Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to są plamy wątrobowe?

Plamy starcze lub plamy wątrobowe są nieszkodliwe, więc są zjawiskiem czysto kosmetycznym. Pojawiają się na twarzy lub ramionach, a powstają, gdy w górnych warstwach skóry gromadzi się duża ilość pigmentu. 

Nazwa ta jest nieco myląca. W rzeczywistości nie mają one nic wspólnego z wątrobą. Pojawiają się na skórze, która była wystawiona długi czas na słońcu bez ochrony lub podczas dużych zmian hormonalnych.

Plamy starcze, plamy wątrobowe - noszą kilka nazw

Zapewne słyszeliście o plamach barwnikowych lub zmianach barwnikowych. To wszystko to samo, po prostu określane różnymi nazwami. Łacińska nazwa tych brązowych plam na skórze to solar lentigines.

Kobiety w ciąży mogą mieć tendencję do powstawania plam wątrobowych, które wynikają z dużych zmian hormonalnych, które przechodzą. Kiedy znane plamy pojawiają się na twarzy lub innych częściach ciała podczas ciąży, często określa się je mianem melasmy.


Jak wyglądają plamy starcze?

Plamy starcze to brązowe znaki na skórze, które są bardzo podobne do piegów. Są to ciemne plamy przebarwień na skórze, które czasami mogą łączyć się w duże plamy.

Plamy są płaskie, o jednolitym kolorze i nie są wyczuwalne na skórze. Mogą mieć średnicę do 3-4 cm, ale nie są bolesne i nie swędzą.

Brązowe i lekko przyciemnione plamy starcze są tworzone przez naturalny pigment skóry, melaninę, i nie są oznaką, że coś jest nie tak, ani z Tobą, ani z Twoją skórą.

Plamy starcze mogą być mylone ze złośliwymi znamionami - dlatego w razie wątpliwości zawsze najlepiej zlecić ich sprawdzenie lekarzowi. 

Dlaczego u ludzi pojawiają się plamy starcze?

Jeśli na Twojej skórze pojawiają się plamy starcze, istnieje całkowicie naturalne wyjaśnienie.

Mogą one być spowodowane zmianami hormonalnymi, na przykład podczas ciąży lub w przypadku przyjmowania leków lub środków antykoncepcyjnych, ale najczęstszą przyczyną jest wystawianie skóry na wystarczającą ilość promieni słonecznych.

Dlatego też zdecydowana większość mężczyzn i kobiet będzie miała liczne plamy starcze na skórze do późnych lat 40. Wiele osób ma te plamy nawet wcześniej.

Dlaczego plamy starcze pojawiają się, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych?

Jeśli słońce opala skórę, a Ty nie chronisz jej kremem do opalania, komórki pigmentowe w skórze ulegają uszkodzeniu.

Z czasem pigment gromadzi się w górnej warstwie skóry, a kiedy skóra i jej komórki pracują wyjątkowo ciężko, zaczynają produkować wyjątkowo duże ilości melaniny (pigmentu).

I wtedy zaczyna się cały proces - na skórze pojawiają się plamy starcze.

4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami
Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami - Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami

Kogo najczęściej dotykają plamy starcze?

Zarówno jak u mężczyzn, tak u kobiet plamy starcze pojawiają się wraz z wiekiem. Pierwsze mogą pojawić się około 30 lub 40 roku życia.

Zazwyczaj pierwsze plamy pojawiają się na ramionach, grzbietach dłoni i na twarzy. U mężczyzn często występują niegroźne plamy starcze na czubku głowy.

Dlaczego plamy starcze częściej pojawiają się u kobiet niż mężczyzn?

Kobiety mają większą skłonność do powstawania plam starczych.

Wynika to z faktu, że te plamy na skórze pojawiają się również podczas zmian hormonalnych, np. w czasie ciąży lub stosowania tabletek antykoncepcyjnych, które wpływają na równowagę hormonalną.


Zapobieganie plamom starczym - jaki jest najlepszy sposób na ochronę skóry?

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie plam starczych jest ochrona skóry przed słońcem. Im wcześniej w życiu zaczniesz, tym lepiej będzie to działać.

Zawsze mądrze jest chronić swoją skórę przed słońcem i stosować się do zwykłych rad dotyczących ochrony przeciwsłonecznej: 

  • Upewnij się, że zawsze nakładasz krem do opalania. 
  • Noś kapelusz przeciwsłoneczny, aby chronić skórę twarzy.
  • Trzymaj się w miarę możliwości w cieniu, gdy słońce jest intensywne w okolicach południa.
  • Zakrywaj skórę ubraniem.

Jak usunąć i leczyć plamy starcze?

Jeżeli chcesz, aby były mniej widoczne, istnieje kilka sposobów, które mogą złagodzić plamy.

Dobra pielęgnacja skóry kremem lub olejkiem na plamy starcze

Łagodnym i delikatnym sposobem na zmniejszenie brązowych plam na skórze jest dobra, odżywcza pielęgnacja skóry.

W pakiecie Australian Bodycare na pigmentację otrzymiesz cztery produkty, które zmniejszają widoczność brązowych plam. Nie można całkowicie usunąć plam, ale przy regularnym stosowaniu koloryt skóry ulega zauważalnej poprawie.

Skuteczne składniki pomagają wyrównać i poprawić koloryt skóry, a jednocześnie Twoja skóra jest odżywiona i nawilżona, gdy pielęgnujesz ją Tea Tree olejkiem, naturalnym peelingiem AHA i Niacynamidem.

Jak stosować produkty:

  1. Jeśli używasz makijażu, najpierw go usuń. Następnie oczyść skórę za pomocą płynu do mycia twarzy. Wmasuj go w wilgotną skórę, nie zapominając o szyi i górnej części klatki piersiowej. Dokładnie spłucz i osusz skórę.  
  2. Nałóż kilka kropel Serum Niacinamide na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i górnej części klatki piersiowej. Serum szybko wnika w skórę i działa na jej głębsze warstwy.  
  3. Chroń swoją skórę i zapewnij jej nawilżenie za pomocą kremu do twarzy. Krem do twarzy może być stosowany zarówno jako krem na dzień, jak i na noc. Krem jest ekonomiczny w użyciu: odrobina wystarcza na długo. 

Aby uzyskać najlepszy efekt, należy stosować produkty dwa razy dziennie. Uwaga: to całkiem normalne, że skóra "oczyszcza się" w ciągu pierwszych dwóch tygodni, a w ciągu pierwszych kilku tygodni po zmianie produktów może pojawić się ryzyko wystąpienia plam. Efekt ustabilizuje się i poprawi po miesiącu konsekwentnego stosowania produktów. 

1-3 wieczory w tygodniu używaj Peeling Serum w następujący sposób: 

Po oczyszczeniu twarzy wysusz skórę do sucha. Następnie rozprowadź kilka kropli Peeling Serum na twarzy - i być może również na szyi i klatce piersiowej, jeśli tam również masz zmiany pigmentowe.

Nie zmywaj Peeling Serum, ale pozostaw je na skórze. Pozostaw go na 30 minut, a następnie nałóż kilka kropel Niacinamide Serum. Wmasuj je i zakończ ochronną warstwą kremu do twarzy.

Peeling Serum powinieneś stosować tylko kilka razy w tygodniu. Dla niektórych osób raz w tygodniu będzie wystarczający, podczas gdy inni mogą odnieść korzyści z używania go trzy razy w tygodniu. Wypróbuj i znajdź częstotliwość, która najbardziej odpowiada Tobie i Twojej skórze.

Jeśli masz brązowe plamki na skórze i chcesz uzyskać bardziej równomierny i jednolity koloryt skóry, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość.

Twoja skóra nie zmieni się z dnia na dzień, ale jeśli będziesz cierpliwie pracować, uzyskasz dobre rezultaty. Może upłynąć od 12 do 20 tygodni, zanim olej pigmentowy przyniesie widoczne rezultaty na Twojej skórze.

4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami
Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami - Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami

Inne sposoby na usunięcie plam starczych

Istnieją inne metody, jak usunąć plamy starcze:

  • Zamrażanie (kriochirurgia)
  • Laser 
  • Rozjaśnienie

Jeśli rozważasz zamrażanie lub leczenie laserowe, to lekarz Twoje plamy starcze musi koniecznie zobaczyć. Jednak dobrze jest spróbować najpierw dobrego oleju do ciała. Rozjaśnienie jest tylko tymczasowym rozwiązaniem, a zarówno leczenie laserowe, jak i zamrażanie może pozostawić cię z bladą plamą zamiast brązowej plamy starczej


Gdzie zazwyczaj pojawiają się plamy starcze?

W zasadzie plamy starcze mogą pojawić się wszędzie. Pojawiają się one jednak przede wszystkim na tych częściach ciała, które w ciągu całego życia są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych.

Plamy starcze na twarzy

Twarz jest prawdopodobnie miejscem, gdzie ryzyko uzyskania plam starczych jest największe. Właśnie ta część ciała jest najwięcej narażana na promienie słoneczne.

Więc zadbaj o to, aby zawsze nakładać krem na twarz, gdy słońce świeci na zewnątrz, i oczywiście unikać oparzeń słonecznych przez cały czas.

Plamy starcze na dłoniach

Twoje ręce są również narażone na wiele promieni słonecznych, ponieważ rzadko są zakryte. Szczególnie dotknięte są grzbiety dłoni, dlatego właśnie tam często pojawiają się plamy starcze.

Podczas smarowania się kremem do opalania, nie zapominaj o dłoniach.

Plamy starcze na ramionach

Czy lubisz przy sprzyjającej pogodzie wychodzić z domu w koszulce z krótkim rękawem?.

W najcieplejszych miesiącach Twoje ramiona są również wystawiane na działanie dużej ilości promieni słonecznych i u wielu osób pojawiają się plamy starcze, szczególnie pod pachami. 

Plamy starcze na nogach

Nogi to także obszar narażany na działanie czynników zewnętrznych, jeśli w ciepłe dni lubisz zrzucać długie spodnie i wskakiwać w szorty.

Plamy starcze na czubku głowy

Wraz z upływem lat pojawiają się u mężczyzn plamy starcze na czubku głowy, zwłaszcza jeśli stracili oni prawie wszystkie włosy.

Wierzchołek głowy jest bezpośrednio wystawiony na działanie promieni słonecznych, więc jest to kolejne miejsce, w którym należy pamiętać o kremie do opalania.

4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami
Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
4 pak dla skóry z przebarwieniami i pryszczami - Głęboko oczyszczająca pielęgnacja skóry tłustej, z wypryskami i zaskórnikami

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie