Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest chlamydia?

Chlamydia jest spowodowana przez bakterię o nazwie chlamydia trachomatis. Chlamydia jest chorobą przenoszoną drogą płciową, która jest przekazywana poprzez seks bez zabezpieczenia, a problem z chlamydią polega na tym, że wiele osób nie odczuwa żadnych objawów, mimo że zostały zarażone tą bakterią. W rzeczywistości szacuje się, że około 50 000 Duńczyków jest zarażonych chlamydią, nie zdając sobie z tego sprawy, a to może być niebezpieczne.

Kobiety są narażone na rozwój zapalenia jajników, natomiast mężczyźni na zapalenie najądrzy. Obie są chorobami, które w najgorszym przypadku mogą sprawić, że będziesz bezpłodny i niezdolny do posiadania dzieci.

Chlamydia jest infekcją, która powoduje zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy. W Wielkiej Brytanii chlamydia jest najczęściej chorobą przenoszoną drogą płciową, ale w tropikach może również powodować chorobę oczu - trachomę.

Chlamydia atakuje komórki - głównie te w cewce moczowej i szyjce macicy - i rozmnaża się. Chlamydia może również zaatakować komórki w odbycie i w oczach, a ze względu na następstwa, które chlamydia może spowodować, jest to coś, co powinieneś traktować poważnie.

Kto choruje na chlamydię?

Chociaż każdy może zachorować na chlamydię, szczególnie dotknięci chorobą są ludzie młodzi, ale dane pokazują, że coraz więcej osób po 40. roku życia jest diagnozowanych z tą chorobą - co może wynikać z faktu, że jest to pokolenie, które nie ma nawyku używania prezerwatyw.

W Danii co roku wykrywa się do 30 000 przypadków chlamydii, ale obawia się, że zakażonych jest co najmniej dwa razy tyle. Ponieważ następstwa chlamydii mogą prowadzić do bezpłodności i niepłodności, nieleczona infekcja chlamydią nie jest czymś, co należy traktować lekko.

Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy
Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Femigel przeciw swędzeniu, zapachowi i suchości pochwy - Odżywczy żel przeciw dyskomfortowi intymnemu i podrażnieniom
Femi Daily żel intymny przeciw swędzeniu, zapachowi intymnemu i suchości pochwy
Żel intymny do codziennej pielęgnacji problemów intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 74,99 zl
Cena promocyjna Od 74,99 zl Cena regularna
Femi Daily żel intymny przeciw swędzeniu, zapachowi intymnemu i suchości pochwy - Żel intymny do codziennej pielęgnacji problemów intymnych

Chlamydia objawy

Niebezpieczne w chlamydii jest to, że objawy są albo bardzo łagodne, albo nie ma ich wcale. Chlamydia może więc przebiegać bezobjawowo i tylko 50% dotkniętych nią kobiet i 80% dotkniętych nią mężczyzn doświadcza objawów związanych z chorobą.

Objawy chlamydii u mężczyzn

U mężczyzn mogą wystąpić:

 • Wydzielina z cewki moczowej
 • Pieczenie przy oddawaniu moczu
 • Zapalenie najądrza

U mężczyzn szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na zapalenie cewki moczowej, gdyż jest to ważny objaw. Często pojawi się wyraźna wydzielina z cewki moczowej, a także swędzenie i pieczenie podczas oddawania moczu. Jako mężczyzna, możesz doświadczyć wydzieliny z cewki moczowej lub odbytu, jeśli uprawiałeś seks analny. Może to być również objaw chlamydii, jeśli masz gorączkę.

Objawy chlamydii u kobiet

Kobiety mogą doświadczyć:

U kobiet wykrycie choroby może być szczególnie trudne, gdyż przebiega ona bardzo łagodnie lub nie daje żadnych objawów. Jeśli jednak doświadczysz zwiększonej wydzieliny z pochwy lub pieczenia podczas oddawania moczu, może to być oznaką chlamydii. Upławy mogą pochodzić zarówno z cewki moczowej, jak i z szyjki macicy, a jako kobieta możesz również odczuwać ból brzucha i w rzadkich przypadkach gorączkę. Jeśli uprawiałaś seks analny, możesz mieć również wydzielinę z odbytu.

Czy istnieją inne objawy chlamydii? Rzadkie objawy

W rzadkich przypadkach może się okazać, że chlamydia powoduje wysypkę na genitaliach w postaci grzybów, brodawek lub narośli przypominających kalafior. Wysypka jest zazwyczaj bezbolesna i zwykle znika po kilku tygodniach.

Mężczyźni mogą zachorować na specjalny rodzaj chlamydii zwany ziarniniakiem chlamydialnym, który zaczyna się jak zwykła chlamydia. Później rozwija się w obrzęknięte węzły chłonne w pachwinie. Infekcja może pojawić się jako ból lub pęcherz na penisie lub w okolicach odbytu, jeśli uprawiałeś seks analny. Ból jest bezbolesny i zagoi się w ciągu tygodnia lub tak. Kilka tygodni po owrzodzeniu, węzły chłonne w pachwinie mogą spuchnąć.

Oba te objawy są bardzo rzadkie - ale pewne oznaki chlamydii.

Dlatego w przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza i poddać się leczeniu antybiotykami.

Najczęstsze objawy chlamydii:

 • Najczęstsze objawy to bolesne oddawanie moczu i wydzielina z cewki moczowej, a u kobiet także z szyjki macicy
 • Mężczyźni mogą odczuwać swędzenie w cewce moczowej
 • U kobiet może wystąpić plamienie lub krwawienie podczas stosunku płciowego oraz cięższe miesiączki.
 • Mężczyźni mogą zachorować na zapalenie najądrza
 • Choroba zapalna miednicy u kobiet
 • Ból w podbrzuszu
 • Ból w jądrach

Czytaj także:

Leczenie grzybicy narządów płciowych

Pieczenie postkoitalne - jak go uniknąć?


Wiedziałeś? 

Wiele kobiet i mężczyzn doświadcza swędzenia, pieczenia i podrażnienia po seksie, co może być naprawdę niekomfortowe. Jeśli seks jest przyczyną problemu, pomocne może być zastosowanie żelu, który złagodzi suchość i dyskomfort intymny. Firma Australian Bodycare opracowała żel zawierający Tea tree olejek. Intim glide jest testowany dermatologicznie i może złagodzić suchość intymną i dyskomfort oraz zapewnić wam obojgu zmysłowe doznania.

Intimate glide od Australian Bodycare to lekki, gładki i zmysłowy żel. Zawiera naturalny Tea Tree olejek, który może pomóc złagodzić swędzenie, pieczenie, suchość i podrażnienia, których wiele kobiet doświadcza podczas i po seksie.

Lubrykanty na bazie wody przeciw suchości, swędzeniu i szczypaniu
Naturalny żel intymny przeciw suchości w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 64,99 zl
Cena promocyjna 64,99 zl Cena regularna
Lubrykanty na bazie wody przeciw suchości, swędzeniu i szczypaniu - Naturalny żel intymny przeciw suchości w okolicach intymnych

Jak można się zarazić chlamydią?

Chlamydia jest generalnie chorobą przenoszoną drogą płciową, dlatego do przeniesienia zakażenia wymagany jest stosunek seksualny.

U kobiet bakterie osiedlają się w szyjce macicy w górnej części pochwy, ale może to nastąpić również w cewce moczowej.

U mężczyzn bakterie osiadają w cewce moczowej, ale zarówno u kobiet jak i mężczyzn istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii na wewnętrzne narządy płciowe.

Jak przenoszona jest chlamydia?

Chlamydia jest przenoszona przez kontakt między błonami śluzowymi. Błony śluzowe obejmują odbyt, pochwę, penisa i usta. Dlatego chlamydia może być przenoszona przez kontakt genitalny, seks oralny i analny. Jednak chlamydia nie może być przenoszona z ust - tylko z penisa, pochwy lub odbytu, więc chlamydia nie jest przenoszona przez pocałunek. Może jednak zostać przeniesiona do ust, na przykład jeśli uprawiasz seks oralny bez zabezpieczenia z osobą, która jest zakażona chlamydią.

Jak przenosi się chlamydia?

Chlamydia jest wysoce zakaźna, a bakteria może również łatwo rozprzestrzeniać się na wewnętrzne narządy płciowe. Chlamydia może być również przenoszona, jeśli dzielisz zabawki seksualne z zakażoną osobą.

Jak szybko przenosi się chlamydia?

Już w momencie kontaktu z osobą zakażoną możesz zostać zarażony. Choroba może występować nawet jeśli nie ma żadnych objawów. Od momentu zakażenia do wystąpienia jakichkolwiek objawów mija zazwyczaj od 5 do 21 dni.

Jeśli nosisz chorobę bez leczenia, szacuje się, że organizm może wyleczyć się sam po 1 do 2 lat. Nie należy jednak tego robić, ponieważ następstwa choroby nie mogą się same zagoić i należy im zapobiegać zanim się pojawią.

Czy chlamydia może być przenoszona przez seks oralny?

Tak. Chlamydia może zostać przeniesiona, jeśli uprawiasz seks oralny bez zabezpieczenia z osobą, która jest zarażona tą chorobą. Jednak chlamydia nie może być przenoszona z ust do ust, więc pocałunek nie jest ryzykiem.

Przeczytaj też: Jak złagodzić suchość pochwy


Jak uniknąć chlamydii?

Poprzez praktykowanie bezpiecznego seksu. Aby całkowicie uniknąć zarażenia chlamydią, należy unikać kontaktu swoich błon śluzowych z błonami śluzowymi osoby chorej na chlamydię. Należy również unikać kontaktu z pre-cum, spermą lub wydzielinami z pochwy.

Można się nią jednak zarazić także wtedy, gdy dotknie się genitaliów osoby zakażonej, a następnie dotknie się własnych genitaliów.

Chlamydia może być przenoszona poprzez seks między mężczyzną a kobietą, jak również seks między dwoma mężczyznami lub dwiema kobietami.

W zależności od rodzaju uprawianego seksu, możesz chronić się na następujące sposoby:

 •  Prezerwatywy: możesz ich używać zarówno do seksu oralnego, jak i do stosunku dopochwowego, analnego lub do zabawek seksualnych
 •  Rękawiczki: do dotykania pochwy, odbytu lub penisa można używać specjalnie zaprojektowanych rękawiczek
 •  Plastry do lizania: możesz ich używać, jeśli zamierzasz uprawiać seks oralny. Zarówno dopochwowe, jak i analne

Ani wkładki domaciczne, tabletki antykoncepcyjne, diafragmy, krem plemnikobójczy, sztyfty antykoncepcyjne, minipigułki czy wyciągnięcie się przed wytryskiem nie minimalizują ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową.

Kto jest szczególnie narażany na zachorowanie na chlamydię?

 • Osoby mające wielu zmieniających się partnerów
 • Ludzie, którzy uprawiają niebezpieczny seks

Niektóre osoby mogą być szczególnie narażone na zakażenie chlamydią. Jeśli masz wielu partnerów seksualnych, jesteś szczególnie narażony na zarażenie chlamydią.

U kobiet częściej diagnozuje się chlamydię, ale jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że kobiety są częściej badane.

Niemniej jednak heteroseksualni mężczyźni odpowiadają za największą część przypadków chlamydii, ale nie oznacza to na przykład, że ryzyko jest mniejsze w przypadku par męskich. Mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami są generalnie narażeni na większe ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową, takie jak kiła i rzeżączka.

Większość zarażonych jest w wieku od 15 do 29 lat, a dane pokazują, że 5% młodych ludzi w Danii jest zarażonych chlamydią.

Czytaj też: Pozbądź się swędzenia pochwy


Jak rozpoznaje się chlamydię?

Lekarz może postawić diagnozę na różne sposoby. Może to zrobić albo poprzez pobranie wymazu z cewki moczowej, a u kobiet także z szyjki macicy. Zakażenie chlamydialne można jednak zdiagnozować również na podstawie próbki moczu, co jest obecnie najczęstszym sposobem diagnozowania chlamydii.

Czy chlamydia jest podobna do innych chorób przenoszonych drogą płciową?

Chlamydia może być bardzo podobna do rzeżączki, ale choroby te należy leczyć zupełnie inaczej. Dlatego tak ważne jest również uzyskanie dokładnej diagnozy, dlatego w przypadku wystąpienia objawów ze strony układu moczowego należy wykonać badania w kierunku obu chorób.

Kiedy można postawić diagnozę?

Lekarz może postawić diagnozę dopiero po 1 do 2 tygodni od zakażenia.


Test na chlamydię - jak zbadać się na chlamydię

Jeśli pójdziesz do lekarza, aby zbadać się pod kątem chlamydii, zostanie to zrobione poprzez pobranie wymazu z cewki moczowej lub, u kobiet, z szyjki macicy. Można również wykonać badanie moczu, co jest najczęściej stosowaną metodą wśród duńskich lekarzy.

Jednak mężczyźni są zazwyczaj badani poprzez wymaz z cewki moczowej, ponieważ badanie moczu jest wciąż stosunkowo nowe.

Chlamydia test domowy

Jeśli nie chcą Państwo poddać się badaniu przez lekarza, możliwe jest również samodzielne wykonanie testu na chlamydię. Jeśli jednak podejrzewają Państwo, że są zarażeni chorobą przenoszoną drogą płciową, mają Państwo również prawo do zbadania przez innego lekarza niż lekarz pierwszego kontaktu.

Dzisiaj można kupić testy na chlamydię online i przetestować się w domu. Zaleca się, aby zasięgnąć porady lekarza w celu optymalnego leczenia i nie próbować kupować leków online. W leczeniu chlamydii stosuje się antybiotyki i są one dostępne wyłącznie na receptę, co oznacza, że nie można ich kupić samodzielnie.

Kobiety mogą wykonać test orientacyjny, który podobnie jak test ciążowy da Ci odpowiedź w ciągu 10 minut, natomiast mężczyźni muszą wysłać próbkę do laboratorium, a odpowiedź otrzymasz w ciągu tygodnia. Adres, na który należy wysłać próbkę, znajdzie się na opakowaniu testu, który zamówiłaś online.

Jeśli test jest pozytywny, należy udać się do lekarza, aby uzyskać leczenie na chlamydię.

Jeśli masz objawy, ale test był negatywny, powinnaś zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą to być objawy innych, poważniejszych schorzeń.


Chlamydia leczenie - Jak leczyć chlamydię

Choć chlamydia może wydawać się poważną chorobą, to na szczęście jest łatwa w leczeniu i w większości przypadków można się jej pozbyć za pomocą antybiotyków. Po 7 do 10 dniach infekcja mija i nie jesteś już zakaźny.

W Wielkiej Brytanii chlamydia jest obecnie leczona Azithromycinem, który jest antybiotykiem podawanym w jednej dawce.

W rzadkich przypadkach może być konieczne przyjmowanie leku przez dłuższy czas i kilka razy, ale jest to coś, co powinieneś omówić ze swoim lekarzem.

Chlamydia jest leczona za pomocą tabletek

Ważne jest, aby zarówno Ty, jak i Twój partner zostaliście zbadani i poddani leczeniu. Leczenie polega na podawaniu tabletek.


Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące chlamydii


Czy można uprawiać seks będąc leczonym na chlamydię?

Podczas badania i leczenia należy całkowicie unikać stosunków płciowych lub uprawiać bezpieczny seks z użyciem prezerwatywy.

Dobrze jest również odczekać co najmniej 7 dni po leczeniu przed ponownym podjęciem współżycia seksualnego. Ważne jest również, aby objawy całkowicie ustąpiły przed ponownym podjęciem współżycia seksualnego.

Jeśli doświadczasz suchości, podrażnienia lub swędzenia w okolicach intymnych związanych z chlamydią, możesz stosować produkty takie jak Femigel lub Intimate Glide, aby zapobiec podrażnieniom przed, w trakcie i po stosunku. Nie jest to lekarstwo na chlamydię i nadal bardzo ważne jest używanie prezerwatywy, jeśli jesteś zarażony lub leczony na chlamydię.


Czy powinieneś powiedzieć o tym swoim byłym partnerom?

Bardzo ważne jest, aby osoba lub osoby, z którymi przebywał(a) Pan(i) w ciągu ostatnich około 6 miesięcy, zostały również przebadane pod kątem chlamydii. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje duże ryzyko, że albo zarazisz się ponownie, albo że inni złapią tę chorobę. Tak więc, choć przekazywanie tej wiadomości nigdy nie jest przyjemne, jest to bardzo ważne.


Czy można zachorować na chlamydię więcej niż raz?

Tak, chlamydią można zarazić się więcej niż raz. Leczenie zakażenia nie uodparnia na przyszłe epizody, więc nawet jeśli zdiagnozowano u Ciebie chlamydię i poddano leczeniu, nadal możesz ryzykować ponowne zachorowanie, jeśli uprawiasz seks bez zabezpieczenia z kimś, kto ma chlamydię.


Kiedy należy wykonać test na chlamydię?

Ponieważ wiele osób nie odczuwa objawów chlamydii, istnieją pewne sytuacje, w których dobrze jest sprawdzić, czy jest się zarażonym. Dlatego zaleca się wykonanie testu w następujących sytuacjach:

 • Przed indukowaną aborcją
 • Przed włożeniem cewki
 • U młodych kobiet z często zmieniającymi się partnerami seksualnymi
 • U młodych kobiet ze zwiększoną ilością wydzieliny z pochwy
 • U kobiet w ciąży poniżej 25 roku życia
 • U młodszych kobiet z objawami choroby zapalnej miednicy
 • W przypadku plamienia lub innych zaburzeń krwawienia (również u osób stosujących tabletki antykoncepcyjne)

Ponadto zaleca się, aby osoby aktywne seksualnie w wieku poniżej 25 lat badały się pod kątem chlamydii, jeśli często zmieniają partnerów seksualnych. Ponadto, zawsze warto się przebadać, jeśli np. rozpoczynasz z kimś nowy związek i chcesz uniknąć stosowania prezerwatywy.


Jakie są perspektywy na przyszłość, jeśli masz chlamydię?

 • Jeśli masz zakażenie chlamydią, które jest leczone w odpowiednim czasie, nie ma żadnych skutków ubocznych
 • Nieleczona infekcja chlamydią może rozprzestrzeniać się u kobiet i powodować chorobę zapalną miednicy (PID) u kobiet i zapalenie najądrza u mężczyzn
 • Efektem ubocznym choroby zapalnej miednicy może być to, że zapłodnione jajeczko ma trudności z przejściem przez jajnik do macicy, co uniemożliwia kobiecie zajście w ciążę
 • Zakażenie chlamydią może wywołać zespół Reitera, ale stan ten może również wystąpić po infekcji jelitowej. Zespół Reitera to rzadkie schorzenie charakteryzujące się bólem jednego lub więcej stawów, które mogą być tkliwe i obrzęknięte, zapaleniem dróg moczowych, zapaleniem oczu oraz wysypką na błonach śluzowych i skórze. Choroba dotyka głównie młodszych mężczyzn, którzy mają określony typ tkanki
 • Chlamydia powoduje, że każdego roku 500 par staje się bezpłodnych i niezdolnych do posiadania dzieci, ponieważ mieli chlamydię. Jedynym sposobem, aby te pary mogły mieć dzieci jest sztuczne zapłodnienie
 • Chlamydia powoduje, że co roku 300 duńskich kobiet zachodzi w ciążę pozamaciczną.

Informacje zawarte w tym artykule nie powinny być podstawą do diagnozy lub leczenia. Zalecamy konsultację z własnym lekarzem.

Zestaw produktów do higieny intymnej
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 199,99 zl
Zestaw produktów do higieny intymnej - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające wysuszaniu, zapachowi, swędzeniu i innym dyskomfortom intymnym

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie