Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Jaka jest różnica między fluorem w paście do zębów a toksycznymi fluorkami ?

Ogólnie rzecz biorąc, fluor jest pierwiastkiem występującym w naszym szkielecie, wodzie pitnej i kilku produktach spożywczych. Nazywa się go również fluorkiem, ponieważ jest jonem, który tworzy sole z innymi jonami, takimi jak fluorek sodu - i to właśnie ten związek chemiczny, sól fluorkowa, znajduje się w paście do zębów.

Istnieje kilka rodzajów fluoru, więc fluor w twojej paście do zębów nie jest taki sam jak fluor w pudełkach po pizzy i torebkach popcornu do mikrofalówki.

Ogólnie rzecz biorąc, substancje te można podzielić na problematyczne i nieorganiczne. Poniżej możesz dowiedzieć się więcej o różnicach między nimi.

Toksyczne fluorki

Wiele osób błędnie myli fluor, znajdujący się w paście do zębów, z toksycznymi substancjami fluorowanymi, znanymi również jako PFAS. Fluorki to substancje chemiczne, które są sztucznie produkowane i mają długi czas degradacji w przyrodzie.

Kumulują się w narządach zwierząt i ludzi i są podejrzewane m.in. o obniżanie odporności, wywoływanie nowotworów i podnoszenie poziomu cholesterolu.

Fluorki są często używane do produkcji odzieży przeciwdeszczowej lub papieru do pieczenia, które są odporne na działanie wody i tłuszczu. Znajdują się w teflonie na naczyniach kuchennych, w różnych produktach, takich jak opakowania na żywność (np. tace do pizzy) i środki czystości. Znajdują się również w szkodliwych produktach, takich jak trutka na szczury i gaz nerwowy.

Fluoryd znajdujące się w pastach do zębów

Fluorki nieorganiczne, w przeciwieństwie do toksycznej odmiany fluoru, mają pozytywne właściwości. Fluor nieorganiczny występuje w postaci fluorku, który jak wykazano hamuje rozwój próchnicy zębów (ubytki), dlatego też często można spotkać pastę do zębów zawierającą fluor.

Z tego samego powodu jest to zazwyczaj rodzaj pasty do zębów zalecany przez większość dentystów. Dlatego też pasty do zębów Australia Bodycare również zawierają fluor.

Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym
Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej
+15.000 recenzji
Cena regularna 29,99 zl
Cena promocyjna 29,99 zl Cena regularna
Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym - Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej

Fluor w paście do zębów nie jest niebezpieczny

W mediach sporo mówi się o fluorku. Bo nawet gdy nie jest on mylony z toksynami fluorkowymi, duża ilość może powodować problemy żołądkowe, a w ciężkich przypadkach prowadzić do zatrucia zagrażającego życiu.

Ale wymaga to bardzo dużego spożycia jednego grama fluoru.

Pasta do zębów może zawierać tylko 0,15 grama na 100 gramów, co oznacza, że musisz spożyć bardzo dużą ilość pasty do zębów w tym samym dniu, aby być zagrożonym zatruciem fluorem.

To odpowiednik zjedzenia sześciu tubek pasty do zębów w krótkim czasie.

Można więc bezpiecznie myć zęby pastą z fluorem, ponieważ niskie stężenie sprawia, że substancja ta jest całkowicie nieszkodliwa.

Zaleca się, aby przy każdym myciu zębów używać pasty do zębów równowartości grochu lub paznokcia. Dlatego mówienie o tym, że pasta do zębów z fluorem stanowi zagrożenie dla zdrowia jest nierealne. Po prostu trzeba spożywać ogromne ilości w ciągu jednego dnia, zanim tak się stanie.

Dlaczego w paście do zębów znajduje się fluor?

Fluor ma unikalną zdolność do skutecznej ochrony zębów przed próchnicą i wczesnego hamowania jej rozwoju. Dodatkowo chroni przed atakiem kwasów z jedzenia i picia.

Pasta do zębów z fluorem chroni szkliwo zębów, co można odczuć przy dłuższym stosowaniu pasty. Jeśli pijesz dużo kwaśnych napojów, takich jak napoje bezalkoholowe i soki, dobrym pomysłem może być zatem stosowanie pasty do zębów z fluorem.

Ponieważ substancja ta hamuje również rozwój próchnicy, dobrym pomysłem jest również stosowanie pasty w celach profilaktycznych, aby uniknąć problemów z zębami.

Jakie są zalety fluoru w paście do zębów?

Oto lista korzyści płynących z obecności fluoru w paście do zębów:

  •  Zapobieganie próchnicy: pomaga wzmocnić szkliwo zębów i uczynić je odpornym, dzięki czemu można zapobiec wcześniejszym etapom powstawania ubytków.
  •  Zwalczanie płytki nazębnej: może pomóc w zmniejszeniu ilości płytki nazębnej, która może gromadzić się na zębach poprzez zabijanie bakterii i hamowanie ich rozwoju.
  •  Zwiększona estetyka: może pomóc poprawić wygląd zębów poprzez zapobieganie przebarwieniom, dzięki czemu zęby pozostają białe.

Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym
Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej
+15.000 recenzji
Cena regularna 29,99 zl
Cena promocyjna 29,99 zl Cena regularna
Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym - Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej

Zapobiegaj problemom z zębami dzięki naszej fluorkowej paście do zębów

Jeśli chcesz zapobiec ubytkom i wzmocnić szkliwo swoich zębów, powinieneś używać pasty do zębów z fluorem, tak jak zaleca większość dentystów.

Możesz również upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i używać naszej pasty do zębów z Tea Tree olejkiem, która zawiera 1450 ppm fluoru i pomaga osobom cierpiącym na krwawienie dziąseł lub nieświeży oddech.

1450 ppm oznacza, że 1450 gramów na 1 000 000 gramów pasty do zębów to fluor. To ilość, którą zazwyczaj można znaleźć w większości tubek pasty do zębów i choć jest to sporo, to wystarczy, aby zapewnić zębom optymalną ochronę.

Oprócz fluoru i cynku, pasta zawiera Tea Tree olejek, który zwalcza bakterie i chroni szkliwo zębów przed ubytkami. Jednocześnie pomaga utrzymać świeży oddech przez cały dzień, gdy rano myjesz zęby.

Stosuj pastę w codziennej pielęgnacji zębów

Pasta do zębów od Australian Bodycare może być stosowana przy bolących dziąsłach, krwawiących dziąsłach i chorobach przyzębia. Pastą można myć zęby dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Wykonaj te proste kroki:

  1. Zmocz szczoteczkę i nałóż około centymetra pasty do zębów.
  2. Dokładnie szczotkuj zęby przez co najmniej dwie minuty. Ważne jest, aby obejść cały rząd zębów - pamiętaj również o tylnych zębach.
  3. Wypluj nadmiar pasty do zębów. 

Proszę nie płukaj ust, ponieważ pozostawienie pasty na zębach jest zdrowe dla zębów. Dlatego dobrze jest odczekać co najmniej 30 minut przed jedzeniem, piciem lub użyciem płynu do płukania ust.

Czy pasta do zębów bez fluoru jest dobra?

Badania na całym świecie są tak przytłaczająco przekonujące, że nie ma żadnych wątpliwości. W ponad 100 badaniach stwierdzono, że ludzie mają znacznie więcej ubytków, jeśli nie używali pasty do zębów z fluorem, w porównaniu z tymi, którzy używali pasty z fluorem.

Jednak obawy przed zatruciem fluorem sprawiły, że wiele osób zaczęło używać pasty do zębów bez fluoru - mimo że jest to sprzeczne z ogólnymi zaleceniami.

Do każdego z osobna należy decyzja, czy profilaktyczne i pozytywne działanie przeciw ubytkom przewyższa ryzyko zatrucia fluorem w przypadku spożycia ogromnej ilości pasty do zębów na raz.

Zawsze można zapytać o radę własnego dentystę.


FAQ


Jakiej ilości pasty do zębów powinienem używać?

Potrzebujesz około centymetra pasty do zębów przy każdym szczotkowaniu. Jest to zazwyczaj równowartość grochu lub paznokcia u palca.


Co to jest fluor?

Fluor to pierwiastek, który chroni zęby i wzmacnia szkliwo przed bakteriami.


Hvad er fluorid?

Fluor to substancja chemiczna nazywana również fluorem. Nie należy go mylić z toksycznymi substancjami fluorowanymi, które można znaleźć m.in. w środkach czystości, pudełkach po pizzy i opakowaniach popcornu do mikrofalówki.


Ile fluoru powinno być w paście do zębów?

Ilość fluoru jest podana na tubce pasty do zębów. Dorośli powinni szczotkować zęby pastą z fluorem o stężeniu 1450 do 1500 ppm (używając około jednego centymetra pasty na jedno szczotkowanie).

Zalecany poziom pasty do zębów dla dzieci do lat trzech to zazwyczaj maksymalnie 1100 ppm, ale może się różnić w zależności od zawartości fluoru w wodzie pitnej w miejscu Twojego zamieszkania.

Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym
Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej
+15.000 recenzji
Cena regularna 29,99 zl
Cena promocyjna 29,99 zl Cena regularna
Pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianym - Dla dobrej higieny jamy ustnej i pielęgnacji przy zapaleniu dziąseł oraz pleśniawek w jamie ustnej

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie