Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Leczenie hiperpigmentacji - zmniejszenie widoczności plam na skórze

Jeśli czujesz się jak nakrapiany daltonista, na szczęście jest na to pomoc. Choć hiperpigmentacja to podstępny stan i jeden z najbardziej skomplikowanych w pielęgnacji skóry, istnieją sposoby na jej leczenie.

Istnieje kilka różnych metod pielęgnacji i leczenia hiperpigmentacji.

Wszystkie one mają wspólną cechę - pomagają poprawić i wyrównać koloryt skóry.

Przyjrzymy się teraz bliżej różnym sposobom leczenia.

Zmniejsz przebarwienia dzięki dobrej i odżywczej pielęgnacji skóry

Stosując odżywczą i zdrową pielęgnację skóry, możesz zminimalizować widoczność przebarwień.

Zestaw do walki z przebarwieniami Australian Bodycare zawiera 4 produkty, które zmniejszają widoczność brązowych plam. Nie usuną one całkowicie plam, ale przy regularnym stosowaniu koloryt Twojej skóry ulegnie znacznej poprawie.

Skuteczne składniki pomagają wyrównać i poprawić koloryt skóry, jednocześnie odżywiając i nawilżając skórę dzięki Tea Tree olejkowi, naturalnym kwasom złuszczającym AHA i Niacynamidowi.

Jak stosować produkty:

 1. Jeśli nosisz makijaż, najpierw go usuń. Następnie oczyść skórę za pomocą Płynu do mycia twarzy. Wmasuj w wilgotną skórę, nie zapominając o szyi i górnej części klatki piersiowej. Dokładnie spłucz i osusz.  
 2. Nanieś kilka kropel Serum Niacinamide na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i górnej części klatki piersiowej i wmasuj. Serum szybko wnika w skórę i aktywnie działa w głębszych warstwach skóry.  
 3. Chroń i nawilżaj swoją skórę dzięki kremowi do twarzy. Krem do twarzy działa zarówno jako krem na dzień, jak i na noc. Krem jest delikatny w użyciu, więc niewielka ilość wystarcza na długo. 

Aby uzyskać najlepszy efekt, należy stosować produkty dwa razy dziennie. Należy pamiętać, że w pierwszych tygodniach normalnym zjawiskiem jest oczyszczanie się skóry, dlatego w pierwszych tygodniach po zmianie produktów może pojawić się ryzyko wystąpienia np. pryszczy. Ustabilizuje się to i poprawi po miesiącu konsekwentnego stosowania produktów. 

1-3 wieczory w tygodniu używaj Serum Peelingującego w następujący sposób sposób: 

Po oczyszczeniu twarzy, osusz skórę. Teraz nałóż kilka kropel Peeling Serum na twarz - i ewentualnie na szyję i klatkę piersiową, jeśli tam również masz zmiany pigmentacyjne.

Peeling Serum nie należy zmywać, lecz pozostawić na skórze. Pozostaw go na 30 minut, a następnie nałóż kilka kropel Serum Niacinamide. Wmasuj i zakończ ochronną warstwą kremu do twarzy.

Peeling Serum powinnaś stosować tylko kilka razy w tygodniu. Dla niektórych osób wystarczy raz w tygodniu, podczas gdy inni czerpią korzyści z używania go 3 razy w tygodniu. Eksperymentuj i znajdź częstotliwość, która działa najlepiej dla Ciebie i Twojej skóry.

Kiedy masz plamy na skórze i chcesz uzyskać bardziej jednolity i równy koloryt skóry, musisz być cierpliwa.

Twoja skóra nie zmieni się z dnia na dzień, ale dzięki staranności i cierpliwości możesz osiągnąć wspaniałe rezultaty. Może to zająć 12-20 tygodni, aby olej pigmentowy pozostawił widoczne rezultaty na Twojej skórze. 

Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji
Redukuje hiperpigmentację na twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji - Redukuje hiperpigmentację na twarzy

Zmniejsz ciemne plamy za pomocą kremu wybielającego

Krem wybielający to kolejna metoda na zmniejszenie widoczności przebarwień. Jest to zabieg mocniej działający na skórę, dlatego trzeba zachować ostrożność. Jest to również powód, dla którego krem jest dostępny tylko na receptę.

Krem wybiela skórę i ważne jest, abyś stosował go tylko na ciemne obszary - możesz użyć wacika, aby precyzyjnie wycelować w obszary skóry, które chcesz leczyć.

Nakładaj cienką warstwę raz lub dwa razy dziennie, ale zwróć uwagę na to, jak reaguje Twoja skóra. Jeśli stanie się czerwona, podrażniona i swędząca, to znak, że musisz się uspokoić. Daj skórze odpocząć przez kilka dni i zacznij ponownie powoli, z dłuższymi przerwami między aplikacjami.

Wyrównanie kolorytu skóry dzięki zabiegowi kriochirurgii

Kriochirurgia to lekkie zamrażanie skóry za pomocą ciekłego azotu. Może to pomóc w zminimalizowaniu ciemnych plam na skórze.

Ekstremalnie niskie temperatury powodują tworzenie się kryształków lodu w tkance skórnej. Rozrywa to komórki, powodując złuszczanie i odnawianie się skóry.

Redukcja przebarwień za pomocą lasera

Wreszcie, jeśli chcesz zmniejszyć widoczność hiperpigmentacji, możesz ją leczyć laserowego. Ten zabieg jest droższy i bardziej rozległy, ale może być rozwiązaniem, jeśli twoja hiperpigmentacja jest głęboko w skórze.

Laser IPL jest szczególnie odpowiedni do hiperpigmentacji. Jest to skrót od Intense Pulsed Light i jest to zabieg polegający na wysyłaniu skoncentrowanych impulsów światła z dużą precyzją w głąb skóry w celu "rozsadzenia" koloru. Dzięki temu uzyskuje się bardziej wyrównany i jednolity koloryt skóry.


Zapobieganie hiperpigmentacji

Nie możesz uniknąć hiperpigmentacji, jeśli jest ona spowodowana czynnikami hormonalnymi, które niestety nie zawsze są pod Twoją kontrolą. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby aktywnie uniknąć hiperpigmentacji związanej ze słońcem, jest ochrona przed promieniami UV.

Hiperpigmentacja, podobnie jak uszkodzenia słoneczne, powstaje samoistnie, ale jeśli odpowiednio się zabezpieczysz, możesz zapobiec ciemnym plamom spowodowanym ekspozycją na słońce.

 • Noś ochronę przeciwsłoneczną w postaci kapelusza, lekkiej odzieży, okularów przeciwsłonecznych i kremu do opalania.
 • Nałóż krem na 20 minut przed wyjściem na słońce, aby upewnić się, że ochrona przeciwsłoneczna zdążyła zadziałać. Nakładaj go ponownie co dwie godziny lub częściej, jeśli bardzo się pocisz.
 • Pozostań w cieniu, gdy słońce jest najsilniejsze w godzinach południowych między 12 a 15.

Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji
Redukuje hiperpigmentację na twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji - Redukuje hiperpigmentację na twarzy

Czym jest hiperpigmentacja?

Hiperpigmentacja to fachowy termin określający nierówny koloryt skóry z nieregularnymi i ciemnymi plamami lub obszarami na skórze.

Plamy wątrobowe, plamy pigmentowe, ciemne plamy i plamy słoneczne to ten sam termin określający hiperpigmentację, w której dochodzi do nadmiernego pobudzenia pigmentów w skórze. Powoduje to, że wygląda ona na nierówną, niemal nieco matową i brudną.

Hiperpigmentacja różni się od piegów na przykład tym, że pozostaje w skórze. Podczas gdy piegi bledną w miesiącach zimowych, a latem pojawiają się na nosie i policzkach, przebarwienia pozostają na skórze przez cały rok. Jednak promienie słoneczne mogą podkreślić wygląd ciemnych obszarów skóry. 

Nie jest to typ skóry, ale stan skóry, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci i rodzaju skóry.


Jakie są przyczyny powstawania przebarwień?

Hiperpigmentacja może mieć różne przyczyny. Jednak gdy Twoja skóra dotknięta jest tym schorzeniem i tworzy ciemne plamy, to dlatego, że Twoja skóra nadmiernie produkuje melaninę. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka.

Melanina to substancja, która nadaje włosom i skórze kolor i jest naturalną ochroną organizmu przed szkodliwymi promieniami UV.

Hiperpigmentacja powoduje stan zapalny w skórze - wysyła on wiadomość do melanocytów skóry, aby rozpoczęły produkcję melaniny. Prowadzi to do nadprodukcji brązowego pigmentu.

Wszystko to jest w zasadzie mechanizmem obronnym, który włącza się, gdy tylko pojawi się stan zapalny, a komórki próbują chronić przed stanem zapalnym poprzez produkcję melaniny.

Przyczynami powstawania przebarwień mogą być:

 • Ekspozycja na słońce. Słońce jest jedną z głównych przyczyn powstawania ciemnych plam na skórze. Jeśli nie korzystasz z ochrony przeciwsłonecznej, nawet przez krótki czas, melanina może się zlepiać i powodować ciemne plamy. 

Nawet stosując ochronę przeciwsłoneczną, narażasz się na hiperpigmentację, jeśli zbyt długo wystawiasz się na działanie promieni słonecznych.  

 • Zmiany hormonalne. Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub zajścia w ciążę nastąpi zmiana hormonalna. U niektórych osób zmiana ta spowoduje ciemne plamy na skórze.
 • Hiperpigmentacja pozapalna. Jeśli Twoja skóra jest uszkodzona, pojawia się również stan zapalny, który może objawiać się jako miejscowe zaciemnienie skóry. Jest to tak zwana hiperpigmentacja pozapalna. 

Przyczyną mogą być oparzenia, trądzik, głębokie skaleczenia i pęcherze.

Przyczyny ciemnienia skóry są związane z różnymi rodzajami hiperpigmentacji, które możesz uzyskać. Poniżej je przedstawimy.


Jakie są rodzaje przebarwień?

Możesz mieć różne rodzaje hiperpigmentacji. Zazwyczaj dzielą się one na trzy kategorie:

 • Uszkodzenia spowodowane słońcem
 • Melasma 
 • Hiperpigmentacja pozapalna - Uszkodzenia słoneczne

Możesz mieć na swojej skórze jeden z wariantów, ale możesz też mieć wszystkie trzy jednocześnie. Dowiedz się więcej o trzech typach tutaj.

Uszkodzenia spowodowane słońcem

Uszkodzenia słoneczne to przebarwienia skóry, które pojawiają się w przypadku długotrwałego przebywania na słońcu.

Słońce jest wrogiem numer jeden Twojej skóry, a niebezpieczne promienie UV mogą pozostawić na niej ślad w postaci ciemnych plam i przebarwień.

Melasma

Melasma to termin określający rodzaj przebarwień, które pojawiają się podczas zmian hormonalnych. Może się to zdarzyć w czasie ciąży, jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne lub stosujesz hormonalną terapię zastępczą.

Wiele kobiet w ciąży stwierdza, że ciemne plamy na ich skórze sprawiają, że wyglądają, jakby miały na sobie ciemną, mętną maskę.

Hiperpigmentacja pozapalna

Hiperpigmentacja pozapalna to forma, która powoduje ciemne plamy na skórze po urazie. Może to być spowodowane użądleniami, ukąszeniami lub trądzikiem. Jest to stan zapalny ze stanem zapalnym skóry.

Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji
Redukuje hiperpigmentację na twarzy
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 339,99 zl
Zestaw kosmetyków do hiperpigmentacji - Redukuje hiperpigmentację na twarzy

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie