Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to nietrzymanie moczu?

Normalnie ludzie oddają mocz od pięciu do siedmiu razy dziennie, mniej więcej co trzy lub cztery godziny w ciągu dnia. Pęcherz może pomieścić 300-500 ml, a większość ludzi potrafi kontrolować potrzebę oddawania moczu. Jednak ponad 400 000 dorosłych mężczyzn i kobiet cierpi na pewien stopień nietrzymania moczu. Dodatkowo dzieci też mają z tym problem.

Ludzie często starają się ukryć ten problem i wstydzą się go, więc ich nietrzymanie moczu nie jest leczone. A szkoda, bo to oznacza gorszą jakość życia. W zdecydowanej większości przypadków pomoc jest dostępna.

Istnieją trzy rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu zwane również nietrzymaniem moczu z parcia oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia. Możesz mieć kombinację tych trzech typów, dlatego ważne jest, abyś zgłosił się do lekarza i został zbadany, abyś mógł otrzymać właściwą pomoc przy problemach z mimowolnym oddawaniem moczu.


Jakie są objawy nietrzymania moczu?

Objawami nietrzymania moczu mogą być:

  • Trudności z prawidłowym oddawaniem moczu, kiedy idziesz do toalety
  • Niewielkie ilości moczu wyciekające przez cały czas
  • Nie możesz czekać i oddajesz mocz, zanim dotrzesz do toalety.
  • Twój sen jest przerywany, ponieważ musisz chodzić do toalety w nocy.

3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych

Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Przypadkowo siusiasz, kiedy kichasz, śmiejesz się lub uprawiasz sport. Wysiłkowe nietrzymanie moczu wynika z osłabienia podpory pod cewką moczową. Aby zwiększyć swoje szanse na powstrzymanie nietrzymania moczu, pomocny jest trening dna miednicy.

Jeśli to nie pomoże, może być potrzebna operacja lub leczenie czopkami hormonalnymi. Wysiłkowe nietrzymanie moczu najczęściej dotyka kobiety, ale mężczyźni również mogą na nie cierpieć.


Nietrzymanie moczu to silna potrzeba oddania moczu

Jeśli często odczuwasz potrzebę oddania moczu, i jest ona tak silna, że nie udaje Ci się na czas dotrzeć do toalety, możesz mieć nietrzymanie moczu z naglącym parciem.

Nietrzymanie moczu lub naglące nietrzymanie moczu ma miejsce, kiedy twój pęcherz kurczy się mimowolnie lub mięsień zwieracza przecieka. Możesz podjąć działania, by poprawić sytuację, m.in. zmieniając swoje nawyki picia lub ćwicząc swój pęcherz.

Konieczne mogą być również leki, aby pomóc pęcherzowi się rozluźnić. Możliwa jest również elektrostymulacja: tutaj błony śluzowe pochwy są stymulowane słabym prądem z elektrod, lub czopki hormonalne mogą pomóc kobietom po menopauzie. Niewykluczone, że do rozwiązania problemu potrzebna będzie operacja.


Nietrzymanie moczu z przepełnienia - kiedy ignorujesz komunikaty od swojego ciała

Kiedy idziesz do toalety, twój pęcherz nie opróżnia się całkowicie. Może to być spowodowane tym, że przez długi czas nie słuchałaś sygnałów od swojego ciała. Twój pęcherz mógł się przez to powiększyć i osłabić, a ty możesz mieć mimowolną strużkę moczu.


Nietrzymanie moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu może wystąpić u kobiet w każdym wieku, ale najczęściej jest to problem kobiet starszych. Wśród kobiet w wieku 40-60 lat, około 16% ma ten objaw przynajmniej raz w tygodniu.


Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może wynikać z powiększonej prostaty. Wówczas może być trudno całkowicie opróżnić pęcherz, a przepływ nie jest tak szybki jak zwykle. Mały trik, który może pomóc, to naciskanie pod moszną po oddaniu moczu, aby ułatwić wydostanie się ostatnich kropel moczu.


Nietrzymanie moczu u dzieci

W przypadku mimowolnego oddawania moczu u dzieci powyżej piątego roku życia, dzienne nietrzymanie moczu odróżnia się od nocnego, które nazywa się enurezą.

Jeśli dziecko jest nauczone korzystania z toalety od ponad sześciu miesięcy i zaczyna się moczyć w dzień lub w nocy, należy najpierw sprawdzić, czy nie ma infekcji, cukrzycy lub problemów z zagęszczaniem moczu. Należy również zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie było poddawane stresowi emocjonalnemu, ponieważ to również może być przyczyną mimowolnego oddawania moczu.


Dlaczego ludzie stają się nietrzymający moczu?

Może być wiele różnych przyczyn nietrzymania moczu, ale w większości przypadków istnieją sposoby na złagodzenie problemu, więc nie jest to ciągła walka.

Choroba może powodować mimowolne oddawanie moczu

Jeśli masz cukrzycę, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane lub niektóre rodzaje problemów z kręgosłupem, może to mieć negatywny wpływ na twój pęcherz, powodując mniejszy lub większy stopień nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu, kiedy bierzesz leki

Nietrzymanie moczu może być efektem ubocznym niektórych form leków.

Czy przechodzisz menopauzę?

Jeśli przechodzisz menopauzę, błony śluzowe w pochwie i wokół cewki moczowej mogą stać się cieńsze. Możesz nie być w stanie szczelnie zamknąć cewki moczowej, aby zatrzymać mocz. Objawy zmian w błonie śluzowej mogą być odczuwane jako swędzenie i kłucie, częste infekcje dróg moczowych, krwawienie lub podrażnienie podczas stosunku.

3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych

Co mogę sam zrobić w sprawie mimowolnego oddawania moczu?

Jeśli chcesz, aby nietrzymanie moczu było mniej codziennym problemem, możesz zrobić kilka rzeczy. To, które z nich będą skuteczne, zależy od rodzaju mimowolnego oddawania moczu, na które cierpisz. Dlatego najlepiej jest zaplanować swoje wysiłki wspólnie z lekarzem.

Utrata wagi może zmniejszyć nietrzymanie moczu

Jeśli masz nadwagę, nietrzymanie moczu może być zmniejszone, jeśli schudniesz.

Pij mniej kawy, coca-coli i alkoholu

Herbata i kawa zawierają kofeinę w różnych formach, a napoje gazowane zawierają kwas węglowy, cytrusy i sztuczne słodziki. Te składniki i alkohol mogą wywołać niepożądaną reakcję w twoim pęcherzu. Możesz spróbować wyeliminować jeden po drugim, aby znaleźć i wyeliminować ten, który powoduje twoje mimowolne oddawanie moczu.

Używaj właściwych podpasek przy nietrzymaniu moczu

Zwykłe podpaski mogą łatwo okazać się nieodpowiednie przy mimowolnym oddawaniu moczu, ponieważ po prostu nie są do tego przeznaczone. Dlatego też lepiej jest wybrać wkładkę na mocz, która jest przeznaczona do pochłaniania rozcieńczonych płynów, takich jak mocz. Jednocześnie wkładka będzie zapobiegać nieprzyjemnym zapachom związanym z nietrzymaniem moczu.

Ile należy pić w ciągu dnia?

Zaleca się wypijanie od 1,5 do 2 litrów płynów każdego dnia. Liczą się wszystkie napoje, w tym kawa i herbata. W lecie, kiedy jest bardzo gorąco, jeśli dużo ćwiczysz lub karmisz piersią, powinnaś zwiększyć ilość wypijanych płynów do 2-2½ litra w ciągu dnia.

Ogólna zasada mówi, że to, co wypijesz po 18:00, wypływa w nocy. Dobrym pomysłem może być odstawienie filiżanki kawy wieczorem lub półlitrowej coli z popcornem podczas oglądania filmu, jeśli sen w nocy zakłóca konieczność pójścia do toalety.

Jak często powinienem chodzić do toalety?

Zawsze dobrze jest mieć regularne nawyki związane z wizytami w toalecie. Oczywiście, nie zawsze możesz wszystko szczegółowo zaplanować, ale chodzenie do toalety co trzy do czterech godzin jest dobre dla twojego pęcherza - w zależności od tego, ile ostatnio wypiłeś.

Kiedy idziesz do toalety, daj sobie czas. Jeśli twój pęcherz nie opróżni się całkowicie, możesz dostać zapalenia pęcherza. Jeżeli nie udało ci się wysikać ostatnich kropli, spróbuj wstać i przejść się trochę. Potem spróbuj ponownie, żeby wydostać ostatnie resztki moczu.

Trening dna miednicy

Silna muskulatura w dnie miednicy pomaga zapobiegać mimowolnemu oddawaniu moczu. Mięśnie te pomagają zamknąć cewkę moczową.

Tampon dopochwowy lub pierścień pessary

Możesz użyć tamponu dopochwowego, który podtrzymuje szyjkę pęcherza i przywraca mechanizm zamykający, dzięki czemu nie dokucza ci mimowolne oddawanie moczu.

Alternatywnie możesz mieć włożony do pochwy pierścień pessary, który podtrzymuje macicę i ścianę pochwy, aby nie opadały i nie powodowały nietrzymania moczu.

Leczenie medyczne

Nietrzymanie moczu może być leczone na kilka sposobów. Kobiety, które mają problemy z mimowolnym oddawaniem moczu po menopauzie, mogą skorzystać z miejscowego leczenia estrogenami w postaci czopków lub kremu, zarówno w przypadku wysiłkowego, jak i naglącego nietrzymania moczu. Zwykle mija kilka miesięcy, zanim można poczuć, czy leczenie działa, a potem trzeba kontynuować przyjmowanie leków.

Leki na wysiłkowe nietrzymanie moczu działają na małe mięśnie cewki moczowej, a naglące nietrzymanie moczu można leczyć środkami rozluźniającymi pęcherz.

Chirurgia jest skuteczna

Jeśli nic innego nie pomaga, może być potrzebna operacja. Może to mieć miejsce szczególnie w przypadku kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Operacja jest zazwyczaj skuteczna.

Botox może pomóc

U kobiet z naglącym nietrzymaniem moczu wstrzyknięcie w ścianę pęcherza toksyny botulinowej, takiej jak Botox, może okazać się bardzo skutecznym leczeniem, które należy powtórzyć po około sześciu miesiącach.

Zwalczanie nieprzyjemnego zapachu, suchości i podrażnień

Barrier Cream od Australian Bodycare może być stosowany wszędzie tam, gdzie w okolicach intymnych występuje zaczerwienienie, podrażnienie lub kłucie, np. w związku z nietrzymaniem moczu.

Barrier Cream ma dostosowane pH do użytku intymnego, dzięki czemu unikniesz problemów skórnych związanych ze swędzeniem i podrażnieniami. Codzienne stosowanie pomaga osiągnąć zdrową higienę intymną, zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi, suchości i dyskomfortowi intymnemu.

Można to uzupełnić dobrym mydłem intymnym, które delikatnie i skutecznie usuwa problematyczne zapachy. Intim Wash od Australian Bodycare zawiera naturalny olejek z drzewa herbacianego, kwas mlekowy i witaminę C ze śliwki kakadu, abyś poczuła się czysta i odświeżona w okolicach intymnych. Taka kombinacja składników skutecznie głęboko oczyszcza skórę i odświeża okolice, dzięki czemu nie ma już nieprzyjemnych zapachów.

3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych

Tam, gdzie występuje zaczerwienienie i podrażnienie, myj się bez wody

Jeśli skóra w okolicach intymnych jest bardzo zaczerwieniona i podrażniona w związku z mimowolnym oddawaniem moczu, najlepiej unikać mycia wodą, która może pogorszyć podrażnienie. Oczyszczający żel micelarny delikatnie usuwa zanieczyszczenia i bakterie, dlatego może być dobrym zamiennikiem ściereczki do mycia.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie