Jak można zapobiegać i leczyć suchość w ustach?
Ważne jest, aby leczyć i próbować zapobiegać suchości w ustach, aby zapewnić najlepsze warunki dla zdrowia jamy ustnej.
Ale jakie środki należy stosować na suchość w ustach?
Dobra higiena jamy ustnej
Przede wszystkim ważne jest, aby zawsze utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej.
Czyść zęby dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Ani więcej, ani mniej. Jeśli będziesz myć zęby zbyt często, spowoduje to zużycie zarówno zębów, jak i dziąseł.
Upewnij się, że używasz miękkiej szczoteczki do zębów i nie naciskaj zbyt mocno podczas szczotkowania.
Używaj nici dentystycznej między zębami, tam gdzie nie dociera szczoteczka. Resztki jedzenia często tam pozostają i muszą zostać usunięte, zanim spowodują uszkodzenie zębów.
Można też użyć płynu do płukania ust, aby zapewnić świeży oddech.
Zdrowa jama ustna oznacza gładkie zęby, różowe dziąsła i świeży oddech.
Nałóż żel do ust na usta
Jeśli naprawdę masz problem z suchością w ustach, musisz stosować odpowiednie produkty. Stosuj na przykład Australian Bodycare Mouth Gel, ponieważ jest on specjalnie opracowany, aby przeciwdziałać uczuciu suchości w ustach.
Składnikiem aktywnym żelu do ust jest Tea Tree olejek, który działa antybakteryjnie, natomiast żel zawiera również Pantenol i Alantoinę, które przeciwdziałają uczuciu suchości w ustach i zapewniają nawilżenie.
Aby zmniejszyć dyskomfort, należy stosować żel od jednego do czterech razy dziennie - w zależności od stopnia problemu. Przed użyciem nie trzeba myć zębów, ale dobrze jest przepłukać usta wodą przed nałożeniem żelu.
Wyciśnij około dwóch centymetrów na szczoteczkę do zębów lub palec i rozprowadź na zębach, języku i dziąsłach. Nie jedz i nie pij przez 30 minut po zastosowaniu żelu do ust - w ten sposób uzyskasz największe korzyści.
Pastylki i spraye
Na rynku dostępne są różne pastylki, spraye i gumy do żucia, które mają pomóc w suchości w ustach.
Różne środki na suchość w ustach stymulują wydzielanie śliny, dzięki czemu zwiększona ilość śliny łagodzi uczucie suchości w ustach.
Uwaga: Zawsze zgłaszaj się do lekarza lub dentysty, jeśli suchość w ustach nie ustępuje. Ważne jest, aby poradzić sobie z problemem, aby nie stał się on poważny i nie zaszkodził Twojemu zdrowiu.
Kilka rad: 5 sposobów na unikanie i zapobieganie suchości w ustach
- Pij dużo wody, najlepiej 2-3 litry dziennie.
- Unikaj pokarmów zawierających cukier.
- Rzuć palenie - to samo w sobie powoduje uczucie suchości w ustach.
- Zmniejsz spożywanie alkoholu - alkohol wysusza usta.
- Szczotkuj zęby i utrzymuj prawidłową higienę jamy ustnej.
Co to jest suchość w ustach?
Suchość w ustach to stan, w którym czujesz, że błona śluzowa w ustach przykleja się do zębów, a także masz uczucie, że naprawdę nie możesz łatwo przełknąć pokarmu.
Jest to zazwyczaj uczucie, że w ustach znajduje się zbyt mało śliny. Profesjonalny termin medyczny określający suchość w ustach to kserostomia.
Kto najczęściej cierpi na suchość w ustach?
Każdy może cierpieć na suchość w ustach. Prawdopodobnie zdarzyło Ci się to na przykład, gdy byłeś zdenerwowany lub przez dłuższy czas nie piłeś wystarczająco dużo.
Około 20 % dorosłych osób w mniejszym lub większym stopniu doświadcza suchości w ustach - i zazwyczaj dotyczy to osób starszych. Nie wynika to jednak z wieku, lecz z innych przyczyn, o których więcej można przeczytać poniżej.
Objawy suchości w ustach
Objawy suchości w ustach mogą być różne. Na co powinieneś zwrócić uwagę?
Najczęstsze objawy suchości w ustach:
- Uczucie suchości w gardle.
- Popękane wargi.
- Czerwony, suchy język.
- Wrzody w jamie ustnej.
- Suche, lepkie uczucie w ustach.
- Uczucie pieczenia w ustach.
- Trudności w połykaniu, żuciu, smakowaniu i mówieniu.
Jakie są możliwe przyczyny suchości w ustach?
Dlaczego usta stają się suche? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Może być kilka różnych powodów, dla których odczuwasz suchość w ustach. Poniżej dowiesz się, jakie mogą być tego przyczyny.
Leki
Zdecydowanie najwięcej przypadków suchości w ustach jest spowodowanych przyjmowaniem leków. To właśnie z tego wynika, że suchość w ustach jest szczególnie rozpowszechniona wśród osób starszych, ponieważ często potrzebują one leków.
Jednak również młodsze osoby mogą mieć problemy z suchością w ustach, jeśli przyjmują leki. Dotyczy to zwłaszcza leków na stany lękowe i depresję, wysokie ciśnienie krwi, astmę i alergie.
Jeśli jesteś leczony na raka i poddawany chemioterapii, jesteś również bardziej narażony na suchość w ustach. Leczenie wpływa na produkcję śliny i zmniejsza ją.
Ciąża
Wiele kobiet w ciąży, spodziewając się dziecka, cierpi z powodu drażniącej suchości w ustach.
Suchość ta jest najbardziej odczuwalna w nocy, a także po przebudzeniu się rano. Suchość w ustach w związku z ciążą spowodowana jest wieloma zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, które mogą wpływać na wydzielanie śliny.
Menopauza
Przechodzenie przez menopauzę może również obejmować suchość w ustach.
Dzieje się tak, ponieważ podczas menopauzy poziom hormonów zmienia się w górę i w dół - i wpływa na ślinianki. Może to powodować długotrwałą suchość w ustach.
Stres, niepokój i nerwowość
Stres, strach lub zdenerwowanie mogą wpływać na układ nerwowy, a w szczególności na regulację ilości wydzielanej śliny.
Często możesz zauważyć, że Twoje usta są suche jak papier ścierny, jeśli jesteś zestresowany lub czujesz się zdenerwowany w określonej sytuacji.
Kiedy suchość w ustach jest problemem?
Oprócz oczywistych problemów związanych z trudnościami w przełykaniu i nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, kłucia i suchości w ustach, suchość może mieć także dalsze konsekwencje.
Suchość w ustach zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji w jamie ustnej i gardle, próchnicy i zapalenia dziąseł. Suchość w ustach może dodatkowo powodować nieświeży oddech, co może być bardzo krępujące społecznie.
Ślina jest ważna dla zdrowia jamy ustnej
Suchość w ustach jest nie tylko irytująca - w dłuższej perspektywie może prowadzić do problemów zdrowotnych. Warunki w suchych ustach sprzyjają rozwojowi bakterii, dlatego ślina jest tak ważna dla zdrowia jamy ustnej.
Średnio Twoje ślinianki wydzielają od 0,5 do 1,5 litra śliny każdego dnia - a to pomaga utrzymać zdrowe środowisko w jamie ustnej.
Funkcje śliny są ważne w jamie ustnej i dla Ciebie:
- Ślina pomaga usuwać resztki pokarmu i neutralizować kwas pochodzący z rozwoju bakterii, a tym samym chroni przed próchnicą.
- Ślina chroni błony śluzowe i zęby przed infekcjami.
- Ślina smaruje zęby i błony śluzowe w jamie ustnej, ułatwiając żucie, połykanie i mówienie.
- Ślina daje pewną ochronę przed kwasami zawartymi w pokarmach i napojach, które ścierają zęby.
- Ślina wpływa korzystnie na zmysł smaku i ogólne wrażenia z jedzenia.