Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pochwy

Naturalny zapach z pochwy jest łagodny. Środowisko pochwy ma pH pomiędzy 3,8 a 4,2 w skali kwasów/zasad, co oznacza, że jest kwaśne. Kwaśne środowisko w pochwie chroni przed niepożądanymi wirusami i bakteriami. Oznacza to, że pochwa zawsze będzie miała delikatny zapach - co nie jest powodem do niepokoju.

Jeśli jednak zauważysz zmiany lub zapach stanie się silniejszy, może to być objawem infekcji lub choroby pochwy i powinnaś zareagować. Nieprzyjemnemu zapachowi często towarzyszą zmiany w niewielkiej ilości wydzieliny, co również jest normalne.

Istnieje kilka różnych przyczyn bardzo silnego zapachu z pochwy, niektóre z nich są poważniejsze od innych. Należy pamiętać, że zapach ten może się zmieniać w czasie miesiączki, ciąży i innych zmian hormonalnych. Poniżej znajduje się podsumowanie możliwych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pochwy.

3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych

Zakażenie drożdżakami pochwy

W ponad 80% przypadków grzybica pochwy jest wywoływana przez grzyb drożdżakowy Candida albicans. Wywołuje on infekcję bakteryjną poprzez zmianę flory bakteryjnej. Grzyby drożdżopodobne żyją całkiem naturalnie w błonie śluzowej pochwy, ale gdy równowaga flory bakteryjnej ulega zmianie, drożdżaki mają dobre warunki do rozmnażania się.

Równowaga we florze bakteryjnej jest delikatna i może ulec zmianie z różnych powodów. Sperma w związku z uprawianiem seksu jest częstą przyczyną zmiany równowagi.

Sperma ma odczyn zasadowy, podczas gdy pochwa ma odczyn kwaśny w skali kwasowo-zasadowej. Połączenie tych dwóch czynników może łatwo doprowadzić do zmiany równowagi bakterii lactobacillus - grzyby mają więc dobre warunki do rozwoju. 

Zwykle powoduje to swędzenie i nieprzyjemny zapach z pochwy. 

Dlatego jeśli swędzi Cię pochwa i towarzyszy temu nasilający się zapach, może to być oznaką zakażenia drożdżakami pochwy. Jeśli masz grzyba w pochwie, ważne jest, abyś coś z tym zrobiła, nie tylko dlatego, że jest to dla Ciebie nieprzyjemne, ale także dlatego, że możesz przekazać go swojemu partnerowi podczas stosunku.

Zdarza się to bardzo rzadko, ale mimo to należy być świadomym ryzyka. Mężczyźni mogą zostać zakażeni przez kobiety, ale nie na odwrót. Dlatego też drożdżyca pochwy nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową.

Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową to infekcje, które przenoszone są wyłącznie poprzez kontakt seksualny. Ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową wzrasta wraz z liczbą partnerów seksualnych. Kilka różnych infekcji, które są przenoszone podczas seksu, może powodować nieprzyjemny zapach z pochwy.

Opryszczka narządów płciowych (Herpes genitalis)

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pochwy może być opryszczka narządów płciowych (Herpes genitalis), która jest przenoszoną drogą płciową infekcją wirusową pochwy. Ta przenoszona drogą płciową infekcja jest przekazywana w momencie kontaktu błon śluzowych dwóch partnerów podczas stosunku płciowego, jeśli jeden z nich jest zakażony.

Wirus opryszczki nie powoduje groźnej choroby, ale różni się od innych STI, ponieważ nie znika z organizmu. Innymi słowy, po zarażeniu się wirusem Herpes genitalis pozostanie on w organizmie do końca życia.

Nie oznacza to jednak, że choroby tej nie da się leczyć. Objawy można tłumić, a w wielu przypadkach opryszczka narządów płciowych pozostaje w organizmie w stanie utajonym i nie pojawiają się żadne ogniska choroby. Ognisko choroby powoduje powstanie małych, bolesnych pęcherzyków, które mogą pojawić się wewnątrz pochwy lub na zewnętrznych narządach płciowych.

Te małe pęcherzyki pękają i przekształcają się w owrzodzenia, które mogą powodować nieprzyjemny zapach.

Chlamydia i rzeżączka

Chlamydia i rzeżączka to również zakażenia przenoszone drogą płciową, które są przenoszone podczas stosunków płciowych bez zabezpieczenia. Obie są infekcjami narządów płciowych, które mogą powodować nieprzyjemny zapach z pochwy. Zakażenie może wystąpić w cewce moczowej, szyjce macicy lub odbytnicy. 

Te dwie choroby przenoszone drogą płciową mogą być trudne do zauważenia, ponieważ w wielu przypadkach nie występują żadne objawy. Mogą one jednak powodować kłucie w dolnej części ciała, zwłaszcza podczas oddawania moczu, oraz tępy ból w dolnej części ciała. Jeśli występują te objawy wraz z nasilonym zapachem z pochwy, może to oznaczać, że cierpisz na jedną z tych dwóch chorób przenoszonych drogą płciową.

Zapach z pochwy w czasie ciąży

W czasie ciąży bardzo normalne jest posiadanie większej ilości wydzieliny niż zwykle, a także to, że pochwa ma bardziej intensywny zapach niż zwykle. Hormony wpływają na pochwę na wiele sposobów: błona staje się grubsza i dlatego wydziela dodatkowe upławy, które zwykle są przezroczyste, wodniste lub białe.

Dochodzi również do zmiany równowagi pH, co wpływa na florę bakteryjną pochwy, dlatego wydzielina może wyglądać inaczej niż zwykle. Zapach również może się zmienić. Zapach jest czasami opisywany jako mdły - trochę jak sperma. 

W przypadku wystąpienia objawów odbiegających od normy, takich jak bardzo odmienna lub nieprzyjemnie pachnąca wydzielina, należy zgłosić się do lekarza. Objawy mogą być spowodowane infekcją w pochwie, zakażeniem grzybiczym lub waginozą bakteryjną. 

W czasie ciąży istnieje zwiększone ryzyko zakażeń grzybiczych pochwy, dlatego warto zwrócić uwagę na zmiany w upławach lub zapachu, a także na swędzenie lub kłucie.

W czasie ciąży zaburzony jest zmysł powonienia kobiety, dlatego może zmienić się zapach i smak. Może to oznaczać, że zapach wydzieliny będzie dla Ciebie silny lub bezpośrednio nieprzyjemny.

3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych

Zapach z pochwy po stosunku płciowym

Po niezabezpieczonym stosunku bardzo często z pochwy wydobywa się nieprzyjemny zapach. Czasami jest on określany jako rybi. Dzieje się tak dlatego, że normalna wydzielina w pochwie zawiera szereg różnych mikroorganizmów - przede wszystkim pałeczki kwasu mlekowego (lactobacillus).

Utrzymują one wydzielinę w odpowiedniej kwaśnej wartości pH. Z drugiej strony sperma mężczyzny ma wyższą, zasadową wartość pH, a poziom w pochwie wzrasta, gdy obie te substancje się połączą. W wyniku tego niektóre bakterie wytwarzają nieprzyjemny, rybi zapach.

Jest to reakcja chemiczna i zapach ten powinien wkrótce zniknąć.

U niektórych kobiet tak się nie dzieje, co może być spowodowane nagromadzeniem się pewnych rodzajów bakterii. Są to tak zwane bakterie beztlenowe, które są nieszkodliwe, ale mogą być bardzo uciążliwe. 

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, można stosować różne produkty. Możesz między innymi użyć preparatu Intim Glide, który zwalcza zapach, jaki może pojawić się w związku ze stosunkiem płciowym.

Aby zmniejszyć niechciany zapach, należy nakładać preparat Intim Glide przed każdym stosunkiem. Leczenie środkiem Intim Glide jest skuteczne, ale musi być powtarzane za każdym razem, gdy uprawiasz seks.

Lubrykanty na bazie wody przeciw suchości, swędzeniu i szczypaniu
Naturalny żel intymny przeciw suchości w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 64,99 zl
Cena promocyjna 64,99 zl Cena regularna
Lubrykanty na bazie wody przeciw suchości, swędzeniu i szczypaniu - Naturalny żel intymny przeciw suchości w okolicach intymnych

Waginoza bakteryjna

Waginoza bakteryjna to nieprzyjemna dolegliwość, która powoduje silny i nieprzyjemny zapach w pochwie. Zapach ten często staje się silniejszy po stosunku i może przybrać postać silnego zapachu ryby. Rybi zapach jest częściowo spowodowany mieszaniem się spermy i wydzieliny.

Wiele kobiet często choruje na waginozę bakteryjną, a szacuje się, że około jedna trzecia wszystkich kobiet w tym czy innym czasie będzie miała z nią problemy.

Ten nieprzyjemny stan powstaje, gdy pochwa zostaje zainfekowana zwiększoną liczbą bakterii, które normalnie występują tylko w ograniczonym zakresie. Może to być na przykład Gardnerella vaginalis.

Zmiany w środowisku pochwy stwarzają bakteriom dobre warunki do rozmnażania się na błonie śluzowej pochwy. Oprócz zmian stopnia kwasowości, na przykład gdy nasienie zasadowe zaburza równowagę, zapach może być również związany z hormonami.


Silny zapach po niektórych pokarmach

Być może zauważyłaś, że Twój mocz ma dziwny zapach po zjedzeniu szparagów. To samo może dotyczyć wydzieliny z pochwy. Niektóre pokarmy mogą również powodować nieprzyjemny zapach z pochwy.

Dotyczy to szparagów, ale również czosnek, cebula i brokuły mogą powodować, że pochwa nie pachnie zbyt atrakcyjnie. Jeśli więc jesz dużo czosnku, być może będziesz musiała zdecydować, czy zrezygnować z jego delikatnego smaku, czy zaakceptować okropny zapach.


Leczenie nieprzyjemnego zapachu pochwy

Wielu kobietom przeszkadza nieprzyjemny zapach z pochwy, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się tego problemu.

Jedną z możliwości jest zastosowanie Femigelu firmy Australian Bodycare, który jest żelem na bazie wody, bez hormonów, który skutecznie zwalcza bakterie. Zawiera on olejek z drzewa herbacianego, naturalny składnik o działaniu antybakteryjnym i antyseptycznym, a także nawilża okolice intymne. Femigel jest oparty na naturalnych składnikach. Jest testowany dermatologicznie i ma dostosowane pH, więc możesz czuć się całkiem bezpiecznie, stosując go w delikatnej okolicy zewnętrznych narządów płciowych.

W teście klinicznym 88 % zapytanych kobiet stwierdziło, że żel przestał wydzielać nieprzyjemny zapach. 

Stosuj go co trzeci dzień. W ciężkich przypadkach, gdy zapach jest wyjątkowo silny, zalecamy stosowanie żelu wokół otworu pochwy codziennie.

3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych

Kiedy należy umówić się na wizytę u lekarza?

Jeśli zauważysz zmiany w zapachu z pochwy, a jednocześnie wystąpią u Ciebie objawy jednej z wyżej wymienionych chorób przenoszonych drogą płciową, powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby móc zastosować odpowiednie leczenie.

Jeśli masz najmniejsze wątpliwości, zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć przyczynę uciążliwego zapachu i pozbyć się go.


Jak zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi z pochwy

Zawsze warto zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z okolic intymnych, aby w ogóle nie dopuścić do pojawienia się problemów.

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią higienę intymną, podmywając się raz dziennie. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie używać zwykłego mydła, ale mydło do higieny intymnej opracowane specjalnie dla tej okolicy, ponieważ jest ona wyjątkowo wrażliwa.

Myj się np. płynem Intim Wash od Australian Bodycare, który skutecznie zmywa bakterie, nie podrażniając i nie wysuszając skóry. Pamiętaj też o codziennej zmianie bielizny.

Następnie zastosuj Femi Daily, specjalnie opracowany żel, który zapobiega dyskomfortowi intymnemu, np. nieprzyjemnemu zapachowi. Olejek z drzewa herbacianego pomaga zwalczać bakterie, które mogą się rozwijać i powodować nieprzyjemny zapach z pochwy.

Podobnie jak Femigel, jest testowany dermatologicznie i ginekologicznie oraz ma dostosowane pH, dzięki czemu zapewnia pełną pielęgnację, nawet dla najbardziej delikatnej skóry.

Nakładaj go codziennie wokół otworu pochwy i zewnętrznych narządów płciowych, aby uzyskać optymalną ochronę przed nieprzyjemnym zapachem z pochwy.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnego zapachu z pochwy, jest stosowanie prezerwatywy podczas stosunku. W ten sposób unikniesz chorób przenoszonych drogą płciową, a w wielu przypadkach także obcych bakterii, które mogą przedostać się do pochwy.

Unikaj też ciasno dopasowanych ubrań i bielizny. Daj pochwie przestrzeń do oddychania, aby nie mogły się w niej rozwijać bakterie o silnym zapachu. 

W związku z seksem warto stosować specjalnie opracowany żel, który zapobiega swędzeniu, podrażnieniom i niepożądanym zapachom związanym z seksem.

3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie