Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest blizna? 

Blizna to ślad pozostawiony na skórze po urazie. Jeśli powierzchnia skóry została uszkodzona, powstanie rana, która po zagojeniu może stać się blizną.

Może to nastąpić po upadku, ugryzieniu, operacji lub innym uszkodzeniu skóry. Blizna pojawia się jako ślad po zagojeniu się rany. Blizna może różnie wyglądać.

Może to być:

 • Czerwona blizna
 • Biała blizna - bez pigmentu
 • Ciemna blizna
 • Blizna potrądzikowa
 • Blizna po operacji lub zabiegu chirurgicznym
 • Powierzchowna blizna
 • Głęboka blizna
Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Dlaczego masz blizny? 

Aby zrozumieć, dlaczego powstają blizny po upadku, skaleczeniu się lub ugryzieniu przez psa sąsiada, musimy zagłębić się w skład naszej skór 

Trzy części skóry

Skóra składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Naskórek można zobaczyć gołym okiem - jest to najcieńsza warstwa. Komórki naskórka odnawiają się co kilka tygodni do kilku miesięcy.

Z drugiej strony, skóra właściwa nie jest widoczna, gdy patrzysz w lustro. Składa się ona z włókien. To nie komórki są wymieniane, ale włókna, które odnawiają się powoli.

Tkanka podskórna składa się głównie z komórek tkanki łącznej. Jej zadaniem jest działanie jako rodzaj poduszki i izolacji.

Blizny występują w skórze właściwej 

Nie wszystkie rany przekształcają się w blizny. Blizna powstaje jednak, jeśli rana sięga głębiej niż naskórek, do skóry właściwej lub dalej. W tym miejscu nie ma komórek, które mogłyby odnowić skórę, ale w procesie gojenia się ran powstaje wiele nowych włókien.

W przypadku braku równowagi między włóknami, organizm nie jest w stanie połączyć ich w taki sam sposób, jak miało to miejsce naturalnie. Oznacza to, że system włókien staje się nieuporządkowany, co powoduje, że skóra wygląda inaczej. 

Blizny nie znikają

Niestety, posiadanie blizny oznacza również, że trzeba z nią żyć do końca życia. Blizna nie znika. Nie oznacza to jednak, że się nie zmienia.

Na początku blizna będzie zwykle bardzo czerwona i opuchnięta, ale z czasem zaczerwienienie i obrzęk będą się zmniejszać. Jednak po około roku ciało wykonało swoją pracę, aby poprawić wygląd blizny. Włókna nadal są zastępowane w skórze właściwej, ale poprawa nie będzie już widoczna gołym okiem.

Jednak nawet jeśli blizna nigdy nie zniknie, nie oznacza to, że nie możesz zrobić nic, aby zminimalizować jej widoczność. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o leczeniu blizn.

Jak leczyć blizny

Istnieje kilka różnych metod, które można zastosować, aby zmniejszyć blizny i zminimalizować ich widoczność.

Poniżej omówimy tę kwestię:

 • Pielęgnacja skóry
 • Zastrzyki
 • Leczenie laserowe

Leczenie blizn produktami do pielęgnacji skóry

Dzięki dobrej, odżywczej pielęgnacji skóry blizny mogą stać się bardziej atrakcyjne i mniej widoczne. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Ale nigdy nie jest za późno na poprawę wyglądu blizny.

Olejek do ciała od Australian Bodycare to olejek, który łączy w sobie składniki zmiękczające i odżywcze, aby pomóc odżywić skórę, redukując wszystko, od blizn po rozstępy i plamy starcze.

Skóra jest głęboko nawilżona dzięki olejkowi - a nawilżenie jest ważnym fundamentem zdrowej skóry i zmniejszenia widoczności blizn.

Olejek zawiera składniki aktywne, takie jak Tea Tree olejek, olejek migdałowy, olej słonecznikowy i skwalan w unikalnym połączeniu. Zarówno olejek migdałowy, jak i skwalan zapewniają efekt zmiękczenia i nawilżenia skóry. Olejek z drzewa herbacianego przeciwdziała bakteriom, podczas gdy olej słonecznikowy zawiera duże ilości witaminy E, która jest ważnym źródłem naprawy wyglądu blizn.

W teście przeprowadzonym wśród użytkowników wykazano, że olejek miał korzystny wpływ na wygląd blizn aż u 63% badanych.

Oto jak używać oleju - pamiętaj o cierpliwości

Olejek może być stosowany do poprawy blizn na ciele i twarzy. Jest gotowy do użycia i dlatego nie wymaga rozcieńczania.

Stosować na czystą i suchą skórę. Nałóż kilka kropli na obszary skóry, które chcesz leczyć i delikatnie wmasuj w skórę. Olejek jest nietłusty i szybko się wchłania.

Chcąc poprawić widoczność blizn, należy uzbroić się w cierpliwość. Blizny nie wyglądają lepiej z dnia na dzień. Wymaga to staranności i czasu.

Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Leczenie za pomocą zastrzyków

Blizna może być zanurzona w skórze. Oznacza to, że blizna nie jest wypełniona i "wybrzusza się" w skórze. W takim przypadku można zastosować zastrzyki.

Mikroskopijne kropelki oleju silikonowego są wstrzykiwane w podstawę blizny, podnosząc ją do tego samego poziomu, co otaczająca skóra. W ten sposób blizna zostaje wyrównana. Jednorazowo można wstrzyknąć tylko niewielką ilość preparatu, dlatego zabieg należy zazwyczaj powtórzyć dwa lub trzy razy, aby uzyskać optymalne rezultaty.

Podobnie jak blizna może być zapadnięta, może być również opuchnięta. Nazywa się to pogrubioną blizną. Również w tym przypadku zastrzyki mogą pomóc poprawić wygląd. Tkanka blizny jest powiększona, a kilka kropli hormonu kortykosteroidowego nadnerczy może zmniejszyć obrzęk blizny. Zwykle potrzeba od dwóch do pięciu zabiegów, aby uzyskać najlepsze wyniki. Zależy to całkowicie od grubości blizny.

Leczenie blizn za pomocą lasera

Różne rodzaje blizn można również skutecznie leczyć za pomocą laserów. Rodzaj lasera zależy od wyglądu i charakteru blizny.

W tej dziedzinie dostępne są różne lasery. Obejmują one laser IPL, który jest szczególnie skuteczny w przypadku czerwonych i ciemnych blizn. Laser jest zabiegiem wykorzystującym impulsy świetlne, które "rozbijają" kolor na kawałki, zmniejszając zaczerwienienie i sprawiając, że blizna wygląda mniej widocznie.

Zarówno laser CO2, jak i laser frakcyjny CO2 skutecznie poprawiają wygląd blizn. Laser CO2 jest klasycznym laserem na rynku, ale jest bardziej inwazyjnym zabiegiem niż laser frakcyjny.

Laser CO2 "spala" najbardziej zewnętrzne komórki skóry, tworząc nową, cienką sieć włókien kolagenowych w skórze. Te nowe włókna są krótsze i dlatego powodują kurczenie się skóry, dzięki czemu jej powierzchnia jest gładsza niż wcześniej. W przypadku lasera okres rekonwalescencji wynosi około ośmiu dni i należy pamiętać, aby chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych przez kolejne trzy do sześciu miesięcy.

Laser frakcyjny C02 jest nieco łagodniejszy, ale nieco mniej skuteczny. Dlatego, aby osiągnąć ten sam rezultat, wymaga większej liczby zabiegów. Skóra jest podgrzewana w maleńkich punktach, które ogrzewają skórę właściwą, tworząc nowe elastyczne włókna kolagenowe. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza i bardziej jednolita.

Ponownie, ważne jest, aby unikać ekspozycji na słońce przez co najmniej trzy miesiące.

Inne dobre wskazówki dotyczące leczenia blizn

Najlepszą radą dotyczącą pielęgnacji blizn jest profesjonalne leczenie rany. Pomoże to w jej prawidłowym gojeniu i pozostawi lepiej wyglądającą bliznę. Oznacza to, że ważne jest, aby upewnić się, że rana nie zostanie zainfekowana - może to prowadzić do nieestetycznych blizn. 

Najlepsze rzeczy, które możesz zrobić, aby wyleczyć blizny:  

 • Unikaj palenia - jest bardzo szkodliwe dla skóry.
 • Prowadź zdrowy tryb życia i spożywaj dużo witamin w diecie.
 • Unikaj światła słonecznego - używaj kremów z wysokim filtrem SPF.
 • Noś luźne ubrania - gojąca się blizna nie będzie dalej podrażniona.
Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie