Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Komary i gorąca pogoda idą w parze

To był piękny, gorący letni dzień, a potem nadszedł piękny, ciepły letni wieczór i noc. Wszystko byłoby naprawdę idealnie, gdyby nie małe, dokuczliwe komary brzęczące wszędzie dookoła.

Jest to scenariusz, który zna większość z nas, zarówno latem w domu, jak i podczas wakacji w ciepłych krajach. Komary są plagą wszędzie, niezależnie od szerokości i długości geograficznej.


Dlaczego ugryzienie komarów swędzą?

Komary żywią się nektarem roślin. W rzeczywistości nie żywią się krwią. W rzeczywistości gryzą tylko samice komarów. Wysysają one krew, aby rozwijać swoje jaja.

Gdy komar ukąsi, wstrzykuje do miejsca ukąszenia substancję chemiczną, taką jak ślina, która zapobiega krzepnięciu krwi. To właśnie powoduje swędzenie. Twoje ciało reaguje na ukąszenie i wytwarza pewien rodzaj stanu zapalnego.

Komar nie wstrzykuje trucizny, tak jak robi to na przykład osa. 

Reakcja immunologiczna organizmu została aktywowana przez ukąszenie komara. To, jak silnie zareagujesz na ukąszenie komara, zależy w dużej mierze od Twojego układu odpornościowego. Istnieją także różne rodzaje komarów, a niektóre z nich wywołują bardziej gwałtowną reakcję niż inne.


Mit o komarach i grupach krwi

Komary nie dbają o Twoją grupę krwi. Przez wiele lat krążyły mity, że komary preferują określone grupy krwi. Istnieją jednak pewne zapachy i feromony, które komary uważają za bardziej atrakcyjne od innych, a jednym z nich jest pot.

To może być powód, dla którego dzieci są częściej ukąszone przez komary niż dorośli. Dzieci często się spieszą, nawet gdy jest gorąco, więc jest im gorąco i produkują więcej potu.


Unikaj ugryzień komarów - jeśli możesz

W walce z komarami większość z nas wypróbowała świece odstraszające komary o zapachu citronelli, mając nadzieję, że w piękny letni wieczór będziemy mieli taras tylko dla siebie. Jednak świece odstraszające komary to strata pieniędzy. Wydaje się, że nie działają, a możliwe, że ciepło świec przyciąga jeszcze więcej komarów.

Są jednak inne sposoby, które można zrobić, aby uniknąć ukąszeń komarów lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Komary preferują ciepłe i wilgotne otoczenie. Dlatego tak wiele osób wróciło do domu pokrytych ukąszeniami komarów po wspaniałych wakacjach spędzonych w pobliżu lasów i jezior. Dlatego, jeśli możesz, trzymaj się z dala od jezior i rzek.

Komary najbardziej gryzą o zachodzie i wschodzie słońca, dlatego można zapobiec ukąszeniom, zakładając długie rękawy i spodnie, gdy wychodzi się wieczorem na zewnątrz. Można też spać pod moskitierą. Jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujesz w rejony, gdzie komary są nosicielami niebezpiecznych chorób.

Używanie środków odstraszających komary

W aptekach i drogeriach dostępne są różne środki odstraszające komary. Można kupić spraye, sztyfty punktowe na ukąszenia komarów, balsamy lub maści. Dostępne są także naturalne olejki, takie jak olejek z drzewa herbacianego. Wspólną cechą tych środków jest to, że zawierają one zapachy, których komary nie lubią.

Nie wypędzą one całkowicie komarów z danego obszaru, ponieważ odkrywają one zapach dopiero po zbliżeniu się do skóry, ale powinny wystarczyć, aby uniemożliwić im osiedlenie się konkretnie na Tobie. Tego właśnie chcemy uniknąć.

Łatwo jest pomylić jeden środek na komary z drugim, ale niektóre z nich mają działanie zapobiegawcze, pomagające uniknąć ukąszeń komarów, podczas gdy inne łagodzą swędzenie, jeśli już doszło do ukąszenia. Dlatego ważne jest, aby uważnie szukać i wybierać odpowiednie środki na komary.

Niektórzy ludzie uważają, że przyjmowanie witaminy B zmniejsza prawdopodobieństwo ukąszenia przez komary. Nie ma na to dowodów naukowych, ale jeśli to działa w Twoim przypadku, to bardzo dobrze. Mówi się, że pietruszka, czosnek, kwiaty czarnego bzu, limonka z wbitymi w nią goździkami lub obfity gin z tonikiem odstraszają komary, ale na to również nie ma dowodów naukowych.

Pakiet pielęgnacyjny na ukąszenia komarów i owadów
4 produktów łagodzących podrażnienia po ukąszeniach owadów
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 184,99 zl
Pakiet pielęgnacyjny na ukąszenia komarów i owadów  - 4 produktów łagodzących podrażnienia po ukąszeniach owadów

Leczenie swędzenia po ugryzieniach komarów - Jak powstrzymać swędzenie?

Najlepszą - i najskuteczniejszą - radą na ukąszenia komarów jest pozostawienie ich w spokoju. Gdybyśmy tylko potrafili się nie drapać, ukąszenia komarów nie byłyby tak dokuczliwe. Ale, jak wie każdy, kto kiedykolwiek miał ukąszenia komarów, łatwiej powiedzieć niż zrobić. Często po prostu nie da się nie drapać, więc ta rada nie jest szczególnie pomocna.

Pojedyncze ukąszenie komara może być znośne, ale jeśli masz ich wiele, praktycznie konieczne jest znalezienie środka na ukąszenia komarów, który złagodzi swędzenie.

Staroświeckie domowe sposoby na ugryzienia komarów

Istnieją dziesiątki domowych środków, które podobno łagodzą swędzenie po ukąszeniach komarów. Są to różne środki, od ciepłej wody, mydła, pasty do zębów, lakieru do paznokci, octu, miodu, herbaty, domowego amoniaku, bazylii, ogórka, cebuli, soku z cytryny i skórki banana, po domowe mieszanki proszku do pieczenia, aspiryny lub soli rozpuszczonej w wodzie.

Jedną z propozycji jest posmarowanie ukąszenia komara plwociną. U niektórych osób jest to po prostu automatyczna reakcja na wszystko, co kłuje i swędzi. Być może w ludzkiej ślinie znajduje się coś, co łagodzi nieco swędzenie, ale nie ma na to żadnych dowodów.

Wiele z tych sugestii pochodzi z czasów, gdy nie istniały specjalne środki na drobne dolegliwości dnia codziennego i trzeba było próbować produktów naturalnych, aby znaleźć rozwiązanie.

W zasadzie nie ma naukowych dowodów na to, że którykolwiek z tych różnych środków jest pomocny w walce z ukąszeniami komarów, ale niektóre z nich mogą mieć jednak działanie. Stosowanie naturalnych środków jest nieszkodliwe, ale należy uważać, aby nie eksperymentować z różnymi rzeczami na skórze. Pasta do zębów, lakier do paznokci, amoniak i wiele innych środków nie są przeznaczone do stosowania na skórze, więc mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Produkty medyczne na ugryzienia komarów

W aptekach i drogeriach dostępne są miejscowe środki znieczulające oraz środki, które mogą złagodzić swędzenie i zmniejszyć dyskomfort związany z ukąszeniami komarów. Mogą one mieć postać kremów, sztyftów lub tabletek. Jeśli ukąszenia komarów są bardzo bolesne, warto wypróbować środek, który złagodzi swędzenie.

Wielu osobom pomaga zażycie tabletki antyhistaminowej. Jeśli wiesz, że silnie reagujesz na ukąszenia komarów, dobrze jest mieć pod ręką opakowanie tabletek. Są to te same tabletki, które stosuje się w przypadku alergii, np. kataru siennego.

W szczególnie poważnych przypadkach, gdy występuje wiele opuchniętych i zaognionych ukąszeń komarów, a pacjent poważnie odczuwa ich skutki, rozwiązaniem może być wstrzyknięcie kortyzonu. W takim przypadku należy jednak udać się do lekarza.

Naturalne środki na swędzące po ugryzieniu komarów

Można kupić wiele różnych środków na ukąszenia komarów, z których wszystkie zawierają substancje chemiczne. W niektórych krajach dostępna jest szersza gama silniejszych produktów, zarówno do zapobiegania i unikania ukąszeń komarów, jak i do łagodzenia swędzenia. Stosowanie niektórych z tych środków może być bezpieczne, nawet jeśli nie są one zatwierdzone w danym kraju. Inne jednak są bardzo silne.

Jeśli wolisz naturalne środki na swędzenie po ukąszeniach komarów, możesz na przykład wypróbować krem z olejkiem z drzewa herbacianego. Olejek z drzewa herbacianego łagodzi swędzenie, ale może być także stosowany zapobiegawczo, aby uniknąć ukąszeń komarów. Zapach olejków jest oczywiście jednym z tych, których komary nie lubią.

Eteryczne olejki odstraszające komary, takie jak olejek z drzewa herbacianego i olejek lawendowy, zabijają bakterie i mogą pomóc złagodzić swędzenie, obrzęk i dyskomfort. Są to produkty całkowicie naturalne i bezpieczne w użyciu. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie czystego olejku, ważne jest, aby postępować zgodnie z wytycznymi zawartymi w ulotce informacyjnej dla pacjenta i rozcieńczać go zgodnie z instrukcjami. Olejek można stosować zapobiegawczo, nacierając nim najbardziej narażone miejsca, takie jak kostki i nogi, ręce, szyja i twarz.

Jeśli zostałeś już ukąszony, możesz posmarować rozcieńczonym olejkiem miejsca ukąszeń owadów.

Dostępny jest również sztyft punktowy z olejkiem z drzewa herbacianego firmy Australian Bodycare, który doskonale nadaje się do noszenia w kieszeni. Sztyft punktowy ma właściwości antybakteryjne i zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii w miejscu ukąszenia komara. Pomaga również zmniejszyć podrażnienie i swędzenie, dzięki czemu jest mniej prawdopodobne, że będziesz się drapać bezpośrednio po ukąszeniu komara.

Pakiet pielęgnacyjny na ukąszenia komarów i owadów
4 produktów łagodzących podrażnienia po ukąszeniach owadów
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 184,99 zl
Pakiet pielęgnacyjny na ukąszenia komarów i owadów  - 4 produktów łagodzących podrażnienia po ukąszeniach owadów

Reakcje alergiczne na ugryzienie komarów

Po ukąszeniu komara skóra staje się gorąca, czerwona i opuchnięta, a swędzenie jest uciążliwe. Jeśli wygląda to gorzej niż zwykle, może to być spowodowane reakcją alergiczną.

Reakcja alergiczna na ukąszenie komara oznacza, że organizm wytworzył przeciwciała przeciwko białku zawartemu w ślinie komara. Reakcja alergiczna zwykle powoduje nasilenie normalnych objawów: swędzenia, obrzęku i zaczerwienienia.

Jeśli reakcja alergiczna jest poważniejsza, mogą pojawić się niebieskie plamy na skórze wokół miejsca ukąszenia komara, pokrzywka na całym ciele, a w bardzo rzadkich przypadkach wstrząs anafilaktyczny z gwałtownym obrzękiem, który w najcięższych przypadkach może zablokować drogi oddechowe.

Tego rodzaju gwałtowna reakcja na ukąszenie komara jest rzadka, ale jeśli się zdarzy, ważne jest, aby szybko wezwać lekarza. Rozwiązaniem może być leczenie tabletkami przeciwhistaminowymi lub ewentualnie zastrzyk z kortyzonu.

Można poddać się testom na alergię na ukąszenia komarów, ale jest to rzadkość, ponieważ większość ludzi nie jest tak gwałtownie uczulona na ukąszenia komarów. Testy na alergię na komary nie zawsze są miarodajne, ponieważ nie obejmują wszystkich rodzajów komarów. Nie ma szczepionki przeciwko ukąszeniom komarów, więc nawet jeśli jesteś na nie uczulony, konieczne jest zastosowanie innych środków zaradczych.


Normalne reakcje na ugryzienie komarów

Normalną reakcją na ukąszenie komara jest swędzenie i opuchnięta, czerwona skóra wokół miejsca ukąszenia. Zazwyczaj skóra staje się również lekko gorąca. Jest to nieprzyjemne, ale nie niebezpieczne. Gwałtowniejsze objawy występują w przypadku reakcji alergicznej lub w przypadku wielu ukąszeń komarów w tym samym czasie.

Swędzenie i stan zapalny

Może to być dość nieprzyjemne, jeśli Cię ukąsiło wiele komarów jednocześnie. Swędzenie jest silne, gdy występuje na całej powierzchni. W ciągu dnia może być trudno myśleć o czymkolwiek innym, a w nocy może być trudno zasnąć, gdy swędzi ciało. Skóra jest opuchnięta, gorąca i zaczerwieniona.

Niemal niemożliwe jest trzymanie palców z dala od ukąszeń komarów, zarówno w dzień, jak i w nocy, dlatego jest prawie nieuniknione, że niektóre z ukąszeń komarów ulegną zapaleniu i zakażeniu, jeśli palce nie są czyste podczas drapania.

Pakiet pielęgnacyjny na ukąszenia komarów i owadów
4 produktów łagodzących podrażnienia po ukąszeniach owadów
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 184,99 zl
Pakiet pielęgnacyjny na ukąszenia komarów i owadów  - 4 produktów łagodzących podrażnienia po ukąszeniach owadów

Nudności i dyskomfort

Ugryzienia komarów na całym ciele są bardzo nieprzyjemne. Nie jest niczym niezwykłym uczucie mdłości i lekkie złe samopoczucie. W przypadku dużej liczby ukąszeń komarów w tym samym czasie, oprócz swędzenia spowodowanego ukąszeniami komarów, mogą wystąpić objawy przypominające grypę.

Jeśli pacjent czuje się bardzo źle, ma nudności, zawroty głowy, gorączkę, ból głowy, trudności z oddychaniem lub inne poważne objawy, mogą one być spowodowane reakcją alergiczną. Zawsze należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli po ukąszeniu komara odczuwasz większy niż zwykle dyskomfort.

Zakażenia po ukąszeniach komarów

Jeśli podrapiesz ukąszenia komara brudnymi palcami, istnieje ryzyko, że może dojść do zakażenia. Dlatego zawsze warto dobrze oczyścić miejsce ukąszenia, a następnie zastosować preparat zwalczający bakterie i łagodzący świąd. Może to być jeden z preparatów dostępnych w aptece lub środek naturalny, który można kupić w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością. Jeśli infekcja wygląda poważnie, należy udać się do lekarza, aby ją zbadał.

Spot Stick Sztyft na pryszcze z olejkiem z drzewa herbacianego
Działa przeciwko pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 44,99 zl
Cena promocyjna Od 44,99 zl Cena regularna 134,99 zl
Spot Stick Sztyft na pryszcze z olejkiem z drzewa herbacianego - Działa przeciwko pryszczom i zaskórnikom
Skoncentrowany olejek z drzewa herbacianego na problemy skórne
100% naturalny i nierozcieńczony olejek z drzewa herbacianego z Australii
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 39,99 zl
Cena promocyjna Od 39,99 zl Cena regularna
Skoncentrowany olejek z drzewa herbacianego na problemy skórne - 100% naturalny i nierozcieńczony olejek z drzewa herbacianego z Australii

W niektórych krajach należy uważać na ugryzienia komarów

Komary są najniebezpieczniejszymi zwierzętami na świecie, ponieważ zabijają więcej ludzi niż jakiekolwiek inne zwierzę. Samo ukąszenie komara nie jest śmiertelne, ale komar może być nosicielem poważnych chorób. Malaria jest chorobą najczęściej kojarzoną z komarami, ale mogą one przenosić także inne choroby, takie jak żółta febra, denga, wirus Zika i zapalenie opon mózgowych.

Zagrożenie jest największe w regionach ubogich, gorących i wilgotnych.

Ryzyko ukąszenia przez komary i zarażenia się niebezpiecznymi chorobami jest największe w gorącym i wilgotnym klimacie oraz w regionach, gdzie panuje ubóstwo i słaba infrastruktura. Dotyczy to znacznej części Afryki, Afryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Rzadko jednak dotyczy to dużych miast. Jeśli wybierasz się na krótki okres i będziesz przebywać głównie w rejonach turystycznych, zagrożenie nie jest tak duże. Innymi słowy, jeśli wybierasz się na tygodniowe wakacje do Tajlandii, na przykład do Bangkoku lub na jedną z wysp wakacyjnych, nie ma poważnego zagrożenia i zazwyczaj wystarczy, że zabezpieczysz się moskitierą i środkami odstraszającymi komary, a wieczorami będziesz nosić długie spodnie i rękawy.

Staraj się unikać ugryzień komarów

Należy pamiętać, że nawet jeśli przebywamy na terenach, gdzie komary mogą przenosić poważne choroby, to nie wszystkie komary są nimi zarażone. Dlatego nawet jeśli zostaniesz ukąszony przez komara, nie musi to być niebezpieczne. Jednak oczywiście należy zachować środki ostrożności, jeśli przebywasz na obszarze, na którym istnieje jakiekolwiek ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych przez komary.

Można się zaszczepić przeciwko żółtej febrze, ale nie ma szczepionek przeciwko malarii i dendze. Można jedynie przyjmować tabletki zapobiegające malarii, ale wiadomo, że mogą one powodować skutki uboczne. Zarówno w przypadku malarii, jak i żółtej gorączki najważniejsze jest uniknięcie ukąszenia. Jedną z rzeczy, które można zrobić, jest spanie pod moskitierą. Komary najbardziej gryzą o zachodzie i wschodzie słońca, dlatego można uniknąć wielu ukąszeń, zakładając koszulę z długim rękawem i długie spodnie, gdy wychodzi się wieczorem na zewnątrz.

Zawsze warto stosować środek odstraszający komary, środek przeciw owadom lub coś o zapachu, którego komary nie lubią, np. olejek z drzewa herbacianego.


Najczęściej zadawane pytania dotyczące ugryzień komarów


Dlaczego ugryzienia komarów swędzą?

Ukąszenia komarów swędzą, ponieważ podczas ukąszenia komar wstrzykuje do rany substancję podobną do śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi. Twoje ciało reaguje na ukąszenie i wytwarza stan zapalny, który powoduje swędzenie.


Co pomaga w walce z ugryzienia komarów?

Istnieje wiele staroświeckich domowych środków na ukąszenia komarów. Niektóre z nich mogą pomóc, choć nie ma na to dowodów naukowych. W innych przypadkach najskuteczniejsze są środki naturalne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, który można kupić w aptece, drogerii lub sklepie ze zdrową żywnością.


Jak mogę uniknąć ugryzień komarów?

Sam możesz zrobić wiele, aby uniknąć ukąszeń komarów. Zacznij od trzymania się z dala od jezior i wilgotnych miejsc, dbając o to, by zakładać długie rękawy i spodnie, gdy wychodzisz wieczorem lub w nocy, a następnie możesz stosować różne środki odstraszające komary i naturalne środki, takie jak olejek z drzewa herbacianego na komary, który zapobiega ukąszeniom komarów.


Jak wyglądają ugryzienia komarów?

Ukąszenie komara to tylko mała kropka na skórze, ale w wielu przypadkach szybko staje się czerwoną, opuchniętą i swędzącą plamą.


Kto może zostać ugryziony przez komary?

Każdy może zostać ugryziony przez komary, ale niektórzy są gryzieni znacznie częściej niż inni. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Nie ma to związku z grupą krwi, ale raczej z różnymi zapachami i aromatami na skórze, które są różne u różnych osób.


Jak długo swędzą ugryzienia komarów?

W zdecydowanej większości przypadków ukąszenie komara swędzi przez kilka dni, a następnie ustępuje. Jednak niektóre ukąszenia komarów swędzą nawet przez kilka tygodni. Może to być spowodowane ukąszeniem przez inny lub bardziej agresywny gatunek komara, na przykład podczas wakacji za granicą.


Dlaczego ugryzienia komarów są na dotyk gorące?

Ukąszenie komara powoduje stan zapalny skóry, która może być lekko gorąca.


Czy ugryzienie komara może spowodować chorobę?

Zazwyczaj ukąszenie komara powoduje swędzenie skóry, która staje się gorąca, czerwona i opuchnięta. Jeśli powoduje to reakcję alergiczną lub jeśli w tym samym czasie ukąsiło Cię wiele komarów, możesz czuć się nieco źle z powodu dużej liczby ukąszeń. Możesz odczuwać mdłości i dyskomfort, a także ogólne złe samopoczucie.


Czy można zostać ukąszonym przez komary w zimie?

Tak, zimą rzeczywiście można zostać ukąszonym przez komara, ale zazwyczaj jest to komar paskowy lub domowy, który przezimował w pomieszczeniach, a nie podobne do komarów zimowych żurawie, które można spotkać na zewnątrz. Bez względu na to, który komar Cię ukąsi, będzie Cię swędziało.


Czy można być uczulonym na ugryzienia komarów?

Niektórzy ludzie są uczuleni na ukąszenia komarów, chociaż każdy może mieć reakcję alergiczną, jeśli ukąszenia komarów są intensywne lub jest ich dużo.


Czy należy przekłuwać miejsca ugryzienia komara?

Nie ma powodu, aby przekłuwać ukąszenie komara, ponieważ nie ma w nim trucizny, którą można by wyciągnąć. Istnieje natomiast ryzyko wywołania infekcji w miejscu ugryzienia komara, dlatego najlepiej jest je zostawić w spokoju.


Jak mogę uniknąć komarów w sypialni?

Obecność komarów w sypialni może być niezwykle irytująca, ale jaki jest najlepszy sposób na powstrzymanie ich przed dostaniem się do środka? Dobrą radą jest unikanie zapalania światła wieczorem, jeśli wietrzysz pokój. Komary są często przyciągane przez lampy i światło, ponieważ wytwarzają one ciepło, które komary uwielbiają.

Pakiet pielęgnacyjny na ukąszenia komarów i owadów
4 produktów łagodzących podrażnienia po ukąszeniach owadów
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 184,99 zl
Pakiet pielęgnacyjny na ukąszenia komarów i owadów  - 4 produktów łagodzących podrażnienia po ukąszeniach owadów

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie