Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co można zrobić, aby zapewnić opiekę i leczenie? 

Jeśli jesteś jednym z pechowców, którzy mają klasyczne tygrysie paski na wewnętrznej stronie ud, nie jesteś sam. Rozstępy są powszechną chorobą skóry, ale to nie czyni ich mniej uciążliwymi kosmetycznie dla dużej części dotkniętych nimi osób.

To, że musisz zmagać się z paskami na udach do końca życia, nie oznacza, że nie możesz poprawić ich wyglądu. Oto kilka metod, z których możesz skorzystać, jeśli chcesz zminimalizować widoczność swoich rozstępów.

Odżywiaj skórę za pomocą olejków i kremów 

Dobra, odżywcza pielęgnacja skóry może być bardzo skuteczna. Na przykład za pomocą kremów lub olejków, takich jak Body Oil. Ten odżywczy olejek jest bogaty w odżywcze składniki aktywne, takie jak skwalan, olejek z drzewa herbacianego, olej migdałowy i słonecznikowy.

Wszystkie są częścią unikalnej kombinacji, która razem sprawia, że skóra jest sprężysta, nawilżona i, co najważniejsze, wzmocniona witaminą E. Działając razem, przyczyniają się do bardziej równomiernej i gładkiej skóry z mniej widocznymi rozstępami.

75% badanych doświadczyło tego podczas testowania olejku na swoich rozstępach.

Daj olejowi czas na działanie

Nie oczekuj środka, który zdziała cuda z dnia na dzień. Po pierwsze, olejki, kremy lub inne metody nie są cudownymi lekami, które mogą sprawić, że ślady znikną. Mogą jednak, przy wytrwałym stosowaniu, sprawić, że będą mniej widoczne.

Dopiero po 12-20 tygodniach regularnego stosowania olejku zaczną pojawiać się pierwsze oznaki poprawy. Bądź cierpliwy dla swojej skóry - potrzebuje czasu i troski, aby się poprawić.

Nakładaj olejek codziennie, najlepiej 1-2 razy na czystą, suchą skórę. Masuj okrężnymi ruchami, aby wmasować olejek w skórę. Olejek nie będzie tłusty ani lepki, ale upewnij się, że całkowicie wyschnie przed ubraniem się.

Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Leczenie laserem 

Jeśli chcesz pójść o krok dalej, laserowe leczenie rozstępów na wewnętrznej stronie ud może być rozwiązaniem dla Ciebie. 

Wypróbuj mikroigłowanie 

Microneedling jest pod pewnymi względami podobny do zabiegu laserowego. W tym przypadku celem jest również wniknięcie głęboko w skórę, aby stworzyć kontrolowane "uszkodzenia" w celu aktywacji własnego procesu naprawy skóry. Celem jest pobudzenie tworzenia kolagenu i włókien elastycznych.

Zamiast wiązek laserowych używane są spiczaste igły.

Czy istnieją jakieś porady dotyczące zapobiegania rozstępom na wewnętrznej stronie ud?

Nie zawsze da się zapobiec rozstępom - na udach, pośladkach, plecach, piersiach, ramionach czy brzuchu. Mogą pojawić się znikąd, bez najmniejszych oznak.

Istnieje jednak kilka rzeczy, które można zrobić, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów: 

  • Żyj zdrowo i ćwicz. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec rozstępom, jest zdrowa i zróżnicowana dieta połączona z ćwiczeniami. Wystarczy 30 minut codziennych ćwiczeń.
  • Unikaj palenia. Palenie jest jednym z najgorszych wrogów skóry. Może sprawić, że skóra będzie bardziej obwisła i mniej sprężysta.
  • Stosuj odpowiednią pielęgnację skóry. Upewnij się, że odżywiasz skórę składnikami odżywczymi i nawilżającymi. Nawilżanie pomaga wzmocnić i uelastycznić skórę. I choć nie ma naukowych dowodów na to, że w ten sposób można zapobiec powstawaniu rozstępów, pomoże to zwiększyć odporność skóry.
Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Czym są rozstępy?

Rozstępy to kolorowe smugi lub pęknięcia pojawiające się na skórze. Jest to uszkodzenie, które występuje w skórze, gdy jest ona obciążona ponad jej naturalną elastyczność.

Rozstępy nazywane są po łacinie striae i powszechnie występują na wewnętrznej stronie ud. Rozstępy nie są niebezpieczne, ale dla wielu osób stanowią problem kosmetyczny. 

Popękana skóra jest rodzajem blizny i podobnie jak blizny, rozstępy są urazem, którego nigdy nie można w pełni naprawić. Rozstępy pozostaną ci na całe życie - ale nie oznacza to, że nie możesz aktywnie zrobić czegoś, aby były mniej widoczne.

Jak wyglądają rozstępy?

Rozstępy to różowe lub niebiesko-fioletowe pasma lub prążki na skórze. Kiedy pojawiają się na udach, zwykle po wewnętrznej stronie.

Rozstępy mogą różnić się kolorem i grubością w zależności od osoby. Jednak ich wspólną cechą jest to, że ostatecznie bledną i stają się bardziej białawe lub mają taki sam odcień jak otaczająca je skóra.

To samo w sobie sprawia, że z czasem stają się mniej zauważalne, ale skóra nadal będzie wyglądać na popękan 

Kto ma rozstępy na wewnętrznej stronie ud?

Rozstępy na udach to problem znany wielu osobom - zarówno mężczyznom, jak i kobietom, młodym i starszym, mogą pojawić się te pasiaste ślady na skórze.

Jeśli masz rozstępy na wewnętrznej stronie ud, zazwyczaj jest to związane z różnymi czynnikami. Poniżej dowiesz się więcej na ich temat. 

Jak powstają rozstępy na udach? 

Rozstępy na wewnętrznej stronie ud są naturalnym zjawiskiem. Jest to powszechny sposób, w jaki skóra reaguje, gdy jest rozciągana ponad swoje możliwości. To znaczy, jeśli skóra jest nadmiernie rozciągnięta do punktu, w którym nie może nadążyć.

Gdy elastyczne włókna w tkance podskórnej nadmiernie się rozciągają, pękają i pozostawiają ślady na skórze.

Ślady te zwykle pojawiają się na wewnętrznej stronie ud, ale brzuch, piersi, plecy i pośladki są również szczególnie wrażliwymi obszarami ciała. Są to obszary, w których skóra doświadcza największego przeciążenia. 

Kiedy skóra na wewnętrznej stronie ud pęka, zazwyczaj istnieją konkretne przyczyny. Dowiedz się o nich więcej tutaj. 

Przybierasz na wadze 

Jeśli masa ciała znacznie wzrośnie - zwłaszcza w krótkim okresie czasu - naturalna elastyczność skóry zostanie naruszona. Po prostu nie jest w stanie nadążyć za obciążeniem i włókna pękają, co objawia się pęknięciami w zewnętrznej warstwie skóry.

Przyrost masy ciała może być spowodowany niezdrową dietą lub ciążą. Ale możesz być również narażony na ryzyko przybrania na wadze jako efekt uboczny różnych leków. 

Twoje ciało szybko rośnie - dojrzewanie i trening 

Wiele nastolatek zauważa, że skóra na ich wewnętrznej stronie ud nagle pęka. Dzieje się tak, ponieważ ciało rośnie szybko i intensywnie w okresie dojrzewania. Elastyczne włókna nie nadążają za tym, co może prowadzić do rozstępów.

To samo dotyczy osób, które intensywnie ćwiczą. Zwłaszcza trening siłowy, podczas którego mięśnie ud rozwijają się gwałtownie, może powodować rozstępy na wewnętrznej stronie ud, ponieważ skóra nie nadąża. 

Tracisz dużo na wadze 

Ale czy skóra może pękać tylko wtedy, gdy ciało bardzo się rozszerza? Nie, dotyczy to również "kurczenia się". To znaczy, jeśli stracisz dużo na wadze.

W takim przypadku elastyczne włókna skóry mogą mieć trudności z nadążaniem za zmianami - a wtedy istnieje ryzyko powstania rozstępów. 

Hormony w organizmie są niezrównoważone

Jeśli hormony są niezrównoważone lub zmieniają się, może to również wpływać na skórę i jej elastyczność.

Zmiany hormonalne zwykle występują w okresie dojrzewania lub w ciąży

Twoja genetyka odgrywa rolę 

Wreszcie, rozstępy na wewnętrznej stronie ud lub gdziekolwiek indziej na ciele mogą być dziedziczne. Wszystko sprowadza się do naturalnego typu i elastyczności skóry.

Podczas gdy niektóre rodziny są predysponowane do silnie elastycznych typów skóry, inne mogą mieć odwrotne cechy. Dlatego też wiele kobiet w ciąży może uzyskać wskazówkę, czy są predysponowane do rozstępów, patrząc na własną mamę. 

Zestaw kosmetyków na rozstępy
3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn
+15.000 recenzji
Cena regularna 179,99 zl
Cena promocyjna 179,99 zl Cena regularna 214,99 zl
Zestaw kosmetyków na rozstępy  - 3 produkty zmniejszające widoczność rozstępów i blizn

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie