Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czy można pozbyć się rozstępów?

W zależności od przyczyny, rozstępy mogą pojawić się na brzuchu, udach, pośladkach, biodrach, piersiach, ramionach lub pod pachami. Często są to miejsca, w których organizm gromadzi duże ilości tłuszczu.

Wiele osób cierpi z powodu rozstępów na plecach, zarówno w górnej, jak i dolnej części pleców. Pojawiają się jako fioletowe, różowe lub niebieskie smugi na skórze, które z czasem bledną i rozjaśniają się.

Chociaż rozstępy niekoniecznie są przyjemne, nie są niebezpieczne.

Jednak aspekt kosmetyczny jest kluczowy dla wielu osób i może wpływać na jakość życia. Na przykład wiele osób unika noszenia strojów kąpielowych lub krótkich spodenek i rękawów z powodu rozstępów na ciele.

Chcesz pozbyć się tygrysich prążków? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach leczenia.

Opcje leczenia rozstępów na plecach

Niestety, nie ma sprawdzonych metod leczenia rozstępów.

Jednak brak naukowych dowodów na leczenie nie oznacza, że należy się poddawać.

Chociaż rozstępów nie można całkowicie usunąć, istnieje wiele opcji leczenia, aby przeciwdziałać i zmniejszyć ich widoczność.

Czy cierpisz z powodu rozstępów na plecach lub w innym miejscu na ciele? Zobacz, co możesz zrobić poniżej.  

Naturalna i odżywcza pielęgnacja skóry

Aby zminimalizować rozstępy na plecach, naturalna i odżywcza pielęgnacja skóry może przejść długą drogę. Może ona pomóc zmniejszyć ich widoczność.

Body Oil Australian Bodycare to olejek do pielęgnacji skóry z olejkiem z drzewa herbacianego, który poprawia wygląd rozstępów, blizn, cellulitu lub plam starczych.

Zafunduj swojej skórze wyjątkowe połączenie składników zmiękczających i odżywczych, takich jak olejek z drzewa herbacianego, olej migdałowy i słonecznikowy oraz skwalan.

Wszystkie te składniki pomagają zwalczać bakterie, zmiękczają skórę i pozostawiają ją nawilżoną i zdrową. Jest również bogaty w witaminę E, która poprawia zdrowie skóry i wygładza rozstępy i blizny.

Olejek zapewnia zdrową, nawilżoną skórę i łatwo się wchłania, nie pozostawiając tłustego uczucia. 

Nałóż kilka kropli olejku na dolną część pleców, dobrze wmasuj i pozostaw do wyschnięcia przed ubraniem się.

Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

75% badanych odczuwa poprawę w wyglądzie rozstępów - i Ty możesz być jednym z nich.

Leczenie laserowe

Możliwe jest laserowe usuwanie rozstępów przez dermatologa.

Zabieg polega na stymulacji skóry do produkcji komórek w tkance łącznej. Zastępuje to uszkodzone włókna i przywraca skórze elastyczność.

Mikronakłuwanie

Inną opcją leczenia jest mikronakłuwanie, które wykorzystuje naturalne właściwości samoleczenia organizmu.

Rolka dermatologiczna (rolka z małymi igłami) jest używana do celowania w skórę, stymulując wzrost nowych komórek. Spowoduje to poprawę elastyczności skóry, między innymi poprzez tworzenie nowego kolagenu.

Porady dotyczące zapobiegania

Zdrowa i zróżnicowana dieta z witaminami i warzywami jest dobra dla organizmu, a zatem również dla skóry. Jest to zatem dobra rada, aby zapobiegać powstawaniu rozstępów.

Ale chociaż można starać się unikać otyłości i szybkiego przyrostu masy ciała, nie ma gwarancji, że nie pojawią się rozstępy.

Kremy, maści, olejki i balsamy dodatkowo nawilżają skórę i nigdy nie zaszkodzą - dlatego zawsze warto spróbować przed podjęciem decyzji o innych, bardziej drastycznych opcjach leczenia. 

Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Czym są rozstępy? 

Chociaż wiele osób kojarzy rozstępy z rosnącymi brzuchami kobiet w ciąży, rozstępy nie są tylko czymś, na co cierpią kobiety w ciąży.

Rozstępy nazywane są po łacinie striae i są uszkodzeniami występującymi w elastycznej, środkowej warstwie tkanki podskórnej. Gdy skóra jest szybko i mocno rozciągana, pojawiają się rozstępy.

Może to być spowodowane na przykład przyrostem masy ciała podczas ciąży lub złą dietą. 

Dlaczego rozstępy pojawiają się na plecach?

Skóra może wytrzymać wiele bez pękania, ponieważ jest bardzo elastyczna. Jeśli jednak włókna elastyczne w skórze są nadmiernie rozciągnięte, tracą swoją elastyczność.

Nie u każdego występują rozstępy. Wynika to po prostu z różnic w elastyczności i typie skóry.

Niektórzy ludzie mają bardziej elastyczną skórę, podczas gdy inni mają zwiększoną tendencję do powstawania rozstępów - na przykład z powodu genetyki. W grę może jednak wchodzić wiele innych czynników.

Poniżej znajdziesz informacje na temat przyczyn powstawania rozstępów.

Dojrzewanie

Nie tylko kobiety w ciąży cierpią z powodu rozstępów. W rzeczywistości znajome tygrysie paski są częstym problemem wśród nastolatków.

W okresie dojrzewania młodzi ludzie bardzo rosną - i zazwyczaj ich ciała z łatwością za tym nadążają. Czasami jednak dzieje się to tak szybko, że skóra pęka. W rezultacie niektórzy młodzi ludzie doświadczają rozstępów na plecach lub w innych miejscach na ciele. 

Przyrost i utrata masy ciała

Jeśli szybko przybierasz na wadze, Twoja skóra musi się rozciągnąć w bardzo krótkim czasie. Może to stanowić obciążenie dla skóry, która nie jest w stanie nadążyć.

Kulturyści i osoby podnoszące ciężary mają dużą tendencję do powstawania rozstępów, ponieważ duża masa mięśniowa jest budowana w krótkim czasie. Obciążenie skóry prowadzi do większego ryzyka wystąpienia rozstępów.

Z drugiej strony, jeśli stracisz dużo na wadze w krótkim czasie, skóra może również mieć trudności z nadążeniem za zmianami. 

Ciąża

Szybki przyrost masy ciała może być spowodowany na przykład ciążą. Szczególnie pod koniec ciąży skóra rozciąga się jeszcze bardziej, powodując powstawanie rozstępów.

Ryzyko wystąpienia rozstępów jest wyższe u kobiet w ciąży z nadwagą, młodszych kobiet w ciąży i w ciąży mnogiej (więcej niż jeden płód). 

Brak równowagi hormonalnej 

Hormony mają wpływ na pojawianie się rozstępów na ciele i elastyczność skóry. Brak równowagi hormonalnej może zwiększać ryzyko pojawienia się rozstępów.

Zmiany w równowadze hormonalnej zwykle występują u nastolatków przechodzących okres dojrzewania i kobiet w ciąży.

Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie