Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest zapalenie korzeni paznokci?

Zapalenie korzenia paznokcia, znane również jako zanokcica, to stan zapalny korzenia paznokcia. Zapalenie korzenia paznokcia może mieć charakter zarówno ostry, jak i przewlekły.

W zanokcicy korzeń paznokcia ulega zakażeniu bakterią, co może dotyczyć zarówno dłoni, jak i stóp. Zapalenie paznokcia jest jedną z najczęstszych infekcji bakteryjnych dłoni. Uszkodzenie występuje na brzegu paznokcia i jest zazwyczaj powierzchowne. W zdecydowanej większości przypadków uszkodzenie występuje w tkankach i skórze wokół paznokcia u rąk lub u stóp.

Pielęgnacja żółtych paznokci
2 produkty do codziennej pielęgnacji grzybicy paznokci
+15.000 recenzji
Cena regularna 129,99 zl
Cena promocyjna 129,99 zl Cena regularna 164,99 zl
Pielęgnacja żółtych paznokci - 2 produkty do codziennej pielęgnacji grzybicy paznokci

Ostre zapalenie korzenia paznokcia

Zapalenie paznokci pojawia się, ponieważ bariera skórna wokół paznokcia zostaje przerwana. Gdy tak się dzieje, korzenie paznokcia są odsłonięte i podatne na atak bakterii. Kiedy zapalenie korzenia paznokcia występuje ostro, często jest to spowodowane infekcją bakterii atakujących uszkodzoną skórę. Bakterie mogą wniknąć nawet w najmniejsze pęknięcie w skórze wokół paznokci, więc nie potrzeba wiele, aby wywołać infekcję łożyska paznokcia.

Przewlekłe zapalenie korzenia paznokcia

Przewlekłe zakażenie łożyska paznokcia, w przeciwieństwie do ostrego, nie rozwija się nagle. Zamiast tego rozwija się wolniej w czasie - a obrzęk i bolesność będą się z czasem nasilać. Często przewlekłe zapalenie paznokci jest związane z grzybem Candida, który często dotyka kilku palców u rąk lub nóg jednocześnie.

Zapalenie u podstawy paznokcia nie powinno być ignorowane, ale leczone, gdy zauważysz infekcję. W przeciwnym razie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia i deformacji płytki paznokciowej.


Jak wygląda zapalenie korzeni paznokci - i kogo dopada?

Zapalenie łożyska paznokcia często pojawia się jako zaczerwienienie na krawędzi łożyska paznokcia. Jeśli łożysko paznokcia jest uszkodzone, paznokieć może w końcu zacząć tworzyć białe plamy.

Zapalenie łożyska paznokcia może dotyczyć osób w każdym wieku - dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Jednak kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na zapalenie łożyska paznokcia.


Dlaczego dochodzi do zapalenia korzeni paznokci?

Zapalenie korzeni paznokci może wynikać z wielu różnych przyczyn. Wspólne dla wszystkich przyczyn jest to, że powodują one uszkodzenie łożyska paznokcia. Uszkodzenie łożyska paznokcia oznacza, że bariera pomiędzy paznokciem a otaczającą go skórą zostaje przerwana i staje się podatna na atak bakterii, grzybów i mikroorganizmów, które następnie osadzają się jako infekcja w łożysku paznokcia.

Obgryzanie paznokci

Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia korzeni paznokci jest sytuacja, gdy obgryzasz paznokcie. W takich przypadkach krawędź paznokcia będzie szczególnie podatna na złamanie, otwierając drzwi dla bakterii, które mogą dostać się do skóry i wywołać stan zapalny.

Manicure lub sztuczne paznokcie

Jeśli masz manicure, pedicure lub sztuczne paznokcie, ryzyko infekcji łożyska paznokcia jest również wyższe. Często jedna z tych przyczyn jest powodem, że krawędzie Twoich paznokci zostają zainfekowane bakteriami. Kiedy masz zrobione paznokcie, kosmetyczka pracuje z twoimi skórkami, co może złamać barierę między paznokciem a krawędzią, powodując infekcję u podstawy paznokcia.

Suchy korzeń paznokcia

Czy masz suche korzenie paznokci? Może to być przyczyną zapalenia korzeni paznokci. Jak każda inna skóra na ciele, suche skórki i brzegi skórek są szczególnie narażone. Sucha skóra pęka łatwiej niż nawilżona i zdrowa. Dlatego też suche skórki i korzenie często pozwalają bakteriom dostać się do krawędzi paznokci i pozostawić je w stanie zapalnym.

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie są kolejną częstą przyczyną zapalenia korzeni paznokci. Wrastanie paznokci to stan występujący na stopach - najczęściej na dużym palcu u nogi - w którym boczne krawędzie lub rogi paznokci wrastają w miękką tkankę palca, zwaną fałdem paznokciowym. W ten sposób często dochodzi do podrażnienia i zapalenia korzeni paznokci.

Woda i wilgoć

Woda i wilgotne środowisko mogą nawet powodować zapalenie korzenia paznokcia. Praca z rękami w wodzie przez większą część dnia lub częste zmywanie naczyń może prowadzić do zapalenia łożyska paznokcia. Podobnie jak w przypadku suchych łożysk, jeśli brzegi paznokci i skóra wokół nich są stale wilgotne lub mokre, stają się one bardziej podatne na złamania - a tym samym na wnikanie bakterii i wywoływanie infekcji.


Objawy zapalenia korzeni paznokci

Jak rozpoznać, że masz infekcję łożyska paznokcia u rąk lub stóp? Często istnieją pewne bardzo wyraźne objawy, które wskazują, że łożysko paznokcia jest zainfekowane bakterią, grzybem lub mikroorganizmami. Dlatego też istnieją pewne oznaki, na które należy zwrócić uwagę, jeśli nie jesteś pewna, czy masz zapalenie łożyska paznokcia.

Jeśli masz zapalenie łożyska paznokcia, w zdecydowanej większości przypadków pojawi się zaczerwienienie i obrzęk, któremu towarzyszy tworzenie się ropy w łożysku paznokcia. Skóra po stronie paznokcia często puchnie, staje się czerwona i pulsująca. Tkliwość może występować po jednej stronie paznokcia lub po obu stronach, jeśli skóra została zainfekowana po obu stronach paznokcia.

Wyraźnymi oznakami, że masz zapalenie łożyska paznokcia są więc

  • Zaczerwienienie
  • Obrzęk
  • Ból
  • Tworzenie się ropy

Leczenie zapalenia korzeni paznokci

Chociaż zapalenie dziąseł jest częstym schorzeniem wśród dziewcząt i chłopców, kobiet i mężczyzn w każdym wieku, na szczęście jest ono również łatwo uleczalne i odwracalne. Leczenie powinno być oparte na tym, czy masz ostre lub przewlekłe zapalenie korzeni paznokci.

Leczenie ostrego zapalenia korzeni paznokci

Najlepszym sposobem radzenia sobie z ostrym zapaleniem korzeni paznokci jest utrzymywanie zainfekowanego miejsca w czystości. Możesz to zrobić po prostu za pomocą mydła i wody. Upewnij się, że myjesz zainfekowany obszar wodą z mydłem 3-4 razy dziennie. Możesz użyć mydła z chlorheksydyną, aby skutecznie zdezynfekować to miejsce.

Czasami może być konieczne uzupełnienie leczenia o środki antyseptyczne, takie jak olejki i maści. Można je znaleźć bez recepty w najbliższej aptece.

Aby utrzymać zdrowe i mocne dłonie i paznokcie, zalecamy codzienne mycie rąk Płynem do mycia ciała zawierającym naturalny Tea Tree olejek. Dodatkowo można codziennie stosować preparat do naprawy paznokci.

Pielęgnacja żółtych paznokci
2 produkty do codziennej pielęgnacji grzybicy paznokci
+15.000 recenzji
Cena regularna 129,99 zl
Cena promocyjna 129,99 zl Cena regularna 164,99 zl
Pielęgnacja żółtych paznokci - 2 produkty do codziennej pielęgnacji grzybicy paznokci

Leczenie przewlekłego zapalenia korzeni paznokci

W przewlekłym zapaleniu korzeni paznokci ważne jest zminimalizowanie lub unikanie środowisk, które mogą wywołać stan zapalny. Dlatego należy zminimalizować ekspozycję korzeni paznokci na środowisko wodne i wilgotne. Zapalony obszar powinien być utrzymywany w miarę możliwości w suchości, aby stworzyć najlepsze warunki do gojenia.

Jeśli jest to łagodny przypadek przewlekłego zapalenia paznokci, można go leczyć mydłem dezynfekującym i środkami antyseptycznymi jak w przypadku ostrego zapalenia korzeni paznokci.

Przy odpowiednim leczeniu można pozbyć się infekcji w ciągu 5-10 dni.


Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli leczenie nie pomogło w ciągu 14 dni, lub nie jesteś pewien, czy istnieją inne poważniejsze warunki, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem. On lub ona może zbadać obszar, zdiagnozować stan i zdecydować, czy leki lub inne leczenie jest potrzebne.

W kilku przypadkach może być konieczne wykonanie niewielkiego nacięcia, aby umożliwić odpływ stanu zapalnego. Nigdy nie należy próbować tego samodzielnie, ale zawsze należy pozostawić to profesjonaliście do obsługi. W przeciwnym razie ryzykujesz, że ból się pogłębi.


Zapobieganie zapaleniu korzenia paznokcia

Jeśli chodzi o Twoje paznokcie i skórę wokół nich, możesz zrobić wiele, aby zapobiec zapaleniu korzeni paznokci lub innym problemom:

Rękawiczki

Jeśli pracujesz w zawodzie, w którym twoje ręce są często narażone na kontakt z wodą, na przykład jako sprzątaczka, fryzjerka lub osoba zmywająca naczynia, wyrób sobie nawyk noszenia pary rękawiczek, aby twoje paznokcie i otaczająca je skóra nie były stale mokre.

Prawidłowo obcinaj paznokcie

Kiedy obcinasz paznokcie, zwłaszcza na dłoniach, ważne jest, aby nie przycinać ich zbyt krótko lub zbyt daleko po bokach. Wiele osób ma tendencję do obcinania paznokci w zakrzywionym kształcie. Zamiast tego powinno się obcinać paznokcie w poprzek, tak aby nie wcinać się w miękką tkankę po bokach paznokcia. Jeśli to zrobisz, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wbiją się one w skórę, gdzie mogą wywołać stan zapalny.

Wybierz odpowiednie buty

Upewnij się, że nosisz odpowiednie obuwie. Jeśli nosisz buty, które są zbyt małe lub zbyt spiczaste, będą one ściskać Twoje palce i paznokcie razem. Tworzy to złe środowisko dla Twoich paznokci, które w ciasnej przestrzeni wciskają się w łożysko paznokcia i pozwalają na wnikanie bakterii.

Zadbaj o zdrowe paznokcie

Najlepszym sposobem na utrzymanie zapalenia paznokci na dystans jest utrzymanie zdrowych paznokci. Możesz to zrobić poprzez:

  • Unikaj ciągnięcia, gryzienia i szarpania. Jeśli kawałek paznokcia jest luźny, nie obgryzaj go ani nie ciągnij. Zamiast tego obetnij go tak, aby nie odciągać żywej tkanki.
  • Zostaw swoje skórki w spokoju. Wiele osób naciska i odpycha swoje skórki paznokciem lub podobnym przedmiotem. Jeśli nie możesz żyć ze swoimi skórkami, użyj różanego patyczka, aby wcisnąć je z powrotem na miejsce.
  • Nawilżaj swoje paznokcie i skórki. Możesz to zrobić stosując dobry krem do rąk kilka razy dziennie. Pamiętaj, aby dokładnie wmasować krem w paznokcie i skórki, a jeśli potrzebujesz dodatkowego nawilżenia, dodaj do niego olejek do paznokci.
  • Dokładnie osuszaj dłonie i stopy. Po wzięciu prysznica lub umyciu rąk, ważne jest, aby dokładnie osuszyć dłonie i stopy. Uwięziona wilgoć to ciepłe powitanie dla bakterii, które mogą namnażać się w okolicy łożyska paznokcia.
  • Noś rękawiczki. Niezależnie od tego, czy sprzątasz, czy zmywasz naczynia, warto założyć rękawiczki, aby chronić dłonie przed wodą.
  • Używaj łagodnych zmywaczy do paznokci. Jeśli często używasz lakieru do paznokci, prawdopodobnie często używasz również zmywacza do paznokci. Upewnij się, że usuwasz lakier do paznokci produktem bez acetonu. Aceton jest bardzo szorstki dla skóry i paznokci, które łatwo się wysuszają i stają się podatne na złamania i atak bakterii.
Pielęgnacja żółtych paznokci
2 produkty do codziennej pielęgnacji grzybicy paznokci
+15.000 recenzji
Cena regularna 129,99 zl
Cena promocyjna 129,99 zl Cena regularna 164,99 zl
Pielęgnacja żółtych paznokci - 2 produkty do codziennej pielęgnacji grzybicy paznokci

FAQ


Czym jest zapalenie korzeni paznokci?

Zapalenie łożyska paznokcia to stan, który może dotyczyć paznokci zarówno u rąk, jak i u stóp. Istnieje przewlekła i ostra wersja zapalenia łożyska paznokcia. Ostre zapalenie pojawia się nagle i jest często spowodowane uszkodzeniem bariery skórnej wokół paznokcia, który jest zakażony bakterią. Przewlekłe zapalenie łożyska paznokcia rozwija się powoli i często jest spowodowane zakażeniem grzybem Candida.


Dlaczego dochodzi do zapalenia korzeni paznokci?

Jeśli masz tendencję do obgryzania lub dłubania w paznokciach i otaczającej je skórze, istnieje zwiększone ryzyko, że bakterie zainfekują ten obszar i dojdzie do zakażenia. Innymi przyczynami mogą być nadmiernie suche lub wilgotne korzenie paznokci, jeśli dużo pracujesz z wodą lub używasz produktów wysuszających. Ponadto, niewłaściwe obuwie i obcinanie paznokci może spowodować zapalenie korzenia paznokcia.


Jakie są objawy zapalenia korzeni paznokci?

Zapalenie korzenia paznokcia często objawia się jako obrzęk i zaczerwienienie po stronie paznokcia. Często towarzyszy temu tkliwość i ból, który pogarsza się, gdy obszar ten jest dotykany.


Jak leczyć zapalenie korzeni paznokci?

Najlepszym sposobem leczenia zapalenia korzeni paznokci jest utrzymywanie zapalnego obszaru w czystości za pomocą mydła i wody kilka razy dziennie. Można to uzupełnić o środki antyseptyczne. Jednocześnie ważne jest, aby zminimalizować wilgotne środowisko, aby skóra wokół paznokci nie była stale wilgotna.


Jak zapobiegać zapaleniu korzeni paznokci?

Aby zapobiec grzybicy paznokci, należy nosić rękawiczki podczas pracy z wodą, a po kąpieli dobrze osuszyć dłonie i stopy. Znajdź obuwie, które nie będzie szczypać w palce i upewnij się, że nie obcinasz paznokci zbyt krótko lub zbyt daleko po bokach.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie