Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest waginoza bakteryjna?

Waginoza bakteryjna to stan zapalny pochwy. Pochwa kobiety składa się z unikalnego systemu bakterii kwasu mlekowego oraz żyjących obok siebie innych bakterii, grzybów i mikroorganizmów.

Przy odpowiednim połączeniu wszystkich części w pochwie utrzymuje się naturalna i zdrowa flora bakteryjna, która objawia się ciągłym przepływem wydzieliny pochwowej.

Wydzielina potocznie nazywana jest śluzem. Ale zewnętrzne bakterie mogą przejąć i zniszczyć naturalną florę bakteryjną, a wtedy pojawiają się kłopoty.

Waginoza bakteryjna jest zatem zapaleniem pochwy, które pojawia się, gdy pochwa jest zakażona bakteriami lub grzybami – a to zazwyczaj powoduje dyskomfort, taki jak zwiększona i nieładnie pachąca wydzielina.


Co to jest wydzielina?

Ale czym dokładnie jest wydzielina z pochwy? Upławy z pochwy to płyn z błon śluzowych pochwy połączony z martwymi komórkami skóry z macicy. Płyn wydobywa się z pochwy i jest dla niej sposobem na naturalne oczyszczenie.

Dlatego wydzielina z pochwy jest całkowicie normalna - nawet na co dzień. I wszystkie kobiety, niezależnie od wieku, doświadczają w jakimś stopniu wydzieliny z pochwy. Ilość wydzieliny z pochwy różni się znacznie wśród kobiet i dlatego nie ma ostatecznej reguły, co stanowi normalną ilość wydzieliny. Jednak normalna wydzielina z pochwy charakteryzuje się lekko mulistą, przejrzystą lub białą konsystencją.

Poza tym, że jest wyrazem funkcji samooczyszczania się pochwy, wydzielina z pochwy jest również mechanizmem obronnym w pochwie. Drobnoustroje i bakterie kwasu mlekowego w pochwie tworzą wspólnie mechanizm obronny, który zapobiega przedostawaniu się obcych bakterii dalej w górę brzucha do szyjki macicy, jajników i jajowodów.

Środowisko w pochwie jest kwaśne i zwykle mieści się w przedziale 3,8-4,2 w skali kwasowo-zasadowej. Duża ilość bakterii kwasu mlekowego pomaga więc utrzymać jej kwaśny odczyn, gdyż kwaśne środowisko jest bardziej odporne na działanie obcych i szkodliwych bakterii.

3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych

Jak wygląda waginoza bakteryjna?

Objawy waginozy bakteryjnej mogą być liczne i różnorodne. Wspólne dla zapalenia pochwy są jednak zmiany w wydzielinie z pochwy, swędzenie, podrażnienie, a czasem niewielkie krwawienie z pochwy. Zapalenie pochwy prowadzi więc do wielu problemów w podbrzuszku.

Swędzenie w otworze pochwy i wokół niego jest niekomfortowe, a gdy się drapiemy, może to być błędne koło, w które można wpaść, ponieważ tylko nasila to uczucie swędzenia.

Zapalenie pochwy może również powodować pieczenie podczas oddawania moczu i podczas seksu, a także może powodować ból lub uczucie ciężkości w podbrzuszku.

Zapalenie pochwy lub waginoza bakteryjna może więc powodować dyskomfort w postaci zmian koloru, konsystencji i zapachu wydzieliny, odczucia pieczenia i bólu lub obu tych dolegliwości.


Dlaczego chorujesz na zapalenie pochwy

Powodów, dla których pojawia się wydzielina z pochwy może być kilka. Jednak w zdecydowanej większości przypadków jest ona spowodowana zaburzeniem równowagi pochwy lub infekcją. Zapalenie pochwy można podzielić na różne typy "zapalenia", dlatego przyczyna zapalenia pochwy zależy również od tego, jaki typ masz. Poniżej znajdziesz najczęstsze rodzaje zapalenia pochwy.

Grzybica pochwy

Grzybica pochwy to częste schorzenie dotykające dużej ilości kobiet. Szacuje się, że do 75% kobiet będzie miało grzybicę pochwy w ciągu swojego życia. W zdecydowanej większości przypadków, a właściwie w około 80% przypadków grzybicy, ten rodzaj zapalenia pochwy jest spowodowany zakażeniem drożdżakami "Candida albicans".

Grzyb drożdżowy żyje naturalnie w błonie śluzowej pochwy wraz z bakteriami kwasu mlekowego, mikroorganizmami i innymi naturalnie występującymi w pochwie bakteriami. Ale jeśli warunki w pochwie wzrosną, grzyby będą miały wiele okazji, aby się więcej rozmażać - i wtedy dostajesz grzybicy pochwy z objawami, takimi jak zwiększona wydzielina z pochwy, która jest często biała i grudkowata.

Upławy można porównać do konsystencji przypominającej twaróg. Dyskomfort często objawia się również swędzeniem i pieczeniem w pochwie.

Grzybica pochwy zazwyczaj pojawia się po leczeniu antybiotykami. Leczenie zabija bakterie kwasu mlekowego, które utrzymują stabilną i kwaśną równowagę w pochwie, czyniąc ją odporną na bakterie i infekcje.

To daje drożdżakom wolną rękę do wybuchowego namnażania się.

Waginoza bakteryjna

Wraz z waginozą bakteryjną dochodzi do zaburzenia równowagi w Twojej pochwie. Gdy naturalna równowaga zostaje zaburzona, może to powodować silny rybi zapach z pochwy i szarawe upławy.

Zwykle bakteria "Gardnerella vaginalis" pozwala się zdominować, tak że bakterie kwasu mlekowego nie mogą prawidłowo wykonywać swojej pracy obronnej poprzez utrzymywanie środowiska w stanie uregulowanym i kwaśnym.

Bakteria ta rośnie, jeśli kwaśne pH zostanie zmniejszone i zamiast tego stanie się bardziej zasadowe. Na przykład, pH pochwy może stać się mniej kwaśne, gdy wydzielina pochwy i nasienie są mieszane podczas stosunku.

Dzieje się tak, ponieważ nasienie jest zasadowe i dlatego może zaburzyć kwaśne środowisko i spowodować dyskomfort intymny.

3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych

Trichomonas

Jeśli nagle zauważysz, że Twoja wydzielina z pochwy zmienia kolor na żółty lub zielonkawy, może to być oznaka zakażenia pasożytem Trichomonas. Trichomonas to rodzaj pleśniawki pochwowej, która może nawet nadać wydzielinie nieprzyjemny zapach, któremu towarzyszy pieczenie i ból w pochwie i wokół niej.

Zakażenie pasożytnicze jest przenoszone drogą płciową. Jest to rzadko występujące zakażenie w Danii, ale w pozostałych częściach świata jest to jedna z najczęstszych infekcji.

Suchość i podrażnienie pochwy

Inną formą waginozy bakteryjnej jest "astroficzne zapalenie pochwy", które odnosi się do suchości pochwy i podrażnienia spowodowanego zmniejszoną wilgotnością w pochwie. Szczególnie osoby starsze doświadczają ścieńczenia błon śluzowych po menopauzie, co skutkuje mniejszą ilością wydzieliny z pochwy. Zmienia to skład bakterii w pochwie, zmniejszając mechanizmy obronne i może prowadzić do infekcji bakteryjnych.

Przesuszona i podrażniona śluzówka może powodować duży dyskomfort, taki jak świąd, a nawet uczucie pieczenia, kłucia w pochwie.

Przeczytaj: Złagodzenie suchości błon śluzowych w okresie menopauzy


Działania niepożądane związane z zapaleniem pochwy

Ogólnie rzecz biorąc, wydzielina z pochwy nie powoduje żadnych komplikacji poza tym, że może być bolesna, niewygodna i krępująca.

Kobiety w ciąży powinny jednak zwrócić szczególną uwagę na zakażenie Trichomonas oraz zaburzenie równowagi flory bakteryjnej z waginozą bakteryjną, ponieważ oba rodzaje zapalenia pochwy mogą prowadzić do przedwczesnego porodu, a tym samym osłabienia noworodka.


Jak leczyć waginozę bakterjną

Jeśli już rozwinęła się u ciebie waginoza bakteryjna, istnieją czopki i tabletki z kwasem mlekowym, które mogą pomóc przywrócić mechanizmy obronne w pochwie. Można je kupić w aptekach.

Można też ogólnie zaradzić problemom intymnym za pomocą żelu. Do tego celu idealnie nadaje się na przykład Femigel firmy Australian Bodycare. Leczy on swędzenie, pieczenie i nieprzyjemne zapachy w okolicach intymnych, a Tea Tree olejek przeciwdziała bakteriom. Żel ma regulowane pH, co pomaga przywrócić naturalne środowisko w okolicach intymnych. W badaniu klinicznym 9 na 10 kobiet uzyskało dobre rezultaty stosowania żelu.

Najlepszym leczeniem zapalenia pochwy jest, jak każde inne zapobieganie. Możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia zapalenia pochwy, podejmując następujące środki ostrożności:

  • Zadbaj o codzienną higienę intymną, używając łagodnego mydła przeznaczonego do tego celu. Na przykład użyj Mydło do higieny intymnej od Australian Bodycare, który delikatnie myje okolice wolne od bakterii, jednocześnie utrzymując skórę w stanie nawilżenia, dzięki czemu nie ulega ona podrażnieniom.
  • Stosuj żel, który pomaga utrzymać naturalną równowagę i florę bakteryjną zewnętrznych narządów płciowych. Femi daily to żel, który stosowany codziennie w okolicach otworu pochwy skutecznie przeciwdziała bakteriom, pomagając regulować poziom nawilżenia i zachować harmonię. Żel został przebadany dermatologicznie, dzięki czemu jest odpowiedni nawet dla osób o wrażliwej skórze, a dodatkowo posiada odpowiednie pH.
  • W miarę możliwości unikaj używania podpasek, ponieważ szybko tworzą one pożywkę dla rozwoju obcych bakterii.
  • Nigdy nie podcieraj się od tyłu do przodu podczas korzystania z toalety - jeśli to zrobisz, przetrzesz bakterie z odbytu do pochwy, gdzie mogą się namnażać.
  • Pamiętaj, aby używać bawełnianych majtek, które pozwalają okolicom intymnym oddychać. Dlatego unikaj syntetycznych majtek i obcisłych spodni.
  • Używanie prezerwatywy podczas stosunku sprawi, że zasadowe nasienie nie będzie mieszać się z twoją wydzieliną z pochwy i nie grozi tym naruszenie równowagi flory bakteryjnej w pochwie.

Produkty Australian Bodycare

3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu
3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych
+15.000 recenzji
Cena regularna 159,99 zl
Cena promocyjna 159,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 produkty zapobiegające niepożądanemu zapachowi intymnemu - 3 produkty do higieny intymnej zapobiegające przykremu zapachowi i swędzeniu w okolicach intymnych

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie