Obraz Anny Thestrup Anders

Zweryfikowane przez Anne Thestrup Meimbresse

Spis treści:

Co to są prosaki?

Prosaki, znane również jako cysty miliowe w liczbie mnogiej, to małe, białe krostki, które powszechnie rozwijają się na skórze osób w każdym wieku. Zwykle pojawiają się w obszarach ciała, gdzie mamy gęstszy wzrost włosów, ale nie występują na dłoniach ani stopach.

Każda cysta miliowa to mała cysta wypełniona białkiem zwanym keratyną, które naturalnie występuje w skórze, włosach i paznokciach. Te cysty mają zwykle średnicę od 1 do 2 milimetrów i mogą pojawić się pojedynczo lub w grupach. Z tego powodu prosaki można łatwo pomylić z drobnymi pryszczami lub mieszkiem włosowym. Ale w przeciwieństwie do pryszczy, prosaki nie są spowodowane przez zatkane pory i zazwyczaj nie powodują zapalenia ani bólu. W rzeczywistości są to małe gruczoły łojowe, które wydzielają olej tak bogaty, że zamienia się w sebum.

Sebum jest wodoodporne i chroni skórę przed utratą wilgoci, a także chroni włosy i skórę przed wysuszeniem.

Prosaki najczęściej znajdują się na twarzy, zwłaszcza wokół oczu, policzków i nosa, ale mogą również pojawić się w innych częściach ciała.

Prosaki są klasyfikowane na dwa główne typy:

1. Prosaki pierwotne: Pojawiają się spontanicznie, często na twarzach niemowląt i dorosłych, i powstają bezpośrednio ze złuszczającej się skóry, która zostaje uwięziona w małych kieszeniach na powierzchni skóry.

2. Prosaki wtórne: Rozwijają się w wyniku uszkodzenia skóry - czy to poprzez oparzenia, pęcherze, czy nadmierne narażenie na słońce - co zakłóca naturalny proces złuszczania skóry.

Chociaż prosaki mogą przypominać białe wągry, różnią się od nich naturą i wymagają innych podejść leczniczych. Zrozumienie tych niuansów jest kluczowe dla skutecznego zarządzania i podkreśla znaczenie dostosowanych rutyn pielęgnacyjnych.

Przejdź bezpośrednio do: Jak pozbyć się prosaków


Co powoduje prosaki?

Prosaki zazwyczaj powstają, gdy keratyna, naturalne białko skóry, zostaje uwięziona pod zewnętrzną warstwą skóry, tworząc małą cystę. Kilka czynników może przyczynić się do powstawania prosaków, a zrozumienie ich może pomóc w zapobieganiu i leczeniu.

Powszechne przyczyny prosaków obejmują:

1. Nagromadzenie resztek skóry: W wielu przypadkach prosaki powstają, gdy martwe komórki skóry nie złuszczają się prawidłowo i zatykają pory, prowadząc do powstawania małych cyst. Jest to szczególnie powszechne u osób, których skóra nie jest odpowiednio złuszczana lub które mają typy skóry naturalnie bardziej podatne na zatrzymywanie martwych komórek skóry.

2. Uszkodzenie przez słońce: Długotrwałe narażenie na słońce może uszkodzić skórę, zagęszczając zewnętrzną warstwę i utrudniając normalne złuszczanie martwych komórek skóry. Może to spowodować uwięzienie keratyny pod powierzchnią skóry.

3. Intensywne stosowanie kosmetyków lub produktów do pielęgnacji skóry: Gęste kremy i oleje, które nie są odpowiednie dla danego typu skóry, mogą zatykać powierzchnię skóry, uwięziając keratynę i martwe komórki skóry.

4. Uszkodzona skóra: Każda forma uszkodzenia skóry, takie jak oparzenia, pęcherze czy otarcia, może prowadzić do powstawania prosaków, gdy skóra się goi. Zakłócenie spowodowane przez uraz może uwięzić keratynę pod skórą.

5. Czynniki genetyczne: Niektóre osoby są genetycznie predysponowane do prosaków, co wskazuje, że historia rodziny może odgrywać rolę w ich rozwoju.

6. Niedojrzałość skóry noworodka: U noworodków prosaki są niezwykle częste ze względu na rozwijającą się skórę, która naturalnie się oczyszcza.

Zrozumienie tych przyczyn pomaga w identyfikacji najlepszych strategii zapobiegawczych i leczniczych, takich jak wybór odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, ochrona skóry przed nadmiernym narażeniem na słońce i utrzymanie odpowiednich rutyn złuszczających.


Gdzie mogą pojawić się prosaki?

Prosaki mogą wystąpić w różnych częściach ciała, każda z nich ma specyficzne obawy ze względu na wrażliwość lub ekspozycję danej okolicy. Oto szczegółowy podział typowych lokalizacji prosaków i rozważań dla każdej z nich:

Prosaki na twarzy

Prosaki na twarzy są bardzo widoczne i często stanowią główny problem kosmetyczny dla wielu osób.

 • Prosaki pod powiekami: Prosaki pod oczami mogą występować w połączeniu z workami pod oczami. Kombinacja tych dwóch problemów może być estetycznie nieatrakcyjna i nawet być przyczyną niskiej samooceny, zwłaszcza w latach nastoletnich.
 • Prosaki na brodzie: Podobnie jak prosaki pod oczami, wielu ma także prosaki na policzkach. Tutaj pojawiają się z tego samego powodu co pod oczami: pory na skórze, które są zatkane przez nadmiar sebum tuż pod najbardziej zewnętrzną warstwą skóry.
 • Prosaki na czole: Prosaki nie są tak powszechne na czole, jak w innych obszarach ciała, gdzie włosy rosną gęściej. Zazwyczaj prosaki na czole nie sprawiają dużo kłopotów, ponieważ włosy są tam dość rzadkie. Mogą się pojawić w wyniku nadmiernego pocenia się lub stosowania produktów do włosów zatykających pory.

Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej
5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 314,99 zl
Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej - 5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami

Prosaki na ciele

Prosaki na ciele są mniej powszechne, ale mogą występować z różnych powodów, takich jak tarcie ubrań czy produkty do pielęgnacji skóry.

 • Prosaki na ramionach: Mogą się pojawić z powodu noszenia ciasnych ubrań lub złych praktyk złuszczania, co prowadzi do uwięzienia keratyny pod skórą.
 • Prosaki na nogach: Jeśli zauważysz na nogach krostki, mogą to być prosaki lub małe czerwone guzki zwane rogowacenie okołomieszkowe. Te drugie nie są prosakami, ale pojawiają się w podobny sposób, tj. otwory mieszka włosowego są zablokowane, ponieważ ciało produkuje nadmiar keratyny.
 • Prosaki na szyi: Skóra na szyi jest delikatna i może rozwijać prosaki z powodu perfumowanych balsamów lub filtrów przeciwsłonecznych, które zatykają skórę.

3 pak kosmetyków na prosaki
Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 pak kosmetyków na prosaki - Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała

Prosaki na skórze głowy

Na skórze głowy może występować wiele różnych rodzajów małych guzków. Jeśli są to małe prosaki, staraj się nie przesadzać z zabiegami; po prostu pozwól im być, ponieważ odgrywają znaczącą rolę w zdrowiu i dobrym samopoczuciu włosów. Jeśli znajdziesz swędzące guzki, może to być spowodowane innymi przyczynami, takimi jak łupież, egzema, wszy lub kombinacja tych czynników z torbielami łojowymi. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy potrzebujesz leczenia.

Torbiele łojowe na skórze głowy są zazwyczaj nieszkodliwe i niezakaźne. Należy dokładnie rozważyć, czy leczenie jest konieczne, zanim się na nie zdecydujesz. Jeśli znajdziesz małe torbiele łojowe, które są naprawdę tylko małymi prosakami, wiedz, że są one tam, aby utrzymać korzenie włosów, a tym samym całe włosy, w dobrym stanie. Chronią również włosy i skórę przed bakteriami, więc powinny być usuwane ze skóry głowy tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.


Jak pozbyć się prosaków

Zarządzanie i usuwanie prosaków wymaga połączenia odpowiednich praktyk pielęgnacyjnych oraz w niektórych przypadkach profesjonalnych zabiegów. Oto szczegółowy przewodnik, jak bezpiecznie radzić sobie z prosakami w różnych obszarach ciała, korzystając zarówno z domowej pielęgnacji, jak i profesjonalnych opcji.

Jak pozbyć się prosaków na twarzy

Prosaki na twarzy wymagają delikatnych, ale skutecznych metod ze względu na wrażliwość skóry twarzy:

 • Regularne oczyszczanie i złuszczanie: Używaj delikatnego środka czyszczącego, rano i wieczorem, aby pomóc usunąć martwe komórki skóry i zapobiec uwięzieniu keratyny. Face Wash od Australian Bodycare jest doskonały do oczyszczania bez pozbawiania skóry naturalnych olejów. Skutecznie usuwa bakterie, brud i resztki makijażu, które mogą przyczyniać się do powstawania prosaków.
 • Głębokie oczyszczanie porów: Po oczyszczeniu twarzy nałóż Tonic za pomocą wacika i delikatnie przetrzyj czystą twarz i szyję. Tonik wnika w pory i zapobiega osadzaniu się bakterii, które mogą przekształcić się w niedoskonałości i prosaki.
 • Nawilżanie jest kluczowe: Po oczyszczeniu nałóż lekki krem nawilżający, aby utrzymać skórę nawilżoną. Nawet jeśli masz tłustą skórę, ważne jest, aby nie pomijać kremu nawilżającego. Jeśli pozbawisz swoją skórę wilgoci, zacznie produkować więcej sebum, co może zatykać pory i powodować więcej prosaków.
 • Używanie masek do twarzy: Raz lub dwa razy w tygodniu możesz użyć maski do twarzy przed oczyszczaniem. Maska do twarzy głęboko oczyszcza i złuszcza skórę, usuwając martwe komórki skóry i toksyny, które zatykają otwory gruczołów łojowych. To skuteczne zabieg ponownie otwiera pory, pozwalając sebum wydostać się na powierzchnię i zniknąć, jednocześnie usuwając wszystkie zaskórniki.
 • Peeling BHA: BHA, takie jak kwas salicylowy, są rozpuszczalne w tłuszczach, co pozwala im wnikać głębiej w pory, aby usunąć martwe komórki skóry i nadmiar sebum. Dzięki temu BHA są idealne dla tłustej skóry i obszarów podatnych na prosaki, takich jak strefa T. Nasz peeling do strefy T z 2% kwasem salicylowym BHA jest szczególnie skuteczny w zapobieganiu powstawaniu prosaków, ponieważ złuszcza zarówno wewnątrz pora, jak i na powierzchni skóry, pozostawiając skórę gładką i czystą.

Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej
5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 314,99 zl
Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej - 5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami

Jak pozbyć się prosaków na ciele

Jest całkiem normalne, że prosaki pojawiają się na całym ciele, z wyjątkiem dłoni i stóp, gdzie nie ma wzrostu włosów. Prosaki można również znaleźć w dużych ilościach na narządach płciowych – co jest całkowicie normalne i niezbędne dla skóry w tych obszarach, aby zachować wilgoć i pozostać miękką i gładką.

Nie powinieneś się martwić, jeśli zauważysz małe guzki w tych obszarach, ponieważ wszyscy ludzie je mają i są częścią naszych podstawowych funkcji ciała. Jeśli uznasz prosaki na swoim ciele za kłopotliwe, możesz spróbować je usunąć lub zmniejszyć, ale prosaki na skórze głowy i na narządach płciowych nie powinny być usuwane, ponieważ sebum odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry w tych miejscach. Gruczoły produkują sebum, które jest niezbędne do ochrony skóry przed niepożądanymi bakteriami i obcymi mikroorganizmami.

Jeśli chcesz się ich pozbyć z powodów estetycznych lub jeśli wpływają one na ciebie psychologicznie (tak jak wpływają na twoje poczucie własnej wartości), istnieją pewne metody, które możesz wypróbować:

 • Odpowiednia higiena ciała: Regularnie się kąp, zwłaszcza po poceniu się, aby utrzymać pory czyste. Tutaj możesz użyć naszego skutecznego i delikatnego żelu do mycia ciała, który zmywa brud i nadmiar sebum ze skóry.
 • Peelingi do ciała: Używaj peelingu do ciała lub myjącego peelingu raz lub dwa razy w tygodniu, aby zapobiegać gromadzeniu się martwych komórek skóry. Delikatne ziarna peelingu skutecznie usuwają martwe komórki skóry, pozostawiając skórę miękką i gładką.
 • Lekkie nawilżacze: Wybierz balsamy do ciała, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają resztek, które mogłyby zatykać pory. Ważne jest, aby codziennie nawilżać swoją skórę – nawet jeśli cierpisz na zatkane pory lub niedoskonałości skóry.

3 pak kosmetyków na prosaki
Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała
+15.000 recenzji
Cena regularna 169,99 zl
Cena promocyjna 169,99 zl Cena regularna 204,99 zl
3 pak kosmetyków na prosaki - Oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę ciała

Profesjonalne Leczenie Prosaków

W przypadku uporczywych prosaków lub tych znajdujących się w wrażliwych lub trudnych do leczenia obszarach, konieczne może być leczenie profesjonalne:

 • De-roofing: Jest to najczęstsza i najskuteczniejsza metoda. Dermatolog używa sterylnej igły, aby delikatnie usunąć zawartość cysty. Procedura ta powinna być wykonywana tylko przez profesjonalistę, aby zapobiec powstawaniu blizn.
 • Krioterapia: Zamrażanie prosaków ciekłym azotem może pomóc je usunąć, chociaż ta metoda jest rzadziej stosowana ze względu na ryzyko przebarwień skóry.
 • Peelingi chemiczne: Profesjonalne peelingi chemiczne mogą pomóc wygładzić skórę i zmniejszyć widoczność prosaków poprzez usunięcie górnych warstw skóry, w których znajdują się prosaki.

Kluczowe jest, aby nie próbować usuwać prosaków przez ściskanie lub drapanie, ponieważ może to prowadzić do blizn i infekcji. Jeśli domowe sposoby nie pomagają usunąć prosaków lub jeśli są one uciążliwe, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty ds. pielęgnacji skóry lub dermatologa.

Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej
5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 314,99 zl
Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej - 5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami

FAQ


Czy prosaki mogą zniknąć same?

Tak, prosaki mogą zniknąć same bez interwencji, szczególnie u noworodków i małych dzieci. Jednak u dorosłych, chociaż niektóre prosaki mogą z czasem zniknąć, inne mogą utrzymywać się i wymagać leczenia, aby je skutecznie usunąć.


Czy prosaki są spowodowane przez złą higienę?

Nie, prosaki nie są spowodowane przez złą higienę. Są to cysty, które tworzą się, gdy keratyna zostaje uwięziona pod powierzchnią skóry i nie są wynikiem brudu czy braku czystości.


Czy można wyciskać prosaki?

Nie zaleca się wyciskania prosaków. W przeciwieństwie do trądziku, prosaki to twarde cysty pod skórą bez otworu na powierzchni, co utrudnia ich wyciśnięcie. Próby takie mogą prowadzić do infekcji, blizn lub dalszego podrażnienia skóry. Najlepiej zasięgnąć porady specjalisty ds. pielęgnacji skóry lub dermatologa, jeśli chcesz usunąć swoje prosaki.


Jakich produktów do pielęgnacji skóry powinienem unikać, jeśli mam prosaki?

Jeśli jesteś podatny na prosaki, powinieneś unikać ciężkich, komedogennych kremów i makijażu, które mogą zatykać pory. Wybieraj lekkie, niekomedogenne produkty i rozważ włączenie do swojej rutyny delikatnego środka złuszczającego, aby zapobiegać nagromadzeniu się martwych komórek skóry.


Jak mogę zapobiegać powstawaniu prosaków?

Aby zapobiegać powstawaniu prosaków, utrzymuj regularną rutynę pielęgnacji skóry, która obejmuje delikatne oczyszczanie i złuszczanie. Chronić skórę przed nadmiernym narażeniem na słońce, używając kremu przeciwsłonecznego, oraz unikać używania ciężkich produktów do pielęgnacji skóry, które mogą zatykać pory.


Kiedy powinienem udać się do dermatologa w sprawie prosaków?

Powinieneś skonsultować się z dermatologiem, jeśli prosaki są uporczywe, masz obawy dotyczące wyglądu swojej skóry lub jeśli prosaki zaczynają drażnić lub powodować dyskomfort. Dermatolog może zapewnić profesjonalne zabiegi i dostosowane porady dotyczące radzenia sobie z prosakami.

Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej
5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami
+15.000 recenzji
Cena regularna 249,99 zl
Cena promocyjna 249,99 zl Cena regularna 314,99 zl
Duży zestaw do twarzy dla cery trądzikowej - 5 produktów oczyszczających dla skóry tłustej z wypryskami i zaskórnikami

Dołącz do 50 000 innych osób i śledź nas na Instagramie