Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest modzel?

Skóra jest największym organem ciała i składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i podskórnej. Kiedy pojawiają się modzele, dzieje się tak dlatego, że naskórek grubieje. Skóra jest najcieńsza na powiekach i grzbietach dłoni, natomiast najgrubsza na dłoniach i podeszwach stóp. W związku z tym tam też zazwyczaj pojawiają się modzele.

Modzele występują u wszystkich ludzi. Modzele powstają na skutek długotrwałego narażenia skóry na ucisk. Jeśli skóra na dłoniach lub stopach jest przeciążana przez długi okres czasu, ulegnie ona uszkodzeniu i stanie się całkowicie twarda.

Jeśli skóra jest poddawana normalnemu stresowi tylko w małych dawkach, zachowuje swoją miękkość. Ale gdy skóra jest nadmiernie obciążona, zaczyna się zagęszczać - i to właśnie znamy jako twardą skórę. Jeśli więc masz modzele, to jest to naturalny sposób Twojego ciała na poinformowanie Cię, że coś jest nie tak i że musisz naprawić zgrubiałą skórę.


Modzele na rękach robotników

Twarda skóra na dłoniach pojawia się zazwyczaj w przypadku wykonywania ciężkiej pracy fizycznej charakteryzującej się powtarzalnością. Jeśli jesteś murarzem lub stolarzem, wiesz, że Twoje ręce są codziennie narażone na duży nacisk. Z czasem prowadzi to do powstania twardej skóry na dłoniach, ponieważ codziennie narażasz skórę na te same obciążenia - na przykład uderzanie młotkiem, przykręcanie, wyrównywanie itp.


Trening siłowy na ręce

Jeśli wykonujesz trening siłowy na siłowni, prawdopodobnie zauważyłeś, że na dłoniach powstają modzele po dłuższym kontakcie ze sztangą lub hantlami.

Dzieje się tak, ponieważ skóra jest ciągle obciążana w tym samym miejscu podczas powtarzania serii - i skóra na to reaguje. Możesz chronić swoje dłonie i palce np. ćwicząc w rękawiczkach bez palców.

Zastosuj peeling

Jeśli masz modzele, możesz użyć peelingu, aby usunąć martwe komórki skóry na dłoniach, dzięki czemu późniejsza pielęgnacja lepiej się wchłonie. Na przykład Australian Bodycare Body Scrub z rozdrobnionymi pestkami moreli i naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego. Peeling zapewnia głębokie, odżywcze oczyszczenie, które pozostawia skórę miękką i odświeżoną.

Peeling do ciała dla skóry trądzikowej
Głęboko oczyszczający peeling z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego, przeciw zaskórnikom i rozszerzonym porom
+15.000 recenzji
Cena regularna 74,99 zl
Cena promocyjna 74,99 zl Cena regularna
Peeling do ciała dla skóry trądzikowej - Głęboko oczyszczający peeling z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego, przeciw zaskórnikom i rozszerzonym porom

Smarować codziennie kremem

Jeśli masz problemy z modzelami na dłoniach i palcach, warto stosować codziennie krem do rąk. Kred do rąk od Australian Bodycare to odżywczy krem do suchej i zniszczonej skóry dłoni.

Antyseptyczny Tea Tree olejek zapobiega osadzaniu się bakterii na skórze, a skóra szybciej się goi. Krem zawiera również naturalny składnik Witch Hazel, który zamyka pory i zapobiega wysuszaniu skóry.

Krem do rąk suchych
Codzienna pielęgnacja suchych, popękanych i swędzących dłoni
+15.000 recenzji
Cena regularna 64,99 zl
Cena promocyjna 64,99 zl Cena regularna
Krem do rąk suchych - Codzienna pielęgnacja suchych, popękanych i swędzących dłoni

Krem do stóp dla dłoni

Jeśli problem modzeli na dłoniach jest bardzo poważny, możesz również zastosować krem do stóp przeznaczony do usuwania modzeli na stopach. Krem do stóp Australian Bodycare zawiera unikalne połączenie 10% Urea, 10% Shea Butter i naturalnego Tea Tree olejku. Krem zapobiega pękaniu skóry, rozpuszcza modzele i ogranicza powstawanie nowych.

Nasz Sztyft na odciski jest również świetny na modzele na dłoniach. Rano i wieczorem można posmarować dotknięte miejsce na dłoniach, a następnie lekko spiłować modzel mokrym pumeksem.

Krem do stóp 10% mocznik
Odżywczy krem do stóp z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Krem do stóp 10% mocznik - Odżywczy krem do stóp z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego
Sztyft na modzele i pęcherze
Stosuj zmiękczające i odżywcze składniki do pielęgnacji pęcherzy i modzeli
+15.000 recenzji
Cena regularna 74,99 zl
Cena promocyjna 74,99 zl Cena regularna
Sztyft na modzele i pęcherze - Stosuj zmiękczające i odżywcze składniki do pielęgnacji pęcherzy i modzeli

Uważaj na papier ścierny

Aby usunąć modzel, dobrze jest namoczyć dłonie w ciepłej wodzie z mydłem, aby zmiękczyć skórę. Należy to zrobić również przed rozpoczęciem drapania modzeli, jeśli takie istnieją.

Możesz również delikatnie pocierać krążki papieru ściernego lub pumeksu w miejscach występowania modzeli, albo delikatnie zeskrobać lub odciąć zewnętrzną warstwę modzeli. Uważaj, aby nie usunąć tak dużo skóry, że zaczniesz krwawić. Może to spowodować infekcję i stworzyć podłoże dla nowych modzeli.


Oleje zmiękczające skórę

Oleje roślinne są zawsze dobrym początkiem do zmiękczenia twardej skóry na dłoniach. Jeśli wybierzesz oleje, bądź przygotowany na dłuższy proces, ponieważ skóra musi być zmiękczona, następnie przywrócona, a potem zrównoważona. Dlatego nie powinieneś oczekiwać, że zobaczysz wyniki z dnia na dzień.

Powinieneś używać olejów takich jak olej arganowy, olej z czarnuszki, olej jojoba lub olej kokosowy, ponieważ są one najbardziej odpowiednie, ale można również użyć oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego.

Smaruj skórę co najmniej dwa razy dziennie, np. rano i wieczorem, a w razie potrzeby zadbaj o nawilżenie skóry w ciągu dnia.

Nawet po pokonaniu problemu należy nadal stosować olejek lub krem, aby zapobiec powrotowi twardej skóry.


Cebula i cytryna

Istnieje również kilka alternatywnych środków do radzenia sobie z szorstką skórą. Do jednego z nich użyj cebuli, cytryny i soli. Ta metoda jest dobra do usuwania bakterii, martwych komórek skóry i zmiękczania modzeli. Na dodatek przekonasz się również, że Twoja skóra jest zadbana.

Pokrój w drobną kostkę pół cebuli i wymieszaj ją w misce z kilkoma kroplami soku z cytryny lub olejku cytrynowego. Następnie dodaj łyżeczkę soli morskiej. Dobrze wymieszaj ze sobą te 3 składniki.

Następnie umieść je na miejscach, w których masz problemy, nałóż bandaż i prześpij się z nim przez noc. Rano zdejmij bandaż i opłucz rękę ciepłą wodą i umyj ją delikatnym mydłem.

Powtarzaj tę czynność co drugi dzień przez okres 10-14 dni, po którym skóra się rozpulchni i będziesz bliski wyeliminowania problemu modzeli.


W przypadku utrzymującego się bólu skóry

Jeśli możesz rozwiązać swoje problemy z modzelem sam, nie ma potrzeby, iść do lekarza. Jednakże, jeśli masz uporczywy ból, cukrzycę lub słabe krążenie, należy się udać do lekarza.

3 pak kosmetyków na prosaki
Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 pak kosmetyków na prosaki - Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie