Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Pielęgnacja rozstępów na klatce piersiowej 

Rozstępy nie są niebezpieczne. Mogą jednak stanowić poważny dyskomfort kosmetyczny dla osoby, której dotyczą. Dlatego wiele osób chce zminimalizować ich widoczność. A jak dokładnie to zrobić?

Niestety, nie ma cudownego leku, który może sprawić, że rozstępy na klatce piersiowej znikną, ale istnieje kilka różnych opcji, o których możesz dowiedzieć się więcej tutaj. 

Dobra, naturalna i odżywcza pielęgnacja skóry 

Świetnym i naturalnym sposobem na zniwelowanie i zmniejszenie widoczności rozstępów na piersiach jest stosowanie odżywczej pielęgnacji skóry. 

Body Oil to odżywczy olejek na bazie aktywnych składników, takich jak olejek z drzewa herbacianego, olejek migdałowy, skwalan i olej słonecznikowy. Unikalna kombinacja pomaga przeciwdziałać bakteriom, nawilża i dostarcza witaminy E, z których wszystkie są ważne dla poprawy wyglądu rozstępów na piersiach i innych obszarach ciała.

Nawilżona i odżywiona skóra to zdrowa skóra, dzięki czemu łatwiej jest wygładzić pęknięcia i rozstępy na skórze. Aż 75% badanych, którzy stosowali olejek, zauważyło poprawę w wyglądzie swoich rozstępów.

Nałóż kilka kropli olejku na piersi i dobrze wmasuj w skórę. Olejek łatwo wchłania się w skórę i szybko wysycha, nie pozostawiając tłustej warstwy. Upewnij się jednak, że całkowicie wyschnie przed ubraniem się.

Olejek nie jest cudownym produktem, który działa z dnia na dzień. Dlatego potrzeba cierpliwości i staranności, aby zmniejszyć widoczność rozstępów na piersiach. Stosuj olejek 1-2 razy dziennie przez kilka tygodni, zanim zaczną być widoczne pierwsze rezultaty.

Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Laser na rozstępy 

Inną metodą na zmniejszenie widoczności rozstępów na piersiach jest użycie lasera. Jest to mniej naturalny zabieg, ale dla niektórych może być skuteczny.

Za pomocą lasera frakcyjnego wykonuje się małe, kontrolowane "urazy" tkanki łącznej skóry. Zmusza to skórę do odnowy, a tkankę do odparowania. Wiązka lasera działa na skórę punktowo, dzięki czemu nie wpływa na otaczającą skórę i nie tworzy ran na jej powierzchni.

Oznacza to, że po zabiegu nie występuje okres rekonwalescencji. 

Inne wskazówki dotyczące zapobiegania

Najlepszym sposobem leczenia jest zawsze zapobieganie. Jednak w przypadku rozstępów może to być trudne. Skóra nie daje żadnych sygnałów ostrzegawczych, że pojawiają się rozstępy, więc może być trudno ich uniknąć.

Jednakże, stosując szereg środków zapobiegawczych, można spróbować utrzymać rozstępy na piersiach na dystans.

  • Używaj dobrej pielęgnacji skóry. Nie ma naukowych dowodów na to, że kremy lub olejki mogą utrzymać skórę piersi wolną od rozstępów. Nawet podczas ciąży. Jednak wiele kobiet doświadcza korzystnego efektu, gdy ich skóra jest zadbana i nawilżona, dzięki czemu jest bardziej elastyczna.
  • Ćwicz codziennie. Aktywność fizyczna i ćwiczenia pozwalają uniknąć otyłości. Jednocześnie pomagasz skórze się napiąć, co może mieć korzystny wpływ.
  • Unikaj palenia. Palenie może wpływać na skórę i włókna elastyczne, które mogą wydawać się bardziej wiotkie. Jednocześnie palenie zapewnia skórze gorsze warunki do gojenia - na przykład palacze doświadczają dwukrotnie większych blizn po operacji niż osoby niepalące. To mówi coś o wpływie palenia na skórę.
Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Czym są rozstępy? 

Rozstępy to uszkodzenia tkanki podskórnej. W terminologii medycznej nazywane są rozstępami. Początkowo rozstępy mają kolor różowy lub niebiesko-fioletowy, ale z czasem kolor blednie i staje się bardziej białawy lub podobny do otaczającej skóry.

Skóra pęka, że tak powiem, tworząc charakterystyczne paski lub prążki na skórze. Rozstępy są formą blizny i będą towarzyszyć Ci do końca życia. Nie oznacza to jednak, że nie można nic zrobić, aby poprawić ich wygląd.

Zajmiemy się tym później, ale najpierw przyjrzyjmy się, dlaczego w ogóle pojawiają się rozstępy na klatce piersiowej. 

Dlaczego rozstępy pojawiają się na klatce piersiowej? 

Rozstępy na klatce piersiowej nie pojawiają się znikąd. Dzieje się tak, ponieważ elastyczne włókna skóry są przeciążone. Skóra i jej włókna są na ogół bardzo mocne i elastyczne i mogą wytrzymać duże rozciąganie bez pękania.

Ale w niektórych przypadkach może zostać przeciążona i ściśnięta do tego stopnia, że elastyczne włókna nie są już w stanie nadążyć. Wyobraźmy sobie na przykład elastyczną taśmę. Może ona rozciągać się bardzo długo, ale w końcu pęknie, jeśli zostanie rozciągnięta zbyt mocno.

Gdy włókna w skórze są nadmiernie rozciągnięte, tracą swoją elastyczność. A kiedy już ją stracą, uszkodzenie jest gotowe - i nie mogą jej odzyskać. To dlatego będziesz żyć z rozstępami na piersiach w takim czy innym stopniu, gdy już się pojawią.

Ale jakie są prawdziwe powody, dla których włókna skóry są nadmiernie rozciągnięte? 

Szybki przyrost masy ciała 

Jeśli przytyjesz dużo w krótkim czasie, elastyczne włókna nie będą w stanie nadążyć i nadmiernie się rozciągną, co objawia się pęknięciami na skórze. Może to być zwykle związane z ciążą, w której piersi szybko rosną, gdy dziecko rośnie w brzuchu.

Ale może to również wystąpić w okresie, gdy żyjesz na niezdrowej diecie, co objawia się na wadze. 

Szybka utrata wagi 

Rozstępy na piersiach mogą również pojawić się w przypadku utraty dużej masy ciała w krótkim czasie. W ten sam sposób elastyczność włókien nie nadąża i skóra pęka. 

Szybki wzrost

Dla wielu osób dorastanie w wieku nastoletnim przebiega w błyskawicznym tempie. Szybki wzrost przeciąża skórę, co może prowadzić do rozstępów na piersiach.

To samo może się zdarzyć, jeśli dużo i intensywnie ćwiczysz - na przykład z dużymi ciężarami, które szybko zwiększają masę mięśniową. 

Zmiany hormonalne

Szczególnie w przypadku nastolatków i kobiet w ciąży występują zmiany hormonalne, które mogą wpływać na elastyczne włókna skóry. 

Genetyka

Niektórzy ludzie mają rozstępy, a inni nie. Wynika to z uwarunkowań genetycznych, rodzaju skóry i jej elastyczności. Niektóre rodziny mają bardziej elastyczną skórę niż inne. 

Kto ma rozstępy na piersiach? 

Rozstępy na piersiach mogą pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak w zdecydowanej większości przypadków to kobiety cierpią z powodu popękanej skóry na piersiach i wokół nich.

Wiele z tych przypadków jest spowodowanych ciążą, gdzie zmiany hormonalne powodują zmiany skórne, które objawiają się jako rozstępy.

Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie