Jak usunąć modzele na dłoniach
Po długim dniu pracy w ogrodzie lub kilku ciężkich godzinach na siłowni, prawdopodobnie doświadczyłeś modzeli na dłoniach lub na częściach palców, które zostały zaciężone.
Modzele na dłoniach i palcach to naturalna reakcja organizmu. Dowiedz się, jak usunąć modzele i jak nie mieć suchych dłoni.
Spis treści
Co to jest modzel?
Skóra jest największym organem ciała i składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i podskórnej. Kiedy pojawiają się modzele, dzieje się tak dlatego, że naskórek grubieje. Skóra jest najcieńsza na powiekach i grzbietach dłoni, natomiast najgrubsza na dłoniach i podeszwach stóp. W związku z tym tam też zazwyczaj pojawiają się modzele.
Modzele występują u wszystkich ludzi. Modzele powstają na skutek długotrwałego narażenia skóry na ucisk. Jeśli skóra na dłoniach lub stopach jest przeciążana przez długi okres czasu, ulegnie ona uszkodzeniu i stanie się całkowicie twarda.
Jeśli skóra jest poddawana normalnemu stresowi tylko w małych dawkach, zachowuje swoją miękkość. Ale gdy skóra jest nadmiernie obciążona, zaczyna się zagęszczać - i to właśnie znamy jako twardą skórę. Jeśli więc masz modzele, to jest to naturalny sposób Twojego ciała na poinformowanie Cię, że coś jest nie tak i że musisz naprawić zgrubiałą skórę.
Modzele na rękach robotników
Twarda skóra na dłoniach pojawia się zazwyczaj w przypadku wykonywania ciężkiej pracy fizycznej charakteryzującej się powtarzalnością. Jeśli jesteś murarzem lub stolarzem, wiesz, że Twoje ręce są codziennie narażone na duży nacisk. Z czasem prowadzi to do powstania twardej skóry na dłoniach, ponieważ codziennie narażasz skórę na te same obciążenia - na przykład uderzanie młotkiem, przykręcanie, wyrównywanie itp.
Trening siłowy na ręce
Jeśli wykonujesz trening siłowy na siłowni, prawdopodobnie zauważyłeś, że na dłoniach powstają modzele po dłuższym kontakcie ze sztangą lub hantlami.
Dzieje się tak, ponieważ skóra jest ciągle obciążana w tym samym miejscu podczas powtarzania serii - i skóra na to reaguje. Możesz chronić swoje dłonie i palce np. ćwicząc w rękawiczkach bez palców.
Zastosuj peeling
Jeśli masz modzele, możesz użyć peelingu, aby usunąć martwe komórki skóry na dłoniach, dzięki czemu późniejsza pielęgnacja lepiej się wchłonie. Na przykład Australian Bodycare Body Scrub z rozdrobnionymi pestkami moreli i naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego. Peeling zapewnia głębokie, odżywcze oczyszczenie, które pozostawia skórę miękką i odświeżoną.
Smarować codziennie kremem
Jeśli masz problemy z modzelami na dłoniach i palcach, warto stosować codziennie krem do rąk. Kred do rąk od Australian Bodycare to odżywczy krem do suchej i zniszczonej skóry dłoni.
Antyseptyczny Tea Tree olejek zapobiega osadzaniu się bakterii na skórze, a skóra szybciej się goi. Krem zawiera również naturalny składnik Witch Hazel, który zamyka pory i zapobiega wysuszaniu skóry.
Krem do stóp dla dłoni
Jeśli problem modzeli na dłoniach jest bardzo poważny, możesz również zastosować krem do stóp przeznaczony do usuwania modzeli na stopach. Krem do stóp Australian Bodycare zawiera unikalne połączenie 10% Urea, 10% Shea Butter i naturalnego Tea Tree olejku. Krem zapobiega pękaniu skóry, rozpuszcza modzele i ogranicza powstawanie nowych.
Nasz Sztyft na odciski jest również świetny na modzele na dłoniach. Rano i wieczorem można posmarować dotknięte miejsce na dłoniach, a następnie lekko spiłować modzel mokrym pumeksem.
Uważaj na papier ścierny
Aby usunąć modzel, dobrze jest namoczyć dłonie w ciepłej wodzie z mydłem, aby zmiękczyć skórę. Należy to zrobić również przed rozpoczęciem drapania modzeli, jeśli takie istnieją.
Możesz również delikatnie pocierać krążki papieru ściernego lub pumeksu w miejscach występowania modzeli, albo delikatnie zeskrobać lub odciąć zewnętrzną warstwę modzeli. Uważaj, aby nie usunąć tak dużo skóry, że zaczniesz krwawić. Może to spowodować infekcję i stworzyć podłoże dla nowych modzeli.
Oleje zmiękczające skórę
Oleje roślinne są zawsze dobrym początkiem do zmiękczenia twardej skóry na dłoniach. Jeśli wybierzesz oleje, bądź przygotowany na dłuższy proces, ponieważ skóra musi być zmiękczona, następnie przywrócona, a potem zrównoważona. Dlatego nie powinieneś oczekiwać, że zobaczysz wyniki z dnia na dzień.
Powinieneś używać olejów takich jak olej arganowy, olej z czarnuszki, olej jojoba lub olej kokosowy, ponieważ są one najbardziej odpowiednie, ale można również użyć oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego.
Smaruj skórę co najmniej dwa razy dziennie, np. rano i wieczorem, a w razie potrzeby zadbaj o nawilżenie skóry w ciągu dnia.
Nawet po pokonaniu problemu należy nadal stosować olejek lub krem, aby zapobiec powrotowi twardej skóry.
Cebula i cytryna
Istnieje również kilka alternatywnych środków do radzenia sobie z szorstką skórą. Do jednego z nich użyj cebuli, cytryny i soli. Ta metoda jest dobra do usuwania bakterii, martwych komórek skóry i zmiękczania modzeli. Na dodatek przekonasz się również, że Twoja skóra jest zadbana.
Pokrój w drobną kostkę pół cebuli i wymieszaj ją w misce z kilkoma kroplami soku z cytryny lub olejku cytrynowego. Następnie dodaj łyżeczkę soli morskiej. Dobrze wymieszaj ze sobą te 3 składniki.
Następnie umieść je na miejscach, w których masz problemy, nałóż bandaż i prześpij się z nim przez noc. Rano zdejmij bandaż i opłucz rękę ciepłą wodą i umyj ją delikatnym mydłem.
Powtarzaj tę czynność co drugi dzień przez okres 10-14 dni, po którym skóra się rozpulchni i będziesz bliski wyeliminowania problemu modzeli.
W przypadku utrzymującego się bólu skóry
Jeśli możesz rozwiązać swoje problemy z modzelem sam, nie ma potrzeby, iść do lekarza. Jednakże, jeśli masz uporczywy ból, cukrzycę lub słabe krążenie, należy się udać do lekarza.