Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Pielęgnacja stóp i leczenie stóp

Czy znasz starszą osobę - może jednego z Twoich dziadków - która nie dba odpowiednio o swoje stopy? W takim razie zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że najlepiej jest dbać o stopy.

To one będą Cię nosić do końca życia, dlatego wymagają takiej samej troski, jaką otaczasz twarz i resztę ciała. Większość ludzi po prostu zapomina o swoich stopach, a to jest błąd, który należy natychmiast naprawić.

Na nic jednak zda się gruntowna pielęgnacja i leczenie stóp, jeśli potem znów o nich zapomnimy na długi czas. Podobnie jak w przypadku reszty ciała, również w przypadku stóp konieczna jest regularna pielęgnacja, tak aby były one w jak najlepszym stanie i mogły służyć nam przez całe życie. 

Nawet jeśli Twoje stopy wymagają regularnej pielęgnacji, nie musisz poświęcać wiele czasu, aby zapewnić im leczenie, którego potrzebują.


Jakie problemy ze stopami mogą wystąpić u Ciebie?

Czy masz problemy z własnymi stopami? I czy wolisz, aby były one widoczne w otwartych butach lub sandałach? Możesz mieć twardą skórę lub suchą skórę, która swędzi i piecze, popękane pięty lub nagniotki, albo Twoje stopy mogą cuchnąć. Możesz mieć również tendencję do wrastających paznokci. Stopy mogą być źródłem wielu problemów.

Wszelkie problemy ze stopami to wyraźny znak, że wymagają one troski. Tak więc nadszedł czas, aby dać swoim stopom trochę opieki i uwagi, aby uzyskać je promieniujące zdrowia, a będziesz gotowy, aby wskoczyć w parę sandałów, gdy nadejdzie ciepła pogoda.


15 wskazówek na temat optymalnej pielęgnacji stóp i leczenia stóp

Oto 15 wskazówek dotyczących najlepszych sposobów pielęgnacji stóp, dzięki którym nie trzeba ich chować w ciasnych, zamkniętych butach.

1. Usuń bakterie

Dobra pielęgnacja stóp jest powiązana z dobrą higieną. Dlatego najlepiej jest myć stopy codziennie, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Zapach "tandetnych stóp" powstaje, jeśli nie zmyjesz z nich potu i bakterii.

Używaj delikatnego mydła, takiego jak Bodywash firmy Australian Bodycare, które jest zawarte w potrójnym opakowaniu z kremem i sprayem, które razem zwalczają spocone stopy i nieprzyjemny zapach. Mydło nie wysusza skóry, ale pomaga ją pielęgnować i utrzymywać w stanie nawilżenia.

Zestaw kosmetyków na pocące się i śmierdzące stopy
3 skuteczne produkty na śmierdzące stopy i buty
+15.000 recenzji
Cena regularna 144,99 zl
Cena promocyjna 144,99 zl Cena regularna 189,99 zl
Zestaw kosmetyków na pocące się i śmierdzące stopy - 3 skuteczne produkty na śmierdzące stopy i buty

2. Dokładnie osusz stopy

Po wyjściu z kąpieli ważne jest, aby dokładnie osuszyć stopy ręcznikiem - i pamiętaj, aby wejść dokładnie między palce. 

Wilgotne, mokre środowisko, zwłaszcza między palcami, może być siedliskiem nieprzyjemnej, swędzącej stopy atlety.


3. Usuń twardy naskórek

Skóra na stopach staje się twarda, ponieważ jest poddawana zbyt dużym obciążeniom. Może to mieć miejsce w pracy, gdzie przez większość czasu stoisz lub nosisz buty, które uwierają. Jeśli nie usuniesz twardej skóry, może ona w końcu przekształcić się w bolesny nagniotek lub modzel.

Sztyft na modzele i pęcherze
Stosuj zmiękczające i odżywcze składniki do pielęgnacji pęcherzy i modzeli
+15.000 recenzji
Cena regularna 74,99 zl
Cena promocyjna 74,99 zl Cena regularna
Sztyft na modzele i pęcherze - Stosuj zmiękczające i odżywcze składniki do pielęgnacji pęcherzy i modzeli

4. Rozpieszczaj swoje stopy wilgocią

Aby zapobiec tworzeniu się twardej skóry, ważne jest, aby włączyć nawilżanie do pielęgnacji stóp. Sucha skóra jest bardziej delikatna i wrażliwa niż skóra nawilżona, dlatego najlepiej pomożesz swoim stopom, obficie je nawilżając.

Stosuj dobry krem, taki jak Foot Cream, który jest intensywnie nawilżającym kremem do stóp. Składa się on z aktywnych składników, takich jak masło shea, mocznik i Tea Tree olejek, które nawilżają głęboko skórę i pomagają utrudnić tworzenie się nowego, twardego naskórka. Krem należy wmasować w skórę stóp aż do wchłonięcia. Nie należy stosować go między palcami.

Krem do stóp 10% mocznik
Odżywczy krem do stóp z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 64,99 zl
Cena promocyjna Od 64,99 zl Cena regularna
Krem do stóp 10% mocznik - Odżywczy krem do stóp z 100% naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego

5. Intensywna, dogłębna pielęgnacja

Jeśli masz popękane pięty, to znak, że Twoja skóra straciła naturalną równowagę nawilżenia. Pięty są narażone na dodatkowy nacisk i wstrząsy, więc skóra może pękać i może być bolesna.

Możesz użyć Heel Repair, który jest specjalnie opracowany dla suchych, popękanych pięt. Dzięki Heel Repair możesz podjąć skuteczne działania w walce z suchymi piętami i przywrócić skórze jej naturalne nawilżenie i mechanizmy obronne. Nakładaj go na stopy dwa razy dziennie - rano i wieczorem - aby zapewnić stopom intensywną pielęgnację.

Zestaw kosmetyków na pocące się i śmierdzące stopy
3 skuteczne produkty na śmierdzące stopy i buty
+15.000 recenzji
Cena regularna 144,99 zl
Cena promocyjna 144,99 zl Cena regularna 189,99 zl
Zestaw kosmetyków na pocące się i śmierdzące stopy - 3 skuteczne produkty na śmierdzące stopy i buty

6. Prawidłowo obcinaj paznokcie

Pielęgnacja stóp to nie tylko skóra stóp: równie ważne są paznokcie u stóp. Wiele osób obcina paznokcie u stóp w niewłaściwy sposób, używając nożyczek do paznokci, aby obciąć paznokieć aż do fałdu miękkiej tkanki z boku paznokcia. Zwiększa to ryzyko zakażenia paznokci wiszących i wrastających.

Używając obcinacza do paznokci lub nożyczek ważne jest, aby obcinać paznokieć prosto w poprzek. Unikniemy wtedy przecięcia miękkiej skóry wokół paznokcia.


7. Nasycaj paznokcie wilgocią

Nie tylko skóra na stopach może stać się sucha i wyglądać matowo. Twoje paznokcie również.

Jeśli są one szorstkie, suche lub przebarwione, nasyć je dużą ilością wilgoci. Nail Repair to kuracja wzmacniająca paznokcie dzięki aktywnym składnikom, takim jak olejek z drzewa herbacianego i witamina E, dzięki którym odzyskują one swoją naturalną siłę.

Naprawiacz uszkodzonych paznokci
Pielęgnacja paznokci przebarwionych, szorstkich i popękanych
+15.000 recenzji
Cena regularna 84,99 zl
Cena promocyjna 84,99 zl Cena regularna
Naprawiacz uszkodzonych paznokci - Pielęgnacja paznokci przebarwionych, szorstkich i popękanych

8. Codziennie zmieniaj skarpetki

Higiena jest częścią pielęgnacji Twoich stóp. Aby być pewnym dobrej higieny i pielęgnacji stóp, powinieneś codziennie zakładać czyste skarpetki.

Nie ma sensu myć stóp, jeśli potem zakładasz parę brudnych skarpetek z poprzedniego dnia. Są one siedliskiem stęchłego potu i bakterii, które powodują kwaśny, nieprzyjemny zapach.


9. Używaj różnych par butów

Czy jesteś jedną z wielu osób, które mają swoją ulubioną parę butów, którą noszą dzień w dzień? Dobrym pomysłem jest regularna zmiana butów. 

Z jednej strony, zmiana jest dobra dla Twoich stóp i podeszew, a z drugiej strony, zmniejsza zapach stęchlizny, który może gromadzić się w parze butów. Jeśli nie używasz tej samej pary butów dwa dni z rzędu, nie wytworzą one zapachu tak łatwo. Wyrób sobie nawyk wietrzenia butów i spryskiwania ich Foot Sprayem, który pozbywa się nieprzyjemnego zapachu.


10. Skarpety wełniane lub bawełniane

Kupując skarpety, warto wybierać naturalne materiały, takie jak wełna lub bawełna.

Twoje stopy mogą w nich łatwiej oddychać niż w syntetycznych skarpetach, w których są zamknięte i łatwiej ulegają zawilgoceniu.


11. Noś otwarte, wentylowane buty

Wybieraj otwarte, przewiewne buty, które nie ściskają stóp i nie krępują ich, nie pozostawiając ani przestrzeni, ani powietrza.

Zapobiega to nieprzyjemnemu zapachowi stóp, a palce nie będą się uciskać i tworzyć twardej skóry.


12. Wysusz stopy talkiem

Jeśli twoje stopy mają tendencję do pocenia się dużo, a następnie spocone stopy mogą być problemem, z stopą sportowca, jak również. Po zastosowaniu kremu pielęgnacyjnego do stóp, ważne jest, aby pozwolić im wyschnąć, zanim założysz skarpetki i buty.

Aby upewnić się, że stopy nie będą zbyt wilgotne w skarpetkach, możesz posypać je odrobiną talku - wchłonie on wilgoć, nie wysuszając stóp.


13. Spryskaj stopy i buty

Jeśli masz problem z nieprzyjemnym zapachem i spoconymi stopami, możesz włączyć do swojej pielęgnacji stóp specjalnie opracowany antyperspirant do stóp

Używaj sprayu zarówno na buty, jak i na stopy, a aktywne składniki zapobiegną zarówno poceniu się, jak i nieprzyjemnemu zapachowi.

Spray do stóp przeciw nieprzyjemnemu zapachowi stóp
Antyperspirant z olejkiem z drzewa herbacianego przeciw poceniu się i nieprzyjemnemu zapachowi stóp
+15.000 recenzji
Cena regularna 69,99 zl
Cena promocyjna 69,99 zl Cena regularna
Spray do stóp przeciw nieprzyjemnemu zapachowi stóp - Antyperspirant z olejkiem z drzewa herbacianego przeciw poceniu się i nieprzyjemnemu zapachowi stóp

14. Uwolnij swoje stopy

Twoje stopy spędzają dużo czasu ukryte w skarpetkach i butach. Ale bardzo dobrze jest je uwolnić.

Kiedy tylko możesz, pozwól swoim palcom zaczerpnąć powietrza i chodź z gołymi stopami. Ale pamiętaj, tylko w pomieszczeniach, na miękkich powierzchniach, aby nie doprowadzić do powstania twardej skóry na twardych podłogach.


15. Zapewnij swoim stopom trochę ruchu

Twoje stopy, podobnie jak reszta ciebie, korzystają z ćwiczeń. Nie potrzebują ich dużo, wystarczy tyle, by utrzymać mięśnie i stawy w ruchu i kondycji, optymalizując jednocześnie krążenie krwi. 

Możesz to zrobić, rozciągając stopy w górę i w dół podczas siedzenia i pracy lub na kanapie podczas oglądania telewizji. Kilka razy rozstaw też palce u stóp.

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie