Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Jak wyglądają pryszcze na wargach sromowych?

Większość ludzi zna pryszcze na twarzy i plecach, ale kobiety mogą również dostać pryszcze i guzki na wargach sromowych. Mogą to być pryszcze z zapaloną żółtą ropą, którą można wycisnąć. Wyglądają one dokładnie tak samo jak pryszcze w innych miejscach na ciele: są czerwone, obolałe i zaognione. Pryszcze na wargach sromowych są również bardzo częste. Są to pryszcze łojowe, które są białe i wypełnione łojem.

Kto może mieć pryszcze w takim miejscu?

Kobiece labia minora mogą zmieniać swój wygląd przez całe życie. Może to nastąpić na przykład podczas ciąży i porodu, w okresie menopauzy i w starszym wieku. Jest to zupełnie normalne, choć oczywiście może być dość denerwujące. Nawet jeśli wcześniej nie miałaś problemów z krostkami i pryszczami na wargach sromowych, w późniejszym okresie życia mogą się one nagle pojawić.


Dlaczego pryszcze pojawiają się na wargach sromowych?

Trądzik jest z reguły hormonalną chorobą skóry. Dlatego właśnie w okresie dojrzewania większość osób najbardziej cierpi z powodu pryszczy. Podczas dojrzewania w organizmie wytwarzane są dodatkowe hormony. W tym czasie w gruczołach łojowych wytwarzane jest również dodatkowe sebum, które może się zatkać, ponieważ sebum nie może dotrzeć do powierzchni skóry i wydostać się na zewnątrz. Jeśli do gruczołu łojowego dostaną się bakterie - a to może być trudne do uniknięcia - rozwinie się stan zapalny i powstanie pryszcz.

Ponieważ zarówno na wargach sromowych większych, jak i na wargach sromowych mniejszych znajdują się gruczoły łojowe - podobnie jak na skórze reszty ciała - również tutaj mogą pojawić się pryszcze.

Może być kilka różnych powodów, dla których nagle pojawia się pryszcz na mniejszych wargach sromowych. W zdecydowanej większości przypadków przyczyną jest coś zupełnie naturalnego i nieszkodliwego.

Pryszcze mogą być pączkami łojowymi

To, co uważasz za pryszcze, może być w rzeczywistości guzkami łojowymi. Pojawiają się one jako białe grudki na skórze mniejszych warg sromowych.

Gruczoły łojowe mamy na całym ciele, z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp. Zadaniem gruczołów łojowych jest produkcja sebum, które zawiera tłuszcz. Pomaga to natłuszczać i chronić skórę przed wysuszeniem i atakiem bakterii. Tak więc pączki łojowe są całkowicie naturalne i są po to, aby pozostać.

Wypryski spowodowane goleniem i wrastającymi włosami

Podczas usuwania włosków za pomocą golenia lub innych metod zawsze istnieje pewne ryzyko, że mieszek włosowy ulegnie zakażeniu i zapaleniu, co spowoduje powstanie pryszcza. Tak jest w każdym miejscu na ciele, gdzie usuwa się zbędne owłosienie, także w przypadku golenia mniejszych warg sromowych.

Krostki i guzki na wargach sromowych mogą być również spowodowane wrastającymi włoskami. Wrastanie włosa pod skórę jest spowodowane tym, że końcówka dojrzałego włosa została wepchnięta z powrotem w skórę lub mieszek włosowy, z którego powstała. Często jest to spowodowane uciskiem przez ciasne ubrania lub może wystąpić po goleniu.

Duży lub mały pryszcz na wargach sromowych mniejszych z pewnością sam w sobie może być wystarczająco uciążliwy. Ale w rzadkich przypadkach pryszcz może nawet rozwinąć się w większy ropień, który wymaga leczenia.

Czytaj także: > Golenie intymne dla kobiet - jak to zrobić.

Zestaw produktów do golenia intymnego
3 produkty przeciw wrastającym włoskom, podrażnieniom i czerwonym krostkom po goleniu intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 179,99 zl
Zestaw produktów do golenia intymnego - 3 produkty przeciw wrastającym włoskom, podrażnieniom i czerwonym krostkom po goleniu intymnym

Pryszcze mogą być spowodowane pogrubieniem skóry

W niektórych przypadkach białe zgrubienia na wargach sromowych mogą być spowodowane zgrubieniem skóry. Jest to również znane jako liszaj twardzinowy i najczęściej dotyka starszych ludzi. Zgrubienia mogą być wrażliwe i swędzące.

Pryszcze mogą być brodawkami płciowymi

Jeśli masz małe guzki na wargach sromowych mniejszych, możesz mieć brodawki płciowe, znane również jako kłykciny kończyste. Jest to infekcja przenoszona drogą płciową, która wymaga leczenia przez lekarza, abyś sama pozbyła się brodawek płciowych i nie zarażała innych.


Jak pozbyć się pryszczy na wargach sromowych?

Zarówno krostki, jak i pryszcze na wargach sromowych są bardzo powszechne, ale to nie znaczy, że nie mogą być denerwujące.

Rzadko dobrym pomysłem jest wyciskanie pryszczy, chociaż może być trudno tego nie robić. Ale ryzykujesz wywołanie stanu zapalnego i pogorszenie sytuacji.

Jeśli nie jesteś pewna, czym są pryszcze na wargach sromowych, powinnaś je sprawdzić u lekarza. Mogą wymagać leczenia, a jeśli są to brodawki płciowe, należy je leczyć. Ale jeśli są to zwykłe pryszcze i zgrubienia, możesz zrobić coś, aby pozbyć się ich samodzielnie.

Leczenie pryszczy na wargach sromowych mniejszych

  1. Przede wszystkim ważne jest zachowanie codziennej higieny - także na pupie. Należy usunąć nadmiar sebum, tłuszczu i brudu. Można to zrobić poprzez delikatne mycie dobrym (intymnym) mydłem. Ważne, aby w swoim zapale do dokładności i czystości nie przesadzić i nie używać perfumowanych środków myjących, gdyż może to zaburzyć naturalną równowagę pH skóry i spowodować inne problemy.

    Intimate Wash od Australian Bodycare to łagodne i pielęgnacyjne mydło intymne, które ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu jest niezwykle skuteczne w walce z pryszczami i wypryskami.
  2. Jeśli się golisz, wstrzymaj się z goleniem intymnym na jakiś czas, aby sprawdzić, czy pryszcze pojawiają się z powodu golenia. A jeśli znów zaczniesz się golić, to warto pamiętać, aby przed goleniem oczyścić skórę dobrym mydłem intymnym. Po goleniu warto pamiętać o nawilżeniu i pielęgnacji skóry balsamem intymnym.
  3. Ciasno dopasowane ubrania i ubrania z materiałów syntetycznych, które nie pozwalają skórze oddychać, mogą powodować krostki i wypryski na wargach sromowych. Spróbuj więc nosić luźniej dopasowane ubrania i bawełnianą bieliznę.

Zestaw produktów do golenia intymnego
3 produkty przeciw wrastającym włoskom, podrażnieniom i czerwonym krostkom po goleniu intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 179,99 zl
Zestaw produktów do golenia intymnego - 3 produkty przeciw wrastającym włoskom, podrażnieniom i czerwonym krostkom po goleniu intymnym

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie