Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to bardzo powszechna dolegliwość często występująca u niemowląt. Składa się z martwych komórek skóry i tłuszczu skórnego, które gromadzą się na skórze zamiast być normalnie złuszczane. Przyczyną prawdopodobnie jest wpływ hormonów matki na gruczoły łojowe dziecka. Nie wiadomo jednak, dlaczego niektóre dzieci mają ciemieniuchę, a inne nie.

Ciemieniucha manifestuje się jako czerwone, brązowawe lub żółtawe tłuste łuski na skórze głowy. Może występować w małym obszarze lub na całej skórze głowy. Może również pojawić się w okolicach brwi lub linii włosów.

Ciemieniucha jest całkowicie nieszkodliwa, niezaraźliwa i nie jest spowodowana brakiem higieny. Nie ma więc powodu do wstydu, jeśli Twoje dziecko jej doświadcza. Jest to bardzo powszechne.


Kto dostaje ciemieniuchę?

Ciemieniucha jest odmianą stanu znanego jako łojotokowe zapalenie skóry. W przypadku niemowląt i dzieci mówimy o ciemieniuchy, a u dorosłych o łuszczycy.

Podczas gdy ciemieniucha dotyka niemowląt i dzieci, sucha skóra może po raz pierwszy pojawić się u dorosłych i młodzieży w późnej adolescencji lub po niej. Po niemowlęctwie dziecko nie rozwinie już łupieżu ani łuszczycy – pojawi się to tylko w późnej adolescencji lub po niej.

Dowiedz się więcej o:

Objawach – jak wygląda ciemieniucha?

Jak usunąć ciemieniuchę

Jak zapobiegać ciemieniuchy


Ciemieniucha czy łojotokowe zapalenie skóry?

Ciemieniucha i łojotokowe zapalenie skóry są bardzo podobne, ale podczas gdy ciemieniucha dotyka niemowląt i dzieci, to łojotokowe zapalenie skóry dotyczy dorosłych.

Łojotokowe zapalenie skóry (w tym ciemieniucha) znane jest również jako seboreiczne zapalenie skóry. Jest to bardzo powszechny typ łuszczycy, który powoduje swędzenie, zaczerwienienie skóry oraz suche, białe łuski lub żółtawe, tłuste łuski. Łuski pojawiają się w miejscach, gdzie jest wiele gruczołów łojowych, więc zazwyczaj będzie to na skórze głowy, a możliwe także jako łuszczące się zapalenie skóry na twarzy, szczególnie na czole, brwiach, rzęsach i skrzydełkach nosa.

Łojotokowe zapalenie skóry jest spowodowane przez drożdżaki, które żyją na tłustej skórze, zwane Pityrosporum Ovale.


Objawy - jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha pojawia się jako żółtawe, brązowawe lub czerwonawe łuski na skórze głowy. Może pokrywać całą skórę głowy i zaczynać się od linii włosów lub być ograniczona do mniejszego obszaru. W niektórych przypadkach egzema może również znajdować się na czole i/lub brwiach dziecka.

Niemowlęta mogą mieć ciemieniuchę już od kilku tygodni życia. Zazwyczaj dzieci szybko wyrastają z nowych wyprysków ciemieniuchy; najczęściej nowe przypadki nie pojawiają się po 3-4 miesiącach życia.

Ciemieniucha to tłusty łupież, który jest wyraźnie widoczny. Może również mieć lekki zapach, często opisywany jako nieco mdły. Posiadanie ciemieniuchy przez Twoje dziecko jest całkowicie nieszkodliwe, ale powinieneś zadbać o jej usunięcie, gdyż nie zniknie samoistnie. Co więcej, cienka warstwa łupieżu może ostatecznie zamienić się w grubszą skorupę, jeśli zostanie. Gdy strup stanie się grubą skorupą, jest również trudniejszy do usunięcia.

Ciemieniucha zatrzymuje ciepło ciała, więc gruba warstwa ciemieniuchy może być szczególnie niekomfortowa dla Twojego dziecka. Może również zacząć swędzieć. Większość mam i tatusiów nie lubi wyglądu ciemieniuchy, więc chcą ją usunąć.

Jeśli Twoje dziecko ma ciemieniuchę, szybko to zauważysz. Najpierw jako małe łupieżki, a nieco później - jeśli nie zostaną usunięte - jako gruba skorupa.


Ciemieniucha na czole

Ciemieniucha zazwyczaj pojawia się na skórze głowy, ale może również wystąpić na czole i brwiach. Wygląda tak samo, bez względu na to, gdzie się znajduje. Powinna być leczona w ten sam sposób.

Ciemieniucha na czole objawia się jako żółtawe, brązowawe lub czerwonawe płatki skóry lub łuski, które są mocno przylegające do skóry. Na czole zmiany będą bardzo widoczne, dlatego najlepiej jest zacząć leczenie, jak tylko je zauważysz. Jeśli nie jesteś pewien, co dokładnie pojawiło się na czole Twojego dziecka, powinieneś skonsultować to z lekarzem lub pielęgniarką. W niektórych przypadkach może to być egzema, a nie ciemieniucha.


Ciemieniucha na twarzy

Ciemieniucha na skórze głowy jest powszechnie obserwowana u niemowląt. Jednak w niektórych przypadkach żółtawe, brązowawe lub czerwonawe łupież może rozprzestrzenić się na twarz, a możliwe także za uszami. Jeśli to się stanie, powinieneś to skonsultować z lekarzem.

Ciemieniucha na twarzy jest nadal nieszkodliwa, ale może wymagać innego rodzaju leczenia. Na przykład, jeśli podejrzewa się infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Leczenie może obejmować specjalny krem lub szampon przeciwłupieżowy o działaniu przeciwgrzybiczym.


Ciemieniucha u dorosłych

U niemowląt jest to znane jako ciemieniucha, natomiast u dorosłych żółtawe, brązowawe lub czerwonawe łuski i strupy, które mogą się tworzyć na skórze głowy, są znane jako łojotokowe zapalenie skóry lub egzema.

Łupież pojawia się, gdy martwe komórki skóry i tłuszcz skórny są zrzucane ze skóry głowy. Łojotokowe zapalenie skóry jest spowodowane przez grzyb drożdżowy żyjący na tłustej skórze, zwany Pityrosporum Ovale. Grzyb naturalnie występuje na skórze, ale jeśli dostanie zbyt sprzyjające warunki do wzrostu, może powodować łupież i świąd.

Łupież może rozwijać się u wszystkich dorosłych, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, i jest to bardzo powszechna dolegliwość. Jednak mężczyźni wydają się mieć łupież częściej niż kobiety.

Nie wydaje się, aby istniał związek między występowaniem ciemieniuchy w dzieciństwie a rozwijaniem łupieżu w dorosłości.


Jak usunąć ciemieniuchę

Ciemieniucha jest odporna na wodę, więc samo mycie pod prysznicem nie pomoże. Potrzeba czegoś więcej. Może kusić, aby po prostu podrapać strup palcem i w ten sposób usunąć dużą część łupieżu. Jednak nie jest to dobra metoda, ponieważ ryzykujesz usunięciem zbyt wielu warstw skóry, co spowoduje zaczerwienienie i podrażnienie skóry dziecka.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem w sprawie opcji leczenia ciemieniuchy i wyboru produktów.

Dobre środki i metody, gdy chcesz usunąć ciemieniuchę:

  • Leczenie specjalnym preparatem na ciemieniuchę. Dostępne są specjalistyczne produkty do leczenia ciemieniuchy na skórze głowy. Są to produkty, które skutecznie zwalczają i leczą ciemieniuchę na skórze głowy i łupież, ale nie są zbyt agresywne dla skóry głowy. Można je znaleźć w aptekach.
  • Leczenie olejem lub kremem. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest zmiękczenie skóry. Możesz to zrobić za pomocą oleju lub kremu. Możesz użyć oliwki dla dzieci, a może słyszałeś, że możesz po prostu użyć oleju kuchennego, takiego jak oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy. Możesz to zrobić, ale może być to bardzo tłuste i nie jest to najskuteczniejszy środek.
  • Użycie szczotki lub gęstego grzebienia. Gdy olej zadziała przez jakiś czas i strupy zaczną odchodzić, możesz delikatnie pocierać strupy, na przykład za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów dla niemowląt lub szczotki dla niemowląt. Możesz także użyć grzebienia o ciasnych zębach i delikatnie przeczesywać włosy dziecka w przeciwnym kierunku.
  • Mycie szamponem. Oleje i kremy są tłuste, więc należy je później przetrzeć lub umyć. Jeśli chcesz to zmyć, pamiętaj, że zarówno strupy, jak i olej są odporne na wodę. Dlatego dobrym pomysłem może być nałożenie szamponu na skalp przed umyciem włosów wodą. Możesz użyć szamponu dla dzieci lub innego odpowiedniego szamponu, na przykład specjalistycznego szamponu do strupów i łupieżu.

Rzadko udaje się usunąć ciemieniuchę za jednym razem. Częściej będziesz musiał zastosować krem, olej lub leczenie kilka razy. Ciemieniucha może również pojawić się ponownie, wtedy będziesz musiał leczyć kilka razy.

Jeśli nie uda ci się usunąć ciemieniuchy powyższymi metodami, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką.


Serum na Skórę Głowy

Serum na skórę głowy jest skuteczne przeciwko łupieżowi, suchej skórze głowy oraz swędzeniu.

Nakładaj serum na skórę głowy dziecka wieczorem, pozostaw na noc, a następnie zmyj następnego ranka.

Wideo: Jak używać produktów na suchą i swędzącą skórę głowy


Jak zapobiegać ciemieniuchy

Najlepszym sposobem na zapobieganie ciemieniuchy jest lekkie codzienne masowanie skóry głowy dziecka. Zwiększa to krążenie krwi, co może pomóc zapobiec powstawaniu ciemieniuchy. Możesz masować skórę głowy ręcznikiem, szczoteczką do zębów dla niemowląt lub delikatnie czesać włosy grzebieniem o drobnych zębach. Skóra głowy dziecka z łatwością wytrzyma lekkie masowanie, a jeśli tylko delikatnie dotkniesz miękkiego miejsca (ciemiączka), nic złego się nie stanie.

Wraz z codziennym masażem możesz użyć kuracji na skórę głowy. Może to być Serum na Skórę Głowy od Australian Bodycare, które zawiera olejek z drzewa herbacianego, znany ze swojej skuteczności przeciwko bakteriom, swędzeniu i podrażnieniom skóry. Serum jest kojące i odżywcze, możesz używać go codziennie, ponieważ zawiera 100% naturalnych składników aktywnych. Jednak tradycyjne leki i kremy na ciemieniuchę, łupież, bakterie i grzyby można stosować tylko przez ograniczony czas.

Serum do włosów przeciw łupieżowi i suchej skórze głowy
Serum oczyszczające do swędzącej skóry głowy, włosów tłustych i podrażnień
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 74,99 zl
Cena promocyjna Od 74,99 zl Cena regularna
Serum oczyszczające do swędzącej skóry głowy, włosów tłustych i podrażnień

Przyczyny ciemieniuchy u niemowląt

Ciemieniucha i łupież zwykle pojawiają się tam, gdzie skóra jest tłusta i gdzie jest wiele gruczołów łojowych. Dotyczy to skóry głowy. Normalnie martwe komórki skóry i tłuszcz skórny są zrzucane, ale gdy gromadzą się w skórze, pojawiają się jako żółtawe, brązowawe lub czerwonawe łupież, czyli ciemieniucha.

Uważa się, że ciemieniucha powstaje, ponieważ gruczoły łojowe dziecka są wpływane przez hormony matki. Jednak dokładna przyczyna, dlaczego niektóre dzieci rozwijają ciemieniuchę, a inne nie, nie jest znana. Dlatego również nie wiadomo, dlaczego niektóre dzieci mają ciemieniuchę, a inne nie.

Na szczęście ciemieniucha jest całkowicie nieszkodliwa i można ją leczyć, więc nie ma powodu do niepokoju, jeśli Twoje dziecko ma ciemieniuchę.


FAQ na temat ciemieniuchy


Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to martwe komórki skóry i tłuszcz skórny, które gromadzą się w skórze zamiast być zrzucane jak zwykle. Ciemieniucha pojawia się jako żółtawe, brązowawe lub czerwonawe tłuste łuski, zwykle na skórze głowy.


Czy ciemieniucha jest niebezpieczna?

Ciemieniucha nie jest niebezpieczna i nie przeszkadza dziecku. Jednakże, jeśli ciemieniucha przekształci się w grubą skorupę, skorupa może zacząć swędzić i powodować dyskomfort, ponieważ ciemieniucha zatrzymuje ciepło ciała. Więc ciemieniucha nie jest niebezpieczna, ale nie wygląda ładnie, dlatego większość osób chce ją usunąć z skóry głowy swojego dziecka.


Jak usunąć ciemieniuchę?

Najlepszym, najdelikatniejszym i najskuteczniejszym sposobem na usunięcie ciemieniuchy jest użycie olejku lub specjalistycznego leczenia, jednocześnie delikatnie i łagodnie masując skórę głowy. Możesz masować skórę głowy dziecka miękką szczoteczką do zębów dla niemowląt, szczotką dla niemowląt lub delikatnie grzebieniem o drobnych zębach. Nie bój się masować skóry głowy dziecka, pod warunkiem że robisz to delikatnie i ostrożnie.


Dlaczego powstaje ciemieniucha?

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego niemowlęta mają ciemieniuchę. Ciemieniucha to martwe komórki skóry i tłuszcz skórny, które gromadzą się w skórze zamiast być zrzucane. Ciemieniucha zwykle pojawia się, gdy dziecko ma kilka tygodni i zazwyczaj znika, gdy dziecko ma kilka miesięcy.


Jak leczyć ciemieniuchę?

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia ciemieniuchy jest użycie specjalistycznego olejku lub leczenia. Olejek lub leczenie rozpuszcza ciemieniuchę, a następnie możesz delikatnie usunąć strupki, masując lub delikatnie pocierając skórę. Następnie możesz użyć specjalistycznego szamponu lub kuracji na skórę głowy jako środek zapobiegawczy, aby zapobiec powrotowi łupieżu.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie