Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Czym jest wysypka po goleniu - i kogo dotyka?

Wysypka po goleniu jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym w mieszku włosowym. Po zainfekowaniu mieszka włosowego rozwija się stan zapalny, który objawia się w postaci czerwonych zgrubień i szorstkiej skóry. Małe guzki mogą później przekształcić się w małe pęcherze wypełnione ropą zapalną. Takie skupisko ropy nazywane jest również kurzajką. Jeśli w tym samym miejscu znajduje się wiele pęcherzy, nazywa się to furunculosis.

Być może słyszałeś również termin zapalenie mieszków włosowych, lub zapalenie gruczołów włosowych, używany do opisania stanu, w którym występuje zapalenie mieszka włosowego.

Przewodniki:

Czyste golenie bez czerwonych pęcherzyków

Czerwone pęcherzyki po goleniu - jak je leczyć

Unikaj czerwonych pęcherzyków po goleniu intymnym

Środki na wysypkę po goleniu - Zobacz produkty tutaj

Wysypka po goleniu, znana również pod swoją łacińską nazwą pseudofolliculitis barbae, związana jest z goleniem i depilacją. Dlatego najczęściej występuje u mężczyzn, którzy golą twarz.

Może jednak wystąpić przy każdym rodzaju golenia i depilacji w dowolnym miejscu na ciele. Dlatego kobiety, które golą się pod pachami, na nogach, na linii bikini lub które golą miejsca intymne, mogą również doświadczyć wysypki.

PRZECZYTAJ: Jak leczyć wysypkę po goleniu za pomocą Australia Bodycare

Wysypka po goleniu na szczęście jest niegroźną i nieszkodliwą dolegliwością, choć z pewnością jest niezwykle uciążliwa i niekomfortowa.

Łatwym rozwiązaniem byłoby pozwolić brodzie i włosom rosnąć, ale w większości przypadków nie jest to realne rozwiązanie. Na szczęście istnieją dobre opcje zarówno w zakresie zapobiegania, jak i leczenia.

Wszystko polega na tym, aby być świadomym kilku prostych rzeczy podczas golenia lub usuwania włosów. Do tego dochodzą różne produkty, które można i należy stosować przed i po goleniu i usuwaniu włosów.

Żel do golenia przeciw pryszczom
Żel do golenia przeciw czerwonym krostom i wrastającym włosom
+15.000 recenzji
Cena regularna 54,99 zl
Cena promocyjna 54,99 zl Cena regularna
Żel do golenia przeciw pryszczom - Żel do golenia przeciw czerwonym krostom i wrastającym włosom
Żel do golenia przeciw pryszczom
Żel do golenia przeciw czerwonym krostom i wrastającym włosom
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 54,99 zl
Cena promocyjna Od 54,99 zl Cena regularna
Żel do golenia przeciw pryszczom - Żel do golenia przeciw czerwonym krostom i wrastającym włosom

Jak leczyć wyrażkę po goleniu

Wyrażka po goleniu to na szczęście niegroźna przypadłość, ale jej posiadanie jest denerwujące i niewygodne, dlatego warto wiedzieć, co można zrobić, aby się jej pozbyć.

Jeśli masz wyrażkę, musisz poddać się leczeniu, aby pozbyć się czerwonych i bolących zgrubień i nie zarażać się dalej.

Krem przeciw wysypce

W przypadku łagodnych przypadków wysypki, zazwyczaj będziesz w stanie kontrolować ją za pomocą kremu. Krem można dostać w aptece. Można również uzyskać mydło zawierające chlorheksydynę do mycia skóry.

Naturalne lekarstwo na wysypkę po goleniu

Istnieje kilka naturalnych środków, które mają działanie antyseptyczne (bakteriobójcze), łagodzące i przeciwświądowe. Wszystko, czego potrzebujesz, gdy dotknie Cię wyrażka. Wśród nich są naturalne środki zawierające Tea Tree olejek lub aloes. Możesz na przykład dostać kremy przeciwświądowe i balsamy z Tea Tree olejkiem do stosowania po goleniu. Możesz również dostać olejki z aloesem lub Tea Tree olejkiem, które możesz wklepać w skórę, ewentualnie w rozcieńczonej formie.

Różne naturalne środki zaradcze można znaleźć w sklepach w sklepach ze zdrową żywnością. Możesz również uzyskać porady i wskazówki, jak je stosować.

Jak leczyć wyrażkę za pomocą produktów Australian Bodycare

Postępowanie:

 1. Umyj obszar za pomocą Płynu do mycia twarzy
 2. Dokładnie spłukaj letnią wodą.
 3. Ogol się przy pomocy żelu do golenia.
 4. Dokładnie spłukać letnią wodą.
 5. Nałóż After Shave na miejsce po goleniu.

Wszystkie produkty do golenia zawierają Tea Tree olejek, który łagodzi podrażnienia i zapobiega powstawaniu wrastających włosków i czerwonych grudek, jednocześnie nawilżając i odżywiając skórę.

Zobacz wymienione poniżej produkty:

Żel do golenia przeciw pryszczom
Żel do golenia przeciw czerwonym krostom i wrastającym włosom
+15.000 recenzji
Cena regularna 54,99 zl
Cena promocyjna 54,99 zl Cena regularna
Żel do golenia przeciw pryszczom - Żel do golenia przeciw czerwonym krostom i wrastającym włosom
Żel do golenia przeciw pryszczom
Żel do golenia przeciw czerwonym krostom i wrastającym włosom
+15.000 recenzji
Cena regularna Od 54,99 zl
Cena promocyjna Od 54,99 zl Cena regularna
Żel do golenia przeciw pryszczom - Żel do golenia przeciw czerwonym krostom i wrastającym włosom

Leczenie antybiotykami

Jeśli bardzo boli lub jeśli twoja wysypka po goleniu wygląda bardzo źle, powinieneś udać się do lekarza i pozwolić mu sprawdzić, czy to nie coś groźniejszego. W większości przypadków lekarz poda Ci antybiotyki, aby pozbyć się infekcji. Może to być w formie maści lub kremu nakładanego miejscowo na skórę. W szczególnie ciężkich przypadkach, na przykład gdy wysypka przekształciła się w ropnie, konieczne może być zastosowanie antybiotyków w formie tabletek.

Pozwól skórze odpocząć od golenia

Oczywiście istnieje również opcja, aby po prostu pozwolić swojej brodzie lub włosom rosnąć! Jednak dla zdecydowanej większości ludzi nie jest to opcja, którą chcą praktykować. Nie ma jednak wątpliwości, że byłoby to najlepsze rozwiązanie dla skóry. Dzięki odpowiednim produktom i właściwemu reżimowi pielęgnacji skóry i golenia, golenie powinno być możliwe bez ryzyka pojawienia się wysypki.

Jak wygląda wysypka po goleniu - i jak wygląda?

Typowym objawem pląsawicy brody są małe czerwone guzki na skórze. To właśnie infekcja w mieszku włosowym i następujący po niej stan zapalny jest widoczny jako czerwony guzek. Najczęściej skóra będzie też obrzęknięta i tkliwa.

Wyrażka może również powodować swędzenie. W niektórych przypadkach małe kropeczki mogą przekształcić się w małe pęcherzyki wypełnione ropą. Innymi słowy, stają się one pełnymi pryszczami. W najgorszych przypadkach, pryszcze mogą rozwinąć się w prawdziwe ropnie. Jeśli tak się stanie, może pojawić się również gorączka.

Oprócz tego, że jest to bolesne, to również krępujące jest posiadanie małych czerwonych kropeczek, które są bardzo widoczne i trudne do ukrycia, zwłaszcza jeśli znajdują się na twarzy. Podsumowując, posiadanie ich na brodzie jest bardzo niekomfortowe - wie o tym każdy, kto tego doświadczył.


Fakta:

Jeśli po goleniu używasz produktów z Tea Tree olejkiem, zwalczasz bakterie, które powodują czerwone zgrubienia.

Tea Tree olejek ma właściwości antyseptyczne, dlatego przeciwdziała bakteriom i zanieczyszczeniom.

Kliknij tutaj: Przeczytaj o Tea Tree olejku

Wysypka po goleniu może pojawić się w każdym miejscu na ciele. Wszędzie tam, gdzie są włosy - i gdzie włosy zostały usunięte przez golenie lub w inny sposób. Mężczyźni zazwyczaj dostają wysypki, gdy usuwają zarost przez golenie, stąd nazwa. Jednak zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą dostać wysypki na każdym innym miejscu na ciele, gdzie golą lub usuwają włosy.


Dlaczego pojawia się wysypka po goleniu?

Wysypka może wystąpić po goleniu lub depilacji. Jest spowodowana infekcją bakteryjną, która pojawia się w mieszku włosowym, w którym znajdują się zgolone włosy.

Wszyscy mamy bakterie i grzyby w całym naszym ciele i na naszej skórze. Jest to zupełnie normalne i zazwyczaj nieszkodliwe. Jednak gdy bakterie dostaną się do mieszka włosowego, mieszek staje się zakażony i ulega zapaleniu. Bakterie, które powodują stan zapalny to zazwyczaj gronkowce lub paciorkowce. Golenie może więc wprowadzić bakterie ze skóry do mieszka włosowego.

Osoby z dużą produkcją sebum i tłustą skórą są bardziej podatne na wysypkę niż inni. Może to wynikać z dużego rozpowszechnienia bakterii.

Możesz zarazić siebie - i innych

Kiedy masz już wysypką w postaci zainfekowanych mieszków włosowych, możesz łatwo dalej się zarażać, przenosząc infekcję z mieszka na mieszek.

Możesz się również zarazić, jeśli używasz sprzętu do golenia, który nie jest całkowicie czysty i dlatego zawiera bakterie na żyletce. Może to wynikać z tego, że zapomniałeś wyczyścić maszynkę po goleniu lub pożyczyłeś od kogoś maszynkę, która nie była całkowicie czysta. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o czyszczeniu przyrządów do golenia. Należy również pamiętać, że dzielenie się żyletką do golenia z innymi nie jest dobrym pomysłem.

Ręczniki lub ściereczki, które nie są idealnie czyste, również mogą łatwo przenieść zakażenie. Od siebie do siebie lub innych - lub od innych do Ciebie. Dlatego często zmieniaj ręczniki - zwłaszcza te mające kontakt z ogoloną skórą.


Jak zapobiec wysypce po goleniu

Jak w przypadku wielu rzeczy, zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest więc uniknięcie zarostu - unikniesz wstydu i nie będziesz musiał go leczyć.

Przede wszystkim chodzi o to, aby bakterie, które wszyscy naturalnie mamy w naszej skórze, nie dostały się do mieszków włosowych podczas golenia. Robisz to, zachowując zawsze odpowiednią higienę. Najlepszym sposobem na to jest po prostu włączenie kilku prostych wskazówek do swojej codziennej rutyny. Nie jest to coś, co zajmuje dużo czasu. A jeśli zastosujesz się do tych rad, będziesz na dobrej drodze do uniknięcia wysypki w przyszłości.

Podczas golenia należy zawsze stosować się do poniższych wskazówek:

 • Zawsze używaj tylko własnego sprzętu do golenia. Nie pożyczaj innym swojego sprzętu do golenia - i nie pożyczaj od innych.
 • Upewnij się, że używasz nowej lub czystej maszynki do golenia. To najważniejsza rzecz. Nie ma jednak znaczenia, czy Twoja maszynka ma dwa czy cztery ostrza, ani ile kosztowała.
 • Przed goleniem umyj skórę w miejscu, w którym zamierzasz się golić, aby usunąć bakterie. Możesz umyć letnią wodą i kremem myjącym lub wybrać taki, który jest specjalnie przeznaczony do stosowania przed goleniem.
 • Przy każdym goleniu używaj pianki do golenia. Sprawia to, że maszynka do golenia sunie płynniej i zmniejsza ryzyko zacięć i nacięć, które dają łatwiejszy dostęp bakteriom. Pianka do golenia dezynfekuje również skórę.
 • Nie spiesz się podczas golenia i upewnij się, że używasz lustra, aby widzieć, co robisz.
 • Zawsze golimy włoski zgodnie z kierunkiem ich rosnięcia - nie pod prąd. Dzięki temu nie będziesz tak bardzo podrażniać skóry.
 • Upewnij się, że czyścisz i, jeśli to konieczne, dezynfekujesz sprzęt do golenia po każdym użyciu, aby usunąć bakterie.
 • Zastosuj aftershave przeciw wyrażce lub krem szczególnie polecany do stosowania po każdym goleniu. Dezynfekuje, chłodzi i pielęgnuje skórę.
 • Codziennie zmieniaj ręczniki lub ściereczki, jeśli używasz ich na obszarach skóry, które zostały ogolone.

Wiele osób uważa, że golarka elektryczna jest znacznie łagodniejsza dla skóry niż maszynka do golenia. Jeśli więc obecnie używasz maszynki do golenia, możesz zainwestować w golarkę elektryczną, aby sprawdzić, czy jest to dla Ciebie lepsza opcja. Pamiętaj jednak również o tym, aby ją czyścić po użyciu, a po goleniu nadal pamiętaj o stosowaniu dobrych produktów do skóry.

Niezależnie od sposobu golenia, jest ono trudne dla skóry, dlatego ważne jest, aby po nim odpowiednio o nią zadbać - a wcześniej przygotować ją do golenia.

[shave-gel,face-balm]

FAQ na temat wyrażki po goleniu


Co to jest wyrażka po goleniu?

Zarost to stan zapalny skóry, który pojawia się w wyniku golenia lub usuwania włosów. Dochodzi do niego, gdy mieszek włosowy zostaje zainfekowany. Powoduje to stan zapalny, który objawia się w postaci czerwonych grudek i obolałej skóry. Zarost jest stanem nieszkodliwym, ale niewygodnym i wstydliwym.


Jak leczy się wysypkę po goleniu?

Wysypkę można leczyć kremem, który można dostać w aptece. Można też leczyć ją Tea tree olejkiem, który ma właściwości antyseptyczne (bakteriobójcze), łagodzące i przeciwświądowe. Należą do nich produkty zawierające lawendę, Tea Tree olejek lub aloes, które można znaleźć w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością. W ciężkich przypadkach wysypka ta wymaga leczenia antybiotykami. W tym celu należy udać się do lekarza po receptę.


Jak wygląda wysypka po goleniu?

Wysypka pojawia się jako małe czerwone guzki na skórze. To właśnie infekcja w mieszku włosowym i następujący po niej stan zapalny mogą być widoczne jako czerwone grudki. Ponadto, skóra będzie zwykle opuchnięta i delikatna. Guzki mogą również powodować swędzenie i mogą przekształcić się w małe, zapalne pęcherze wypełnione ropą. W najgorszych przypadkach, guzki mogą rozwinąć się w prawdziwe ropnie.


Dlaczego pojawia się wysypka po goleniu?

Wysypka występuje po goleniu lub depilacji. Jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym, które występuje w mieszku włosowym. Zazwyczaj za zapalenie mieszka włosowego odpowiedzialne są bakterie gronkowców lub paciorkowców.


Kiedy pojawia się wysypka po goleniu?

Możesz mieć szczęście i pozbyć się jej na własną rękę, ale najlepiej od razu ją leczyć, żeby nie było gorzej. Kiedy ją masz, ryzykujesz zarażenie siebie i pogorszenie sytuacji. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe leczenie kremem, a następnie zapobieganie jej w przyszłości poprzez utrzymywanie skóry i przyborów do golenia w czystości i higienie.


Czy kobiety mogą mieć wysypkę po goleniu?

Każdy, kto goli się lub usuwa włosy w inny sposób, jest narażony na rozwój wysypki. Tak więc zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą ją mieć. Przyczyny, objawy i leczenie są również takie same, niezależnie od tego, kto się nią zarazi - i niezależnie od miejsca na ciele, w którym się pojawi.


Czy wysypka na brodzie jest niebezpieczna?

Choć nie jest to niebezpieczne, jest to niewygodne i krępujące, dlatego warto przestrzegać kilku prostych zasad podczas golenia. Pamiętaj również o stosowaniu dobrych produktów do pielęgnacji skóry podczas golenia, ponieważ golenie jest trudne dla skóry.


Czy wysypka na brodzie może być zaraźliwa?

Możesz zarazić się wysypką od mieszków włosowych, w których już masz wysypkę, do innych mieszków w twoim ciele. Możesz też zarazić innych swoją zarazą - i zarazić się nią od innych - jeśli na przykład dzielisz się z innymi sprzętem do golenia lub ręcznikami. Pamiętaj więc, że sprzęt do golenia to sprawa osobista i nie należy się nim dzielić z innymi.

[shave-gel,face-balm]

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie