Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

1. Grzybica pochwy nie jest niebezpieczna

Grzybica pochwy jest spowodowana zakażeniem drożdżakami Candida Albicans. Wszystkie kobiety mają drożdżaki na błonie śluzowej pochwy; jest to całkowicie naturalne. Jeśli jednak flora bakteryjna w pochwie zmieni się tak, że grzyb będzie miał zbyt korzystne warunki wzrostu, może to prowadzić do rozwoju infekcji grzybiczej w pochwie.

Pleśniawki pochwy są nieszkodliwe, ale pieczenie, swędzenie, upławy i inne objawy są bardzo nieprzyjemne, dlatego w przypadku ich wystąpienia należy zawsze natychmiast podjąć leczenie.

Przeczytaj także: Jak leczyć swędzenie pochwy?


2. Objawy pleśniawki pochwy są trudne do przeoczenia

Objawy pleśniawki pochwy są trudne do zignorowania - są niewygodne i irytujące. Nie ma wątpliwości, że coś jest nie tak, jeśli pojawiła się pleśniawka pochwy. A jeśli miałaś ją już wcześniej, bez wątpienia natychmiast rozpoznasz jej objawy.

Najczęstsze objawy pleśniawki pochwy to:

 • Swędzenie, pieczenie, ból, podrażnienie i często czerwonawa wysypka wokół otworu pochwy.
 • Wydzielina podobna do twarogu - biaława i gęsta w konsystencji. Zwykle nie powoduje nieprzyjemnego zapachu z pochwy.
 • Ból i dyskomfort podczas stosunku.
 • Pieczenie podczas siusiania.

3. Grzybica pochwy może wystąpić u każdej kobiety

Wszystkie dorosłe kobiety mogą zarazić się grzybicą pochwy (znaną również jako pleśniawka pochwy lub pleśniawka narządów płciowych) - a trzy na cztery kobiety doświadczą drożdżycy pochwy przynajmniej raz w życiu.

Grzybica pochwy występuje, gdy naturalna równowaga w pochwie została zakłócona, tak że kwaśne środowisko nie jest już wystarczająco kwaśne, co stwarza grzybom zbyt korzystne warunki do rozwoju.


WSKAZÓWKA:

Masz problemy ze swędzeniem, pieczeniem, bolesnością i podrażnieniami w okolicach intymnych? W takim razie możesz wybrać produkt zawierający olejek z drzewa herbacianego, który znany jest ze swojej skuteczności w walce z podrażnieniami i swędzeniem. Może to być produkt Femigel marki Australian Bodycare.

2 produkty do higieny intymnej na suchość, nieprzyjemny zapach i swędzenie pochwy
Produkty do higieny intymnej na pieczenie, swędzenie i podrażnienia intymne
+15.000 recenzji
Cena regularna 119,99 zl
Cena promocyjna 119,99 zl Cena regularna 139,99 zl
2 produkty do higieny intymnej na suchość, nieprzyjemny zapach i swędzenie pochwy - Produkty do higieny intymnej na pieczenie, swędzenie i podrażnienia intymne

4. Najczęstsze przyczyny infekcji grzybiczej pochwy

Środowisko w pochwie jest zwykle kwaśne (o niskiej wartości pH). Jeśli równowaga pH zostanie zaburzona, zabijając zbyt wiele naturalnych bakterii kwasu mlekowego w pochwie, może to prowadzić do infekcji grzybiczych. Może to mieć różne przyczyny.

Niektóre z najczęstszych przyczyn to:

 • Leczenie penicyliną, kortyzonem i lekami immunosupresyjnymi, na przykład w związku z radioterapią i chemioterapią.
 • Stosunek płciowy (plemniki o odczynie zasadowym mogą zaburzyć naturalną równowagę kwasową w pochwie).
 • Zmiany hormonalne podczas ciąży.
 • Cukrzyca (zwiększona ilość cukru we krwi sprzyja rozwojowi grzybów).
 • Nadmierna higiena z użyciem perfumowanych produktów.
 • Noszenie obcisłych majtek i/lub obcisłych spodni, które tworzą zbyt duszne i wilgotne środowisko.
 • Stosowanie wkładek higienicznych, podpasek i tamponów, które stale utrzymują wilgotne i duszne środowisko.

Przeczytaj także: Leczenie grzybicy pochwy


5. Grzybica pochwy nie jest zakaźną chorobą przenoszoną drogą płciową

Kobiety mogą zarażać mężczyzn drożdżakami, ale mężczyźni nie mogą zarażać kobiet. Drożdżyca pochwy nie jest więc chorobą przenoszoną drogą płciową.

Należy jednak zawsze upewnić się, że infekcja drożdżakowa pochwy jest leczona, zarówno w celu uniknięcia nieprzyjemnego dyskomfortu, jak i w celu uniknięcia zarażenia partnera. Jeśli został zarażony i doświadcza objawów pleśniawki, powinien również szukać leczenia, aby uniknąć nieprzyjemnego dyskomfortu.


6. Pleśniawki pochwy powinny być zawsze leczone

Grzybica pochwy powinna być leczona, ponieważ bardzo rzadko ustępuje samoistnie i nie ma potrzeby cierpieć w milczeniu, czekając.

Jeśli doświadczasz objawów pleśniawki pochwy po raz pierwszy, możesz udać się do lekarza w celu uzyskania ostatecznej diagnozy. Przeprowadzi on badanie ginekologiczne i wykona mikroskopię wydzieliny z pochwy. Jeśli drożdżyca pochwy pojawi się po raz drugi, z pewnością rozpoznasz objawy i będziesz wiedziała, że ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia (krem na grzybicę pochwy jest dostępny bez recepty).

Możesz zdecydować się na tradycyjne środki, takie jak kremy lub czopki, które można kupić w aptece. W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem.


PORADA: Problemy ze swędzeniem, podrażnieniem i suchością podczas stosunku? 

Wiele kobiet doświadcza swędzenia, pieczenia i podrażnienia po stosunku, co może być naprawdę niekomfortowe. Jeśli przyczyną problemu jest seks, pomocne może być stosowanie żelu łagodzącego suchość pochwy i dyskomfort intymny. Firma Australian Bodycare opracowała żel zawierający olejek z drzewa herbacianego. Intim glide jest testowany dermatologicznie i może złagodzić suchość i dyskomfort intymny oraz zapewnić obojgu zmysłowe doznania.

Lubrykanty na bazie wody przeciw suchości, swędzeniu i szczypaniu
Naturalny żel intymny przeciw suchości w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 64,99 zl
Cena promocyjna 64,99 zl Cena regularna
Lubrykanty na bazie wody przeciw suchości, swędzeniu i szczypaniu - Naturalny żel intymny przeciw suchości w okolicach intymnych

7. Leczenie pleśniawki pochwy

Dostępne są różne zabiegi przywracające naturalną równowagę w pochwie:

 • Można zaopatrzyć się w krem, który nakłada się bezpośrednio na dany obszar. Można wybrać produkt medyczny dostępny bez recepty w aptece.
 • Można też kupić czopki, które wprowadza się do pochwy. Podobnie jak krem, czopki są dostępne bez recepty w aptekach. Często dobrym pomysłem jest połączenie tabletek i kremu.
 • Pacjent może otrzymać tabletki do zażywania. Leczenie tabletkami musi być przepisane przez lekarza, ponieważ tabletki są wydawane wyłącznie na receptę. Zazwyczaj jest to leczenie wybierane przez lekarza, jeśli krem dopochwowy i czopki nie pomogły.

Przeczytaj także: Jak leczyć swędzenie pochwy?


8. Grzybica pochwy nie powinna być leczona jogurtem.

Być może słyszałaś starą ludową opowieść o jogurcie lub innych kwaśnych produktach mlecznych jako skutecznym lekarstwie na pleśniawki pochwy? Nie jest to zalecana rada, ponieważ nie ma naukowych dowodów potwierdzających ten efekt, ale oczywiście nie można wykluczyć, że ta rada rzeczywiście pomogła niektórym kobietom.

Jeśli wolisz leczenie naturalnymi produktami, możesz zamiast tego wybrać sprawdzone i dobrze udokumentowane produkty z naturalnymi składnikami. Zapytaj swojego lekarza, aptekę, Matas lub sklep ze zdrową żywnością.

Olejek z drzewa herbacianego jest znany jako skuteczny środek na swędzenie i podrażnienia. Olejek z drzewa herbacianego można znaleźć w produktach takich jak Femigel od Australian Bodycare.


9. Zapobieganie pleśniawkom pochwy

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. A jeśli jesteś kobietą, która wielokrotnie dostaje infekcji drożdżakowych pochwy, szczególnie ważne jest, aby wiedzieć, co możesz zrobić, aby uniknąć nawracających infekcji:

 • Należy unikać nadmiernej higieny w tym miejscu. Trzymaj się wody, ewentualnie uzupełnionej łagodnym bezzapachowym mydłem intymnym lub kremem barierowym, który nie zakłóca naturalnej równowagi pochwy.
 • Należy również unikać codziennego stosowania wkładek higienicznych i obcisłych majtek syntetycznych, które utrzymują środowisko pochwy nadmiernie nawilżone i zamknięte.

Jeśli często masz problemy ze swędzeniem i podrażnieniami wokół pochwy, możesz zdecydować się na codzienne stosowanie produktu zapobiegawczego, takiego jak Femi daily z olejkiem z drzewa herbacianego. Można go używać przez cały czas, a zawartość olejku z drzewa herbacianego skutecznie przeciwdziała swędzeniu i podrażnieniom.

Przeczytaj także: Jak zapobiegać pleśniawkom narządów płciowych?


Produkty Australian Bodycare

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie