Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej)?

Billede af solcreme med SPF tekst

SPF, znany również jako współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, wskazuje, jak dobrze krem przeciwsłoneczny może chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV. Informuje, jak długo można przebywać na słońcu bez poparzenia w porównaniu do braku ochrony.

Różnica między UVA a UVB

Promienie UVA penetrują głęboko w skórę i mogą powodować starzenie się. Są obecne nawet w pochmurne dni. Promienie UVB uderzają w powierzchnię skóry i mogą prowadzić do oparzeń słonecznych. Te promienie są najmocniejsze w południe.

Ochrona przed oboma rodzajami promieni ultrafioletowych jest kluczowa. Promienie UVA mogą uszkadzać głębsze warstwy skóry, podczas gdy UVB wpływają na warstwę zewnętrzną i szybko powodują zaczerwienienie. Wybierz krem przeciwsłoneczny, który chroni przed obiema, aby twoja skóra była bezpieczna.

Jak oblicza się SPF

Aby zrozumieć, jak oblicza się SPF, musisz wiedzieć, co oznacza ten skrót: Sun Protection Factor (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej). To liczba wskazująca, jak bardzo krem przeciwsłoneczny chroni skórę przed promieniowaniem UVB, które jest rodzajem promieniowania słonecznego powodującego oparzenia.

Wartość SPF, na przykład 15, oznacza, że możesz przebywać na słońcu 15 razy dłużej, zanim skóra zacznie się czerwienić w porównaniu do braku ochrony.

Obliczenia opierają się na ilości promieniowania UVB, które skóra może tolerować bez kremu przeciwsłonecznego, a następnie mnożą to przez wartość SPF, aby określić czas ochrony. Krem przeciwsłoneczny z SPF 30 blokuje około 97% promieni UV, podczas gdy SPF 50 blokuje około 98%. Wyraźnie widać, że wyższa wartość SPF oferuje większą ochronę. Ale pamiętaj, aby regularnie nakładać krem przeciwsłoneczny – zwłaszcza po pływaniu lub jeśli się pocisz.


Który SPF wybrać?

Billede med SPF 20, 30, 40 og 50 skrevet med solcreme

Wybierając SPF, rozważ swój typ skóry i ekspozycję na słońce. Ochrona przeciwsłoneczna o wyższym SPF jest idealna dla osób o jasnej lub wrażliwej skórze oraz dla tych, którzy spędzają więcej czasu na bezpośrednim słońcu.

SPF 15, 30 czy 50?

Wybór odpowiedniego SPF jest kluczowy dla ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Twój typ skóry i indeks UV odgrywają znaczącą rolę w tej decyzji.

  • SPF 15 jest świetny dla osób z opaloną lub złocistą skórą. Ten poziom ochrony pozwala na 15 razy dłuższe przebywanie na słońcu niż bez ochrony. Pamiętaj jednak, że blokuje tylko około 93% promieni UVB.
  • SPF 30 jest zalecany dla osób o jasnej skórze. Pomaga blokować około 97% promieniowania UVB. Ten poziom ochrony jest szczególnie ważny, jeśli planujesz spędzać dłuższy czas na zewnątrz.
  • SPF 50 oferuje najwyższy poziom ochrony zalecany do codziennego użytku i jest idealny dla bardzo jasnej skóry lub w warunkach o wysokim indeksie UV. Ten poziom ochrony przeciwsłonecznej blokuje około 98% promieni UVB.

Każdy SPF powinien być stosowany prawidłowo, aby był w pełni skuteczny. Oznacza to hojne ilości i ponowne nakładanie co dwie godziny, zwłaszcza po pływaniu lub poceniu się. Twój typ skóry i poziom aktywności na świeżym powietrzu powinny decydować o wyborze SPF.

Zawsze używaj kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum, który chroni zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB, bez względu na poziom SPF. Jasna skóra wymaga większej uwagi pod silnym słońcem. Produkty ochrony przeciwsłonecznej są dostępne w różnych formach, w tym w postaci lotionów, sprejów i sztyftów, więc wybierz format, który najlepiej pasuje do twojego stylu życia.

Indeks UV również różni się w zależności od lokalizacji i pory roku, więc sprawdź lokalną prognozę pogody lub aplikację, aby uzyskać wskazówki na temat dzisiejszych zagrożeń związanych z promieniowaniem ultrafioletowym przed wyjściem na zewnątrz.

Jak wybór SPF wpływa na twoją skórę?

Wybór SPF bezpośrednio wpływa na ochronę twojej skóry przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Wyższy SPF oferuje lepszą ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB oraz zmniejsza ryzyko oparzeń słonecznych, wysypki i długoterminowych uszkodzeń, takich jak przedwczesne starzenie się i rak skóry.

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni SPF w zależności od rodzaju skóry i aktualnych warunków pogodowych, ponieważ jaśniejsza skóra i silniejsze indeksy UV wymagają wyższego czynnika ochrony przeciwsłonecznej dla skutecznej ochrony.

Przy wyborze SPF weź pod uwagę swoje osobiste potrzeby skóry i środowisko, w którym się znajdujesz. Ważne jest, aby zrozumieć, że wybór SPF nie dotyczy tylko zapobiegania oparzeniom, ale także zapobiegania długoterminowemu uszkodzeniu skóry.


Jak działa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej?

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej działa poprzez blokowanie lub absorbowanie światła UV, aby chronić skórę przed uszkodzeniem. Wyższy SPF wydłuża czas, jaki skóra potrzebuje, aby zaczerwienić się, a prawidłowe stosowanie jest kluczowe dla skutecznej ochrony.

Czas ochrony dla różnych SPF

Czas ochrony oferowany przez kremy przeciwsłoneczne różni się w zależności od SPF produktu. Jest to kluczowe dla zapewnienia optymalnej ochrony przed promieniami słonecznymi. Oto szybki przewodnik, jak długo możesz oczekiwać ochrony skóry przy różnych SPF:

SPF Czas ochrony (w przybliżeniu)
15 150 minut
30 300 minut
50 500 minut

 

Ważne jest, aby pamiętać, że rzeczywisty czas ochrony może się różnić w zależności od czynników takich jak typ skóry, poziom aktywności i ilość nałożonego kremu. SPF 30 blokuje około 97% promieni UV, podczas gdy SPF 50 blokuje około 98%. Dlatego wybór SPF powinien być dostosowany indywidualnie. Zawsze ponownie nakładaj krem przeciwsłoneczny po pływaniu lub poceniu się, aby zapewnić utrzymanie ochrony. Prawidłowe i regularne stosowanie kremu przeciwsłonecznego jest kluczem do skutecznej ochrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.

Prawidłowe stosowanie kremu przeciwsłonecznego

Aby prawidłowo nałożyć krem przeciwsłoneczny, postępuj zgodnie z tymi krokami:

1. Nałóż hojną ilość kremu przeciwsłonecznego na wszystkie odsłonięte części skóry, aby zapewnić odpowiednią ochronę.

2. Równomiernie rozprowadź krem i wmasuj go w skórę, aby skutecznie się wchłonął.

3. Nałóż krem przeciwsłoneczny co najmniej 15 minut przed wyjściem na słońce, aby miał czas przeniknąć do skóry.

4. Ponownie nakładaj krem co dwie godziny lub po pływaniu lub poceniu się, aby kontynuować ochronę.

5. Pamiętaj, aby pokryć często pomijane obszary, takie jak stopy, uszy i szyja, aby zapewnić kompleksową ochronę przed szkodliwymi promieniami UV.

Zawsze dokładnie czytaj instrukcje dotyczące produktu, aby zapewnić optymalną skuteczność.

Wniosek

Wybierz odpowiedni SPF dla swojego typu skóry, aby uniknąć uszkodzeń słonecznych. Regularnie i prawidłowo nakładaj krem przeciwsłoneczny, aby chronić się przed promieniowaniem UV. Pamiętaj, że dzieci i twarz potrzebują dodatkowej ochrony.

Nie zapomnij, że ochrona przeciwsłoneczna jest istotną częścią pielęgnacji skóry.


FAQ


Jaka jest różnica między SPF 30 a 50?

SPF 30 blokuje około 97% promieni UVB, podczas gdy SPF 50 blokuje około 98%. SPF 50 oferuje nieco wyższą ochronę przed oparzeniami słonecznymi niż SPF 30.


Jakiego SPF powinno się używać na twarz?

Na twarz zaleca się krem przeciwsłoneczny z SPF 30 lub wyższym, aby zapewnić skuteczną ochronę, szczególnie dla wrażliwej skóry lub podczas długotrwałej ekspozycji na słońce.


Co to jest indeks UV?

Indeks UV mierzy siłę promieniowania UV słonecznego na skali od 1 do 11+, gdzie wyższe liczby oznaczają silniejsze promieniowanie UV i zwiększone ryzyko uszkodzenia skóry.


Jak wysoki musi być indeks UV, zanim zacznie się opalać?

Można zacząć się opalać przy indeksie UV 3, ale im wyższy indeks, tym szybciej i intensywniej opalenizna się pojawi. Bez względu na indeks UV, ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, aby uniknąć uszkodzenia skóry.


Ile UV znajduje się w solarium?

Solaria emitują wysokie stężenia promieni UVA i UVB, często bardziej intensywne niż naturalne światło słoneczne, co zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry i raka skóry.


Czy promienie UV przechodzą przez okno?

Tak, promienie UVA, które mogą przyczynić się do uszkodzenia skóry i przedwczesnego starzenia, mogą przenikać przez zwykłe szkło okienne. Jednak promienie UVB, które powodują oparzenia słoneczne, są w dużej mierze blokowane przez szkło.


Źródła:

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie