skórę głowy z zanieczyszczeń, aby zapewnić włosom najlepsze warunki.

Capilia Longa jest pozyskiwana z naturalnych roślin tropikalnych i subtropikalnych i jest składnikiem aktywnym o wielu dobrych właściwościach.

Jeśli masz cienkie włosy, zalecamy stosowanie tych produktów w połączeniu, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie