Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest grzybica pochwy?

Grzybica narządów płciowych to bardzo częsta, bardzo nieprzyjemna, ale na szczęście również niegroźna dolegliwość. Pleśniawki narządów płciowych są spowodowane zakażeniem drożdżakiem Candida Albicans. Drożdże żyją i rozwijają się w ciepłych i wilgotnych środowiskach, w tym w wyściółce pochwy.

Wszyscy mamy grzyby w naszych ciałach i tak długo, jak nie pozwala im się namnażać bardziej niż normalnie, nie będziesz ich zauważać.

Przejdź bezpośrednio do:
Jak wygląda pleśń na narządach płciowych?
Leczenie grzybów w okolicy narządów płciowych
Zapobieganie grzybicy narządów płciowych
Produkty na dyskomfort intymny, taki jak swędzenie, podrażnienie, suchość i nieprzyjemny zapach

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Kto choruje na grzyby narządów płciowych?

Każda kobieta, młoda czy stara, i niezależnie od tego czy jest aktywna seksualnie czy nie, może zachorować na grzybicę narządów płciowych. Rzadko zdarza się, że dziewczęta mają grzybicę przed okresem dojrzewania.

Grzybica narządów płciowych znana jest również pod nazwami: grzybica pochwy, pleśniawka pochwy i grzybica krocza. I jest to coś, czego zdecydowana większość kobiet doświadczy w pewnym momencie swojego życia, albo raz, albo - niestety dla niektórych - wielokrotnie.

Przejdź od razu do: Leczenie grzybicy narządów płciowych

Dlaczego dochodzi do grzybicy narządów płciowych?

Kiedy dostajesz grzyba narządów płciowych, jest to spowodowane brakiem równowagi w pochwie. Naturalne środowisko kwasów mlekowych i naturalnej wydzieliny pochwy jest kwaśne (i ma niskie pH). Jeśli równowaga zostanie zaburzona, pH zmienia się i to właśnie wtedy może dojść do infekcji grzybiczej. Niektóre z najczęstszych powodów, dla których naturalna równowaga w pochwie jest zaburzona to:

 • Leki, takie jak kortyzon i leki immunosupresyjne podawane np. podczas radioterapii i chemioterapii.
 • Zmiany hormonalne w czasie ciąży, które również mogą wpływać na wyściółkę pochwy.
 • Stosunek seksualny, który może naruszyć równowagę w pochwie, ponieważ nasienie ma zasadowe pH, podczas gdy naturalne środowisko w pochwie jest kwaśne.
 • Cukrzyca, która powoduje podwyższony poziom cukru we krwi, będzie prowadzić do zwiększonego wydalania cukru przez mocz, stwarzając korzystne warunki do rozwoju grzybów.
 • Nadmierna higiena (zazwyczaj z użyciem perfumowanych produktów), która może grozić zaburzeniem naturalnej równowagi pochwy.
 • Noszenie obcisłych majtek, być może z materiału syntetycznego, które utrzymują wilgoć i zamknięcie okolic intymnych, co stwarza korzystne warunki do rozwoju grzybów.
 • Używanie wkładek do majtek, podpasek i tamponów, które utrudniają skórze oddychanie i utrzymywanie okolic intymnych w zamknięciu i nawilżeniu.

Czytaj więcej: Jak leczyć świąd pochwy?

Czy grzybica narządów płciowych jest zakaźna?

Grzyby narządów płciowych nie są najbardziej zaraźliwą infekcją grzybiczą, ale mogą być zaraźliwe. Dlatego zawsze powinnaś upewnić się, że poddajesz się leczeniu infekcji grzybiczej. A równie dobrze możesz rozpocząć je jak tylko zauważysz objawy - dzięki temu szybciej pozbędziesz się dyskomfortu.

Kobiety mogą zarazić swoich partnerów poprzez stosunek seksualny, a jeśli Twój partner wykazuje objawy zakażenia grzybiczego, on również powinien podjąć leczenie. Infekcja nie może jednak przebiegać w drugą stronę - partner płci męskiej nie może zarazić kobiety grzybem.

Ogólnie rzecz biorąc, infekcja nie jest najczęstszą przyczyną zakażeń narządów płciowych, wybuch epidemii jest raczej spowodowany tym, że naturalna równowaga została z jakiegoś powodu zaburzona.

Czy można dostać grzybicy pochwy po stosunku seksualnym?

Jeśli doświadczasz problemów z grzybisą pochwy po stosunku seksualnym, być może warto pomyśleć nie tylko o leczeniu, ale także o zapobieganiu w przyszłości. Często można uniknąć problemów z infekcjami, podejmując środki ostrożności.

Na dyskomfort intymny stosuj żel zawierający Tea Tree olejek. Firma Australian Bodycare opracowała żel z olejkiem z drzewa herbacianego, który działa antybakteryjnie i skutecznie przeciwdziała swędzeniu, suchości i podrażnieniom dyskomfortu intymnego.

Nie wszystkie lubrykanty działają przeciw swędzeniu i podrażnieniom. A leki przeciwgrzybiczne mogą być stosowane tylko przez określony czas. Australian Bodycare Intimate Glide z Tea Tree olejkiem może być stosowany codziennie, ponieważ zawiera 100% naturalnych substancji czynnych - jest skuteczny w walce z dyskomfortem intymnym, takim jak swędzenie i podrażnienia.

Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy
Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy - Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
Femi Daily żel intymny przeciw swędzeniu, zapachowi intymnemu i suchości pochwy
Żel intymny do codziennej pielęgnacji problemów intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 74,99 zl
Cena promocyjna Od 74,99 zl Cena regularna
Femi Daily żel intymny przeciw swędzeniu, zapachowi intymnemu i suchości pochwy - Żel intymny do codziennej pielęgnacji problemów intymnych

Objawy: jak grzybica pochwy?

Grzybica pochwy nie jest czymś, co należy po prostu zignorować, ponieważ rzadko jest to coś, co ustępuje samoistnie. Może być również dość trudno zignorować infekcję grzybiczą w okolicy narządów płciowych, ponieważ objawy są dość nieprzyjemne. Tak więc, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki grzybicy narządów płciowych, powinieneś szukać leczenia, aby móc pozbyć się dyskomfortu tak szybko, jak to możliwe.

Oto niektóre z typowych objawów grzybicy narządów płciowych:

 • Silne swędzenie, podrażnienie, pieczenie i bolesność, którym często towarzyszy czerwonawa wysypka wokół otworu pochwy.
 • Upławy, które mogą być białawe i gęste (i podobne w konsystencji do twarogu). Zazwyczaj nie ma zapachu z pochwy.
 • Ból i dyskomfort podczas stosunku płciowego.
 • Pieczenie podczas oddawania moczu.

Te objawy są jednymi z typowych oznak grzybicy narządów płciowych, ale mogą mieć również inne przyczyny. Jeśli doświadczasz tych objawów po raz pierwszy, dobrze jest porozmawiać o tym z lekarzem, tak na wszelki wypadek.


Jak długo trwa grzybica?

Jeśli zdecydujesz się pójść prosto do apteki, aby kupić środek bez recepty, powinieneś zasięgnąć porady lekarza, jeśli objawy nie znikną całkowicie w ciągu kilku tygodni. Zazwyczaj ulgę powinnaś zauważyć po kilku dniach, a nawet w ciągu pierwszych 24 godzin.

Nie jesteś sama - trzy na cztery kobiety przynajmniej raz w życiu zachorują na zakażenie grzybicą narządów płciowych. Zdecydowana większość z nich nie będzie miała wątpliwości, że coś jest nie tak, ponieważ objawy są dość nieprzyjemne. Jednak niektóre kobiety mogły mieć grzybicę pochwy nie zdając sobie z tego sprawy, ponieważ nie odczuwały żadnych objawów ani dyskomfortu, ale jest to rzadkie.


Leczenie grzybów w okolicy narządów płciowych

Grzybica narządów płciowych musi być leczona - jak najszybciej - ponieważ bardzo rzadko ustępuje samoistnie. I nie ma potrzeby cierpieć z powodu swędzenia, podrażnienia i innych dyskomfortów przez długi czas, gdy jest to stan, który można leczyć za pomocą dość prostych środków.

Idź do lekarza lub apteki

Jeśli po raz pierwszy doświadczasz objawów drożdżycy narządów płciowych, możesz albo udać się prosto do apteki i kupić dostępny bez recepty produkt przeciwgrzybiczy, taki jak Femigel z Australian Bodycare, albo udać się do lekarza na badanie kontrolne. Lekarz będzie w stanie szybko określić, czy to grzyb jest przyczyną Twoich objawów, czy coś innego. Może to zrobić poprzez badanie ginekologiczne i pobranie wydzieliny.

Jeśli zdecydujesz się zacząć od leku bez recepty, istnieją różne opcje. Możesz poprosić farmaceutę o więcej informacji. Jeśli miałaś już wcześniej infekcje narządów płciowych, będziesz znała ich objawy i będziesz wiedziała, że to tylko kwestia jak najszybszego rozpoczęcia leczenia.

Jeśli jednak objawy nie ustąpiły całkowicie po kilku tygodniach, należy zgłosić się do lekarza (ponownie), gdyż może być konieczne inne leczenie.

Środki lecznicze na grzybicę narządów płciowych i dyskomfort intymny

W leczeniu grzybicy narządów płciowych i dyskomfortu intymnego chodzi o spowolnienie rozwoju grzyba, aby przywrócić naturalną równowagę kwasową w pochwie. A poza tym chodzi o to, by pozbyć się dyskomfortu. Można to zrobić za pomocą różnych środków zaradczych:

 • Krem nakładaj bezpośrednio na ten obszar. Istnieją różne produkty medyczne, które można kupić bez recepty w aptekach. Ponadto istnieją różne produkty z naturalnymi składnikami aktywnymi, które przeciwdziałają dyskomfortowi intymnemu. Należą do nich na przykład produkty zawierające Tea Tree olejek, który znany jest ze skuteczności w walce ze świądem i podrażnieniami skóry, dlatego można go z korzyścią stosować w przypadku dyskomfortu intymnego. Można na przykład wybrać Femigel od Australian Bodycare. Jest to żel, który pomaga przywrócić zdrową i naturalną równowagę dyskomfortowi intymnemu i suchości zewnętrznych narządów płciowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych leków, które mogą być stosowane tylko przez określony czas, produkty takie jak Femigel, zawierające w 100% naturalne substancje czynne, mogą być stosowane w ramach codziennej pielęgnacji.
 • Czopki są dostępne bez recepty. Często lekarz lub farmaceuta zaleci połączenie czopków i kremu dopochwowego.
 • Możesz też leczyć się tabletkami doustnymi. Jest to leczenie wyłącznie na receptę, które lekarz zwykle zasugeruje tylko wtedy, gdy kremy lub czopki nie zadziałały, lub gdy cierpisz na nawracające infekcje narządów płciowych.

Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy
Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy - Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
Femi Daily żel intymny przeciw swędzeniu, zapachowi intymnemu i suchości pochwy
Żel intymny do codziennej pielęgnacji problemów intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 74,99 zl
Cena promocyjna Od 74,99 zl Cena regularna
Femi Daily żel intymny przeciw swędzeniu, zapachowi intymnemu i suchości pochwy - Żel intymny do codziennej pielęgnacji problemów intymnych

Czy kobiety w ciąży są bardziej narażone na grzybicę narządów płciowych?

Grzybica narządów płciowych to najczęstsza infekcja narządów płciowych, a zatem coś, czego większość kobiet doświadczy w pewnym momencie swojego życia. Dla wielu z nich dzieje się to w ciąży i mają już wiele innych problemów do rozwiązania.

Ryzyko rozwoju infekcji narządów płciowych jest w rzeczywistości trzykrotnie wyższe w czasie ciąży, niż gdy nie jesteś w ciąży. Wynika to ze zmian hormonalnych ze zwiększoną produkcją hormonów podczas ciąży. Zmiany te wpływają również na wyściółkę pochwy, która może stanowić korzystne środowisko dla rozwoju grzybów.

Jeśli jesteś w ciąży i rozwinie się u Ciebie pleśniawka narządów płciowych, powinnaś upewnić się, że poddasz ją leczeniu. W przeciwnym razie nieleczona infekcja grzybicza może zarazić dziecko przy porodzie, a nieleczona infekcja grzybicza może również zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu.

Leczenie infekcji narządów płciowych u kobiet w ciąży będzie zazwyczaj leczeniem, które obejmuje zarówno krem, jak i czopki. Jednak zawsze zaleca się, aby skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady i wskazówek dotyczących choroby zapalnej w ciąży.


Zapobieganie grzybicy narządów płciowych

Jak wszyscy wiemy, zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie - jest to również prawdą, jeśli chodzi o infekcje narządów płciowych. Tak więc, chociaż jest to stan, który można leczyć, to z pewnością przyjemniej jest pozbyć się denerwującego swędzenia, podrażnienia i innych nieprzyjemności, które się z nim wiążą.

Zapobieganie pleśniawkom pochwy polega w zasadzie na tym, aby upewnić się, że nie zaburzamy naturalnej równowagi w pochwie. Jeśli naturalne (kwaśne) środowisko zostanie utrzymane, będzie dobrze i unikniesz infekcji grzybiczych. Jeśli jednak zrobisz coś, co zaburzy tę równowagę, jesteś narażona na rozwój kłopotliwej infekcji.


Co możesz zrobić, aby samodzielnie zapobiegać zakażeniom narządów płciowych?

Jeśli doświadczyłaś już grzybicy narządów płciowych, z pewnością będziesz chciała zrobić wiele, aby uniknąć ponownego dyskomfortu intymnego. Możesz to zrobić między innymi poprzez:

 • Unikaj nadmiernej higieny. Oczywiście powinnaś myć miejsca intymne, ale używaj głównie wody, a w razie potrzeby uzupełniaj ją mydłem intymnym specjalnie przeznaczonym do środowiska pochwy. Mydło intymne ma odpowiednie pH i nie szkodzi. Unikaj olejków do kąpieli, kąpieli z bąbelkami itp. Po kąpieli możesz zastosować intymny krem barierowy, który ma działanie odżywcze, zmiękczające i nawilżające. Krem intymny to krem opracowany specjalnie do stosowania na delikatną skórę okolic intymnych. Krem ma właściwości hydrofobowe i zapobiega wysuszaniu skóry.
 • Unikaj podpasek. Jeśli na co dzień używasz podpasek, powinnaś rozważyć zrezygnowanie z nich - zwłaszcza jeśli masz problemy z grzybami. Podpaski sprawiają, że środowisko w pochwie jest duszne i wilgotne, czyli dokładnie takie, w którym rozwijają się grzyby. Podpaski i tampony mogą mieć ten sam efekt, ale oczywiście trudno ich uniknąć. Na szczęście, są one zazwyczaj używane tylko przez pewien czas.
 • Unikaj obcisłych majtek, majtek syntetycznych i obcisłych spodni. Codzienne używanie obcisłych majtek, majtek z materiałów syntetycznych i/lub obcisłych spodni utrzymuje środowisko w pochwie mniej więcej stale wilgotne. Jeśli masz problemy z pleśnią w pochwie, możesz zatem rozważyć przejście na (luźniejsze) bawełniane majtki i nieco luźniejsze spodnie.

Dzięki kilku prostym zasadom możesz zrobić wiele, aby zapobiec zakażeniom narządów płciowych. Jeśli zauważysz, że swędzenie i podrażnienia występują podczas lub po stosunku, spróbuj użyć żelu zawierającego Tea Tree olejek. Wypróbuj Intimate Glide od Australian Bodycare, który jest antybakteryjny i skuteczny w walce ze swędzeniem i podrażnieniami oraz dodaje nawilżenia.

Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy
Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy - Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
Femi Daily żel intymny przeciw swędzeniu, zapachowi intymnemu i suchości pochwy
Żel intymny do codziennej pielęgnacji problemów intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 74,99 zl
Cena promocyjna Od 74,99 zl Cena regularna
Femi Daily żel intymny przeciw swędzeniu, zapachowi intymnemu i suchości pochwy - Żel intymny do codziennej pielęgnacji problemów intymnych

FAQ na temat grzybicy pochwy


Czy dzieci mogą zachorować na grzybicę miejsc intymnych?

Rzadko się zdarza, aby dziewczynki chorowały grzybicę narządów płciowych, ale może się to zdarzyć - zarówno jeszcze podczas pieluszkowania, jak i w późniejszym okresie życia. Podobnie jak u dorosłych, objawy obejmują zwykle pieczenie, swędzenie, podrażnienie i upławy. Grzybicę leczy się kremem przeciwgrzybiczym. Ponadto ważne jest, aby utrzymywać to miejsce w suchości i czystości, a dobrym pomysłem może być również ograniczenie spożycia cukru.


Czy grzyby narządów płciowych mogą powodować gorączkę?

Grzybica narządów płciowych to zazwyczaj niegroźne schorzenie. Jednak w rzadkich przypadkach może być niebezpieczna dla osób z osłabionym układem odpornościowym, jeśli grzyb rozprzestrzeni się na narządy wewnętrzne. Dlatego też, jeśli wystąpi gorączka związana z zapaleniem narządów miednicy, należy zasięgnąć porady lekarza. Jednak nie jest normalne, aby mieć gorączkę związaną z grzybicą pochwy.


Co powoduje grzybicę narządów płciowych?

Grzybica narządów płciowych są spowodowane zakażeniem drożdżakiem Candida Albicans. Zakażenia drożdżakami narządów płciowych pojawiają się, gdy naturalna równowaga w pochwie zostaje zaburzona. Może to nastąpić podczas leczenia schorzenia, po stosunku seksualnym, w czasie ciąży, w wyniku nadmiernej higieny, regularnego noszenia ciasnych majtek lub podpasek do majtek, albo cukrzycy.


Czy grzybica narządów płciowych może być zaraźliwa?

Grzybica narządów płciowych może być zaraźliwa, dlatego zawsze należy szukać leczenia infekcji grzybiczej. Jednakże, podczas gdy kobiety mogą zarażać mężczyzn grzybicą, infekcja nie może przebiegać w drugą stronę - mężczyźni nie mogą zarażać kobiet.


Jak długo trwa grzybica narządów płciowych?

Zazwyczaj ulga w objawach następuje po kilku dniach, a może nawet już po 24 godzinach od rozpoczęcia leczenia zakażenia narządów płciowych (krem i/lub czopki). Jeśli objawy nie ustąpią całkowicie po kilku tygodniach, powinnaś zgłosić się do lekarza.


Czy grzybica narządów płciowych może być niebezpieczna?

Grzybica narządów płciowych zwykle nie są groźne, ale to bardzo uciążliwa dolegliwość, o której leczenie należy zadbać. Tylko w rzadkich przypadkach, u osób z mocno osłabionym układem odpornościowym, groźne może być rozprzestrzenienie się grzyba na narządy wewnętrzne.


Czy grzybica narządów płciowych może zniknąć samoistnie?

Pleśniawki narządów płciowych mogą czasami zniknąć same, ale zazwyczaj trwa to dość długo i nie ma potrzeby, aby cierpieć przez długi czas, kiedy jest to stosunkowo łatwy do wyleczenia stan. Jeśli zwlekasz zbyt długo z leczeniem, możesz również ryzykować, że zakażenie grzybicą narządów płciowych pogorszyło się i dlatego będzie wymagało dłuższego leczenia; może również wymagać dłuższego brania tabletek, aby pozbyć się grzyba.


Czy od grzybów narządów płciowych można dostać wrzodów?

W normalnych warunkach grzybica narządów płciowych nie wywołuje owrzodzeń, ale mogą się one pojawić po prostu dlatego, że swędzenie i pieczenie jest tak intensywne, że drapiesz skórę. Małe pęknięcia na skórze są częstym objawem grzybicy narządów płciowych. Jeśli jednak zauważysz u siebie owrzodzenia, zawsze powinieneś zasięgnąć porady lekarza, ponieważ może to być bardziej skomplikowany rodzaj infekcji. Mogą być też różne inne przyczyny powstawania owrzodzeń, więc zawsze należy je sprawdzić.


W przypadku dalszych pytań na ten temat zalecamy skontaktować się z lekarzem.


Odpowiednie produkty

Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy
Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy - Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
Femi Daily żel intymny przeciw swędzeniu, zapachowi intymnemu i suchości pochwy
Żel intymny do codziennej pielęgnacji problemów intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 74,99 zl
Cena promocyjna Od 74,99 zl Cena regularna
Femi Daily żel intymny przeciw swędzeniu, zapachowi intymnemu i suchości pochwy - Żel intymny do codziennej pielęgnacji problemów intymnych

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie