Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym są brązowe plamy? 

Brązowe plamy, ciemne znamiona, plamy barwnikowe, plamy wątrobowe, znamiona. Istnieje wiele nazw dla nich. Ciemne odgraniczenia i brązowe plamy na skórze są znane pod technicznym terminem hiperpigmentacji.

Brązowe plamy i hiperpigmentacja różnią się od piegów tym, że nie znikają wraz z końcem lata. Piegi często pojawiają się na nosie i policzkach, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, ale zanikają w ciągu zimy.

Z kolei brązowe plamy nie. Pozostają na skórze nawet wtedy, gdy nadchodzi zima. Jeśli Twoje brązowe plamy to piegi, znikną one zatem w miesiącach zimowych, ale jeśli są to znamiona, zmiany pigmentacyjne i tym podobne, pozostaną w skórze.

Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji
Redukuje hiperpigmentację na twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji  - Redukuje hiperpigmentację na twarzy

Dlaczego na skórze pojawiają się brązowe plamy? 

Brązowe plamy, znamiona i ogólna hiperpigmentacja skóry oznacza, że doszło do nadprodukcji melaniny.

Melanina to specjalna substancja, która nadaje kolor zarówno włosom, jak i skórze. Melanina absorbuje kolor ze słońca i jest naturalną ochroną organizmu przed szkodliwymi promieniami UV.

Narażenie na działanie promieni słonecznych

Jednak to właśnie ta sama ekspozycja na słońce jest główną przyczyną powstawania brązowych plam na skórze.

Jeśli przebywasz na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej lub zbyt długo, produkcja melaniny może stać się nieregularna. Oznacza to, że barwnik zlepia się i tworzy brązowe plamy na skórze.

Zmiany hormonalne 

Inny powód pojawienia się brązowych plam na skórze może mieć podłoże hormonalne.

Na przykład, mogą to być zmiany hormonalne, przez które przechodzi Twoje ciało, jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne. Może to być również ciąża, podczas której hormony organizmu są naprawdę wstrząśnięte, co objawia się jako brązowe plamy pigmentowe na skórze.

PIH - przebarwienia pozapalne (post-inflammatory hyperpigmentation) 

Twoje brązowe plamy mogą również wystąpić po uszkodzeniu skóry. Jest to tak zwana hiperpigmentacja pozapalna. Stan ten powoduje miejscowe przyciemnienie skóry, ponieważ skóra została uszkodzona.

Może to być po trądziku, oparzeniach, pęcherzach, ranach i głębokich skaleczeniach.

Zarówno w przypadku hiperpigmentacji pozapalnej, jak i hormonalnych brązowych plam, ważna jest dobra ochrona skóry przed promieniami słonecznymi. Ekspozycja na promieniowanie UV może nasilać pojawianie się ciemnych plam.


Zapobieganie brązowym plamom 

Najlepszym sposobem leczenia brązowych plam na skórze jest zawsze zapobieganie. Ale jaki jest najlepszy sposób zapobiegania hiperpigmentacji?

Najważniejszą profilaktyką jest ochrona przeciwsłoneczna. Obejmuje ona kapelusze przeciwsłoneczne, okulary przeciwsłoneczne i krem przeciwsłoneczny. Zawsze szukaj cienia w godzinach od 12 do 15, kiedy słońce jest najsilniejsze - i chroń swoją skórę luźnymi ubraniami.

Twarz i dłonie są często najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych, dlatego zawsze ważne jest stosowanie kremu do opalania o szerokim spektrum działania, który chroni zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA.

Używaj kremu z wysokim faktorem i zawsze nakładaj go około 20 minut przed ekspozycją na słońcu. Nakładaj krem co dwie godziny lub częściej, jeśli się mocno pocisz. 

Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji
Redukuje hiperpigmentację na twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji  - Redukuje hiperpigmentację na twarzy

Jak usunąć i leczyć brązowe plamy? 

Istnieje kilka różnych metod usuwania lub minimalizowania brązowych plam. Niektóre z nich są bardziej inwazyjne niż inne, ale wszystkie pomagają uzyskać bardziej wyrównany koloryt skóry.

Więcej o różnych metodach możesz dowiedzieć się tutaj. 

Dobra pielęgnacja skóry kremem lub olejkiem na brązowe plamy

Łagodnym i delikatnym sposobem na leczenie brązowych plam na skórze jest zastosowanie dobrego i odżywczego systemu pielęgnacji skóry.

Pakiet do walki z pigmentacją Australian Bodycare zawiera 4 produkty, które zmniejszają widoczność brązowych plam. Nie usuną one całkowicie plam, ale przy regularnym stosowaniu koloryt Twojej skóry znacznie się poprawi.

Skuteczne składniki pomagają wyrównać i poprawić koloryt skóry, jednocześnie odżywiając i nawilżając skórę dzięki Tea Tree olejkowi, naturalnym kwasom złuszczającym AHA i Niacynamidowi.

Jak używać produktów:

  1. Jeśli nosisz makijaż, najpierw go usuń. Następnie oczyść skórę za pomocą preparatu do mycia twarzy. Wmasuj w wilgotną skórę, nie zapominając o szyi i górnej części klatki piersiowej. Dokładnie spłucz i osusz.  
  2. Nanieś kilka kropel Serum Niacinamide na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i górnej części klatki piersiowej i wmasuj. Serum szybko wnika w skórę i aktywnie działa w głębszych warstwach skóry.  
  3. Chroń i nawilżaj swoją skórę dzięki kremowi do twarzy. Krem do twarzy działa zarówno jako krem na dzień, jak i na noc. Krem jest delikatny w użyciu, więc niewielka ilość wystarcza na długo. 

Aby uzyskać najlepszy efekt, należy stosować produkty dwa razy dziennie. Należy pamiętać, że w pierwszych tygodniach normalnym zjawiskiem jest oczyszczanie się skóry, dlatego w pierwszych tygodniach po zmianie produktów może pojawić się ryzyko wystąpienia np. pryszczy. Ustabilizuje się to i poprawi po miesiącu konsekwentnego stosowania produktów. 

1-3 wieczory w tygodniu używaj Serum Peelingującego w następujący sposób: 

Po oczyszczeniu twarzy, osusz skórę. Teraz nałóż kilka kropel Peeling Serum na twarz - i ewentualnie na szyję i klatkę piersiową, jeśli tam również masz zmiany pigmentacyjne.

Peeling Serum nie należy zmywać, lecz pozostawić na skórze. Pozostaw na 30 minut, a następnie nałóż kilka kropel Serum Niacinamide. Wmasuj i zakończ ochronną warstwą kremu do twarzy.

Peeling Serum powinnaś stosować tylko kilka razy w tygodniu. Dla niektórych osób wystarczy raz w tygodniu, podczas gdy inni czerpią korzyści z używania go 3 razy w tygodniu. Eksperymentuj i znajdź częstotliwość, która działa najlepiej dla Ciebie i Twojej skóry.

Kiedy masz brązowe plamy na skórze i chcesz uzyskać bardziej jednolity i równy koloryt skóry, musisz być cierpliwa.

Twoja skóra nie zmieni się z dnia na dzień, ale dzięki staranności i cierpliwości możesz osiągnąć wspaniałe rezultaty. Może to zająć 12-20 tygodni, aby olej pigmentowy pozostawił widoczne rezultaty na Twojej skórze. 

Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji
Redukuje hiperpigmentację na twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji  - Redukuje hiperpigmentację na twarzy

Laser - laser IPL zapewniający bardziej wyrównany koloryt skóry 

Laser to kolejna opcja, z której możesz skorzystać, jeśli chcesz uzyskać bardziej wyrównany koloryt skóry. Jest to droższy zabieg niż kremy, ale może być skuteczny, jeśli masz wiele głęboko osadzonych brązowych plam na skórze.

IPL to skrót od Intense Pulsed Light i jest to zabieg wykorzystujący impulsy światła, które wnikają w skórę i usuwają brązowe plamy, pigmentację, zaczerwienienia i pękające naczynia krwionośne, aby nadać skórze bardziej wyrównany koloryt.

Laser koncentruje impulsy światła bardzo precyzyjnie na leczonych obszarach i "rozsadza" kolor, pozostawiając piękną i równą cerę. 

Zamrażanie za pomocą kriochirurgii 

Zamrażanie światłem za pomocą ciekłego azotu - znane również jako kriochirurgia - może leczyć Twoje brązowe plamy i skazy na skórze.

Niezwykle niskie temperatury tworzą kryształy lodu wewnątrz tkanki skórnej w leczonym obszarze, rozrywając "nieprawidłowe" komórki. Powoduje to złuszczenie się skóry i jej ponowne uformowanie. 

Krem wybielający do redukcji brązowych plam 

W niektórych przypadkach krem wybielający może być skutecznym sposobem na zmniejszenie widoczności brązowych plam i przebarwień. Należy jednak zawsze zachować ostrożność przy stosowaniu kremu wybielającego, ponieważ jest on silnym środkiem leczniczym dla skóry.

Nakładaj krem bardzo cienką warstwą na brązowe obszary, najlepiej raz lub dwa razy dziennie. Jeśli skóra zacznie wykazywać oznaki zaczerwienienia, swędzenia lub podrażnienia, ważne jest, aby dać jej odpocząć przez kilka dni. Następnie można ponownie zacząć stosować krem w dłuższych odstępach czasu.

Krem wybielający należy stosować tylko na brązowe plamy, a nie na otaczającą je skórę. Dobrym pomysłem może być użycie wacika lub podobnego przedmiotu, aby dokładnie wycelować w ciemne obszary skóry. Nie należy nakładać żadnego innego kremu na krem wybielający i należy uważać, aby nie dotknąć oczu lub błon śluzowych.


Kiedy należy zgłosić się do lekarza? 

Brązowe plamy w zdecydowanej większości przypadków są niewinne i rzadko groźne. Najczęściej stanowią one problem kosmetyczny.

Należy jednak uważać, jeśli plamy zaczynają swędzieć, zmieniają kolor i rozmiar lub w inny sposób zmieniają swój wygląd. W takich przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem w celu profesjonalnej oceny plam i np. wykluczenia czerniaka.

Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji
Redukuje hiperpigmentację na twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji  - Redukuje hiperpigmentację na twarzy

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie