Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Kto może mieć wągry na plecach?

Wągry na plecach są utrapieniem wielu osób. Zarówno kobiet jak i mężczyzn, młodych i starszych. Jednak przeważają ludzie młodzi, którzy cierpią z powodu wągrów na plecach, podobnie jak przeważają ludzie młodzi, którzy cierpią z powodu pryszczy w innych miejscach na ciele.

Podczas gdy większość ludzi pozbędzie się problemów ze skórą po przejściu okresu dojrzewania, niektórzy mężczyźni nadal mają problemy ze skórą na plecach, nawet jeśli pozbyli się wągrów ny reszcie ciała. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.


Jak wygląda skóra z wągrami na plecach?

Chociaż skóra z wągrami nie jest poważną chorobą skóry, stanowi ona poważny problem dla osób, które cierpią z tego powodu, ponieważ nie jest miło mieć plecy, twarz lub inny obszar pokryty widocznymi pryszczami. Nieczysta skóra na plecach wygląda tak samo jak nieczysta skóra w innych miejscach na ciele i twarzy. Możesz mieć zaskórniki lub pryszcze - albo jedno i drugie. Mogą one występować w dowolnym miejscu na plecach - od ramion aż po pośladki.

Wągry na plecach

Wągry nazywane są również zaskórnikami. Mogą to być zaskórniki, zwane również małymi czarnymi kropkami na plechach. Często występują w skupiskach i znajdują się zazwyczaj na poziomie skóry. Dlatego można je zobaczyć, ale nie czuć. W zaskórnikach nie ma bakterii. Jeśli jednak do zaskórnika dostaną się bakterie, czyli zatkany gruczoł łojowy, zaskórnik może przekształcić się w zaogniony pryszcz.

Na plecach mogą pojawić się również białe zaskórniki, zwane whiteheads. Ze względu na swój kolor są one (na szczęście) trudniejsze do zauważenia. Można je jednak wyczuć, ponieważ są to małe guzki pod skórą. Białe zaskórniki są również spowodowane nagromadzeniem się łoju, który - zamknięty pod powierzchnią skóry i nie mogący się wydostać - tworzy mały, biały, twardy guzek.

Pryszcze na plecach

Jednak rzadko to właśnie zaskórniki są najgorszym problemem, jeśli chodzi o trądzik na plecach. Wągry są gorsze, ponieważ są bardziej widoczne, nawet jeśli są na plecach. Zazwyczaj zaczynają się jako czerwona, lekko uniesiona plama skóry, która powiększa się i staje się bardziej delikatna, gdy wypełnia się żółtą ropą.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wągry na plecach - Poradnik leczenia wągrów na plecach


Jak pozbyć się wągrów na plecach?

Wągry wymagają troski i uwagi. Możesz oczywiście czekać, aż pryszcze i zaskórniki na plecach i w innych miejscach znikną z wiekiem, ale jeśli chcesz się ich pozbyć wcześniej, musisz zacząć myć, oczyszczać i pielęgnować swoją skórę. Nie tylko skóra na twarzy wymaga oczyszczania i nawilżania. Skóra na Twoim ciele również wymaga uwagi, jeśli chcesz mieć ładną i czystą skórę.

Skóra pleców musi być myta, oczyszczana i pielęgnowana

Nie możesz użyć tylko wody, jeśli chcesz pozbyć się wągrów na plecach. Będziesz potrzebować do tego mydła. Potrzeba czegoś więcej niż tylko wody, aby usunąć nadmiar oleju i brudu ze skóry. A twoje plecy mogą się bardzo pocić, zwłaszcza jeśli ćwiczysz. Ważne jest, aby regularnie zmywać pot i brud z pleców, najlepiej zaraz po spoceniu się, aby nie pozostawały one zbyt długo na skórze. Upewnij się również, że szybko przebierzesz się w czyste ubrania, aby nie mieć wilgotnych i brudnych ubrań bezpośrednio na skórze.

Upewnij się więc, że myjesz i oczyszczasz skórę, ale używaj łagodnych i przyjaznych dla skóry produktów do skóry z wągrami, aby nie być dla niej zbyt surowym.

Jeśli po prostu szorujesz skórę ostrymi produktami, ryzykujesz wysuszenie skóry, która w odpowiedzi zacznie produkować więcej oleju, co z kolei stworzy podłoże dla bardziej zanieczyszczonej skóry.

Stosuj łagodne i przyjazne dla skóry produkty

Najlepiej jest używać  łagodnych i przyjaznych dla skóry produktów do mycia. Można na przykład użyć płynu do mycia ciała od Australian Bodycare. Skutecznie oczyszcza, nie wysusza skóry i zapobiega rozwojowi bakterii, ponieważ zawiera Tea Tree olejek. Po umyciu i oczyszczeniu skóry należy ją nawilżyć, aby nie stała się zbyt sucha. Możesz użyć kremu do skóry zanieczyszczonej lub nieco lżejszego balsamu, który również działa przeciwko bakteriom i zanieczyszczonej skórze. Body zestaw zawiera zarówno balsam do ciała do skóry nieczystej, jak i krem do ciała.

Zestaw dla suchej skóry
3 x produkty dla suchej skóry ciała
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 194,99 zl
Zestaw dla suchej skóry - 3 x produkty dla suchej skóry ciała

Tabletki lub kremy na wągry na plecach

Jeśli masz poważne problemy ze skórą na plecach, rozwiązaniem może być leczenie medyczne. Wymaga to wizyty u lekarza lub dermatologa, który może wypisać receptę na tabletki lub maść/krem. Tabletki działają na skórę w każdym miejscu na ciele, natomiast maść/krem należy nakładać miejscowo, co oczywiście może być nieco utrudnione na plecach.

Nieczysta skóra i dieta / styl życia

Opinie na temat tego, czy nasza dieta i styl życia odgrywają rolę w rozwoju wągrów, są podzielone. Nie ma badań, które mogłyby udowodnić związek między, na przykład, tłustymi pokarmami a skazą na skórze. Jednak stres może odgrywać pewną rolę, ponieważ stres może wpływać na równowagę hormonalną, co z kolei może wpływać na wygląd skóry z skazami. Oprócz wpływu hormonów na rozwój skóry trądzikowej, rolę mogą odgrywać również nasze geny. Niestety, jeśli Twoja mama lub tata cierpią z powodu przebarwionej skóry, to jest bardziej prawdopodobne, że Ty również będziesz je miał.

Porady dotyczące wągrów na plecach

Najważniejszą bronią w walce z wągrami na plecach i wszędzie indziej na ciele i twarzy jest oczyszczanie i pielęgnacja. Niestety, nie ma cudownych lekarstw, które sprawią, że twoja skóra będzie czysta i przejrzysta w mgnieniu oka, więc najlepszą radą, jaką możesz otrzymać, jest:

  • Bądź cierpliwy - pozbycie się nieczystej skóry wymaga czasu.
  • Wprowadź dobrą rutynę - Twoja skóra wymaga pielęgnacji rano i wieczorem. Trzeba ją myć, oczyszczać i nawilżać.
  • Używaj łagodnych i przyjaznych dla skóry produktów - ważne jest, aby wybierać produkty, które są szczególnie odpowiednie dla skóry z przebarwieniami.
  • Unikaj stresu - wydaje się, że stres może mieć wpływ na rozwój skóry z wągrami.

Dlaczego na plecach pojawiają się wągry?

Skóra trądzikowa najczęściej dotyka młodych ludzi w okresie dojrzewania, ale może pojawić się także w innych momentach życia, na przykład podczas stresu lub zmian hormonalnych (np. po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych lub w czasie ciąży).

Przyczyna powstawania wągrów na plecach jest taka sama jak przyczyna powstawania pryszczy na twarzy i wszędzie indziej. Kiedy w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, jedną z konsekwencji jest to, że organizm produkuje więcej sebum.

Może to prowadzić do zatkania gruczołów łojowych, ponieważ sebum nie może wydostać się na zewnątrz. I wtedy mamy nieczystą skórę z pryszczami lub zaskórnikami. Zanieczyszczona skóra pojawia się najłatwiej tam, gdzie mamy najwięcej gruczołów łojowych, które mogą się zatkać, a są to zarówno plecy, jak i twarz oraz pośladki.


Odpowiednie produkty

Zestaw do ciała na pryszcze, zaskórniki, trądzik na plecach i pośladkach
3 produkty z naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
Zestaw do ciała na pryszcze, zaskórniki, trądzik na plecach i pośladkach - 3 produkty z naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie