Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Włókna łojowe - co musisz wiedzieć

Małe, białe zgrubienia to bardzo często włókna łojowe, czyli niewielkie zgrubienia, które my, ludzie, mamy na niemal każdej części ciała.

Jak więc je usunąć? Jak je leczymy i czy leczenie jest w ogóle potrzebne? Przybliżymy te i podobne pytania w tym przewodniku po włóknach łojowych, gdzie dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tych irytujących małych naroślach.

Czytaj więcej na temat: Włókna łojowe na twarzy

U młodszych dzieci czasami widoczne są czerwone guzki - nie są to guzki łojowe i nie powinny być traktowane tak samo jak one.

TalgknopperBody Scrub


Dlaczego powstają włókna łojowe?

Włókna łojowe pojawiają się u Ciebie automatycznie, ponieważ Twój organizm produkuje je w ramach ochrony skóry i włosów. Dlatego należy również bardzo uważać, aby nie pomylić włókien łojowych z pryszczami, plamami czy trądzikiem.

Jednak wiele osób chce zmniejszyć ilość swoich włókien łojowych ze względów kosmetycznych.

Szczególnie wśród młodych ludzi, wielu uważa za niekomfortowe posiadanie ich na powiekach, nogach, piersiach lub genitaliach.

A dla młodych ludzi w szczególności, problem będzie większy, ponieważ produkcja hormonów gwałtownie wzrasta w okresie dojrzewania. A ponieważ włókna łojowe są efektem produkcji hormonów, w okresie dojrzewania będą częstsze i znacznie bardziej rozpowszechnione u młodych ludzi.

Włókna łojowe często występują w miejscach na skórze, gdzie rosną włosy. Występują naturalnie i samoistnie, więc nie jest to spowodowane określonym trybem życia, że możesz doświadczyć ich na całym ciele.


Jak usunąć włókna łojowe na ciele?

Obejrzyj ten filmik, aby dowiedzieć się, jak stosować peeling do ciała przeciwko włóknom łojowym

3 pak kosmetyków na prosaki
Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 pak kosmetyków na prosaki - Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała

Być może od dawna zastanawiasz się, jak pozbyć się włókien łojowych. A odpowiedź jest właściwie dość prosta. Ogólnie rzecz biorąc, aby się ich pozbyć, musisz zrobić dwie różne rzeczy.

Uwaga: Zawsze należy pamiętać, że nie należy walczyć z włóknami łojowymi na skórze głowy lub w okolicach narządów płciowych, ponieważ są one ważne dla zdrowia skóry w tych miejscach.

Krok 1 - Usuń stare komórki skóry:

 • Wykonuj peeling 1-2 razy w tygodniu, aby usunąć stare komórki skóry na częściach ciała, gdzie chcesz usunąć włókna łojowe
 • Złuszczanie skóry można wykonać na kilka różnych sposobów, m.in. szczotką na sucho, za pomocą peelingu, który jest peelingiem mechanicznym, lub za pomocą peelingu chemicznego.
 • Bardzo delikatne złuszczanie można wykonać za pomocą ściereczki, z mydłem lub bez. Ważne jest, aby za każdym razem używać czystej ściereczki, aby nie wprowadzać do skóry wielu bakterii powodujących zanieczyszczenia.

Jeśli wybierzesz tę metodę, zalecamy użycie naszego peelingu do ciała, aby złuszczyć swoje ciało. Ten peeling do ciała zwalcza bakterie i usuwa nadmiar oleju ze skóry.

Wybierz głęboki peeling do ciała

 • Jeśli zdecydujesz się na użycie peelingu, najpierw nawilż skórę pod ciepłym prysznicem. Następnie dokładnie masuj skórę okrężnymi ruchami przy użyciu peelingu lub środka złuszczającego. Zacznij od stóp i pracuj aż do ramion. Następnie spłucz ciepłą wodą i umyj ciało płynem do mycia ciała.
 • Peeling chemiczny jest bardzo łagodną formą złuszczania. Martwe komórki skóry są usuwane tą metodą za pomocą kwasu. Jest to bardzo skuteczna i delikatna metoda i może być stosowana do 1-2 razy dziennie, w przeciwieństwie do innych metod mechanicznych, które są zbyt ostre dla skóry, aby stosować je codziennie.

Metoda alternatywna

 • Zupełnie inną metodą usuwania starych komórek skóry jest szczotkowanie na sucho, starożytny rytuał piękna, który pobudza krążenie krwi. Szczotkowanie na sucho, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się na suchej skórze, w przeciwieństwie do innych wymienionych metod. Szczotkowanie na sucho wykonuje się przed kąpielą jako część rutyny pielęgnacyjnej.
 • Szczotkuj długimi prostymi pociągnięciami w kierunku serca - zacznij od stóp i szczotkuj do wewnątrz od krańców ciała. Szczotkuj całe ciało z wyjątkiem delikatnej skóry twarzy, piersi i dekoltu.

Ostateczna obróbka

 • Niezależnie od zastosowanej metody, ważne jest, aby zakończyć zabieg dobrym kremem nawilżającym o wysokiej zawartości wilgoci, takim jak ten Balsam do ciała.

Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę na oznaki, że Twoja skóra została nadmiernie złuszczona: zaczerwienienia, czerwone plamy, podrażnienia i suchość.

3 pak kosmetyków na prosaki
Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 pak kosmetyków na prosaki - Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała

Krok 2 - Smarowanie skóry

Kiedy już zakończysz swoją eksfoliację, peeling lub złuszczanie - jest na to wiele nazw - nadszedł czas na kolejną część kuracji sebum: natłuść skórę, aby utrzymać jej nawilżenie.

 • Skóra powinna być zawsze nawilżona - najlepiej kremem nawilżającym, który zwalcza bakterie, takim jak Australian Bodycare's Body Lotion.
 • Po złuszczaniu zawsze należy nałożyć na skórę krem nawilżający.
 • Wilgoć wiąże się z wilgocią, dlatego możesz stosować balsam do ciała, taki jak Australian Bodycare Body Lotion, gdy Twoja skóra jest jeszcze lekko wilgotna po prysznicu - lub po saunie.

Leczenie włókien łojowych jest proste i nieskomplikowane i można je wykonać samodzielnie stosunkowo tanio. W przypadku trudniejszych zabiegów lub gdy włókna łojowe są zatkane, konieczna może być wizyta u lekarza, gdyż powiększone guzki łojowe można usunąć np. poprzez zabieg chirurgiczny.

Nie należy próbować tego robić na własną rękę, ponieważ musi to być zrobione prawidłowo, aby uniknąć podrażnienia skóry i pogłębienia problemu.

3 pak kosmetyków na prosaki
Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 pak kosmetyków na prosaki - Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała

Czym są włókna łojowe?

Włókna łojowe to małe białe guzki, które pojawiają się na całym ciele. Widoczne są głównie na obszarach ciała, gdzie mamy dużo włosów. Nie mamy jednak włókien łojowych na dłoniach czy pod stopami.

Małe kropki lub guzki mogą wyglądać jak małe pryszcze lub mieszki włosowe. Włókna są w rzeczywistości maleńkimi gruczołami łojowymi, które wydzielają olej tak gęsty, że zamienia się w sebum.

Włókna łojowe występują przy linii włosów na powierzchni skóry, ponieważ komórki skóry są uwięzione w małych kieszeniach w tym obszarze. Pąki są całkiem nieszkodliwe, a sebum jest w rzeczywistości niezbędne dla różnych funkcji organizmu.

Na przykład, sebum odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszej skóry w czystości i utrzymaniu wody i płynów z dala od niej. Ponieważ sebum nie przepuszcza wody, pomaga na przykład odprowadzać łzy z brzegów oczu. Pomaga również chronić włosy i skórę przed wysychaniem i pękaniem.

Wreszcie, sebum pozytywnie pomaga zmniejszyć i zapobiec wzrostowi niektórych mikroorganizmów, w tym bakterii. Jest to jeden z powodów, dla których sebum odgrywa aktywną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry.


Włókna łojowe na ciele

Włókna łojowe występują naturalnie wszędzie na ciele z wyjątkiem dłoni i pod stopami, gdzie nie mamy włosów. To samo dotyczy narządów płciowych - ponownie, włókna łojowe są całkowicie naturalne i bardzo potrzebne do utrzymania zdrowej, gładkiej i elastycznej skóry.

Dlatego również w tych miejscach nie należy się martwić obecnością włókien łojowych, ponieważ każdy je ma i są one naturalnym elementem funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli włókna łojowe na Twoim ciele są uciążliwe, możesz spróbować je usunąć lub zminimalizować. Nigdy jednak nie należy próbować usuwać ich na skórze głowy lub genitaliach, gdzie sebum odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry.

Włókna łojowe na naszym ciele mamy jednak z naturalnych powodów, ponieważ gruczoły te produkują sebum, które pomaga chronić skórę przed bakteriami i innymi mikroorganizmami.

Włókna łojowe na ciele powinny być zatem generalnie ignorowane, ale jeśli masz problemy kosmetyczne i jeśli wpływa to na twoją samoocenę lub podobne, możesz rozważyć złuszczanie, peeling i stosowanie balsamu do ciała, aby zmniejszyć ilość widocznych włókien łojowych.

3 pak kosmetyków na prosaki
Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 pak kosmetyków na prosaki - Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała

Włókna łojowe na plecach

Oprócz twarzy, klatki piersiowej i pachwin, włókna łojowe na plecach są jednym z najczęstszych obszarów widocznego dyskomfortu kosmetycznego. Ale, podobnie jak pryszcze na plecach, włókna łojowe na plecach są bardzo normalne, ponieważ jest to jedno z miejsc na ciele, gdzie mamy najwięcej włókien łojowych. W związku z tym jest to również jeden z obszarów, w których częściej występują powiększone włókna łojowe. Powiększone włókna łojowe na plecach mogą powodować dodatkowy dyskomfort dla osób dotkniętych tym problemem, dlatego dobrym pomysłem może być wizyta u lekarza w celu ewentualnego leczenia.

Jednak włókna łojowe na plecach nie są ani niebezpieczne, ani zakaźne, więc należy rozważyć, czy warto poddać się leczeniu.

Włókna łojowe na rękach

Włókna łojowe na ramionach są również bardzo naturalne i dopóki są to tylko zgrubienia, możesz użyć łagodnego peelingu, aby utrzymać je pod kontrolą, jeśli masz na to ochotę. Ponadto, zawsze ważne jest, aby dobrze nawilżać skórę, aby organizm nie produkował dodatkowego sebum w celu utrzymania nawilżenia skóry. Jeśli skóra nie jest nawilżona, okaże się, że ciało automatycznie zwiększa produkcję sebum, a tym samym problem włókien łojowych na ramionach może się pogłębić. Nasz balsam do ciała z antyseptycznym Tea Tree olejkiem pielęgnuje skórę i utrzymuje ją wolną od bakterii.

Jeśli czujesz, że masz problem z włóknami łojowymi na rękach lub w innym miejscu na ciele, możesz zacząć od delikatnego zabiegu złuszczającego, który usuwa stare warstwy martwych komórek skóry.

Włókna łojowe na nogach

Jeśli doświadczasz włókien łojowych na nogach, mogą to być albo guzki łojowe, albo inne małe, czerwone guzki zwane Keratosis Pilaris. Te ostatnie nie są guzkami łojowymi, ale występują w podobny sposób, ponieważ wyjścia mieszków włosowych na nogach zostały zablokowane z powodu zbyt dużej ilości kreatyny w skórze.

Jeśli masz do czynienia z włóknami łojowymi na nogach, możesz je potraktować łagodnym peelingiem lub peelingiem chemicznym, aby oczyścić pory w skórze nóg. Dzięki temu martwe komórki skóry zostaną usunięte, skóra będzie mogła oddychać, a Twoje guzki łojowe znikną lub zostaną zredukowane.

Tego typu włókna łojowe na nogach nie są niebezpieczne. Jednak wiele osób, zwłaszcza kobiet, często odczuwa dyskomfort kosmetyczny z powodu zgrubień. Jest to szczególnie dokuczliwe latem, kiedy wiele osób lubi chodzić na boso, a oczywiście małe zgrubienia na nogach mogą być drażniące.

3 pak kosmetyków na prosaki
Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 pak kosmetyków na prosaki - Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała

Włókna łojowe na twarzy

Włókna łojowe na twarzy nie są rzadkością, ponieważ jest to jeden z obszarów o największej liczbie gruczołów łojowych. W szczególności mogą pojawiać się na powiekach, wokół oczu oraz w strefie T, czyli obszarze najbardziej narażonym na przetłuszczanie się.

Każdy z nas posiada szereg dużych włókien łojowych na samych powiekach. Te włókna łojowe, czyli pączki łojowe, wydzielają wydzielinę łojową, która pomaga skierować płyn z naszych łez z dala od brzegów powiek. Płacz jest nie tylko konieczny i jest aktywną częścią naszej funkcji cielesnej, stale produkujemy płyn łzowy, aby zapobiec wysychaniu naszych oczu.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas leczenia włókien łojowych na twarzy. Skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna i łatwo można podczas leczenia spowodować rozwój bakterii. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również pączki łojowe na boku nosa i na kościach policzkowych.

4 produkty dla skóry problematycznej
dla skóry problematycznej przeciwko zatkanym porom, pryszczom i zaskórnikom
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 234,99 zl
4 produkty dla skóry problematycznej

Włókna łojowe pod oczami i przy oku

Włókna łojowe pod oczami i wokół oczu są również typowe dla osób, u których dochodzi do większego niż normalnie wzrostu włókien łojowych.

Należy je traktować w taki sam sposób jak te na powiekach - delikatnie i ostrożnie. Ponadto zawsze należy pamiętać, że istnieje różnica między włóknami łojowymi a zaskórnikami czy pryszczami, które również pojawiają się w tych samych miejscach.

Włókna łojowe pod oczami są szczególnie widoczne, jeśli masz również worki pod oczami. Połączenie tych dwóch rzeczy może być kosmetycznie drażniące i może obniżyć Twoją samoocenę, zwłaszcza w okresie dojrzewania.

Włókna łojowe na policzkach

Tak jak wiele osób doświadcza włókien łojowych pod oczami, tak samo wiele osób ma je na policzkach. Pojawiają się one z tego samego powodu, co pozostałe: Zatkane pory w skórze, gdzie sebum gromadzi się tuż pod powierzchnią skóry.

Jeśli masz włókna łojowe na policzkach i chcesz się ich pozbyć, możesz użyć delikatnego peelingu

Włókna łojowe na czole

Włókna łojowe na czole nie są tak powszechne jak na innych częściach ciała, gdzie mamy więcej wzrostu włosów.

Często nie ma większego problemu z włóknami łojowymi na czole, ponieważ rośnie tam mało włosów. Jednak u niektórych osób na czole mogą pojawić się większe guzki łojowe i konieczne może okazać się ich leczenie. Można to zrobić w taki sam sposób jak w przypadku innych: użyć odpowiedniego peelingu, który nie jest zbyt silny, a następnie zachować szczególną ostrożność.

Włókna łojowe na skórze głowy

Włókna łojowe na skórze głowy są dość powszechne i naturalne, jest to jeden z obszarów ciała, gdzie najczęściej występują. Bardzo ważne jest, aby nie zacząć usuwać włókien łojowych na skórze głowy, ponieważ jest to jeden z najważniejszych obszarów.

Skóra głowy potrzebuje wydzielanego sebum, aby utrzymać zdrową i elastyczną skórę. Dlatego nie zaczynaj stosować peelingów lub innych metod leczenia, aby usunąć włókna łojowe skóry głowy.

Włókna łojowe na skórze głowy

Istnieje wiele różnych rodzajów guzków skóry głowy. W przypadku guzków łojowych należy zachować szczególną ostrożność podczas ich leczenia lub usuwania, ponieważ zgrubienia skóry głowy w postaci guzków łojowych są niezbędne dla zdrowia włosów i skóry.

Jeśli doświadczasz swędzących zgrubień na skórze głowy, może to być spowodowane innymi przyczynami, takimi jak łupież, wszy lub ich połączenie z włóknami łojowymi. W takim przypadku warto rozważyć zasięgnięcie porady u lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby może pomóc w leczeniu.

Guzki skóry głowy są zazwyczaj całkowicie nieszkodliwe i niezaraźliwe, dlatego warto zastanowić się, czy trzeba je leczyć.

Jeśli doświadczasz guzków skóry głowy, które są włóknami łojowymi, pomagają one utrzymać trzon włosa, a tym samym całe włosy w zdrowiu. Pomagają również chronić zarówno włosy, jak i skórę przed bakteriami, dlatego ważne jest, aby nie próbować ich usuwać z innego powodu niż to, że są obecne.

Przejdź do: Unikaj pryszczy na skórze głowy - Jak leczyć pryszcze


Najczęściej zadawane pytania dotyczące włókien łojowych


Jak długo ma się włókna łojowe?

Jak długo ma się włókna łojowe? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ będzie to kwestia indywidualna.

Powodem, dla którego mamy włókna łojowe przez całe życie jest to, że są one wynikiem zatkanych gruczołów łojowych. A ponieważ mamy włókna łojowe wszędzie na naszym ciele, zawsze będzie szansa na rozwój guzków.

Jeśli przechodzisz teraz przez okres dojrzewania i zastanawiasz się, jak długo będziesz mieć włókna łojowe, możemy Cię uspokoić, że przerost gruczołów łojowych jest najbardziej rozpowszechniony w tych latach. W okresie dojrzewania zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców dochodzi do zwiększenia poziomu hormonów płciowych we krwi, takich jak męski hormon płciowy testosteron. Hormon ten jest przekształcany przez enzymy w gruczołach łojowych w bardziej aktywny hormon, co powoduje powiększenie gruczołów łojowych i zwiększone wydzielanie sebum. Efekt hormonalny powoduje również zmiany w ujściach gruczołów łojowych i ryzyko zablokowania ujścia jest większe.

Dlatego w okresie dojrzewania istnieje większa skłonność do powstawania włókien łojowych, zaskórników i nieczystej skóry.


Czym są mieszki włosowe?

Mieszki włosowe to maleńkie zagłębienia w tkance podskórnej, zwanej też skórą właściwą. W nim z wyspecjalizowanych komórek skóry powstają nasze włosy.

Mieszki włosowe są korzeniem włosa i to właśnie kształt mieszka decyduje o tym, jak wyglądają nasze włosy. Na przykład, mieszek włosowy może mieć kształt spirali, więc produkcja włosów z tego typu mieszków będzie skutkowała włosami kręconymi.

Gruczoły łojowe znajdują się po stronie mieszka włosowego w tkance podskórnej i to z nich nasz organizm produkuje sebum. Sebum działa jako zdrowy i naturalny środek natłuszczający dla włosów, łodyg włosów i skóry. Jeśli doświadczasz problemów z przetłuszczającymi się włosami, będzie to spowodowane nadprodukcją sebum.

Jeśli mieszek włosowy zostanie zablokowany i nie będzie mógł oddychać, dojdzie do zapalenia mieszka. Kiedy mieszki włosowe ulegają zapaleniu, włosy mogą wrastać do środka - jest to znane jako wrastanie włosów.


Czym są włókna łojowe?

Włókna łojowe to malutkie gruczoły, które znajdują się na całym ciele. Nie występują one jednak na dłoniach i pod stopami, ale poza tym są na całym ciele. Najczęściej występują w tych miejscach ciała, które są najbardziej pokryte włosami.

Dzieje się tak, ponieważ włókna łojowe są połączone z mieszkami włosowymi, ponieważ produkują sebum, które pomaga chronić włosy i utrzymywać je w zdrowiu i elastyczności. Jednak włókna łojowe znajdują się również w innych częściach ciała, które nie są całkowicie pokryte włosami. Na przykład, mamy włókna łojowe na powiekach, penisie, wargach sromowych i sutkach.

PRZECZYTAJ: Krostki na wargach sromowych - przyczyny i leczenie

Zawsze pamiętaj, że nie należy usuwać pączków z gruczołów łojowych na penisie, wargach sromowych czy skórze głowy. Jeśli jesteś mężczyzną i zauważyłeś na swojej mosznie małe białe kropki, które wyglądają jak włókna łojowe, to w rzeczywistości są to same mieszki włosowe i nie należy ich usuwać.

Powodem, dla którego są one tam szczególnie widoczne, jest fakt, że nie ma tam takiej samej warstwy tłuszczu i skóry jak na reszcie ciała, przez co gruczoły łojowe i mieszki włosowe są bardziej widoczne.


Zatkane włókno łojowe - czy jest groźne?

Zatkane włókno łojowe nie jest groźne, ale jest uciążliwe i znajduje się w miejscu na ciele, gdzie nie jest pożądane ze względów kosmetycznych. Zatkany gruczoł łojowy to zagłębienie w tkance podskórnej, w którym zgromadził się łój i sebum, ponieważ por gruczołu łojowego jest zatkany. Jeśli włókno łojowe zostanie zablokowane, zrzucone martwe komórki skóry i sebum nie mogą się wydostać i oddalić, powodując ich nagromadzenie.

Zablokowany gruczoł łojowy nazywany jest również torbielą łojową lub miażdżycą. Zwykle będzie wyglądać jak okrągły guzek głęboko w skórze. Jeśli jest zainfekowany, w środku może znajdować się mała czarna kropka.

Najczęściej problemy z zatkanym gruczołem łojowym występują na twarzy, skórze głowy, szyi i górnej części pleców. Jednak zatkane gruczoły łojowe lub torbiele łojowe mogą również występować stosunkowo często w męskiej mosznie lub pachwinie. Jeśli masz zablokowany gruczoł łojowy, który Ci przeszkadza, może on zostać usunięty przez lekarza. Jest to niewielki zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym.


Co to są włókna łojowe?

Włókna łojowe są tym samym, co rodzaj blokady gruczołów łojowych, o którym wspominaliśmy powyżej. Włókno mojowe jest nazywane również gruczołem łojowym, miażdżycą, która pojawia się jako okrągła grudka na skórze. Powstają, ponieważ łój, który normalnie działa jako smar dla włosów na ich drodze wyjścia przez mieszek włosowy, zostaje zablokowany i uwięziony. Łój powoli gromadzi się, tworząc twardy guzek tuż pod wierzchnią warstwą skóry. Guzek łojowy jest na ogół dość nieszkodliwy i nie powinien być leczony, chyba że odczuwasz czysto kosmetyczny dyskomfort.

Problem z guzkami łojowymi polega na tym, że mogą one ulec zakażeniu, jeśli dostaną się do nich bakterie z zewnątrz. Jeśli tak się stanie, gruczoł łojowy może przekształcić się w ropień. Dlatego upewnij się, że zgłosisz się do lekarza lub dermatologa (lekarza medycyny estetycznej), jeśli gruczoł łojowy ulegnie zakażeniu.


Co to jest guzek tłuszczowy?

Guzek łojowy i guzek tłuszczowy są łatwe do pomylenia. Jednak z reguły guzki tłuszczowe są większe niż guzki łojowe. Guzki tłuszczowe będą również bardziej miękkie i głębiej położone w skórze.

Guzek tłuszczowy w skórze nazywany jest tłuszczakiem i jest łagodnym guzkiem w skórze. Guzki tłuszczowe powstają w tkance podskórnej w wyniku zrastania się komórek tłuszczowych w skórze w celu utworzenia guzka. Łagodny guzek tłuszczowy zazwyczaj nie ma znaczenia kosmetycznego i dlatego rzadko wymaga leczenia. Nie boli i nie powoduje dyskomfortu, chyba że na przykład uciska na nerw.

Guzek tłuszczowy ma miękką i gumowatą konsystencję i może być swobodnie przesuwany pod skórą. Nie powinieneś myśleć o leczeniu go, chyba że naprawdę masz z nim problemy kosmetyczne. W takim przypadku lekarz może pomóc Ci go usunąć.

Nie wiadomo, dlaczego guzki tłuszczowe występują, ale niektórzy ludzie są bardziej predysponowani do ich uzyskania niż inni. Guzki tłuszczowe są dziedziczne i generalnie nie można im zapobiec. Guzki tłuszczowe mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ponieważ komórki tłuszczowe są wszędzie. Jednak zazwyczaj pojawiają się one w górnej części ciała.


Czym jest środek do usuwania zaskórników i włókien  łojowych?

Środek do usuwania zaskórników i włókien łojowych jest używany do usuwania zaskórników i pryszczy z ciała. Środek do usuwania zaskórników jest zazwyczaj używany na twarzy, ponieważ to właśnie tam większość ludzi odczuwa dyskomfort kosmetyczny związany z zaskórnikami.

Istnieją dwa główne typy urządzeń do usuwania zaskórników. Pierwszym z nich jest małe narzędzie znane po prostu jako środek do usuwania zaskórników. Ten usuwacz zaskórników jest zazwyczaj wykonany jako narzędzie 2 w 1, które dzięki dwóm różnym końcówkom może być używane do usuwania odpowiednio pryszczy i zaskórników.

Taki środek do usuwania zaskórników ma kształt małego, długiego, cienkiego narzędzia przypominającego włócznię, które ma płaski koniec i okrągły koniec. Płaski koniec służy do usuwania zaskórników poprzez naciskanie bezpośrednio na zaskórnik, natomiast okrągły koniec służy do wyciskania pryszczy.

Główną zaletą używania ściągacza zaskórników zamiast wyciskania palcami jest to, że oszczędzamy skórze podrażnień i większego bólu. Ponadto, jest to również bardziej skuteczna metoda, ponieważ pozbywasz się zaskórników szybciej i łatwiej niż przy użyciu palców.

Innym głównym rodzajem środka do usuwania zaskórników jest tzw. czarna maska lub maska oczyszczająca. Czarna maska to rurka lub tubka z płynnym produktem do pielęgnacji skóry wewnątrz, który nakłada się na twarz - stąd nazwa maska.

Jest to rodzaj zabiegu złuszczającego, w którym pozostawiasz maskę na czas wskazany na produkcie, a następnie usuwasz ją i dobrze spłukujesz. Czarna maska służy do usuwania starych, martwych komórek skóry oraz toksyn, które zablokowały ujście gruczołów łojowych. Zabieg ten ponownie otwiera pory w skórze, dzięki czemu sebum może się wydostać i zniknąć, a zaskórnik również znika.

CZYTAJ TAKŻE: Jak pozbyć się zaskórników?

Maseczka do twarzy dla skóry problematycznej
Głęboko oczyszczająca maseczka do twarzy przeciw zaskórnikom i pryszczom
+15.000 recenzji
Cena regularna 79,99 zl
Cena promocyjna 79,99 zl Cena regularna
Maseczka do twarzy dla skóry problematycznej - Głęboko oczyszczająca maseczka do twarzy przeciw zaskórnikom i pryszczom

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie