Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są rozstępy na brzuchu?

Rozstępy na brzuchu to paski lub pęknięcia na skórze brzucha - zwykle mają różowy lub niebiesko-fioletowy kolor, gdy pojawiają się po raz pierwszy. Z czasem bledną i stają się bardziej białe lub w tym samym kolorze, co otaczająca je skóra.

Rozstępy na brzuchu, podobnie jak w każdym innym miejscu na ciele, są urazem występującym w tkance podskórnej. Po łacinie rozstępy nazywane są striae. Nie są one niebezpieczne, ale mogą stanowić problem kosmetyczny.

Gdy uraz wystąpi w głębszych warstwach skóry, będzie on widoczny jako popękany wygląd skóry zewnętrznej. Jest to zatem rodzaj blizny, która będzie towarzyszyć Ci do końca życia. Ponieważ raz powstałe rozstępy na brzuchu nigdy tak naprawdę nie znikają.

Nawet jeśli będą one Twoim stałym towarzyszem, nie oznacza to, że nie możesz zminimalizować ich widoczności. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby to zrobić - i powiemy ci więcej na ten temat w tym artykule.

Po pierwsze, powinieneś wiedzieć, dlaczego rozstępy pojawiają się na brzuchu.

Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Dlaczego na brzuchu pojawiają się rozstępy? 

Rozstępy nie pojawiają się z powietrza. Pojawiają się, ponieważ elastyczne włókna w tkance podskórnej są przeciążone i nadmiernie rozciągnięte. Włókna i skóra są na ogół bardzo elastyczne i mogą wytrzymać duże rozciąganie - bez uszkodzenia tkanki podskórnej.

Istnieją jednak granice wytrzymałości skóry i włókien elastycznych. Jeśli dojdzie do ekstremalnego nadmiernego rozciągnięcia skóry i włókien, staną się one tak nadmiernie rozciągnięte, że nie będą już w stanie wytrzymać nacisku.

Podobnie jak w przypadku nadmiernie rozciągniętej gumki, włókna elastyczne stają się luźne i tracą elastyczność. Gdy staną się luźne, nie będą w stanie odzyskać dawnej wytrzymałości. A to oznacza, że na brzuchu pojawią się pęknięcia, jeśli skóra została nadmiernie rozciągnięta.

Istnieje wiele powodów, dla których włókna tracą swoją elastyczność i pojawiają się rozstępy na brzuchu. Omówimy je teraz bardziej szczegółowo.

Szybki przyrost masy ciała

Włókna elastyczne rozciągają się zbyt szybko i nadmiernie, aby nadążyć za przybieraniem na wadze w krótkim okresie czasu. Dlatego nadwaga może być częstą przyczyną rozstępów na brzuchu.

Podobnie jak ciąża, podczas której zazwyczaj przybiera się na wadze. Podczas ciąży brzuch rośnie wraz z dzieckiem w stosunkowo krótkim czasie.

Elastyczność włókien jest znacznie rozciągnięta podczas ciąży, dlatego wiele kobiet w ciąży ma rozstępy na brzuchu - szczególnie pod koniec ciąży, kiedy elastyczne włókna nie są już w stanie nadążyć za ekspansją.

Do 90% wszystkich kobiet w ciąży doświadcza rozstępów w mniejszym lub większym stopniu. Rozstępy występują najczęściej u kobiet w ciąży mnogiej (więcej niż jeden płód w macicy), kobiet z nadwagą, młodszych kobiet w ciąży i kobiet w ciąży z dużą ilością płynu owodniowego.

Nagła utrata masy ciała

W ten sam sposób, w jaki szybki przyrost masy ciała może powodować rozstępy na brzuchu, może również wystąpić nagła i szybka utrata masy ciała.

Skóra "pęka" w ten sam sposób, ponieważ elastyczne włókna nie są w stanie nadążyć za zmianami, nawet przy dużej utracie wagi.

Wzrost w okresie dojrzewania lub trening siłowy

W okresie dojrzewania ciało przechodzi okres szybkiego wzrostu. Ciało znacznie rośnie, a zapasy tłuszczu zwiększają się. Ten znaczący i szybki wzrost może powodować rozstępy na brzuchu.

Nie tylko w okresie dojrzewania ciało może rosnąć w błyskawicznym tempie. To samo może się zdarzyć, jeśli wykonujesz intensywny trening siłowy z dużymi ciężarami, podczas którego mięśnie szybko rosną.

Hormony

Na włókna elastyczne mogą również wpływać zmiany hormonalne.

Okres dojrzewania i ciąża to często czas poważnych zmian hormonalnych, które mogą wpływać na elastyczność włókien.

Geny i typ skóry 

Dlaczego niektórzy ludzie mają rozstępy, a inni ich unikają? Genetyka może odgrywać tutaj znaczącą rolę. Niektórzy ludzie mają "silny" typ skóry z elastycznymi włóknami, podczas gdy inni mają ich mniej.

Dlatego też często można spojrzeć na brzuch swojej mamy, aby sprawdzić, czy ma rozstępy (na przykład po ciąży). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz je mieć.

Co zrobić z rozstępami na brzuchu?

Dla wielu osób rozstępy na brzuchu stanowią problem kosmetyczny. Szczególnie latem wiele osób boi się włożyć strój kąpielowy z popękaną skórą brzucha.

Jeśli masz rozstępy na brzuchu, musisz do pewnego stopnia nauczyć się z nimi żyć. Nie oznacza to jednak, że nie możesz sprawić, by były one znacznie mniej widoczne, tak abyś Ty i inni prawie ich nie zauważali.

Przeprowadzimy Cię przez różne opcje zmniejszania widoczności pęknięć na skórze brzucha.

Zminimalizuj widoczność rozstępów na brzuchu za pomocą dobrej jakości produktów do pielęgnacji skóry

Dzięki odpowiedniemu stosowaniu produktów do pielęgnacji skóry na brzuchu można zmniejszyć widoczność rozstępów. Możesz na przykład użyć olejku do ciała, odżywczego i pielęgnującego olejku wypełnionego aktywnymi składnikami.

Olejek z drzewa herbacianego, skwalan, olejek migdałowy i olej słonecznikowy działają razem w unikalnej kombinacji, aby przeciwdziałać bakteriom, nawilżać i, co nie mniej ważne, dostarczać skórze witaminę E.

Nawilżona skóra to zdrowa skóra, która jest bardziej sprężysta, a nawilżanie i witamina E są szczególnie ważne dla poprawy wyglądu rozstępów na brzuchu i innych częściach ciała.

75% badanych z rozstępami stwierdziło, że ich rozstępy stały się mniej widoczne.

Kompozycja odżywczych składników sprawia, że olejek łatwo wchłania się w skórę, dzięki czemu nie pozostawia jej tłustej i lepkiej.

Regularne stosowanie oleju

Nie oczekuj, że olejek zadziała z dnia na dzień. Wymaga on sumiennego stosowania i cierpliwości. Poprawa wyglądu skóry wymaga czasu. Stosuj 1-2 razy dziennie - dopiero po 12-20 tygodniach możesz spodziewać się rezultatów.

Wmasuj kilka kropli olejku w skórę okrężnymi ruchami i pozwól mu całkowicie wyschnąć przed ubraniem się.

Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Zmniejszenie widoczności rozstępów za pomocą lasera

Aby zmniejszyć widoczność rozstępów, można skorzystać z leczenia laserowego.

Laser fraxel jest szczególnie odpowiedni do usuwania rozstępów. Laser wykonuje małe, kontrolowane "urazy" w tkance podskórnej, pozostawiając nienaruszoną zewnętrzną warstwę skóry.

Skóra rozpoczyna proces naprawy uszkodzeń i aktywacji włókien elastycznych. W ten sposób skóra regeneruje się i zyskuje bardziej jednolity wygląd.

Zazwyczaj potrzeba 3-5 zabiegów laserem Faxel, zanim będzie można zobaczyć ostateczne rezultaty.

Więcej porad dotyczących unikania rozstępów

Rozstępy pojawiają się wtedy, kiedy się pojawiają – to znaczy bez żadnego ostrzeżenia. Dlatego może być trudno ich uniknąć. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pomogą Ci im zapobiec.

  • Jedz zdrowo i ćwicz codziennie. Jeśli stosujesz zdrową i zróżnicowaną dietę w połączeniu z codziennymi ćwiczeniami, możesz utrzymać nadwagę na dystans. W ten sposób można uniknąć rozstępów na brzuchu związanych z otyłością.
  • Zadbaj o swoją skórę. Dzięki kremom i olejkom możesz odżywić swoją skórę i zapewnić jej optymalne warunki, aby pozostała nawilżona, odporna i elastyczna. Nie udowodniono naukowo, że kremy i olejki zapobiegają powstawaniu rozstępów, ale wiele osób nadal uważa, że ich skóra jest bardziej elastyczna.
  • Rzuć palenie. Palenie przyczynia się do pogorszenia stanu skóry. Może wpływać na gojenie się ran i sprawiać, że skóra staje się luźniejsza i mniej elastyczna.
Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie