Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów pojawia się przy nagłych zmianach temperatury w ustach lub podczas spożywania niektórych pokarmów. Kwasowe, słodkie lub bardzo zimne rzeczy często powodują ostrą lub kłującą reakcję zębów.

Wynika to z odsłonięcia nerwu zęba przez otwory w szkliwie lub cofające się dziąsła. Używanie twardej szczoteczki lub niewłaściwa technika szczotkowania może również prowadzić do tego problemu, ścierając ochronną warstwę zębów.

Leczenie tych dolegliwości polega na zakryciu tych otworów i wzmocnieniu szkliwa. Często zaleca się stosowanie lakieru fluorkowego i specjalnych past do zębów z dodatkowym fluorem w celu zmniejszenia nadwrażliwości.

Ważne jest, aby wybrać miękką szczoteczkę do zębów i stosować odpowiednie techniki szczotkowania, aby uniknąć dalszych uszkodzeń dziąseł i szkliwa.

5 produktów do higieny jamy ustnej
Do dobrej higiena jamy ustnej oraz pielęgnacji przy stanie zapalnym dziąseł, grzybicy jamy ustnej i języka
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
5 produktów do higieny jamy ustnej - Do dobrej higiena jamy ustnej oraz pielęgnacji przy stanie zapalnym dziąseł, grzybicy jamy ustnej i języka

Przyczyny i czynniki ryzyka nadwrażliwości zębów

Cofanie się dziąseł często odsłania szyjki zębów, tworząc bezpośrednią drogę dla zimnych, gorących, słodkich lub kwaśnych substancji do stymulowania nerwów wewnątrz zębów, co prowadzi do nadwrażliwości.

Uszkodzenia szkliwa spowodowane napojami gazowanymi i energetycznymi to także główny winowajca, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Te napoje erodują szkliwo zębów, czyniąc je bardziej podatnymi na nadwrażliwość.

Inne czynniki to suchość w ustach, która może nasilać nadwrażliwość, ponieważ brak śliny pozwala kwasom i bakteriom łatwiej atakować zęby. Uszkodzenia zębów spowodowane wypadkami lub zaburzeniami odżywiania również mogą przyczyniać się do problemu.

Dodatkowo złe nawyki, takie jak częste picie kawy lub używanie produktów wybielających, zwiększają ryzyko rozwinięcia nadwrażliwości.


Objawy i konsekwencje nadwrażliwości zębów

Wiele osób odczuwa nagły ból podczas spożywania gorących lub zimnych napojów, co jest jasnym objawem nadwrażliwości zębów. Ta wrażliwość może również wystąpić przy spożywaniu słodkich lub kwaśnych pokarmów.

Nadwrażliwość często sygnalizuje, że coś jest nie tak ze zdrowiem twoich zębów. Konsekwencje nieleczonej nadwrażliwości wahają się od łagodnego dyskomfortu do poważnych problemów z zębami, takich jak próchnica.

Te stany mogą wymagać leczenia przez specjalistę, możliwe, że leczenia kanałowego lub innych procedur.

Dobra higiena jamy ustnej może zapobiec wielu tym problemom. Zaleca się stosowanie pasty do zębów z wysoką zawartością fluoru i praktykowanie odpowiednich technik szczotkowania, aby zmniejszyć ryzyko nadwrażliwości.

Pozytywny wpływ może mieć również ograniczenie spożywania kwaśnych pokarmów i napojów. Bez odpowiedniej profilaktyki i leczenia uporczywej nadwrażliwości, dziąsła mogą cofać się dalej, odsłaniając korzenie zębów i zwiększając nadwrażliwość.

Podkreśla to znaczenie regularnych wizyt u dentysty w celu kontrolowania problemów stomatologicznych i zapewnienia zdrowej jamy ustnej.


Leczenie i zapobieganie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów można leczyć i zapobiegać jej, postępując zgodnie z poniższymi zaleceniami:

1. Używaj pasty do zębów i płynów do płukania jamy ustnej specjalnie przeznaczonych dla nadwrażliwych zębów, aby pomóc zmniejszyć nadwrażliwość.

2. Twój dentysta może zalecić leczenie fluorkowe w celu wzmocnienia szkliwa i zmniejszenia nadwrażliwości.

3. Aby zapobiec nadwrażliwości, ważne jest leczenie próchnicy, ponieważ próchnica zębów może powodować nadwrażliwość.

4. Unikaj kwaśnych napojów i pokarmów oraz używaj miękkiej szczoteczki do zębów i właściwej techniki szczotkowania, aby zapobiec nadwrażliwości.

5. W przypadkach chorób przyzębia twój dentysta może zalecić kompleksowe leczenie, w tym czyszczenie i możliwe operacje, aby zmniejszyć nadwrażliwość zębów.

6. Unikaj częstego wybielania zębów, aby zapobiec ekstremalnej nadwrażliwości.

7. Regularne wizyty u dentysty są skutecznym sposobem na unikanie nadwrażliwości zębów, ponieważ wszelkie problemy mogą zostać zbadane i leczone.

5 produktów do higieny jamy ustnej
Do dobrej higiena jamy ustnej oraz pielęgnacji przy stanie zapalnym dziąseł, grzybicy jamy ustnej i języka
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
5 produktów do higieny jamy ustnej - Do dobrej higiena jamy ustnej oraz pielęgnacji przy stanie zapalnym dziąseł, grzybicy jamy ustnej i języka

FAQ


Dlaczego mam nadwrażliwe zęby?

Nadwrażliwe zęby możesz mieć z różnych powodów, w tym narażenia na kwaśne jedzenie i napoje, ataki bakteryjne lub ciążę. Te czynniki mogą prowadzić do tymczasowej lub stałej nadwrażliwości.


Co można zrobić, aby leczyć nadwrażliwość zębów?

Aby leczyć nadwrażliwość zębów, można używać specjalnych past do zębów, unikać kwaśnych jedzeń i napojów oraz utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej, aby zwalczać ataki bakteryjne. Ważne jest również, aby odwiedzić dentystę w celu właściwego leczenia.


Czy pasta do zębów naprawdę może pomóc w nadwrażliwości zębów?

Tak, wybór pasty do zębów specjalnie opracowanej dla nadwrażliwych zębów może zmniejszyć nadwrażliwość przez wzmocnienie szkliwa i zmniejszenie wrażliwości na czynniki zewnętrzne.


Czy są specjalne wskazówki dla kobiet w ciąży z nadwrażliwością zębów?

Kobiety w ciąży często odczuwają nadwrażliwość zębów z powodu zmian hormonalnych. Zaleca się, aby kobiety w ciąży zwiększyły higienę jamy ustnej, unikały kwaśnych jedzeń i napojów oraz skonsultowały się z dentystą w celu uzyskania bezpiecznych opcji leczenia podczas ciąży.


Czy nadwrażliwość może zniknąć?

Tak, nadwrażliwość zębów może często ustąpić lub zniknąć, gdy zostanie rozwiązana podstawowa przyczyna. Może to obejmować stosowanie pasty do zębów dla nadwrażliwych zębów, leczenie fluorkowe lub leczenie stomatologiczne, takie jak aplikacja lakieru lub wypełnień w celu ochrony odsłoniętych korzeni zębów lub naprawy ubytków powodujących nadwrażliwość.


Źródło:

mayoclinic.org

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie