Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Kogo najczęściej spotykają wszy?

Wszy. Na samo słowo lub myśl o wszach lub gnidach większość z nas odczuwa swędzenie. A wszami może zarazić się każdy. Nie ma znaczenia, czy włosy są czyste, czy nie. Wszy interesuje tylko krew, a tę mamy wszyscy, bez względu na to, jak bardzo jesteśmy czyści i dbamy o higienę.

Chociaż wszy mogą zaatakować każdego, występują one przede wszystkim u dzieci w wieku 3-10 lat. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że najczęściej pozostają one w bliskim kontakcie podczas zabawy, a wszy przenoszą się na innych tylko przez bezpośredni kontakt z głową. Jednak gdy dziecko ma już wszy, reszta rodziny, niezależnie od wieku, często również je ma, właśnie dlatego, że wszy rozprzestrzeniają się przez bliski kontakt z głową.

Badania wykazały, że osoby z długimi włosami są nieco bardziej narażone na wszy niż osoby z krótkimi włosami. Jednak nawet przy krótkich włosach nikt nigdy nie może być pewien, że uniknie wszom. Pewność, że nie zachorujesz na wszy, można mieć tylko wtedy, gdy Twoje włosy mają mniej niż ½ cm długości. Nieco więcej dziewczynek niż chłopców choruje na wszy - prawdopodobnie dlatego, że więcej dziewczynek niż chłopców ma długie włosy.

Zakażeniu wszami często - ale nie zawsze - towarzyszy drażniące swędzenie, gdy wszy ssą krew.

Wszy nie są niebezpieczne, ale są drażniące i nieprzyjemne, a także uciążliwe. Ważne jest ich leczenie, ponieważ nie znikną one same z siebie i można je przenieść na inne osoby.

Jak wyglądają wszy - i jak można się dowiedzieć, że się je ma?

Wszy można łatwo dostrzec gołym okiem, jeśli się dobrze przyjrzysz. Rozdziel włosy, a następnie systematycznie oglądaj skórę głowy. Jednak nie da się ich od razu zauważyć, jeśli po prostu przyjrzysz się czyimś włosom.

Wszy są często wykrywane z powodu swędzenia skóry głowy. Można je odkryć po prostu podczas czesania włosów, o czym należy pamiętać, zwłaszcza jeśli ma się małe dzieci lub się z nimi spotyka, ponieważ są one bardziej narażone na wszy.


Fakty o wszach głowowych

Wszy to małe, płaskie owady o wydłużonym, owalnym kształcie, bez skrzydeł. Nie potrafią latać ani skakać, ale przemieszczają się, trzymając się pasm włosów. Żyją we włosach człowieka i żywią się krwią wysysaną ze skóry głowy. Wszy osiągają długość 1-3 mm. Ich kolor zmienia się od przezroczystego do ciemnego, jeśli właśnie pożywiły się krwią.

Jaja wszy, czyli gnidy, wyglądają jak małe czarne lub białe kropki i są przyczepione do pasma włosów około centymetra od skóry głowy. Nie trzeba szukać gnid na końcach włosów, ale należy sprawdzać w pobliżu skóry głowy. Puste łuski po wykluciu są białe i mogą pozostać przyczepione dalej, wzdłuż pasma włosów.

Rozwój wszy z jaja lub gnidy do postaci dorosłej trwa 21-27 dni. Dorosłe osobniki żyją około 30-40 dni. Dorosła samica wesz może złożyć w ciągu życia 50-150 jaj. Jaja wylęgają się po 5-9 dniach od ich złożenia.

Wszy głowowe mogą żyć tylko na ludziach. Wykorzystują ciepło naszego ciała, aby się ogrzać, i żywią się naszą krwią. Wesz może jednak przeżyć dwa lub trzy dni z dala od człowieka, a jaja mogą przetrwać do czternastu dni z dala od człowieka. Jednak w zależności od temperatury i innych warunków, zarówno dorosłe wszy, jak i ich jaja często giną wcześniej, jeśli nie znajdują się na ciele człowieka.

Oprócz wszy, na człowieku żyją również wszy cielesne i wszy publiczne lub kraby, ale na ciele, a nie we włosach.


Objawy wszawicy głowowej

Jak wspomniano, wszy są często wykrywane z powodu nieustannego swędzenia skóry głowy. Nie należy jednak polegać na swędzeniu jako wskaźniku, czy ma się wszy głowowe. Po pierwsze, całkiem możliwe jest posiadanie wszy głowowych bez swędzenia skóry głowy, a po drugie, swędzenie skóry głowy może być spowodowane innymi przyczynami. 

Całkiem możliwe jest posiadanie wszy bez zauważenia żadnych objawów. W takich przypadkach wszy można wykryć tylko przez regularne wyczesywanie.

Posiadanie wszy jest nieprzyjemne i niewygodne, ale nie ma powodu, aby się tego wstydzić, ponieważ każdy może się nią zarazić i nie ma to nic wspólnego z czystością czy higieną. Gdyby wszyscy otwarcie mówili o wszawicy głowowej i pamiętali o regularnym czesaniu włosów, liczba wszy drastycznie by spadła. Niestety, ludzie tego nie robią, dlatego trzeba być świadomym ryzyka zarażenia, pamiętać o czesaniu włosów i szybkim działaniu w przypadku wykrycia wszy głowowej.


W jaki sposób przenoszone są wszy?

Wszy łatwo się przenoszą, a ponieważ nie potrafią ani latać, ani skakać, są przenoszone przez kontakt. Krótko mówiąc, musi dojść do kontaktu między głowami, aby wszy mogły przeczołgać się z jednej na drugą. Wszy głowowe poruszają się jednak szybko, dlatego wystarczy tylko krótki kontakt. 

Nie jest możliwe zarażenie się przez jaja lub gnidy. Są one przytwierdzone do pasm włosów i nie odpadają.

Nie ma dużego ryzyka przeniesienia zakażenia przez wełniane czapki, szczotki do włosów lub podobne przedmioty, choć jest to możliwe. Wszy przenoszone są głównie przez kontakt z głową. Przytulne zabawki, poduszki itp. nie są najważniejszymi miejscami do polowania na wszy, ponieważ nie ma dużego prawdopodobieństwa, że wszy głowowe będą w stanie tam przetrwać.


Jak należy leczyć wszy?

Wszy nie znikną same z siebie. Wręcz przeciwnie. Jeśli nie będziesz ich leczyć, będzie ich po prostu coraz więcej, a one szybko się rozmnażają. Jeśli więc złapałeś wszy głowowe, jedyne, co możesz zrobić, to natychmiast rozpocząć leczenie. Większość ludzi będzie po prostu chciała pozbyć się wszy tak szybko, jak to możliwe, ponieważ sama myśl o żywych owadach na skórze głowy twojej lub twoich dzieci jest dość przerażająca.

Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego
3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego - 3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy

Jak należy czesać włosy?

Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia wszawicy głowowej jest używanie specjalnego grzebienia o drobnych zębach. Dobrze jest, jeśli uzupełniasz go różnymi środkami przeciwko wszom, ale i tak nie możesz uniknąć dokładnego rozczesania włosów grzebieniem z drobnymi zębami. Czesanie jest również całkowicie bezpieczną - i tanią - metodą. Zaleca się również stosowanie odżywki do czesania przeciwko wszom. Odżywka z olejkiem z Tea Tree jest idealna, ponieważ olejek ten jest antyseptyczny i działa przeciwko bakteriom - dlatego zalecamy stosowanie produktów z Tea Tree olejkiem do pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Podczas tapirowania włosów należy zachować dużo czasu w dobrze oświetlonym miejscu i uzbroić się w cierpliwość. Rozczesywanie włosów grzebieniem z drobnymi zębami jest czasochłonne, ale trzeba je dokładnie sprawdzić. Jest to szczególnie czasochłonne i trudne, jeśli masz długie, gęste włosy. Ta metoda czesania na wykrywanie zadziała tylko wtedy, gdy będziesz ją wykonywać regularnie, skrupulatnie i systematycznie. Wtedy jednak jest to metoda niezwykle skuteczna.

Najlepiej jest rozczesywać włosy po ich umyciu, a przynajmniej zmoczyć je przed rozpoczęciem czesania. Najlepiej użyć odżywki bez parabenów, a następnie spłukać je ponownie. Wtedy grzebień będzie się łatwo przesuwał po włosach, a wszy będą miały większe szanse pozostać w miejscu.

Łatwiej jest zapanować nad włosami, jeśli ma się kilka spinek, którymi można je rozdzielić. Możesz wtedy brać po jednym kosmyku lub odcinku i przeczesywać je od skóry głowy aż po same końce. Za każdym razem, gdy przeciągasz grzebień, postukaj nim o białą powierzchnię, aby zobaczyć, czy we włosach coś się znajduje. Jeśli znajdziesz wszy lub gnidy, trzeba je oczywiście usunąć. Często najłatwiej jest po prostu usunąć je między dwoma paznokciami. 

Jeśli znajdziesz we włosach jaja lub aktywne wszy, musisz przez następne tygodnie dokładnie sprawdzać włosy, czy nie wykluły się z nich jaja i czy nie są teraz aktywnymi wszami. Jeśli chcesz mieć pewność, że pozbyłeś się wszystkich wszy, powinieneś czesać włosy co drugi dzień przez dwa tygodnie. Można uzupełnić czesanie preparatem przeciw wszom. Kuracja przeciw wszom może być skuteczna, ale może też być ciężka dla skóry głowy. Jeśli zastosowano kurację przeciw wszom, można następnie zastosować kurację do skóry głowy z olejkiem z drzewa herbacianego, aby utrzymać skórę głowy w dobrym stanie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przewodnik po wyczesywaniu wszy - Jak pozbyć się wszy


Leczenie wszawicy głowowej

Nie ma wątpliwości, że czesanie włosów grzebieniem z drobnymi zębami jest najskuteczniejszym sposobem pozbycia się wszy. Jednak oprócz czesania włosów istnieje wiele innych środków, które można zastosować, aby pozbyć się tych małych szkodników. W aptece lub sklepie z lekami można kupić szampon i szereg produktów leczniczych do zwalczania wszy. Produkty lecznicze zawierają różne środki owadobójcze. 

Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji, w przeciwnym razie nie można oczekiwać, że będą one bardzo skuteczne. Nawet jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami, nie zawsze możesz liczyć na natychmiastowe rezultaty. Należy zawsze łączyć kurację z czesaniem, tak aby atakować ze wszystkich stron. 

Polecamy 3 produkty z serii Australian Bodycare. Anti Lice to środek, który działa szybko, aby rozwiązać problem wszy. Wystarczy tylko jedna kuracja tym produktem, a zabieg trwa tylko 15 minut. 

Anti Lice jest wysoce skuteczny zarówno przeciwko wszom, jak i gnidom. Anti Lice działa już po jednym zastosowaniu. Jest oparty na dimetikonie, który fizycznie otacza wszy i jaja, dzięki czemu giną. Anti Lice zawiera również Tea Tree olejek, który pomaga utrzymać skórę głowy w zdrowiu. Anti Lice nie zawiera parabenów ani środków owadobójczych. Idealna kuracja przeciw wszom dla dzieci powyżej 3 lat.

Zalecamy stosowanie szamponu do płukania włosów i sprayu do włosów po zastosowaniu Anti Lice. Szampon działa zapobiegawczo, chroniąc i wzmacniając włosy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wszawicy głowowej - dla całej rodziny. Spray oczyszcza skórę głowy, a jednocześnie zmiękcza włosy i tworzy na nich tarczę ochronną.

Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego
3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego - 3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy

Leczenie domowymi sposobami

Istnieje długa lista domowych środków na wszy, takich jak etanol, nafta, ocet, czosnek czy sok z cytryny. Produkty te nie są przeznaczone do stosowania na ludzkiej skórze i nie ma naukowej dokumentacji potwierdzającej ich działanie, dlatego nie zaleca się ich stosowania.

Pamiętaj, aby sprawdzić wszystkich członków rodziny

Jeśli znajdziesz wszy głowowe lub gnidy, pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie ma ich także u pozostałych członków rodziny. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że ktoś w rodzinie nadal będzie miał wszy głowowe. Ważne jest, aby w tym samym czasie wyczesać włosy wszystkich członków rodziny grzebieniem o drobnych zębach, aby usunąć wszy.

Pamiętaj, aby powiadomić przedszkola, szkoły, a także inne osoby, z którymi Twoje dzieci mogły mieć kontakt, o wykryciu wszy, ponieważ tylko w ten sposób można całkowicie pozbyć się zarażenia wszawicą. Jeśli usłyszysz o wszach głowowych u kogoś, z kim Ty lub Twoje dziecko spotykacie się regularnie, powinieneś kilkakrotnie sprawdzić swoje włosy, aby upewnić się, że nie złapałeś wszy.

Co robić z czapkami, pościelą, szczotkami itp.

Kiedyś zalecano, aby wszystko, co miało kontakt z osobą, która miała wszy głowowe, wyprać lub włożyć do zamrażarki na 24 godziny. Dotyczyło to pościeli, ubrań, czapek, szczotek, grzebieni, miękkich zabawek itp. Ewentualnie wszystko można było przechowywać przez 48 godzin.

Dziś wiemy, że ryzyko zakażenia czapkami, grzebieniami, szczotkami, pościelą, pluszakami i podobnymi przedmiotami jest bardzo niewielkie. Nie ulega wątpliwości, że ryzyko istnieje, ale nie jest duże, dlatego należy skoncentrować się na leczeniu osoby, która złapała wszy głowowe, sprawdzeniu reszty rodziny i poinformowaniu osób, które miały kontakt z zarażoną osobą, aby w razie potrzeby mogły również zostać sprawdzone i poddane leczeniu.

Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego
3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego - 3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy

Czy można coś zrobić, aby uniknąć zarażenia się wszawicą głowową?

Jeśli masz dzieci, które chodzą do przedszkola lub szkoły, zapewne wiesz wszystko o tym, że ktoś znowu złapał wszy. Kiedy tak się dzieje, należy natychmiast sprawdzić dziecko - nawet jeśli w rodzinie nigdy wcześniej nie występowały wszy.

Niestety, nic nie można zrobić, aby mieć całkowitą pewność, że Ty i reszta rodziny unikniecie zarażenia wszawicą głowową. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to upewnić się, że ataki wszy głowowej nie staną się poważne, regularnie czesząc włosy grzebieniem o drobnych zębach. Jeśli będziesz to robić na przykład raz w tygodniu, szybko wykryjesz wszelkie zbłąkane wszy, dzięki czemu będziesz mógł rozpocząć leczenie i uniknąć przeniesienia zakażenia. 

Najlepiej jest, gdy dziewczęta i chłopcy z długimi włosami układają je tak, aby nie mieszały się z włosami innych osób, ale nie jest to gwarancją ochrony przed wszawicą głowową.

Najważniejszym krokiem, jaki należy podjąć, jest wielokrotne wykrywanie i czesanie włosów. Gdyby wszyscy regularnie czesali włosy swoje i swoich dzieci grzebieniem z drobnymi zębami, byłoby znacznie mniej problemów z wszami, ponieważ nie rozprzestrzeniałyby się one tak bardzo.

Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego
3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego - 3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy

Co to są gnidy?

Wszy głowowe rozmnażają się poprzez składanie jaj na skórze głowy, a w ciągu trzytygodniowego życia samica wszy głowowej może złożyć wiele jaj lub gnid. W rzeczywistości może ona składać do ośmiu jaj dziennie, więc jeśli nie zajmiesz się problemem, we włosach może nagle pojawić się mnóstwo wszy. Gdy samica ma od ośmiu do dziesięciu dni, składa pierwsze jaja - i tak będzie dalej, jeśli nie powstrzymasz jej rozmnażania we włosach. 

Samica składa jaja i przyczepia je do pasm włosów blisko skóry głowy. Na jednym paśmie włosów znajduje się tylko jedno jajo. Jaja wylęgają się zwykle po sześciu do dziewięciu dniach od ich złożenia. Na szczycie jaja znajduje się maleńka "pokrywka", którą młoda wesz odsuwa, gdy tylko się rozwinie. Na tym etapie młoda wesz nazywana jest nimfą, a po wykluciu natychmiast zaczyna żerować, wysysając krew ze skóry głowy. Jaja wszy głowowej wylęgają się w temperaturze około 35-38,8 stopni, ale jeśli temperatura spadnie poniżej 22 stopni, jaja nie zdążą się wykluć.

Jaja wszy głowowej, czyli gnidy, nie są przekazywane dalej. Zanim się wyklują, nie ma ryzyka zarażenia się wszawicą głowową poprzez bliski kontakt z głową.

Jak wyglądają jaja wszy?

Jeśli podejrzewasz, że Ty, Twoje dziecko lub ktokolwiek inny w rodzinie ma jaja wszy głowowej lub gnidy, powinieneś natychmiast zacząć czesać ich włosy, aby mieć pewność, czy rzeczywiście mają wszy.

Ale jak wyglądają jaja wszy we włosach? Mogą być trudne do zauważenia gołym okiem, ponieważ są bardzo małe i przyczepione do korzenia włosa na skórze głowy. Mimo to są łatwiejsze do zauważenia niż wszy, które się wykluły. Jaja wszy głowowej są żółtawobiałe, owalne i mają około 0,8 mm długości. Najbardziej przypominają małe ziarna sezamu lub ziarenka piasku. Jaja często znajdują się z tyłu głowy, a zwłaszcza na karku lub za uszami, co wydaje się przyciągać samice wszy do składania jaj. Często jest tam bardzo ciepło i lekko wilgotno, co zapewnia wszom najlepsze warunki do życia. 

Jaja wszy są często mylone z łupieżem, ponieważ oba mają ten sam białawy kolor. Jaja wszy są jednak mocno przytwierdzone do włosów, podczas gdy łupież nie. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz łupież, czy jaja wszy głowowej, możesz spróbować przeciągnąć włos między palcem wskazującym a kciukiem. Jeśli jest to jajo wszy głowowej, będzie tak mocno przytwierdzone do włosa, że trudno będzie je oderwać. Z kolei łupież łatwo zsunie się z włosów.

Aby odróżnić łupież od jaj wszy, możesz też spróbować ścisnąć to, co znajdziesz we włosach, między dwoma paznokciami. Jeśli jest twardy i wydaje chrupiący dźwięk, gdy ściskasz go między dwoma paznokciami, najprawdopodobniej jest to jajo wszy, podczas gdy łupież kruszy się i bardziej rozsypuje po zgnieceniu.

Kiedy wesz się wylęgnie, pozostawia we włosach pustą skorupkę jaja. Dlatego wielu osobom trudno jest stwierdzić, czy jajo jest puste. Z reguły można przyjąć, że prawdopodobnie się wykluło, jeśli znajduje się dalej na włosach niż centymetr od skóry głowy. Po wykluciu się wesz pusta skorupka jaja odrasta wraz z włosami. Na skórze głowy można też znaleźć czerwonawe lub czarne jaja wszy głowowej. Jeśli tak się stanie, jest to znak, że jajo jest martwe.

Co czują jaja wszy?

Oprócz dyskretnego wyglądu, jaja wszy są trudne do znalezienia, ponieważ nie powodują drażniącego swędzenia w taki sam sposób, jak wylęgnięte wszy. Nie czujesz, że Twoje włosy mogą być wielkim gniazdem jaj wszy. Dopiero gdy jaja się wyklują, a młode nimfy zaczną ssać krew, poczujesz nieprzyjemne swędzenie na skórze głowy. 

Swędzenie to jest spowodowane substancją zawartą w ślinie wszy, która wywołuje reakcję alergiczną w skórze głowy. Ślina dostaje się w miejsce ukąszenia wszy i zapobiega krzepnięciu krwi, co ułatwia wszom jej wysysanie.

Jeśli masz pecha, skóra głowy może swędzieć tak bardzo, że podrapiesz się na wylot, a wtedy istnieje ryzyko zakażenia rany, ponieważ jest ona otwarta dla bakterii. Dlatego dobrym pomysłem jest stosowanie produktów antybakteryjnych, takich jak Australian Bodycare Scalp Serum z dużą zawartością olejku z drzewa herbacianego, który wspomaga gojenie i zwalcza bakterie, a jednocześnie łagodzi uczucie swędzenia. 

Należy jednak pamiętać, że wszy można mieć bez swędzenia, choć zazwyczaj to swędząca skóra głowy prowadzi do wykrycia wszy. Jeśli wszawica głowowa występuje po raz pierwszy, może to być tylko lekkie swędzenie. W przypadku powtarzających się inwazji wszy swędzenie staje się coraz bardziej intensywne.

Jak usunąć gnidy?

Mimo że jaj wszy nie można przekazać dalej, zanim się wyklują, nie oznacza to, że nie trzeba ich leczyć i usuwać. W krótkim czasie wylęgną się, a wtedy aktywne wszy zaczną ssać krew i stwarzać realne ryzyko zakażenia.

Dlatego ważne jest, aby podjąć działania, gdy we włosach pojawią się gnidy. Nie można jednak wyczesać jaj ani usunąć ich w taki sam sposób, jak w przypadku wszy aktywnych. Oznacza to, że leczenie musi być oparte na świadomości. Jedynym sposobem na pozbycie się jaj wszy głowowej jest regularne czesanie włosów grzebieniem z wykrywaczem. Gdy wszy się wyklują, można je złapać grzebieniem z drobnymi zębami, zanim staną się dorosłe i zaczną składać kolejne jaja.

Można stosować preparaty na jaja wszy, ponieważ niektóre produkty są skuteczne zarówno na aktywne wszy, jak i na ich jaja. Jednak ważnym elementem leczenia jaj wszy głowowej i wszawicy jest nadal czesanie grzebieniem z drobnymi zębami - jest to zarówno najtańszy, jak i najskuteczniejszy sposób pozbycia się jaj wszy. 

Należy używać grzebienia o drobnych zębach, zwanego też grzebieniem do wykrywania, aby nie uszkodzić skóry głowy. Najpierw zmocz włosy i użyj odżywki, aby grzebień łatwiej się przesuwał i abyś mógł przeczesać wszystkie włosy. Przeczesz wszystkie włosy, upewniając się, że rozczesujesz je od nasady aż po same końce. Sprawdź, czy za każdym razem zaczynasz od samej skóry głowy, ponieważ właśnie tam pozbędziesz się większości wszy. Po wyciągnięciu grzebienia na końcu włosów należy go za każdym razem wyczyścić, zanim przystąpi się do kolejnego pasma włosów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przeniesienia wszy na następne pasmo. Postukaj grzebieniem o jasny ręcznik lub powierzchnię, albo wytrzyj go rolką kuchenną.

Wszy można usunąć, dokładnie czesząc włosy codziennie lub co dwa dni. Należy to robić przez dwa tygodnie - nie pomijając żadnego dnia. W ten sposób usuwa się wszy przez cały czas, gdy wylęgają się z jaj. Wtedy nie są one w stanie łączyć się w pary i rozmnażać, a nowe wszy nie mogą się rozprzestrzeniać. Jaja wylęgają się po sześciu do dziewięciu dniach, więc jeśli będziesz czesać włosy przez dwa tygodnie, możesz mieć pewność, że nie ma już więcej jaj, które mogłyby się wykluć i przekształcić w aktywne wszy.

Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego
3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego - 3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wszy

Jak wyglądają wszy?

Wszy głowowe to małe owady bez skrzydeł. Mają wydłużony, owalny kształt, z trzema parami odnóży w przedniej części ciała. Żyją we włosach człowieka i odżywiają się, wysysając krew ze skóry głowy. Wesz może mieć długość 1-3 mm. Może mieć kolor od przezroczystego do ciemnego, jeśli właśnie pożywiła się krwią.


Jak można usunąć wszy?

Najskuteczniejszą metodą leczenia wszawicy głowowej jest regularne i dokładne wyczesywanie wszystkich włosów.


Jak mogę usunąć gnidy?

Gnidy można usunąć przez dokładne wyczesanie włosów. Jeśli podczas czesania zauważysz jajo, możesz je usunąć za pomocą dwóch paznokci. Jaja wszy głowowej są przyczepione do pasm włosów tuż przy skórze głowy.


Jak długo żyją wszy?

Dorosłe osobniki żyją około 30-40 dni. W tym czasie dorosła samica wszy może złożyć 50-150 jaj. Jaja wylęgają się po 5-9 dniach. Rozwój wszy od jaja lub azotu do postaci dorosłej trwa 21-27 dni. Wesz może przeżyć do dwóch, trzech dni z dala od człowieka, a jaja - do czternastu dni z dala od człowieka.


Jak można się zarazić wszawicą głowową?

Wszy głowowe można złapać przez bliski kontakt z osobą, która ma wszy. W rzeczywistości wszy nie potrafią skakać ani latać. Jeśli usiądziesz z głową blisko kogoś innego, kto ma wszy, mogą one bardzo szybko przeczołgać się z pasma włosów na pasmo Twoich włosów.


Jak się wyczesuje wszy?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia wszawicy jest czesanie grzebieniem o drobnych zębach. W tym celu należy wziąć na raz mały pukiel włosów i przeczesać go specjalnym grzebieniem z drobnymi zębami. Po każdym pasemku włosów należy dotknąć grzebieniem białej szmatki lub kawałka rolki kuchennej, aby sprawdzić, czy nie ma tam wszy lub jaj.


Jak długo wszy głowowe żyją w pościeli?

Wszy mogą żyć z dala od człowieka maksymalnie 2-3 dni, ale często giną w krótszym czasie. Zależy to m.in. od temperatury oraz od tego, kiedy wesz ostatnio jadła krew. Nie ma dużego ryzyka zakażenia przez bieliznę pościelową, ale dla pewności można prać pościel w temperaturze 60 stopni.


Czy wszy głowowe można utopić?

W zasadzie wszy głowowe można utopić, ale trzeba by trzymać głowę pod wodą przez kilka godzin, więc nie jest to praktyczne rozwiązanie.


Jak leczy się wszawicę głowową?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia wszawicy głowowej jest wyczesywanie jej specjalnym grzebieniem o drobnych zębach. Można również zdecydować się na uzupełnienie wyczesywania preparatem na wszy głowowe. Wyczesywanie jest najskuteczniejszym sposobem, a więcej o tym, jak leczyć wszy głowowe, można przeczytać tutaj.


Jak mogę uniknąć wszawicy głowowej?

Nie możesz zrobić nic, aby całkowicie uniknąć wszy głowowej, jeśli masz kontakt z innymi ludźmi. Najlepsze, co możesz zrobić, to regularnie sprawdzać skórę głowy grzebieniem o drobnych zębach. W ten sposób można wykryć wszy, zanim będzie ich zbyt wiele, i wtedy można szybko podjąć działania. Pamiętaj, aby powiedzieć o tym osobom, z którymi regularnie się spotykasz, aby również sprawdzały, czy nie mają wszy głowowych.

Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego
3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 219,99 zl
Zestaw przeciw wszom z olejkiem z drzewa herbacianego - 3 produkty do szybkiego wyeliminowania wszy

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie