Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Najlepszy szampon przeciwłupieżowy

Aby znaleźć najlepszy szampon przeciwłupieżowy dla ciebie, ważne jest, by wiedzieć, z jakim typem łupieżu walczysz.

Jeśli masz tylko zwykłe suche i białe płatki łupieżu, to zwykły szampon przeciwłupieżowy może być wystarczający. W tym wypadku najlepszy łagodny szampon przeciwłupieżowy znajdziesz w aptece, sklepie ze zdrową żywnością i w Internecie.

Jeśli cierpisz na egzemę lub łojotokowe zapalenie skóry, to prawdopodobnie najlepszy szampon przeciwłupieżowy dla ciebie będzie musiał być o wiele silniejszy. Ten rodzaj szamponu przeciwłupieżowego zawiera inne substancje, które hamują nadmierny wzrost grzybów, które zazwyczaj są przyczyną dolegliwości.

Jeśli zamierzasz używać szamponu przeciwłupieżowego do leczenia zapalenia skóry, możesz go kupić w aptece lub na receptę.

Jeśli nie jesteś pewien, który szampon bez parabenów jest dla ciebie najlepszy, rozważ skonsultowanie się z lekarzem.

Jeśli masz suchy, biały łupież na skórze głowy, we włosach i na ramionach, jest to zazwyczaj zwykły łupież (martwe komórki skóry), który można łatwo wyleczyć zwykłym szamponem przeciwłupieżowym.

Jeżeli jednak łupież pojawia się w postaci tłustych i potencjalnie żółtawych płatków, wówczas możesz mieć do czynienia z chorobą skóry lub infekcją grzybiczą, która wymaga zastosowania bardziej specjalistycznego szamponu przeciwłupieżowego.


Szampon przeciwłupieżowy

Szampon przeciwłupieżowy to rodzaj szamponu, który zawiera dodatkowe składniki i substancje których nie zawiera zwykły szampon do włosów.

Dobry szampon przeciwłupieżowy przenika przez skórę głowy, dzięki czemu pozostaje ona zdrowa i sucha i nie powstaje na niej łupież.

Istnieją różne rodzaje szamponów przeciwłupieżowych, dostosowane do różnych stanów skóry, ponieważ niektóre przypadki zapalenia skóry wymagają bardziej skutecznego leczenia. W przypadku ciężkich chorób skóry może być konieczne zastosowanie szamponu przeciwłupieżowego, który zawiera pirytionian cynku lub ketokonazol.

Te składniki przeciwgrzybicze pomagają utrzymać pod kontrolą grzyby Pityrosporum Ovale i zapobiegają ich nadmiernemu rozwojowi.


Skuteczny szampon przeciwłupieżowy

Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, dlatego trzeba wybrać odpowiedni dla siebie szampon przeciwłupieżowy.

Jeśli nie chcesz ryzykować, możesz wybrać uniwersalny szampon przeciwłupieżowy do regularnego stosowania, który utrzyma skórę głowy w zdrowiu i zapobiegnie rozwojowi łupieżu. Dobry szampon przeciwłupieżowy nie musi kosztować fortuny, ale należy również unikać najtańszych szamponów dostępnych na rynku.

W niektórych przypadkach może okazać się, że zły szampon pogorszy kondycję twojej skóry, nadmiernie ją wysuszając i powodując dalszy rozwój łupieżu.

Zawsze czytaj instrukcje stosowania szamponu przeciwłupieżowego, a robiąc zakupy w Internecie zwróć uwagę na opis produktu. Musisz mieć pewność, że kupujesz szampon, który zadziała na twój problem z łupieżem.

Zwykle jest napisane, czy szampon przeciwłupieżowy zawiera środki przeciwgrzybicze i/lub hormony. Większość szamponów przeciwłupieżowych będzie zawierało informacje o tym, czy są przeznaczone dla suchej lub tłustej skóry głowy, oraz czy mogą być stosowane przy problemach ze zwykłym łupieżem, czy jednak są przeznaczone do walki z poważniejszymi chorobami skóry.


Szampon z olejkiem z drzewa herbacianego

Niektóre z najlepszych produktów do leczenia łupieżu - w tym szampony - zawierają olejek z drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego pochodzi z australijskich drzew herbacianych rosnących w północno-wschodniej części Nowej Południowej Walii w Australii.

Olejek z drzewa herbacianego jest szczególnie skuteczny w zwalczaniu bakterii, dlatego jest stosowany w większości skutecznych szamponów przeciwłupieżowych.

Olejek z drzewa herbacianego zawiera w sumie 150 składników odżywczych, które razem przeciwdziałają bakteriom, leczą a także zapobiegają wielu problemom skórnym. Olejek z drzewa herbacianego hamuje rozwój bakterii i swędzenie, dlatego jest skutecznym środkiem przeciwłupieżowym.


Jak używać szamponu przeciwłupieżowego

Sposób użycia:

  • Umyj włosy łagodnym szamponem.
  • Wetrzyj w mokre włosy odżywkę do włosów z drzewa herbacianego.
  • Pozwól jej działać przez co najmniej 1 minutę.
  • Dokładnie spłucz.

Produkty do włosów Australian Bodycare są skuteczne w walce z łupieżem.

Produkty te zawierają olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie antyseptyczne i walczy ze źródłami łupieżu.

WSKAZÓWKA: Jeśli masz poważne problemy z łupieżem, zaleca się stosowanie Scalp Cure od Australian Bodycare 1-2 razy w tygodniu, aż do ustąpienia objawów.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Poniżej znajdziesz sposoby na poradzenie sobie z łupieżem:

  • Zacznij używać szamponu przeciwłupieżowego. Możesz wypróbować różne szampony odpowiednie do walki z łupieżem, co pozwoli ci znaleźć szampon najlepszy dla siebie.
  • Staraj się nie drapać skóry głowy. Może to jeszcze bardziej podrażnić skórę głowy i nie przyśpieszy rozwiązania twojego problemu z łupieżem. Ponadto, upewnij się, że twoje włosy i skóra głowy mają dostęp do świeżego powietrza. Unikaj noszenia czapek, kiedy borykasz się z łupieżem.
  • Jeżeli problem z łupieżem jest poważniejszy, możesz wypróbować dodatkowe produkty dermatologiczne poza samym szamponem przeciwłupieżowym, takie jak spraye, kremy i maści przeciwłupieżowe. Scalp Cure od Australian Bodycare jest bardzo skuteczny w przypadku problemów ze skórą głowy. W przeciwieństwie do wielu silniejszych produktów leczniczych, jest tak łagodny, że może być codziennie stosowany przez długi okres.
  • Jeśli masz silny łupież, być może warto wypróbować silniejszy szampon przeciwłupieżowy zawierający dwusiarczek selenu. Substancja ta pomaga zmniejszyć nasilenie łupieżu, dzięki czemu można go łatwo zmyć.

Ponadto, szampony te mają działanie hamujące produkcję sebum, które może przyczyniać się do nasilenia się łupieżu. Inne produkty przeciwłupieżowe zawierają kwas salicylowy, który również może zmniejszyć nasilenie i usuwać płatki skóry, a także zapobiegać powstawaniu łupieżu. Jednak tego typu środki powinny być dostępne wyłącznie na receptę.

Istnieje również kilka silniejszych produktów leczniczych, z których niektóre można kupić w aptece, a inne wydawane są na receptę. Można między innymi wypróbować leki zawierające środki przeciwgrzybicze, takie jak ketokonazol lub cyklopiroksolaminy.

Powyższe substancje chemiczne wnikają w skórę głowy i zwalczają grzyby drożdżopodobne, które powodują łupież. Takie produkty lecznicze są zwykle stosowane kilka razy w ciągu tygodnia przez okres kilku tygodni, po czym leczenie jest ograniczane lub całkowicie wstrzymywane.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Krok bliżej do marzeń o pięknych, lśniących i zdrowych włosach


Najczęściej zadawane pytania dotyczące szamponów przeciwłupieżowych


Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?

Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać i jak sprawdzić, który rodzaj najbardziej odpowiada twoim potrzebom?

To zależy przede wszystkim od tego, jak poważny jest twój problem z łupieżem. Zawsze należy rozpoznać swój typ łupieżu, aby wiedzieć, jakiego szamponu przeciwłupieżowego użyć.

Jeśli masz suchy łupież biały, użyj zwykłego szamponu przeciwłupieżowego do jego leczenia. Jeśli twój łupież jest tłusty i żółtawy, może to być łojotokowe zapalenie skóry – wówczas należy użyć silniejszego szamponu przeciwłupieżowego z dodatkiem środków przeciwgrzybiczych.


Jaki szampon przeciwłupieżowy jest najlepszy?

Niemal każda dorosła osoba w pewnym momencie życia doświadcza problemów z łupieżem.

Skala problemu z łupieżem może się jednak bardzo różnić w zależności od osoby. Dlatego też szampon przeciwłupieżowy, którego potrzebujesz dla swojej skóry głowy może być inny niż ten, który stosują twoi znajomi.

Na początek wybierz szampon przeciwłupieżowy, który nie zawiera żadnych zbędnych substancji i chemikaliów, ponieważ mogą one pogłębić problem. Dotyczy to również zwykłych produktów do włosów, które mogą się okazać przyczyną występowania łupieżu.

Hair Clean Shampoo od Australian Bodycare to łagodny szampon zawierający olejek z drzewa herbacianego, który zwalcza i zapobiega pojawianiu się łupieżu. Jest bardzo łagodny i dobrze nawilża skórę głowy, dzięki czemu skóra pozostaje świeża i zdrowa.


Jak używać szamponu przeciwłupieżowego?

To zależy od konkretnego szamponu. Większość szamponów przeciwłupieżowych działa poprzez wmasowanie ich w mokre lub wilgotne włosy, pozostawienie na kilka minut, a następnie dokładne spłukanie.

Dokładny sposób użycia może się różnić w zależności od szamponu. Szampony mogą się różnić częstością ich stosowania. Jeśli używasz bardzo silnego szamponu przeciwłupieżowego, ponieważ na przykład cierpisz na egzemę - 1-2 razy w tygodniu może wystarczyć. Z kolei łagodniejsze szampony przeciwłupieżowe mogą być stosowane przy każdym myciu włosów przez okres kilku tygodni; z czasem będzie wystarczyło używać ich coraz rzadziej.

Zawsze należy przeczytać sposób użycia wybranego szamponu przeciwłupieżowego, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo stosować dany produkt. Należy również upewnić się, że szampon jest odpowiedni dla twojego stanu skóry, ponieważ niewłaściwy szampon może pogłębić problem a nawet spowodować dalsze podrażnienia skóry.


Co to jest szampon przeciwłupieżowy?

Szampon przeciwłupieżowy to produkt do pielęgnacji włosów, który najczęściej ogranicza wzrost drożdżaków na skórze głowy. Szampon przeciwłupieżowy wnika w skórę głowy i hamuje nadmierny wzrost drożdżaków, co z kolei zmniejsza problemy z łupieżem.

Jeśli doświadczasz reakcji alergicznej, egzemy lub innej choroby skóry, odpowiedni szampon przeciwłupieżowy może zawierać substancje łagodzące, które zmniejszają obrzęk, podrażnienie, zaczerwienienie i swędzenie.

Większość szamponów przeciwłupieżowych różni się od zwykłych szamponów tym, że zawierają pirytionian cynku lub ketokonazol.

Wiele produktów jest jednak wielofunkcyjnych, dzięki czemu mogą rozwiązywać kilka problemów włosów i skóry głowy jednocześnie. Szampon przeciwłupieżowy może więc z łatwością zmniejszyć występowanie łupieżu, jednocześnie nawilżając i odżywiając włosy.


Co to jest łupież?

Większość ludzi w pewnym momencie życia doświadczy problemów z łupieżem. Każdy z nas ma łupież, ponieważ są to po prostu martwe komórki skóry głowy, które są naturalnie wydzielane przez organizm.

Nasze ciała nieustannie produkują nowe komórki skóry, które zastępują stare. W związku z tym, stare komórki skóry muszą zostać usunięte, co skutkuje pojawieniem się łupieżu.

Jednak nie każdy doświadczy poważnych problemów z łupieżem. W większości przypadków, łupież będzie suchymi, białymi płatkami, które czasami można zobaczyć na skórze głowy, we włosach i na ramionach.

Jeżeli doświadczasz jakiejkolwiek zmiany z powodu pojawienia się łupieżu, na przykład podrażnienia lub zaczerwienienia skóry głowy albo odczuwasz stres związany z jego występowaniem, warto poszukać rozwiązania tego problemu.

Innym rodzajem łupieżu jest tłusty łupież o żółtawej barwie. Łupież ten pojawia się podczas łojotokowego zapalenie skóry i towarzyszy mu zwykle zaczerwienienie się skóry oraz uczucie swędzenia – w tym przypadku należy zasięgnąć opinii dermatologa, który pomoże w doborze odpowiedniego leczenia.

Łupież może pojawić się z wielu różnych powodów, m.in. z powodu suchej skóry głowy i stosowania drażniących skórę produktów do pielęgnacji włosów. Zazwyczaj jednak jest on spowodowany przerostem grzyba Pityrosporum Ovale, który naturalnie pojawia się na skórze głowy każdego człowieka.

Trzeba jednak dbać, aby grzybica się nie rozwijał i nie wywołał stanu zapalnego skóry głowy. Jeżeli grzybica się rozwinie, skóra przyśpieszy proces produkcji nowych komórek powodując pojawienie się łupieżu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dlaczego powstaje łupież?


Jak leczyć łupież?

Łupież można leczyć na różne sposoby, stosując tylko jedną metodę lub kombinację kilku.

Dobór właściwego leczenie zależy od rodzaju łupieżu. Jeśli cierpisz na poważniejszą chorobę skóry, możesz potrzebować bardziej specjalistycznego leczenia. By pozbyć się białego suchego łupieżu, wystarczy użyć zwykłego szamponu przeciwłupieżowego, takiego jak Hair Clean od Australian Bodycare.

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie