Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Włosy, o których marzymy

Są tacy, którzy chcieliby mieć mniej włosów lub cieńsze włosy, inni marzą o tym, by mieć ich więcej, niezależnie od koloru i siły. Większość z nas, którzy mają dużo włosów na głowie, marzy o dobrych, mocnych włosach, które wyglądają zdrowo i są zadbane. Dla niektórych to marzenie już się spełniło - inni wciąż marzą. Wszyscy chcemy mieć zdrowe włosy, mocne i lśniące, które nie są tłuste ani nadmiernie puszące się. Chcemy włosów, które są pełne "życia".

Każdy z nas jest inny, jeśli chodzi o włosy na głowie, czy są cienkie czy grube, delikatne czy mocne, kręcone czy proste czy jaki mają kolor. Jakość włosów, to, kiedy łysiejemy, czy są kręcone lub proste i jaki mają kolor, są w dużym stopniu dziedziczne; i oczywiście nie możemy zmienić naszych genów. Nie możemy nawet zdecydować, czy będziemy cierpieć na choroby, które wpływają na nasze włosy. Możemy jednak zrobić wiele, by nasze włosy były zdrowsze, mocniejsze i piękniejsze.

Czy jesteś gotowa podjąć wysiłek, by uzyskać piękne i zdrowe włosy, o których marzysz? Jeśli tak, to przeczytaj nasz przewodnik, gdzie dowiesz się o tym, jak dbać o włosy i jakich produktów stosować.


Doświadczanie wypadania włosów

Nasze włosy mają duże znaczenie dla naszego samopoczucia, ponieważ są tak widoczne. Nie chodzi tylko o to, że chcemy mieć idealną fryzurę, aby wyrazić naszą indywidualność, ale także chcemy mieć piękne, zdrowe i zadbane włosy. Utrata włosów lub ich bezżywotny, cienki i niezdrowy wygląd mogą naprawdę wpłynąć na nasze samopoczucie.

Włosy rosną około jednego centymetra miesięcznie. Każde pojedyncze pasmo włosów rośnie przez dwa do sześciu lat, a następnie wypada. Normalnym zjawiskiem jest utrata 50-100 włosów dziennie.

Zestaw przeciw wypadaniu włosów z biotyną i Capilia Longa
3 produkty do włosów cienkich, delikatnych z tendencją do wypadania
+15.000 recenzji
Cena regularna 199,99 zl
Cena promocyjna 199,99 zl Cena regularna 249,99 zl
3 produkty do włosów cienkich, delikatnych z tendencją do wypadania

Przyczyny problemów z włosami

Niezdrowy tryb życia i zła dieta są przyczynami wielu chorób i zaburzeń. Na nasz ogólny stan zdrowia wpływa to, co jemy, pijemy i nasz ogólny styl życia, co z kolei ma wpływ na naszą skórę i włosy.

Zła dieta i styl życia mogą powodować problemy z wypadaniem włosów, ale możemy również doświadczyć problemów z łupieżem, przetłuszczającymi się włosami, suchymi czy cienkimi i pozbawionymi życia. 

Częste przyczyny problemów z włosami:

  • Reakcje na szampon, produkty do stylizacji, środki do farbowania włosów i podobne produkty.
  • Ciepło suszarki do włosów, prostownicy i lokówki.
  • Ekspozycja na słońce lub bardzo niskie temperatury.
  • Zaburzenia równowagi hormonalnej, w tym ciąża.
  • Niedobór witamin.
  • Niezdrowa dieta.

Z wiekiem większość ludzi doświadcza większej utraty włosów, niż kiedy byli młodsi. Jeśli jednak nagle stracisz dużo włosów w młodym wieku, może to być oznaką innego problemu. Może to być zaburzenie metabolizmu, niedobór witamin lub brak równowagi hormonalnej. Oczywiście, w przypadku mężczyzn może to być również spowodowane dziedziczną skłonnością do wczesnego łysienia. 

Wiele czynników wpływa na nasze włosy

Szampon do włosów i różne produkty do pielęgnacji włosów mogą być dla nich szkodliwe. To samo można powiedzieć o cieple suszarki, prostownicy i lokówki. Wszystkie te narzędzia wysuszają i osłabiają włosy.

Słońce, niskie temperatury i silne wiatry mogą wysuszać naszą skórę, co wymaga od nas stosowania kremów nawilżających. Jednak te czynniki mogą również wysuszać nasze włosy. Jest to szczególnie widoczne latem, kiedy słońce, słona woda i chlor uszkadzają pasma włosów. Możesz to również zauważyć w zimie, kiedy włosy wysychają na mrozie, podobnie jak skóra.

Równowaga hormonalna w Twoim organizmie również ma wpływ na Twoje włosy. Brak równowagi hormonalnej w organizmie może mieć wpływ na Twoją skórę, co może prowadzić do powstawania wyprysków i matowej cery. Zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu mogą również wpływać na włosy. Na przykład, w okresie dojrzewania wiele kobiet nagle odczuwa różnice w swojej wadze, skórze i włosach; niektóre mogą doświadczyć poważnej utraty włosów, gdy zaczynają przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Ponadto, podczas ciąży włosy przechodzą w fazę spoczynku, więc ich wzrost jest wolniejszy i może się okazać, że włosy nie są takie same jak przed ciążą; tak więc równowaga hormonalna w organizmie ma duży wpływ na nasze włosy.

Leki mogą wpływać zarówno na włosy, jak i na skórę. Jeśli ten lek jest niezbędny, nie możesz wiele zrobić z jego wpływem na włosy. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, wysokiego ciśnienia krwi i raka może powodować problemy z włosami. Na przykład, często obserwujemy wypadanie włosów u pacjentów z rakiem poddawanych chemioterapii. 

Niedobór żelaza oraz witamin B i D wpływa na wygląd włosów. Oprócz niedoboru witamin, stres, niezdrowa dieta i styl życia również wpływają na cały organizm, w tym na włosy. Często mówi się, że nasze włosy odzwierciedlają nasz ogólny stan zdrowia; zdrowa i zróżnicowana dieta oraz styl życia mogą mieć pozytywny wpływ na Twoje włosy.


Stosowanie właściwych produktów do włosów

Jeżeli nie masz problemów z włosami, nie ma potrzeby zmiany produktów, których stosujesz. Jeżeli jednak doświadczasz takich problemów jak przetłuszczanie się włosów, łupież, suchość włosów, osłabienie włosów, cienkie włosy lub inne problemy, warto przyjrzeć się produktom, których używasz - a także produktom do ciała. 

Jeśli jest coś, co możesz zrobić, aby zmienić swoją nierównowagę hormonalną, leki, witaminy, stres i dietę, oczywiście powinieneś zrobić to w pierwszej kolejności. Po rozwiązaniu głównych problemów, możesz zastanowić się, jak traktować swoje włosy. 

Włosy muszą być traktowane inaczej niż ciało. Nie możesz po prostu używać każdego szamponu i produktów do stylizacji, musisz znaleźć produkty, które są dostosowane do Twoich włosów i skóry głowy.

Dlatego nie jest dobrym pomysłem kupowanie jednego szamponu dla całej rodziny. Zamiast tego, każda osoba w rodzinie powinna mieć swój własny, osobisty szampon, który dokładnie jej odpowiada. Mężczyźni, szczególnie, po prostu wybierają pierwszy szampon, jaki znajdą, zamiast tego powinni poświęcić czas na sprawdzenie, które szampony pasują do ich typu włosów i skóry głowy. Jest to najlepszy sposób na zapewnienie sobie zdrowych włosów. 

Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu
+15.000 recenzji
Cena regularna 149,99 zl
Cena promocyjna 149,99 zl Cena regularna 174,99 zl
Zestaw produktów do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry głowy i łupieżu

Kupuj szampon, który jest przyjazny dla skóry głowy

Kiedy kupujemy szampon, większość z nas ma tendencję do wybierania formuły ze względu na efekty, jakie będzie ona miała na nasze włosy, ale generalnie powinniśmy przede wszystkim skupić się na szamponach, które będą dbały o skórę głowy.

Na przykład, jeśli Twoje włosy są słabe i suche na końcach, być może z powodu częstego farbowania lub ekspozycji na słońcu, prawdopodobnie założysz, że potrzebujesz naprawdę pielęgnującego, nawilżającego szamponu. Jeśli jednak masz również tłustą skórę głowy, która skleja włosy, taki szampon będzie dla Ciebie zbyt surowy. Zamiast tego, potrzebujesz szamponu do włosów tłustych, który został opracowany specjalnie z myślą o tłustej skórze głowy. Musisz także zadbać o swoje końcówki włosów stosując inne produkty do pielęgnacji włosów, w przeciwnym razie ryzykujesz, że Twoja skóra głowy będzie się jeszcze bardziej przetłuszczać.

Dobre rady dla tłustych włosów

Jeśli masz tłuste włosy i przetłuszczającą się skórę głowy, prawdopodobnie myjesz włosy codziennie. To może nie być dobry pomysł, ponieważ myjąc włosy wysuszamy skórę głowy i usuwamy naturalną warstwę olejków. To sygnał dla organizmu, że gruczoły łojowe (mieszki włosowe) muszą produkować więcej sebum, które chroni skórę głowy przed nadmiernym wysuszeniem. Kiedy skóra głowy produkuje więcej sebum, skóra głowy i włosy stają się bardziej tłuste.

Dlatego powinnaś przestać myć włosy codziennie, a spróbować myć je co drugi dzień. Na początku możesz czuć się niekomfortowo, ale stopniowo będzie coraz lepiej. Powinnaś także unikać stosowania suchego szamponu w dni, w które nie myjesz włosów, ponieważ suchy szampon wchłania olej ze skóry głowy.

Istnieje wiele produktów przeznaczonych dla tłustych włosów i skóry głowy, w tym naturalne szampony, które mogą być najlepszym rozwiązaniem. Składniki takie jak rumianek, olejek z drzewa herbacianego, koper włoski i rozmaryn są znane z tego, że dobrze łagodzą podrażnienia tłustej skóry głowy.

ZOBACZ WIĘCEJ: Szampon do włosów przetłuszczających się

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak pozbyć się przetłuszczających się włosów

Od włosów suchych do zadbanych i zdrowych

Zbyt częste mycie włosów nie przynosi korzyści. Może to powodować problemy z przetłuszczającymi się włosami i skórą głowy, ponieważ dochodzi wtedy do nadprodukcji tłuszczu w skórze głowy i może też powodować problemy z suchymi włosami i skórą głowy, ponieważ skóra głowy staje się odtłuszczona.

Suche włosy i sucha, być może podrażniona, skóra głowy potrzebują nawilżenia. Istnieje wiele szamponów do włosów suchych - wybierz jeden. Jeśli wolisz szampon z naturalnymi składnikami, to wybiersz taki, który zawiera przynajmniej jeden z tych oto składników: masło shea, Tea Tree olejek, olej kokosowy i olej z orzechów to dobre składniki dla suchych włosów.

Zdrowe włosy bez łupieżu

Łupież na skórze głowy jest najczęściej spowodowany grzybem drożdżowym. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w szampon, który zwalcza bakterie i działa przeciwświądowo. Naturalne środki, takie jak Tea Tree olejek i aloes, są znane z właściwości przeciwświądowych. Jeśli bardzo cierpisz na łupież, możesz potrzebować szamponu leczniczego zawierającego dziegcie, siarkę lub cynk. Te znajdziesz w aptece.

Kiedy masz łupież, twoje włosy i skóra głowy korzystają z powietrza i światła. Noś więc nakrycie na głowie tak często, jak to możliwe. Zaczerpnij trochę świeżego powietrza. I upewnij się, że produkty do stylizacji są używane tylko na włosach i końcówkach, a nie na skórze głowy.

Od pozbawionych życia matowych włosów do żywych, lśniących i zdrowych włosów

Jeśli masz cienkie, pozbawione życia włosy bez połysku, wybieraj szampony, odżywki i produkty do pielęgnacji włosów, które nie są zbyt ciężkie, bo włosy będą się oklejać. Jeśli wolisz produkty naturalne, dobrym wyborem będą produkty zawierające Tea Tree olejek i aloes.

Zastanów się również, czy nie wysuszasz i nie niszczysz swoich włosów, używając suszarek, prostownic i lokówek - być może nawet bez wcześniejszego zabezpieczenia włosów produktami do pielęgnacji i stylizacji.

Porady dla wszystkich rodzajów włosów

Niezależnie od rodzaju włosów, ciepła suszarek, prostownic i lokówek, urządzenia te mogą mieć negatywny wpływ na włosy. Dlatego też, gdy ich używasz, ważne jest, byś stosował produkty do stylizacji, którę chronią włosy przed wysoką temperaturą.

Zarówno słońce, jak i zimno wymagają dodatkowej pielęgnacji dla wszystkich rodzajów włosów, więc pamiętaj o tym, gdy słońce przypieka latem, a włosy są mokre od słonej wody, oraz gdy zimowy chłód gryzie włosy i skórę. Dodatkowa pielęgnacja jest konieczna, by włosy były zdrowe i zadbane, a nie zniszczone i zmęczone.

Włosy krótkie lub długie, kręcone lub proste

Szampon do włosów powinien być dobrany przede wszystkim do stanu skóry głowy. Ale przy wyborze szamponu można też wziąć pod uwagę długość włosów, ich strukturę i jakość. Krótkie i długie włosy nie wymagają tego samego. Włosy kręcone i proste również nie potrzebują tych samych produktów. A cienkie i delikatne włosy wymagają innego rodzaju pielęgnacji niż duże, mocne włosy, które trudno ujarzmić.

Zarówno krótkie, jak i długie włosy wymagają pielęgnacji, ale nie ulega wątpliwości, że długie włosy wymagają nieco więcej czasu na co dzień. Mycie i suszenie długich włosów trwa dłużej. Dokładne rozczesanie włosów wymaga czasu. A o końcówki trzeba dobrze dbać, by się nie rozdwajały. Niezależnie od tego, jak dobrze o nie dbasz, włosy i tak trzeba podcinać raz na jakiś czas, by wyglądały na zadbane, piękne i zdrowe. Krótkie włosy szybciej się myje pod prysznicem, szybko schną i nie trzeba ich długo rozczesywać. Jeżeli wiesz, że nie chcesz poświęcać zbyt wiele czasu swoim włosom, krótkie włosy mogą okazać się przydatne. Wielu mężczyzn właśnie takie włosy preferuje: krótkie, szybkie i łatwe do umycia i ułożenia.

Włosy kręcone i proste nie mają zupełnie tej samej struktury, dlatego różne produkty mogą mieć na nie różny wpływ. Włosy proste lub cienkie mogą potrzebować dodania objętości, natomiast włosy kręcone lub ciężkie mogą wymagać ujarzmienia, aby zapobiec puszeniu się.

W przypadku włosów cienkich lub delikatnych, nie używaj produktów zbyt ciężkich, ponieważ włosy będą się oklejać. Stosuj raczej lekkie produkty, które uniosą włosy. Z kolei mocne włosy mogą wymagać lekkiego ujarzmienia. Może to wymagać nawilżenia i nieco cięższych produktów.


FAQ na temat zdrowych włosów


Jak uzyskać zdrowe włosy?

Zdrowe włosy to włosy, które są zadbane i odżywione dobrymi produktami do włosów. Ale zdrowe włosy to także dobre samopoczucie, zdrowe odżywianie oraz unikanie stresu, ponieważ nasz ogólny stan zdrowia wpływa na nasze włosy.


Jak uzyskać długie i zdrowe włosy?

Długie włosy wymagają wiele czasu i troski, by wyglądały zdrowo i były zadbane. Nawet jeśli chcesz mieć długie włosy, końcówki muszą być regularnie podcinane, by nie rozdwajały się i nie stawały cienkie. Musisz także dbać o włosy stosując produkty odpowiednie dla Twojego rodzaju włosów. Pamiętaj też o dokładnym spłukaniu włosów po umyciu. Spłukiwanie szamponu i odżywki z długich włosów może być trudne, ale ważne jest, by nic nie pozostało, w przeciwnym razie włosy i skóra głowy mogą się przetłuszczać.


Czy włosy przetłuszczające się są zdrowe?

Tłuste włosy nie są niezdrowe. To znak, że Twoje włosy i skóra głowy produkują zbyt dużo tłuszczu. W rzeczywistości, jeśli chcesz pozbyć się tłustych włosów, powinnaś myć je o wiele rzadziej niż prawdopodobnie robisz to obecnie. Mycie włosów wysusza skórę głowy, a to sygnał dla Twojego organizmu, aby produkować więcej tłuszczu w skórze głowy.

Są nawet tacy, którzy uważają, że zdrowiej byłoby w ogóle nie myć włosów i pozwolić im przetłuszczać się tak, jak sobie tego życzą. Z czasem równowaga tłuszczowa sama się poprawi i włosy nie będą się już przetłuszczać. Niewiele osób jednak chce to zrobić.


Jak znaleźć odpowiedni szampon do włosów?

Wybierając szampon do włosów, należy wziąć pod uwagę stan skóry głowy, ponieważ to przede wszystkim ona wymaga mycia i pielęgnacji podczas mycia włosów. Resztę włosów i końcówki można pielęgnować później, stosując odpowiednie produkty. Często jednak można znaleźć szampon, który będzie odpowiadał jednocześnie skórze głowy i włosom.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie